Ceturtdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra

Kam atstāt uzkrāto pensiju kapitālu – mantiniekiem, tuvam cilvēkam, vai valstij

Kam atstāt uzkrāto pensiju kapitālu – mantiniekiem, tuvam cilvēkam, vai valstij
Foto: LETA
21.01.2020 07:00

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Šomēnes vairāki desmiti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kuri ir pensiju otrā līmeņa dalībnieki, jau izdarījuši izvēli, kam atstāt valsts fondētajā sistēmā uzkrāto kapitālu. Tikmēr jauno iespēju jau mēģinājis izmantots viens otrs krāpnieks, informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Aizņems vien dažas minūtes

Valsts fondēto pensiju likums stājās spēkā 1. janvārī. Tas paredz, ka ikvienam pensiju otrā līmeņa dalībniekam, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju (tai skaitā priekšlaicīgo), ir iespēja izdarīt izvēli, kam atstāt viņa pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu, ja gadījumā viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai. Lai to nokārtotu, jāvēršas ar iesniegumu VSAA.

Visērtāk to izdarīt elektroniski portālā “Latvija.lv” (pieslēdzoties caur interneta banku), vai, nosūtot ar drošu elektronisku parakstu uz e-pasta adresi: [email protected], kā arī vērošoties personīgi VSAA vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros.

Laikraksts, pārbaudot kā darbojas šī sistēma, iesniegumu aizpildīja portālā “Latvija.lv”, secinot, ka tas izdarāms pāris minūšu laikā.

E – iesniegumā par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu jāizvēlas viena no trīs iespējām: ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā, pievienot norādītās personas valsts fondētās pensijas kapitālam, nodot mantošanai Civillikumā noteiktajā kārtībā.

Pēc tam jāievada savs tālruņa numurs, e-pasta adrese un jānorāda, kā vēlaties saņemt informāciju par to, ka VSAA iesniegums ir saņemts.

Ja nolemts uzkrāto kapitālu pievienot konkrētas personas valsts fondētās pensijas kapitālam, tad jānorāda izvēlētā cilvēka personas kods, vārds un uzvārds. Kad visi šie dati ievadīti, iesniegums jānosūta un pēc dažām minūtēm telefonā pienāks īsziņa, ka iesniegums saņemts VSAA un reģistrēts.

Valstij novēl vien retais

VSAA informē, ka līdz janvāra vidum vairākums pensiju otrā līmeņa dalībnieku izvēlējušies uzkrāto kapitālu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā. Tas nozīmē, ka mantinieki par mirušā uzkrāto pensiju otrā līmeņa kapitālu uzzinās pie zvērināta notāra, uzsākot kārtot mantojuma lietas. Mantinieks varēs izvēlēties viņam pienākošo daļu saņemt kā pārskaitījumu bankas kontā vai pievienot savam pensiju otrā līmeņa kapitālam.

Otra populārākā izvēle ir pievienot citas personas pensiju otrā līmeņa kapitālam. Persona, kas būs saņēmusi mirušā pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu, to varēs izmantot, sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu un pieprasot valsts vecuma pensiju.

Trešo iespēju – ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā, pagaidām izvēlējies vien retais.

“Svarīgi uzsvērt, ka savu izvēli var mainīt neierobežotu reižu skaitu. VSAA ņems vērā pēdējo reģistrēto izvēli,” skaidro VSAA pārstāve Iveta Daine.

Lai arī likums stājās spēkā salīdzinoši nesen, vairāki cilvēki, kuri VSAA uzrakstījuši iesniegumu par pensiju otrā līmeņa mantošanu, jau devušies mūžībā. Tāpat konstatēti trīs gadījumi, kad šāds iesniegums iesniegts pēc personas nāves dienas, pauž I. Daine. Visticamāk to darījuši cilvēki, kuriem bijusi piekļuve aizgājēja interneta bankai, taču VSAA rīcībā esošā informācija ļāvusi konstatēt, ka iedzīvotājs, kurš it kā vērsies ar iesniegumu, nesen kā miris.

VSAA dati liecina, ka vidēji ik gadu vairāk nekā 5000 pensiju otrā līmeņa dalībnieku nomirst, nesasniedzot pensijas vecumu. Līdz šim viņu pensiju otro līmenī uzkrātais kapitāls pēc nāves tika ieskaitīts valsts pensiju speciālajā budžetā.

Biežāk uzdoties jautājumiem

Ja izdarīšu izvēli savu uzkrājumu pensiju 2. līmenī nāves gadījumā mantot Civillikumā noteiktā kārtībā vai pievienot kādas citas personas pensiju 2.līmenim, vai mans nepilngadīgais bērns saņems apgādnieka zaudējuma pensiju?

> Bērns saņems apgādnieka zaudējuma pensiju. To aprēķinot tiks ņemts vērā uzkrājums pensiju 1. līmenī, bet aprēķinā netiks ņemts vērā pensiju 2. līmenī uzkrātais kapitāls.

Ja cilvēks ir norādījis mantinieku savam kapitālam, tomēr nodzīvo līdz pensijai un nomirst pēc dažiem gadiem, kad jau saņem pensiju, kur paliek viņam neizmaksātais pensiju 2.līmeņa uzkrājums?

> Pēc vecuma pensijas piešķiršanas šī iepriekš reģistrētā izvēle vairs nav spēkā. Valsts piešķirto vecuma pensiju mantot nevar, bet ja cilvēks sava pensiju 2.līmeņa uzkrājuma izmantošanai noslēgs mūža pensijas apdrošināšanas līgumu ar apdrošināšanas sabiedrību, tad būs iespēja norādīt labuma guvēju, kurš pensionāra nāves gadījumā turpinās saņemt izmaksu atbilstoši noslēgtajam līgumam.

Esmu izdienas pensijas saņēmējs. Līdz vecuma pensijas saņemšanai vēl ir 3 gadi. Vai izdienas pensionārs arī drīkst savu pensiju 2.līmeni novēlēt mantojumā vai pievienot izdienas pensionāres sievas pensijai?

> Jā, iesniegumu drīkst iesniegt visi pensiju 2.līmeņa dalībnieki, kuri nav vēl pieprasījuši (iesnieguši iesniegumu) vecuma pensiju.

Ja vīrs novēlēs man savu pensijas 2.līmeņa uzkrājumu, vai es tad skaitīšos mantiniece pilnā izpratnē un, vai piekrītot saņemt šo pensijas uzkrājumu, es pārņemšu arī viņa parādsaistības? Vai arī uz šo uzkrājumu piedziņu vērst nedrīkst?

> Pirms pensiju 2.līmeņa kapitāla pievienošanas citas personas pensijas 2.līmeņa kapitālam VSAA no pievienojamās summas ieturēs tikai tās summas, ko mirušais vai saņēmējs ir parādā VSAA, ja tādas būs.  Savukārt, ja pensiju 2.līmenī uzkrātais kapitāls būs atstāts mantojumā saskaņā ar Civillikumu, tad VSAA no mirušā pensiju 2.līmeņa kapitāla ieturēs summu, ko mirušais būs parādā VSAA un, ja VSAA būs vēl parādā kāds no mantiniekiem, tad tā summa jau tiks ieturēta no mantiniekam pienākošās daļas. Pārējās mantojuma atstājēja parādsaistības jau attieksies uz kopējo mantojuma masu un par to segšanu būtu jāinteresējas pie zvērināta notāra.

Vai uzkrāto valsts fondētās pensijas kapitālu savas nāves gadījumā varu pievienot personai, kura jau saņem pensiju?

> Vecuma pensijas saņēmējiem citas personas pensiju 2.līmeņa kapitālu var nodot tikai mantojumā saskaņā ar Civillikumu.

Vēlos savas nāves gadījumā pensiju 2.līmeņa uzkrājumu novēlēt abiem saviem bērniem. Vai ir pieejama iesnieguma forma, kurā es varu norādīt abus savus bērnus?

> Ja savu pensiju 2.līmeņa uzkrājumu vēlas atstāt vairākām personām, tad jāizvēlas mantošana Civillikuma kārtībā.

Ja tuvākie mantinieki manā nāves gadījumā ir mani vecāki pensionāri, vai viņi saņems manu uzkrājumu naudā?

> Mantošanai Civillikuma kārtībā nodoto pensiju 2.līmeņa kapitālu vecāki, kas ir jau pensionāri, varēs saņemt, piesakot savas mantojuma tiesības pie zvērināta notāra.

6 komentāri

2020-01-21 14:34

Žoriks: Es gribu ņemt līdzi. Tāda opcija nav?

2020-01-22 14:13

sponger: Atstāt valstij jau ir kā paņemt līdzi.

2020-01-22 16:05

sd: Kārtējais LV šedevrs. Kādēļ vispār kaut kas ir jāpiesaka un automātiski nepāriet tas viss pie radiniekiem ja nav bijušas pirms tam citas norādes ?

2020-01-24 01:36

pusrublis: es adoshu valstij. tik daudz esmu sanemis no valsts, ka joprojam parada skaitos. slava latvejai!

2020-02-02 19:36

Lēvalde: Man pat maz ticams,ka iekrātais būs pieejams.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli