Piektdiena, 21. janvāris Agne, Agnese, Agnija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

“Katram Liepājniekam”: “Lielais dzintars” jauno gadu atklās ar piesātinātu koncertprogrammu

Liepājas koncertzāle ”Lielais dzintars” jauno 2022. gadu atklās ar krāšņu un piesātinātu koncertprogrammu – trīs nedēļas nogalēs klausītāji aicināti apmeklēt trīs muzikāli atšķirīgus un mākslinieciski augstvērtīgus koncertus ar pašmāju un kaimiņvalsts Lietuvas labāko izpildītājmākslinieku dalību. Līdzās koncertdzīvei ”Lielā dzintara” mākslas telpā visa janvāra garumā būs skatāma Daugavpils Marka Rotko centra kolekcijas izstāde ”Līnijas”.

“Katram Liepājniekam”: “Lielais dzintars” jauno gadu atklās ar piesātinātu koncertprogrammu
Foto: Publicitātes
21.12.2021 13:02

"Katram Liepājniekam"

Zvaigznes dienas mūzika

2022. gada 8. janvārī plkst. 18 koncertnams klausītājus aicina uz jau tradicionālu Zvaigznes dienai veltītu garīgo dziedājumu koncertu, lai atzīmētu gaismas un saules atgriešanos. Šoreiz, laikā, kad Pareizticīgā baznīca svin Kristus dzimšanas svētkus, Latvijas Radio kora izpildījumā izskanēs koncertprogramma ”Pareizticīgo Ziemassvētki. Čaikovska liturģija”.

Zvaigznes dienai jeb gaismas un saules atgriešanās svētkiem veltīti koncerti kļuvuši par Liepājas koncertzāles jaunā koncertu gada atklāšanas tradīciju jau vairāku sezonu garumā. Foto: Publicitātes

Krievu komponista Pētera Čaikovska vārdu dzirdot, lielākoties vispirms atmiņā ataust viņa simfonijas, skatuves darbi un kamermūzika, taču Čaikovska radošais mantojums slēpj arī sakrālas ievirzes kormūziku, ko no putekļu plauktiem laukā cēlis Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava. 

Savu monumentālo Sv. Jāņa Zeltamutes liturģiju Čaikovskis sacerējis 1878. gadā. Teju pēc pusotra gadsimta – 2019. gadā – skaņu tvartā to ieskaņojis Latvijas Radio koris, kļūstot par vienu no pašiem pirmajiem Eiropas kolektīviem, kas pieskaras Čaikovska muzikālās liturģijas versijai. Par šo ierakstu koris saņēmis nedalītu publikas un kritikas atzinību, kā arī Starptautisko Klasiskās mūzikas balvu 2020 kora mūzikas ierakstu kategorijā.

Līdzās pareizticīgās tradīcijas skatījumam uz liturģiju koncertā skanēs arī bizantiešu dziedājumi latviešu valodā, ko sakārtojis Latvijas Pareizticīgo baznīcas reģents un komponists Andrejs Selickis.

Kaimiņi tepat no Viļņas

Lietuviešu simbolisma meistara Mikaloja Konstantīna Čurļoņa vārdā nosauktais Čurļoņa stīgu kvartets Liepājā iegriezīsies svētdien, 16. janvārī, plkst. 15, lai atklātu klausītāju iecienītās kamersērijas ”Personīgi” notikumu gadu. Pirms vairāk nekā pusgadsimta dibinātais radošu meklētāju un tehniski virtuozu mūziķu ansamblis Liepājas koncertzāles klausītājiem sagatavojis smalku kamermūzikas programmu, kuras pirmajā daļā iepazīsim izcilus lietuviešu komponistus, bet otrajā daļā klausīsimies norvēģi Edvardu Grīgu.

Foto: Publicitātes

Koncertprogrammas stūrakmens būs norvēģu pazīstamākā komponista Edvarda Grīga Stīgu kvartets sol minorā – viens no retajiem šī miniatūrista cikliskajiem darbiem. ”Tādi mākslinieki kā Bahs un Bēthovens cēla baznīcas, bet es vēlos celt būdiņas, kur cilvēki jūtas laimīgi,” tā reiz savu mūziku aprakstījis Grīgs, tomēr viņa Stīgu kvartetā sol minorā jaušams katedrāles vēriens. Tas atgādinās gan norvēģu tautas mūzikas atskaņas, gan gaiša mīļuma pilnu liriku, bet dažbrīd pat pieskaitāms komponista jutekliskākajām mūzikas lappusēm.

”Čurļoņa stīgu kvartets” uz Liepāju atceļos no Viļņas, koncertprogrammā piedāvājot norvēģa Edvarda Grīga un lietuviešu komponistu skaņdarbus.

Koncertu atklās 20./21. gadsimta mijas spilgtāko lietuviešu komponistu darbu izlase, no kuriem lielākā daļa Latvijā skanēs pirmoreiz. Teisutis Makačins pieder lietuviešu modernisma klasiķu paaudzei, savos opusos sakausējot populārās un akadēmiskās mūzikas elementus un tādējādi izpelnoties nerimstošu apbrīnu īpaši jaunākās paaudzes klausītāju vidū. Vidmants Bartulis un Fausts Latens savā pasaules uztverē dala līdzīgu tēlu loku, tomēr muzikālajās izpausmēs ir visnotaļ atšķirīgi – par to varēs pārliecināties abu komponistu pirmajos stīgu kvartetos, kas skaņās rotaļājas ar intīmiem veltījumiem sev tuviem cilvēkiem. Bet Zitas Bružaites ”Dance in Blue” kavēsies amerikāņu minimālisma tradīcijās ar dziļi iegremdējošu dejas un mūzikas saplūsmi.

Osokinu trio pie klavierēm

Izcilie klavierspēles virtuozi – Sergejs, Andrejs un Georgijs Osokini – jauno mākslas notikumu gadu aicina ieskandināt ar īpaši krāšņu un konceptuāli bagātu mūzikas programmu. Sestdien, 22. janvārī, plkst. 18 gaidāmajā pianisma vakarā pirmoreiz uz koncertzāles ”Lielais dzintars” skatuves vienlaikus atradīsies trīs koncertflīģeļi, lai divu paaudžu veidoto melnbalto taustiņu sinerģijā izskanētu izcilo komponistu Skrjabina, Musorgska, Šopēna, Šostakoviča un Ravela skaņdarbi.

2022. gada jubilārs, 150. dzimšanas dienas gaviļnieks Aleksandrs Skrjabins savas dzīves laikā bija ne tikai komponists, estēts un grandiozu ideju ģenerētājs, bet arī pianists, un par šo darbības sfēru sinerģiju nenoliedzami var pārliecināties viņa klaviermūzikā. Agrīnā Skrjabina rokraksts ļoti atgādina Friderika Šopēna mūziku un tajā ietverto romantiskā vientuļnieka tēlu, tomēr krievu izcelsmes britu pianists un Skrjabina mūzikas interprets Jevgeņijs Sudbins reiz ieskicējis abu atšķirību: ”Salīdzinot ar Šopēnu, Skrjabina mūzikā ir tumšākas krāsas, un dažreiz šķiet, ka komponistam aiz muguras slēpjas pats nelabais.” Trīs Skrjabina etīdes vilks plašu līniju pāri visai komponista dzīvei un mūzikas attīstībai, bet daiļrades panorāmu vainagos Devītā sonāte klavierēm – ļauno spēku kvintesence, ko pats autors dēvējis par ”Melno mesu”.

Par pianistu dinastiju dēvētie Osokinu ģimenes kungi klausītājiem piedāvās krāšņu koncertprogrammu plašā diapazonā – no solo līdz trīs klavieru trio.

Otrs programmas smaguma centrs būs cits krievu mūzikas gigants – Modests Musorgskis, kura svīta Izstādes gleznas kavējas arhitekta un gleznotāja Viktora Hartmaņa pēcnāves gleznu izstādes iespaidos. Krāšņu svītas aranžiju reiz veidojis izcilais franču orķestrācijas meistars Moriss Ravels. Viņa Bolero šoreiz skanēs cita meistara – Sergeja Osokina – pārlikumā trīs klavierēm. Bet vēl kāds Musorgska apbrīnotājs, Dmitrijs Šostakovičs, pirms 70 gadiem sev un dēlam Maksimam radīja Concertino divām klavierēm op. 94, un tēva-dēla saspēles prakse tiks pārmantota arī šajā koncertā.

Liepājas iedvesmotas līnijas

Līdz 2022. gada 28. janvārim koncertzāles mākslas telpā Civita Nova, kā arī 3. un 4. stāva galerijās skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstāde ”Līnijas”, kas piedāvā vairāk nekā 20 starptautisku mākslinieku darbus.

Izstādes darbu atlasi un līniju meklējumus kolekcijā iedvesmojusi Liepāja, jūras horizonts un līnijas, kas iekļautas koncertzāles arhitektūrā un simbolikā.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstādi ”Līnijas” var dēvēt par pētniecisku projektu, kura uzmanības centrā ir līnijas definējumu izpēte un to nozīmju analogu atklāšana mākslas darbos. Izstādē skatāmi gan Latvijā, gan starptautiskā mākslas telpā atzītu mākslinieku darbi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas, kas, pateicoties mākslas mediju daudzveidībai, dažādo un savstarpēji papildina izstādes saturu. Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Inga Brūvere, Sigita Daugule, Romualds Gibovskis, Edvards Grūbe, Silva Linarte, Ilona Linarte-Ruža, Jānis Murovskis, Dace Pudāne, Ilze Volonte (Latvija), Romualds Balinsks, Ričards Garbačausks (Lietuva), Maibrita Ulvedāla Bjelke (Lielbritānija), Stefans Dauzings (Lielbritānija, Spānija), Hosē Hērkens (Nīderlande), Vībeke Glarbo (Dānija), Andruss Jonass (Igaunija), Pamela Kampanja (Itālija), Kataržina Kovaļska (Polija), Izabela Mutē (Francija). Izstāde skatāma ik dienu koncertzāles darbalaikā bez ieejas maksas, darbalaiks: P.–Pk. 11.00–17.00, S.–Sv. 10.00–15.00.

Notikumus ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu rīko SIA ”Lielais dzintars”.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas koncertzāles informācijas centrā, ”Biļešu paradīzes” kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.

Pirms pasākumu apmeklēšanas aicinām iepazīties ar epidemioloģiskās drošības un pasākumu apmeklēšanas nosacījumiem koncertzāles mājaslapā www.lielaisdzintars.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz