Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ķīnā uziets 2400 gadus sena skalojamā poda fragments

Arheologi Ķīnā atraduši, iespējams, pasaulē vecākās zināmās noskalojamās tualetes paliekas.

Ķīnā uziets 2400 gadus sena skalojamā poda fragments
Foto: CNN
23.02.2023 15:00

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Saskaņā ar Ķīnas valsts medijiem, 2400 gadus vecās tualetes detaļas, kā arī saliektu skalošanas cauruli, pētnieku grupa atklāja pagājušajā vasarā starp senajām Juejanas arheoloģisko izrakumu vietā Siaņas centrālajā pilsētā.

Sīkāka informācija par atradumu publiskota pagājušajā nedēļā, izraisot plašu interesi Ķīnā un piedāvājot unikālu ieskatu senās valsts valdošās elites priviliģētajā un salīdzinoši attīstītajā pasaulē.

Pētnieki to raksturoja kā “luksusa priekšmetu”.

Uzskatīts, ka tualete atradās pilī, un caurule veda uz āra bedri,

vēsta valstij piederošais laikraksts “China Daily”.

Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmijas Arheoloģijas institūta pētnieks Liu Rui no izrakumu komandas, valsts medijiem sacīja, ka tualete Karojošo valstu periodā (475. – 221. g.p.m.ē.), visticamāk, bija pieejama augsta ranga amatpersonām šajā periodā un tam sekojošajā Haņu dinastijā (206 –220. g.p.m.ē.).

Viņš piebilda, ka kalpi, visticamāk, ielēja ūdeni tualetes podā katru reizi, kad tas tika izmantots. “Noskalojamā tualete ir konkrēts pierādījums tam, cik lielu uzmanību senie ķīnieši pievērsa higiēnai,” sacīja Liu, piebilstot, ka senos laikos bija ļoti maz ierakstu par iekštelpu tualetēm.

Piekļuve tīrām, noskalojamām tualetēm joprojām ir problēma mūsdienu Ķīnas atsevišķās daļās.

Savas darbības sākumā Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins solīja “revolucionizēt” valsts tualetes, cenšoties uzlabot higiēnu laukos.

“Tualetes jautājums nav mazsvarīgs, tas ir būtisks aspekts civilizētu pilsētu un lauku veidošanā,” Sji teica rakstā valstij piederošajā laikrakstā “People’s Daily” 2018. gadā. “Šis darbs būtu jāvirza uz priekšu kā īpašs lauku atdzīvināšanai. Šādus trūkumus, kas ietekmē cilvēku dzīves kvalitāti, vajadzētu novērst.”

Pirms šī svaigā atklājuma, pirmās skalojamās tualetes izgudrojums tika piedēvēts angļu galminiekam Džonam Haringtonam,

kurš 16. gadsimtā tādu uzstādīja karalienei Elizabetei, lai gan 4000 gadus senas kanalizācijas sistēmas, kas varētu būt saistītas ar tualetēm, atrastas arī Indijas ziemeļrietumos.

Bijušās Cjiņu disnastijas galvaspilsētas un vēlākās pirmās Haņu dinastijas galvaspilsētas Juejanas drupas atklātas pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados.

Nesenais atradums ir daļa no plašākiem centieniem izprast senās Ķīnas dinastijas, tostarp to, kā cilvēki dzīvoja un kā tika celtas viņu pilsētas, teikts institūta paziņojumā.

Arheologi tagad analizē augsnes paraugus, kas savākti no tualetes, cerot noskaidrot, ko cilvēki tajā laikā ēda, raksta “China Daily”.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz