Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zib adatas, klaudz āmuri un atklājas profesijas

Zib adatas, klaudz āmuri un atklājas profesijas
Foto: Ģirts Gertsons
14.10.2016 07:12

liepajniekiem.lv

Šodien, 14.oktobrī, izglītības iestādēs noslēdzas Karjeras nedēļa. Tās ietvaros notikušas diskusijas, konkursi, lekcijas un daudzas citas aktivitātes. Vakar J.Čakstes Liepājas pilsētas 10.vidusskolā zibēja adatas un klaudzēja āmuri, skolēniem sacenšoties ātradīšanas un ātrnaglošanas čempionātā. Savukārt “Vadugunīs” teātri, folkloru, mūziku un grafiku varēja iepazīt radošās darbnīcās. Pedagogi bērniem atklāja savas profesijas aizkulises.

Ada ātri, sit trāpīgi

“Zēnus aicinājām, bet diemžēl nav,” smaidot teica J.Čakstes Liepājas pilsētas 10.vidusskolas skolotāja Indra Nomeiko, pārskatot ātradīšanas čempionātam pieteiktos dalībniekus. Pērn gan viens esot bijis. “Jā, meitenes prot adīt, un labi ada,” atzina pedagoģe, vērtējot šīsdienas veikumu. “Šis ir čempionāts, adījumam jābūt precīzam, glītam, ar noteiktu valdziņu skaitu. Kura paspēja 20 minūšu laikā noadīt visvairāk rindiņu, arī uzvarēja.”

I.Nomeiko pastāsta, ka atsaucība čempionātam bijusi liela, tādēļ skaitu nācies limitēt. Startējušas 53 dalībnieces trīs klašu grupās. Visvairāk dalībnieču bijis 8. – 9.klašu grupā – teju 40. 

Lai viss noritētu godīgi, adītājas reģistrējoties saņēma kodus gluži kā centralizētajos eksāmenos. Cīņa bija nopietna, emocijām bagāta. 

10.vidusskolas 8.a klases audzēknes Kitija Mackēviča un Samanta Janvāre, uzrunātas jau pēc čempionāta, savu veikumu vērtēja kā “normālu”. “Paspējām diezgan daudz, bet citas meitenes bija noadījušas vairāk,” novērojumos dalījās Kitija. Samanta sacīja, ka sākumā esot nokļūdījusies, bet pēc tam viss aizgājis raiti. “Taču biju jau zaudējusi vērtīgās minūtes,” viņa mazliet vīlusies noteica, taču piedalīšanās esot bijusi interesanta. “Skolotāja piedāvāja, piekritām. Jo adīt mums abām patīk,” piebilda Kitija, bet ikdienā gan meitenes neadot. Adatas ņemot rokās, ja ko skolas stundām nepieciešams izdarīt.

6.-7.klašu grupā par uzvarētāju kļuva Elizabete Cipriķe no Oskara Kalpaka 15.vidusskolas, 8.-9.klašu grupā Ieva Garkalne no Durbes vidusskolas, bet 10-12.klašu grupā Marta Zuzāne no 10.vidusskolas.

Jāpiebilst, ka adīšanas čempionāts “Adi ātri!” notika jau sesto gadu, un tā mērķis ir popularizēt un veicināt interesi par adīšanu, aktivizēt radošo domāšanu un darbību, kā arī veicināt praktiskās iemaņas.

Savukārt ātrnaglošanas čempionāts “Sit trāpīgi!” aizsācies pirms trīs gadiem, pastāsta tā organizators Hardijs Kulmanis. Vērtējot sacensības, skolotājs priecājās par atsaucību – piedalījās 22 zēni un astoņas meitenes. “Bērni naglot noteikti māk,” vērojot notiekošo, sacīja H.Kulmanis. “Protams, kādam veicās labāk, kādam sliktāk. Viss atkarīgs no tā, cik bieži ir rokās turēts āmurs, no prakses,” sprieda pedagogs. Kā novēroja portāls, neiztika arī bez negadījumiem. Kāds, cenšoties naglu iesist pēc iespējas ātrāk, sāpīgi trāpīja pa pirkstu, gūstot skaudru mācību.

Uzvaru komandas vērtējumā un ceļojošo balvu “Zelta āmurs” galu galā ieguva 10.vidusskola, aiz sevis atstājot 5.vidusskolu un 8.vidusskolu. Individuālajā vērtējumā zēniem 1.vietu ieguva 10.vidusskolas 9.a klases audzēknis Rihards Matisons, kurš piecas naglas iedzina 15,64 sekundēs. Savukārt ātrākā no meitenēm bija 8.vidusskolas 7.b klases skolniece Signija Šenberga.

“Pilnīgi noteikti. Tā ir amatniecība, galdniecība, ko, iespējams, kāds skolēns arī izvēlēsies par savu dzīves profesiju,” H.Kulmanis norāda uz ātrnaglošanas čempionāta sasaisti ar Karjeras nedēļu.

Interesanti, kas es būšu?

Liepājas Bērnu un jaunatnes centra struktūrvienībā “Vaduguns”, Kungu ielā 7, skolēniem bija pieejamas četras darbnīcas “Interesanti, kas es būšu?”, kurās uzzināt, – kādas profesijas tajās slēpjas. Ar teātri iepazīstināja Marita Lūriņa-Stelmakere, ģitārspēli Elīna Starķe-Arbidāne, grafiku Agnese Akerfelde, bet folkloru Solveida Pētersone. Bērni izmantoja iespēju un viesojās teju visās darbnīcās, radoši pavadot laiku un sarunās ar pulciņu vadītājiem uzzinot daudz jauna. Piemēram, M.Lūriņai-Stelmakerei nācās skaidrot, vai grūti būt aktierim. “Es teiktu, ka jā,” jautātājam atsacīja pedagoģe. “Manuprāt, to var teikt par ikvienu profesiju. Katrā no cilvēka tiek prasīts ļoti liels darbs.”

Folkloras kopas “Ķocis” vadītāja S.Pētersone Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas 7.a klases audzēknēm Martai Zomerovskai un Elīzai Iesalniecei ierādīja Kurzemes kokles spēli, vēlāk meitenes pūta arī blokflautu. “Nē, nevēlos gan,” smaidot atbildēja Marta, vaicāta, vai gribētu kļūt par folkloras skolotāju. “Bērni ir ļoti skaļi. Es eju mākslas skolā, domāju, ka nākotni visdrīzāk saistīšu ar mākslu.” Arī Elīza, gluži kā viņas klasesbiedrene, sacīja, ka mācīties par pedagogu nedomājot. “Man nav tādas prasmes. Te ir jābūt ar stipriem nerviem,” Elīza gan vēl šaubās, ko gribētu dzīvē darīt, bet, iespējams, kaut ko saistībā ar mūziku. 

S.Pētersone centās parādīt, ka folklora ir interesanta. “Tā patiešām arī ir! Pilnīgi nezinu, kā lai izstāstu, ir jānāk un jāpiedalās.” Tādēļ dienas kā šī, esot vērtīgas, lai gan interesentu līdz brīdim, kad viesojās portāls, nav bijis daudz. “Esmu pieradusi, ka folklora nav populāra lieta. Tā ir tāda iedvesmas profesiju, lietai ir ļoti jātic, lai to darītu. Manuprāt, par folkloras skolotāju kļūst tas, kurš ar šādu vidi ir saskāries un sapratis, ka patīk,” S.Pētersone reizē uzsvēra, ka jāprot ļoti daudz – dziedāt, iemācīt dziedāt bērniem, iet rotaļās, organizēt un vadīt, muzicēt, tāpat jāpārzina latviešu svētki, tradicionālie tautastērpi. “Jā, folkloras skolotājam jābūt ļoti, ļoti daudzpusīgam, bet līdz ar to – nekad nav garlaicīgi, jo nenodarbojies tikai ar kaut ko vienu.”

“Noteikti vajadzīga,” pārliecināti atbildēja BJC struktūrvienības vadītāja Mārīte Tarziera, vaicāta, vai šādas Karjeras nedēļas ir vajadzīgas. “Ļoti labi, ka notiek. Mūsdienās viss ir tik mainīgs, rodas arvien jaunas profesijas un kas zina, kādas vēl būs.”

M.Tarziere norādīja, cik būtiski cilvēkam ir darīt to, kas viņam patīk. “Tas ir svarīgi, ka uz darbu var iet ar prieku.” Viesoties “Vadugunīs” Karjeras nedēļas ietvaros bija izteikuši vēlmi pamatskolēni. “Domāju, ka 7.klases skolēni nav par mazu. Šobrīd daudzi pēc pamatskolas beigšanas izvēlas izglītības ceļu turpināt tehnikumā, mākslas vai mūzikas skolā. Tā kā brīdis ir piemērots, lai stāstītu par profesijām.”  

Ceturtdien Karjeras nedēļas ietvaros savukārt Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātē viesojās Liepājas Centra sākumskolas audzēkņi, lai iepazītos ar informācijas tehnoloģijām un programmēšanas nozari, portālam pastāstīja Liepājas Universitātes galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece. 

Studiju programmas “Informācijas tehnoloģijas” direktors Dzintars Tomsons norādīja: “Kaut ko no šī visa skolēni jau ir iepazinuši un apguvuši skolā. Mēs cenšamies parādīt informācijas tehnoloģiju interesanto un padziļināto pusi.” Nodarbības otrajā daļā Karjeras nedēļas dalībnieki uzklausīja universitātes docentu Robertu Jūrmalieti, kurš iepazīstināja klātesošos ar vides zinībām.

Foto galerija

3 komentāri

2016-10-14 08:36

suslis: Klaudz āmuri??;) Un ko šie saka ,kad trāpa pa pirkstiem??":)

2016-10-15 09:46

adatiina: Vai arī 2. un 3.vietu uzvarētājas ātradīšanas konkursā nebija pelnījušas,lai tiktu godātas kā uzvarētājas?,,Āmurotājiem'' gan visas komandas nosauca...

2016-10-15 09:47

Valdzins: Pieaugušo ambīcijas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz