Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Drošs sekss. Kā sevi pasargāt?

Drošs sekss. Kā sevi pasargāt?
Foto: pixabay.com
09.08.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Karsta vasara, karstas asinis un karsts sekss. Lai pēc šādas kombinācijas ne sievietei, ne vīrietim nenāktos rūgti nožēlot vai nopietni ārstēties, ir vērts laikus visu apsvērt ar vēsu prātu. Nepakļaut riskam savu veselību, izvairīties no nevēlamas grūtniecības, kas patiesībā nav ne sarežģīti, ne neiespējami, ne dārgi. Dažādās nozīmēs daudz dārgāk būs pēc tam tikt galā ar nedroša seksa sekām.

Jāsāk ar prezervatīvu

Pasaulē veikti dažādi sieviešu un vīriešu seksualitātes pētījumi. Vienā no tiem konstatēts kāds interesants fakts, par kuru patiesībā nebūtu ko brīnīties. Proti, jo vīrietim sieviete šķiet pievilcīgāka, jo lielāka iespējamība, ka viņš ar seksu gribēs nodarboties bez prezervatīva. Tieši pie tādiem pašiem secinājumiem nonāca, pētot sievietes. Arī viņas nav imūnas pret šo fenomenu! Sievietei esot tieksme piemirst par drošu seksu, ja viņa satiek īpaši vīrišķīgu un pievilcīgu vīrieti. Pētnieki skaidro, ka visa pamatā tam, ka abi dzimumi ļaujas seksuālām attiecībām bez izsargāšanās, ir apslēptā, dabas dotā vēlme turpināt dzimtu.

Vēl svarīga nianse – tie vīrieši, kuri sevi uzskata par ārkārtīgi pievilcīgiem, daudz biežāk ierosina seksu bez izsargāšanās. Viņi uzskata, ka sekss ar prezervatīvu ir mazāk apmierinošs un patīkams. Vai tomēr loģiskajam prātam nevajadzētu brīdināt, ka labu seksu raksturo drošība abām pusēm un iespēja nesaslimt ar seksuāli transmisīvajām slimībām, HIV un AIDS? Drošs sekss nozīmē arī to, ka neiestāsies nevēlama grūtniecība.

Viena no korektākajām globālajā tīmeklī atrodamajām informatīvajām lapām, kas latviešu valodā stāsta par izsargāšanās iespējām, ir www.kontracepcija.lv. Tajā lasāma sākumā pat pārsteidzoša informācija par to, kādi mēdz būt izsargāšanās veidi un iespējas. Norādīts, ka, salīdzinot ar modernām hormonālām metodēm, prezervatīvi tomēr ir mazāk uzticami un efektīvi, aizsargājot no nevēlamas grūtniecības. Taču tā ir vienīgā metode, kas aizsargā pret seksuāli transmisīvajām infekcijām, tai skaitā no HIV un AIDS.

Gonoreja nav vēsture

Diemžēl STI (seksuāli transmisīvās infekcijas) mēdz būt tabu tēma pat stabilās attiecībās, kur nu vēl ar nepazīstamu partneri. Ideālā variantā, pirms ķerties pie gultas priekiem, sievietei un vīrietim būtu jāpārrunā, vai viens vai otrs nav pārslimojis vai šobrīd neslimo ar kādu no STI. Ja šāda saruna nav notikusi un, visticamāk, nenotiks, prezervatīvi jāizmanto obligāti.

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā pēdējie dati gan pieejami tikai par 2018. gadu, bet arī šī informācija liek aizdomāties. Visvairāk saslimšanas gadījumu ar gonoreju, sifilisu un uroģenitālo hlamidiozi konstatēta iedzīvotājiem vecuma grupā no 18 līdz 40 gadiem. Visvairāk saslimušo uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju bija Rīgā un Kurzemē, seko Pierīga un Zemgales reģions, tad Vidzeme, bet vismazāk saslimušo reģistrēts Latgalē.

Lietošanas kļūdas

21. gadsimtā kontracepcijas veidu ir daudz vairāk par prezervatīviem vai hormonālajām tabletēm. Lūk, uzskaitījums: intrauterīnā sistēma, kontracepcijas plāksteris, kontracepcijas riņķis, intrauterīnā ierīce, kontracepcijas implants vai injekcija, sieviešu vai vīriešu prezervatīvs, diafragma, kalendārā metode, dzemdes kakla uzmava, sūklis, spermicīdi, pārtrauktais dzimumakts, sterilizācija, avārijas kontracepcija.

Piemērotāko kontracepcijas metodi vislabāk ieteiks ārsts, bet, runājot tieši par prezervatīviem, kurus var dēvēt par droša seksa klasiku, vērts atcerēties šādu informāciju: pierādīts, ka prezervatīvi ir visefektīvākais veids, kā izsargāties no tām STI, kuras tiek nodotas ar ķermeņa šķidrumiem, piemēram, hlamīdijām, gonorejas un HIV. Prezervatīvi var mazināt risku saķert arī tādas slimības, kas izplatās no ādas uz ādu, piemēram, herpes un cilvēka papilomas vīrusa (CPV). Tomēr šajā gadījumā prezervatīvs var pasargāt tikai tad, ja pušumi ir vietās, kas tiek nosegtas ar prezervatīvu.

Mājaslapā kontracepcija.lv uzdots jautājums: “Vai cilvēki bieži kļūdās, lietojot prezervatīvus?” Atbilde viennozīmīgi skan – jā! Kādēļ? Un lielākās ir tieši lietošanas kļūdas. Piemēram, uzlikt prezervatīvu otrādi un tad to norullēt, novilkt prezervatīvu pārāk ātri, uzvilkt prezervatīvu pārāk vēlu, atvērt iepakojumu ar asu priekšmetu un izmantot lubrikantu uz eļļas bāzes. Protams, visbiežāk sastopamā kļūda ir vispār nelietot prezervatīvu!

VIEDOKĻI

Maruta (27 gadi): – Laikam jau vislabāko mācību man deva vecmamma, kad biju pusaudze. Tolaik pat prātā nenāca, ka oma varētu ar mani runāt par seksu un izsargāšanos. Kā pusaudze domāju, ka viņai tās lietasir tumša bilde. Saruna notika it kā nejauši, ļoti nepiespiesti un īsi. Pats svarīgākais vēstījums, kas palicis atmiņā: “Meitiņ, ja vajadzēs, es tevi visā atbalstīšu. Un atceries, ja puisis mīlēties grib un viņam nav līdzi prezervatīva, patiesībā viņš tevi neciena. Ar tādu labāk nevajag ielaisties.”

Krista (35 gadi): – Mana laulība bija īsa, divi gadi. Kad izšķīros, kopā ar neprecēto draudzeni metāmies baudīt dzīvi. Tas bija viņas ieteikums nopirkt un vienmēr somiņā līdzi nēsāt prezervatīvus. Tiem tur ir jābūt! Man nebija pilnīgi nekādas vēlēšanās neplānoti palikt stāvoklī. Zināju, ka bērns man būs no vīrieša, ar kuru saistīs abpusēja mīlestība. Kad mācījos vidusskolā, divas meitenes kļuva par mammām. Par izsargāšanos nerunāja ne vairumā ģimeņu, ne arī skolā. Manuprāt, arī šodien nekas nav mainījies.

Andris (48 gadi): – Kāds ir drošs sekss? Varbūt izklausīšos kā vecs onka, bet, manuprāt, tas ir tāds, kas balstās uz abpusēju cieņu un mīlestību. Mīlēšanās ir dabisks process, tikai šis dabiskums iegūst pavisam citu kvalitāti, kad vīrietis un sieviete rīkojas gudri un informēti. Mīlēties jāmācās, jo tikai negudrais, neprātīgais kāpj automašīnā, ieslēdz aizdedzi un sāk braukt, ja nekad iepriekš nav apguvis noteikumus. Nezinu, kādēļ lielai daļai cilvēku šķiet, ka intīmā dzīve ir tik pašsaprotama un elementāra kā roku mazgāšana! Drošs sekss ir atbildība no abām iesaistītajām pusēm. Es teiktu, ka par tiešām vīrišķīgu vīrieti var saukt tikai tādu, kuram piemīt atbildības izjūta. Tieši tas, iesaistoties attiecībās, sievietēm būtu jāņem vērā vispirms.

Jurijs (23 gadi): – Es zinu, kā mēdz būt pēc gadījuma rakstura seksa. Kāda ir sajūta, kad saproti, ka ar veselību nav labi. Precīzāk, ir tik slikti, ka vajadzēs mediķu palīdzību. Nebija viegli iet pie ģimenes ārstes un runāt par radušos problēmu, un pēc tam ārstēties. Laikam kaut kas tāds pašam jāpiedzīvo, lai tiešām saprastu, ka drošs sekss nav tikai tukša skaņa.

UZZIŅAI

 • Cilvēks var inficēties dabīgā vai nedabīgā veidā. Kā dabīgie inficēšanās ceļi tiek izdalīti – seksuālās transmisijas ceļš (dzimumakta laikā ar inficētu personu netiek lietots prezervatīvs) un vertikālās transmisijas ceļš (bērns var inficēties ar HIV no mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā). Nedabīgais inficēšanās ceļš ir arī artificiālais – var inficēties, izmantojot vienu adatu un šļirci, injicējot narkotiskās vielas.
 • Seksuālās transmisijas ceļš: ja inficēta cilvēka asinīs ir HIV vīruss, tas nokļūst arī spermā, vaginālajā šķidrumā u.c. Ja cilvēks neparūpējas par drošu seksu ar nezināmiem partneriem, ja ir bieža dzimumpartneru maiņa, pieaug risks, ka šajā dabīgajā ceļā var notikt inficēšanās ar HIV vīrusu.

Avots: medicine.lv

VĒSTURE

 • Tiek uzskatīts, ka tādas formas prezervatīvus, kādi ir šodien, pirmo reizi izmantoja ēģiptieši jau 1000 gadus pirms Kristus. Par pirmā prezervatīva lietošanu Eiropā liecina Francijas alās (Grotte des Combarelles) esošie zīmējumi, kas atstāti 100–200 gadus pēc Kristus.
 • 1500. gadā itālis Gabriels Fallopius publiski paziņoja, ka viņam izdevies no lina izveidot vīrieša lepnuma apvalku. Viņš veica arī pētījumus ar 1100 cilvēkiem, un nozīmīgākais sasniegums – neviens no pētījuma dalībniekiem neinficējās ar sifilisu.
 • Prezervatīva nosaukuma izcelsme vēl joprojām nav pierādīta. Vieni šo nosaukumu saista ar Dr. Kondomu, kurš 1600 g. bija  Karaļa Čārlza II karaliskās padomes loceklis. Bet drīzāk var ticēt citai versijai, ka šis vārds radies no latīņu vārda “condus”, kas nozīmē – ietilpība.
 • Plašā sabiedrībā prezervatīvs kā kotracepcijas līdzeklis (izgatavots no dzīvnieku zarnām) kļuva populārs 1700. gadā. 1766. gadā daudzi veikali sāka publiski reklamēt  šīs preces. Starp citu, dokumenti rāda, ka XIX gs. populārais mīļākais Kazanova, kas bija šā kontracepcijas veida cienītājs, prezervatīvus saucis – Redingote Anglaise (angļu izjādes mētelis).
 • Gumijas prezervatīvi tika izstrādāti īsi pēc vulkanizēta kaučuka (gumijas) rašanās 1840. gadā. Vulkanizācijas process gumiju pārvērta par izturīgu elastīgu materiālu. Tomēr vēl arvien prezervatīvu kvalitāte nebija īpaši laba, turklāt tiem bija īss derīguma laiks.
 • 1930. gadā sāka ražot dabīgā kaučuka lateksu, kas vēl šodien ir prezervatīvu pamatā. Ražošana gāja plašumā, un jau pēc dažiem gadiem tika izstrādāti arī sieviešu prezervatīvi.
 • 1990. gadā jaunas tehnoloģijas atļāva vēl vairāk uzlabot prezervatīvus, un pirmoreiz parādījās krāsaini un aromatizēti izsargāšanās līdzekļi.

Avots: prezervativi.lv

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz