Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Kā es esmu radies?” Ar jauniešiem par seksualitāti ir jārunā

“Kā es esmu radies?” Ar jauniešiem par seksualitāti ir jārunā
Foto: Иллюстративное
05.02.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

“Laikos, kad nebija interneta, jaunieši zināja precīzāku informāciju par seksuālo attīstību,” stāsta organizācijas “Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle. Šo robu jauniešu izpratnē speciāliste saista ar piesārņoto interneta vidi. “Jaunieši skatās savam vecumam neatbilstošus portālus, un viņiem rodas greizs priekšstats par attiecībām. Internetā var atrast ļoti daudz nepārbaudītas informācijas, tāpēc ir nepieciešams ar jauniešiem runāt un skaidrot.”

“Veselības mācība nav vienkārši informācija par seksu. Tā ir mācība par ķermeni, par attīstību, par veselīgu attieksmi, izpratni un savu seksualitāti,” norāda Iveta Ķelle.

Speciālisti lekcijas jauniešiem veido sarunu un diskusiju formā. “Tā nav tikai informatīva, sausa lekcija. Mēs vēlamies apzināt, cik jaunieši paši saprot savu ķermeni,” skaidro I. Ķelle. Viņa arī atzīst, ka diemžēl daudzi jaunie cilvēki ar saviem vecākiem nevar vai negrib pārrunāt jautājumus par savu seksualitāti. “Vecākiem nereti nav nedz laika, nedz gribēšanas runāt ar bērniem par neērtām tēmām. Viņiem šķiet, ka skolā jau visu iemācīs. Noņem no sevis atbildību.” Pērnajā gadā organizācija “Papardes zieds”, Eiropas Savienības fondu atbalstīta, tikās ar gandrīz 10 tūkstošiem jauniešu, tai skaitā ar visiem Liepājas desmito klašu skolēniem.

Bērnu attīstība esot ļoti atšķirīga, tāpēc nevarot izkristalizēt konkrētu, visiem jauniešiem aktuālu tēmu vai noteikt, kad būtu vēlamais vecums intīmās dzīves uzsākšanai. “Citi zēni 14 gados vēl ar lego spēlējas, bet daži šajā vecumā jau ir pieauguši, nobrieduši jauni vīrieši, tāpēc novilkt precīzus vecuma rāmjus nav iespējams,” skaidro speciāliste. Bet pāragri uzsākta seksuālā dzīve var radīt dzīvē pēc tam problēmas saskarsmē. “Četrpadsmit gadus veca meitene nevar baudīt seksuālo procesu, tāpēc nākotnē var rasties grūtības veidot normālas attiecības. Var rasties neveselīgs priekšstats par seksu.”

Pēdējie pētījumi liecina, ka jaunieši uzsāk seksuālo dzīvi vidēji 17,5 gados. “Mēs arī jauniešiem mācām, ka savstarpējās attiecībās kopā pavadītajā laikā var būt arī citas nodarbes.” Sekss nav vienīgais, kas notur attiecības. Tas drīkst pastāvēt attiecībās tikai tad, ja ir abpusēja vēlēšanās un sapratne par ķermeni un tā norisēm. “Tāpēc mēģinām izglītot jauniešus, lai viņi to saprastu.”

Toties statistika par meitenēm, kas dzemdējušas līdz 14 gadiem, ir šokējoša – 2018. gadā tādas bija astoņas un vēl astoņām meitenēm ir bijuši aborti. “Visbiežāk agras intīmās attiecības uzsāk bērni, kuriem ir sarežģījumi ģimenē, kuriem trūcis emocionālā atbalsta, pieskārienu un mīlestības, ko sniedz ģimene. Šis ir viens no veidiem, kā jaunietis kompensē mīlestības trūkumu.”

“Man ir skaidrs, ka Latvijā veselības mācības skolās nekad nebūs. Ideāli būtu, ja skolotāji, sadarbojoties ar vecākiem, izrunātu ar bērniem tos jautājumus, kas katrā vecumā viņam ir aktuāli. Ja vēl papildus tam Veselības ministrija finansiāli atbalstītu dažādus izglītojošus pasākumus skolās, tai skaitā par atkarībām, tas būtu labs modelis,” Iveta Ķelle atklāj savu redzējumu.

Padomi:

  • Vecāka loma ir būt gatavam runāt ar savu bērnu tad, kad ir pienācis laiks to darīt, iedrošinot diskusiju, ne tikai vienvirziena sarunu.
  • Sāc to darīt agri – jau agrā bērnībā lielākā daļa bērnu apjauš atšķirības starp zēniem un meitenēm, jo viņiem piemīt dabīgā ziņkārība. Kad bērns ir mentāli un emocionāli gatavs informācijai, ir laiks sākt ar viņu runāt. Ja tas tiek darīts jau agrā vecumā, vēlāk būs daudz vieglāk sniegt detalizētāku informāciju.
  • Izmanto ikdienas situācijas! Iedomājies, kāda izskatās pasaule bērna acīm. Kas ir svarīgākās lietas tieši viņam? Parasti bērna pasaule ir vērsta uz viņu pašu, tāpēc pietiks ar vienkāršu atbildi uz viņa jautājumiem. Vēlāk var sākt skaidrot detalizētāk.
  • Tas ir divvirzienu ceļš. Noteikti iedrošini diskusiju. Labs sākums ir: “Ko tu jau zini?” Tas tev parādīs, ko bērns jau zina un ko vajadzētu paskaidrot.
  • Esi uzticams un atklāts. Lietu izdomāšana tikai radīs apjukumu bērnā, tāpēc izvairies runāt par stārķiem un kāpostiem. Skaidro visu ar faktiem. Ja gadījumā nezini atbildi, tad tā arī pasaki, vēlāk to noskaidro un pastāsti savam bērnam.
  • Parūpējies par to, lai sarunas brīdī tev būtu pieejami informatīvi materiāli vai citi palīglīdzekļi. Tos kopā ar bērnu varēsiet izpētīt un pārrunāt.
  • Turpini runāt. Ir viegli padoties jau pie pirmā grūtā jautājuma. Taču bērnam ir vajadzīgs tavs atbalsts, pat ja tā nešķiet, tāpēc jāturpina runāt.
  • Saruna par attiecībām un seksu pilnīgi noteikti nav vienas reizes izrunāšanās. Tas ir pakāpenisks process, kurā komunikācija sākas, kad bērns vēl ir pavisam mazs, un turpinās līdz pat viņa kļūšanai pieaugušam.
  • Nevajag gaidīt, līdz bērns sāk jautāt. Dažkārt tieši vecākiem ir jābūt tiem, kas uzsāk sarunu. Svarīgi ir virzīt to atbilstoši bērna vecumam.
  • Jau 3 gadu vecumā bērns var uzdot jautājumus – kā es esmu radies, kāpēc tētis stāv kājās, kad čurā. Šādā gadījumā ir nepieciešamas vienkāršas un patiesas atbildes. Vari izmantot grāmatas, kas ilustrē ķermeņa daļas – arī tad, ja bērns par to nav uzdevis jautājumus. Šis ir labs brīdis, lai paskaidrotu, kas ir pieņemama uzvedība sabiedrībā, mājās, atšķirība starp vēlamu un nevēlamu pieskārienu.
  • Bērns jāiedrošina justies labi pašam par sevi.
  • Ja bērnā tiek attīstīts pašnovērtējums un sniegtas zināšanas par seksualitāti un attiecībām, viņš būs labāk sagatavots veselīgu attiecību veidošanai.
  • Izvairīšanās no šīm tēmām var ietekmēt to, kā jaunietis jūtas un uzvedas visu atlikušo mūžu.
  • Ja tu par to nerunāsi, bērns var domāt, ka sekss ir biedējošs un par to nedrīkst runāt.
  • Līdz brīdim, kad bērns ir pabeidzis pamatskolu, ieteicams izrunāt šādas tēmas: bērna ieņemšana; ko sagaidīt pubertātes un mēnešreižu laikā; romantiskas attiecības, laulības un ilgstošas attiecības; seksuāli transmisīvas slimības, ieskaitot HIV un AIDS; geju un lesbiešu attiecības; kā izvairīties darīt lietas, ko viņi paši negrib darīt, un pasargāt sevi.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz