Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Deserts no maizes drupatām

Deserts no maizes drupatām
10.05.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ar ieteikumiem saimniecēm no 1942. gadā Rīgā izdotās grāmatas “Taupīgā saimniece” jau jūs iepazīstinājām. Kad dzīve ir smaga, ir svarīgi prast garšīgi pagatavot vienkāršus produktus. Tāpēc vēl dažas receptes, ko ir vērts izmēģināt, lai neradītu lielus robus savas ģimenes maciņā.

Grāmatā autors slavē kartupeļus, jo tie pieejami, lēti un sātīgi, bet svarīgi tos pareizi glabāt. Temperatūrai jābūt ne augstākai par +5 grādiem. Lai nezaudētu tupeņu svaru, tos mizojot, iesaka griezt pavisam plānas miziņas vai vārīt ar visu mizu. Nomizotus un sīki sagrieztus kartupeļus nedrīkst ilgi mērcēt ūdenī, jo tad tie zaudē uzturvielas un kļūst negaršīgi. Ūdeni, kurā kartupeļi vārīti, ārā neliet, bet izmantot zupām, mērcēm, biezputrām, sautējumiem, pankūku un mīklas iejaukšanai. Zaļos kartupeļus varot izmantot kā saistvielu kotletēm, pankūkām, un saldajiem ēdieniem kartupeļu miltu vietā. Tos var cept cepeškrāsnī: nomizotos kartupeļus sagriež šķēlēs, nosusina sausus un liek ietaukotā pannā, pārkaisa sāli un cep brūnus un mīkstus. Pasniedz ar biezpienu, sviestu un pienu vai kā piedevu pie sautētām saknēm.

Runājot par sakņu ēdieniem, norādīts, ka arī to gatavošana ir ļoti plaša. Kā populārākais tiek nosaukts sakņu sautējums, ko var vārīt no viena vai vairāku veidu dārzeņiem. Sautējumiem var pievienot graudu izstrādājumus, zivis, pākšaugus, piena produktus un, protams, gaļu. Garšas uzlabošanai pietikšot pat ar pavisam mazu gaļas daudzumu.

Nav aizmirsts par svaigiem salātiem, kurus gatavo no dažādiem dārzeņiem. Piemēram, sarkanos kāpostus sagriež smalkās strēmelēs, sajauc ar sāli, ķimenēm, etiķi un liek koka traukā. Ar stampiņu dauza, kamēr sāk izdalīties sula. Beigās var piemaisīt rīvētus ābolus, skābus gurķus un mārrutkus. Svaigus gurķus var izmantot šādi: tos sarīvē, pieber sāli, pielej nedaudz etiķa un sakultu rūgušpienu. Pārkaisa ar kapātām dillēm. Autors slavē skābos kāpostus, jo vērtīgi gan tie, gan sula. Pie visiem gaļas un bezgaļas ēdieniem labi garšošot tikko no mucas ņemti skābie kāposti bez nekādām piedevām. Ja gribas, skābos kāpostus var jaukt kopā ar rīvētiem rutkiem, novārītiem kartupeļiem, bietēm, svaigiem kāļiem, burkāniem, selerijām.

Taupības apstākļos var un vajag izmantot jebkurus maizes pārpalikumus. Vislabākais veids to glabāšanai ir sagrieztu maizīti sakaltēt un glabāt sausā vietā. Garoziņas vai sabirzušu maizi var pārvērst rīvmaizē, proti, sakaltētu to vai nu saberž vai samaļ gaļas mašīnā, lai būtu smalka. Gan rupjo, gan balto rīvmaizi lieto kā piedevu pie maltas gaļas, sacepumu pārkaisīšanai un mērču gatavošanai. Rīvmaizē apviļā produktus pirms cepšanas uz pannas. Tāpat rīvmaize noder saldajiem ēdieniem un cepumiem. Sakaltētas rupjmaizes garoziņas aplej ar karstu ūdeni un dzer kā tēju. Sakaltētas rupjas vai baltas maizes šķēles samitrina ar ūdeni vai pienu, liek uz ietaukotas plāts un pārkaisa ar cukuru. Cepeškrāsnī sakarsē un pasniedz ar ievārījumu kā desertu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz