Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Drošs sekss. Kā sevi pasargāt?

Drošs sekss. Kā sevi pasargāt?
Foto: pixabay.com
09.08.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Karsta vasara, karstas asinis un karsts sekss. Lai pēc šādas kombinācijas ne sievietei, ne vīrietim nenāktos rūgti nožēlot vai nopietni ārstēties, ir vērts laikus visu apsvērt ar vēsu prātu. Nepakļaut riskam savu veselību, izvairīties no nevēlamas grūtniecības, kas patiesībā nav ne sarežģīti, ne neiespējami, ne dārgi. Dažādās nozīmēs daudz dārgāk būs pēc tam tikt galā ar nedroša seksa sekām.

Jāsāk ar prezervatīvu

Pasaulē veikti dažādi sieviešu un vīriešu seksualitātes pētījumi. Vienā no tiem konstatēts kāds interesants fakts, par kuru patiesībā nebūtu ko brīnīties. Proti, jo vīrietim sieviete šķiet pievilcīgāka, jo lielāka iespējamība, ka viņš ar seksu gribēs nodarboties bez prezervatīva. Tieši pie tādiem pašiem secinājumiem nonāca, pētot sievietes. Arī viņas nav imūnas pret šo fenomenu! Sievietei esot tieksme piemirst par drošu seksu, ja viņa satiek īpaši vīrišķīgu un pievilcīgu vīrieti. Pētnieki skaidro, ka visa pamatā tam, ka abi dzimumi ļaujas seksuālām attiecībām bez izsargāšanās, ir apslēptā, dabas dotā vēlme turpināt dzimtu.

Vēl svarīga nianse – tie vīrieši, kuri sevi uzskata par ārkārtīgi pievilcīgiem, daudz biežāk ierosina seksu bez izsargāšanās. Viņi uzskata, ka sekss ar prezervatīvu ir mazāk apmierinošs un patīkams. Vai tomēr loģiskajam prātam nevajadzētu brīdināt, ka labu seksu raksturo drošība abām pusēm un iespēja nesaslimt ar seksuāli transmisīvajām slimībām, HIV un AIDS? Drošs sekss nozīmē arī to, ka neiestāsies nevēlama grūtniecība.

Viena no korektākajām globālajā tīmeklī atrodamajām informatīvajām lapām, kas latviešu valodā stāsta par izsargāšanās iespējām, ir www.kontracepcija.lv. Tajā lasāma sākumā pat pārsteidzoša informācija par to, kādi mēdz būt izsargāšanās veidi un iespējas. Norādīts, ka, salīdzinot ar modernām hormonālām metodēm, prezervatīvi tomēr ir mazāk uzticami un efektīvi, aizsargājot no nevēlamas grūtniecības. Taču tā ir vienīgā metode, kas aizsargā pret seksuāli transmisīvajām infekcijām, tai skaitā no HIV un AIDS.

Gonoreja nav vēsture

Diemžēl STI (seksuāli transmisīvās infekcijas) mēdz būt tabu tēma pat stabilās attiecībās, kur nu vēl ar nepazīstamu partneri. Ideālā variantā, pirms ķerties pie gultas priekiem, sievietei un vīrietim būtu jāpārrunā, vai viens vai otrs nav pārslimojis vai šobrīd neslimo ar kādu no STI. Ja šāda saruna nav notikusi un, visticamāk, nenotiks, prezervatīvi jāizmanto obligāti.

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā pēdējie dati gan pieejami tikai par 2018. gadu, bet arī šī informācija liek aizdomāties. Visvairāk saslimšanas gadījumu ar gonoreju, sifilisu un uroģenitālo hlamidiozi konstatēta iedzīvotājiem vecuma grupā no 18 līdz 40 gadiem. Visvairāk saslimušo uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju bija Rīgā un Kurzemē, seko Pierīga un Zemgales reģions, tad Vidzeme, bet vismazāk saslimušo reģistrēts Latgalē.

Lietošanas kļūdas

21. gadsimtā kontracepcijas veidu ir daudz vairāk par prezervatīviem vai hormonālajām tabletēm. Lūk, uzskaitījums: intrauterīnā sistēma, kontracepcijas plāksteris, kontracepcijas riņķis, intrauterīnā ierīce, kontracepcijas implants vai injekcija, sieviešu vai vīriešu prezervatīvs, diafragma, kalendārā metode, dzemdes kakla uzmava, sūklis, spermicīdi, pārtrauktais dzimumakts, sterilizācija, avārijas kontracepcija.

Piemērotāko kontracepcijas metodi vislabāk ieteiks ārsts, bet, runājot tieši par prezervatīviem, kurus var dēvēt par droša seksa klasiku, vērts atcerēties šādu informāciju: pierādīts, ka prezervatīvi ir visefektīvākais veids, kā izsargāties no tām STI, kuras tiek nodotas ar ķermeņa šķidrumiem, piemēram, hlamīdijām, gonorejas un HIV. Prezervatīvi var mazināt risku saķert arī tādas slimības, kas izplatās no ādas uz ādu, piemēram, herpes un cilvēka papilomas vīrusa (CPV). Tomēr šajā gadījumā prezervatīvs var pasargāt tikai tad, ja pušumi ir vietās, kas tiek nosegtas ar prezervatīvu.

Mājaslapā kontracepcija.lv uzdots jautājums: “Vai cilvēki bieži kļūdās, lietojot prezervatīvus?” Atbilde viennozīmīgi skan – jā! Kādēļ? Un lielākās ir tieši lietošanas kļūdas. Piemēram, uzlikt prezervatīvu otrādi un tad to norullēt, novilkt prezervatīvu pārāk ātri, uzvilkt prezervatīvu pārāk vēlu, atvērt iepakojumu ar asu priekšmetu un izmantot lubrikantu uz eļļas bāzes. Protams, visbiežāk sastopamā kļūda ir vispār nelietot prezervatīvu!

VIEDOKĻI

Maruta (27 gadi): – Laikam jau vislabāko mācību man deva vecmamma, kad biju pusaudze. Tolaik pat prātā nenāca, ka oma varētu ar mani runāt par seksu un izsargāšanos. Kā pusaudze domāju, ka viņai tās lietasir tumša bilde. Saruna notika it kā nejauši, ļoti nepiespiesti un īsi. Pats svarīgākais vēstījums, kas palicis atmiņā: “Meitiņ, ja vajadzēs, es tevi visā atbalstīšu. Un atceries, ja puisis mīlēties grib un viņam nav līdzi prezervatīva, patiesībā viņš tevi neciena. Ar tādu labāk nevajag ielaisties.”

Krista (35 gadi): – Mana laulība bija īsa, divi gadi. Kad izšķīros, kopā ar neprecēto draudzeni metāmies baudīt dzīvi. Tas bija viņas ieteikums nopirkt un vienmēr somiņā līdzi nēsāt prezervatīvus. Tiem tur ir jābūt! Man nebija pilnīgi nekādas vēlēšanās neplānoti palikt stāvoklī. Zināju, ka bērns man būs no vīrieša, ar kuru saistīs abpusēja mīlestība. Kad mācījos vidusskolā, divas meitenes kļuva par mammām. Par izsargāšanos nerunāja ne vairumā ģimeņu, ne arī skolā. Manuprāt, arī šodien nekas nav mainījies.

Andris (48 gadi): – Kāds ir drošs sekss? Varbūt izklausīšos kā vecs onka, bet, manuprāt, tas ir tāds, kas balstās uz abpusēju cieņu un mīlestību. Mīlēšanās ir dabisks process, tikai šis dabiskums iegūst pavisam citu kvalitāti, kad vīrietis un sieviete rīkojas gudri un informēti. Mīlēties jāmācās, jo tikai negudrais, neprātīgais kāpj automašīnā, ieslēdz aizdedzi un sāk braukt, ja nekad iepriekš nav apguvis noteikumus. Nezinu, kādēļ lielai daļai cilvēku šķiet, ka intīmā dzīve ir tik pašsaprotama un elementāra kā roku mazgāšana! Drošs sekss ir atbildība no abām iesaistītajām pusēm. Es teiktu, ka par tiešām vīrišķīgu vīrieti var saukt tikai tādu, kuram piemīt atbildības izjūta. Tieši tas, iesaistoties attiecībās, sievietēm būtu jāņem vērā vispirms.

Jurijs (23 gadi): – Es zinu, kā mēdz būt pēc gadījuma rakstura seksa. Kāda ir sajūta, kad saproti, ka ar veselību nav labi. Precīzāk, ir tik slikti, ka vajadzēs mediķu palīdzību. Nebija viegli iet pie ģimenes ārstes un runāt par radušos problēmu, un pēc tam ārstēties. Laikam kaut kas tāds pašam jāpiedzīvo, lai tiešām saprastu, ka drošs sekss nav tikai tukša skaņa.

UZZIŅAI

  • Cilvēks var inficēties dabīgā vai nedabīgā veidā. Kā dabīgie inficēšanās ceļi tiek izdalīti – seksuālās transmisijas ceļš (dzimumakta laikā ar inficētu personu netiek lietots prezervatīvs) un vertikālās transmisijas ceļš (bērns var inficēties ar HIV no mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā). Nedabīgais inficēšanās ceļš ir arī artificiālais – var inficēties, izmantojot vienu adatu un šļirci, injicējot narkotiskās vielas.
  • Seksuālās transmisijas ceļš: ja inficēta cilvēka asinīs ir HIV vīruss, tas nokļūst arī spermā, vaginālajā šķidrumā u.c. Ja cilvēks neparūpējas par drošu seksu ar nezināmiem partneriem, ja ir bieža dzimumpartneru maiņa, pieaug risks, ka šajā dabīgajā ceļā var notikt inficēšanās ar HIV vīrusu.

Avots: medicine.lv

VĒSTURE

  • Tiek uzskatīts, ka tādas formas prezervatīvus, kādi ir šodien, pirmo reizi izmantoja ēģiptieši jau 1000 gadus pirms Kristus. Par pirmā prezervatīva lietošanu Eiropā liecina Francijas alās (Grotte des Combarelles) esošie zīmējumi, kas atstāti 100–200 gadus pēc Kristus.
  • 1500. gadā itālis Gabriels Fallopius publiski paziņoja, ka viņam izdevies no lina izveidot vīrieša lepnuma apvalku. Viņš veica arī pētījumus ar 1100 cilvēkiem, un nozīmīgākais sasniegums – neviens no pētījuma dalībniekiem neinficējās ar sifilisu.
  • Prezervatīva nosaukuma izcelsme vēl joprojām nav pierādīta. Vieni šo nosaukumu saista ar Dr. Kondomu, kurš 1600 g. bija  Karaļa Čārlza II karaliskās padomes loceklis. Bet drīzāk var ticēt citai versijai, ka šis vārds radies no latīņu vārda “condus”, kas nozīmē – ietilpība.
  • Plašā sabiedrībā prezervatīvs kā kotracepcijas līdzeklis (izgatavots no dzīvnieku zarnām) kļuva populārs 1700. gadā. 1766. gadā daudzi veikali sāka publiski reklamēt  šīs preces. Starp citu, dokumenti rāda, ka XIX gs. populārais mīļākais Kazanova, kas bija šā kontracepcijas veida cienītājs, prezervatīvus saucis – Redingote Anglaise (angļu izjādes mētelis).
  • Gumijas prezervatīvi tika izstrādāti īsi pēc vulkanizēta kaučuka (gumijas) rašanās 1840. gadā. Vulkanizācijas process gumiju pārvērta par izturīgu elastīgu materiālu. Tomēr vēl arvien prezervatīvu kvalitāte nebija īpaši laba, turklāt tiem bija īss derīguma laiks.
  • 1930. gadā sāka ražot dabīgā kaučuka lateksu, kas vēl šodien ir prezervatīvu pamatā. Ražošana gāja plašumā, un jau pēc dažiem gadiem tika izstrādāti arī sieviešu prezervatīvi.
  • 1990. gadā jaunas tehnoloģijas atļāva vēl vairāk uzlabot prezervatīvus, un pirmoreiz parādījās krāsaini un aromatizēti izsargāšanās līdzekļi.

Avots: prezervativi.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz