Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mugurkaula problēma – skolioze. Cēloņi un risinājumi

Mugurkaula problēma – skolioze. Cēloņi un risinājumi
Trešās skoliozes stadijas gadījumā cilvēkam tiek veikta operācija, kuras laikā pie mugurkaula tiek piestiprināti metāla stieņi. Visbiežāk šie stieņi paliek mugurā uz mūžu, jo mugurkauls pēc 10 gadu vecuma vairāk neaug. (Foto: pexels.com)
16.09.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Skolioze ir mugurkaula problēma, ar kuru mūsdienās saskaras daudzi. Lielākajai daļai nav skaidrs, kāds ir cēlonis, bet risinājumi jāmeklē kopā ar mediķiem. Par muguras deformāciju veidiem stāsta Liepājas Reģionālās slimnīcas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļas virsārste, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste LINDA ŠMAUKSTELE.

No kā rodas skolioze?

– Ir vairāku veidu skoliozes, lielākoties saslimšanas cēlonis netiek atrasts, bet ir zināmi noteikti faktori, kas to veicina. Visbiežāk tā sāk izpausties straujas augšanas periodā, pārsvarā meitenēm (ja mammai ir skolioze, tad noteikti jāpārbauda arī meitas stāja), taču reizēm skolioze rodas arī citu slimību ietekmē.

Medicīnā vēl joprojām meklē idiopātiskās skoliozes izcelsmes iemeslus, bet īstu pierādījumu, kā rodas šī skoliozes forma, nav. Pēdējie pētījumi, kas veikti Amerikā, liecina, ka, iespējams, tas ir saistīts arī ar bioloģiski aktīvo vielu darbību smadzenēs. Interesanti ir tas, ka šo slimību saista arī ar uzturu, ko uzņemam. Kādreiz par to maz tika runāts. Profilaksei ikvienam no ziemeļu puslodē dzīvojošiem cilvēkiem noteikti noderēs vitamīna D lietošana. 

Vai šķība mugura vienmēr ir skolioze?

– Pastāv dažādu veidu muguras deformācijas, jebkura deformācija noteikti nav skolioze. Ir arī, piemēram, hiperkifoze, kas ir pastiprināts dabīgais muguras izliekums. Šis deformācijas veids izskatās tādā kā apaļā formā. Savukārt hiperlordoze ir pastiprināts izliekums jostas daļā.

Latvijā visbiežāk sastopamies ar stājas vājumu, piemēram, bērna augšanas periodā, kad kauli strauji aug. Vēl nereti sastopamas asimetriskas stājas, kad, piemēram, nobīdīts ir tikai plecs vai iegurnis, bet mugurkauls ir taisns.

Asimetriska stāja mēdz rasties no nepareiza somu nēsāšanas paraduma. Skolēni bieži mugursomas nēsā uz viena pleca, ilgstoši tā darot, var rasties asimetrija. Arī daudziem sportistiem ir asimetriska stāja, jo pārsvarā visi sporta veidi ir saistīti ar vienas puses fizisko attīstību, piemēram, šķēpa mešana, teniss. Tieši tenisa spēlētāji pie mums slimnīcā uz fizioterapiju nāk bieži. Reizi gadā veicot ārstniecības kursu, stāja ļoti uzlabojas.

Vecāki rāj bērnus, ka ilga sēdēšana pie datora izraisīs mugurkaula problēmas.

– Mūsdienu laikmets radījis vēl vienu iemeslu asimetriskai stājai – lietojot mobilos telefonus, cilvēks arī ieņem asimetrisku pozu, kas ilgstošā laika posmā var radīt asimetrisku stāju. Riska grupā ir arī cilvēki, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs.

Būtu jau labi, ja mēs ikdienā domātu par savu stāju, gaitu un ķermeņa pozīcijām, kuras ieņemam. Man bija gadījums, kad māmiņa atveda savas dvīņu meitenītes uz fizioterapiju. Abām bija muguras izliekumi, tikai katrai uz savu pusi. Kad aptaujāju vecākus par meiteņu ieradumiem, palūdzu arī uzzīmēt guļamistabas plānojumu, kur guļ abas meitenes, un nonācu pie secinājuma, ka gultiņas meitenēm ir sabīdītas blakus, māsiņas viena otrai guļ iepretim, un šis paradums arī ir izveidojis katrai uz savu pusi asimetrisku izliekumu.

Tāpēc iesaku maziem zīdainīšiem ik pa mirklim pamainīt gulēšanas pozas.

Ko var darīt profilaktiski?

– Apmeklēt baseinu, jo peldēšana mugurkaulam ir ļoti veselīga, kā arī noteikti atļauties regulāras pauzītes, ja ikdienu pavadāt darbā sēžot.

Ik pa kādai stundiņai uz piecām minūtēm pauze būtu jāuztaisa, lai izstaipītos un paapļotu ar galvu uz visām pusēm. Peldēšanas nodarbības iesaku veikt pāris reizes nedēļā, īpaši laba ir peldēšana uz muguras. Ja cilvēks sver, piemēram, 70 kilogramus, tad ūdenī viņš sver 7. Tā ir milzīga atslodze mugurai.

Droši vien jāmaina arī savi ikdienas paradumi.

– Ļoti daudzus paradumus, kā arī mugurkaula augšanas attīstību un stāju varam ietekmēt jau no mazotnes. Arī no tā saucamajiem staigulīšiem nereti rodas nepareiza stāja – bērns mēģina stāvēt un pārvietoties uz pirkstgaliem. Man ir bijis 11 gadu vecs pacients, kurš savu gaitu tā arī ir izveidojis, liekot uzsvaru uz pirkstgaliem.

Riska grupas pacienti ir arī cilvēki pēc 50 un 60 gadiem, kad, gadiem ejot, starpskriemeļu diski un paši skriemeļi izžūst, kļūst asimetriski un mugurkauls “sašķobās”. Mugurkaula skriemeļiem var uzaugt radziņi, rasties nodilums – tas viss ietekmē mugurkaula pareizu pozīciju. Kaut arī nereti cilvēkiem līdz 50 arī tā mēdz būt.

Tādos gadījumos visbiežāk ir C veida skolioze jostas daļā. Bet pārsvarā gan pacienti tomēr ir bērni. Grūti ir panākt rezultātus, ja bērns pats neapzinās situācijas nopietnību, jo fizioterapija nozīmē arī vingrojumus mājās, kas jāpilda patstāvīgi. Jau lielākiem jauniešiem savukārt nereti trūkst laika vingrošanai, jo aizņemti ar mācībām, sportu, dažādām citām aktivitātēm, bet motivācija un laiks jāatrod, lai varētu sev palīdzēt.

Kā pamanīt izmaiņas mugurkaulā?

– Lai laikus pamanītu muguras deformāciju, jānovēro savi bērni. Dažreiz pusaudži ir kautrīgi, tāpēc vecāku priekšā nepārģērbjas, tad var pavērot bērna gaitu vai pozu, kādā sēž pie galda. Esmu savā praksē saskārusies ar to, ka vecāki vienkārši nav laikus pamanījuši deformācijas sākumu.

Bija gadījums, kad mamma nebija redzējusi savai meitai muguru tāpēc, ka viņai ir ļoti gari mati, kas pārklāj visu muguru, turklāt, nēsājot platas drēbes, kas ir modē, arī īsti ķermeņa siluetu saskatīt nevar. Vienu dienu mamma bija pamanījusi meitas muguru, jo tā bija pacēlusi matus copītē. Tad jau abas nāca pie mums uz nodaļu, lai ārstētu skoliozi.

Ja bērnam agrīnās stadijas skolioze rodas jau līdz 10 gadiem, tad ārstēšana ir vieglāka, jo mugurkauls vēl veidojas, bet tādi gadījumi ir ļoti reti. Pārsvarā skolioze sāk veidoties vēlāk. Tad ārstēšana ir grūtāka.

Ja ir aizdomas, ka ar muguru kaut kas nav kārtībā, pirmais solis ir ģimenes ārsta apmeklējums. Viņš norīkos vizīti pie fizioterapeita. Tad jau mēs tālāk izpētām un izanalizējam, kas īsti ar muguru nav kārtībā. Ja ir nepieciešams, mēs nosūtām pacientu uz rentgenu, arī ģimenes ārsti to var darīt.

Mūsu slimnīcā ir rentgena aparāts, kurš veic visa mugurkaula detalizētu uzņēmumu vienā bildē. Poliklīnikās mugurkaula rentgenuzņēmumus veic vairākos uzņēmumos, un tad nav tik detalizētas kopainas. Kad esam secinājuši, kāda ir diagnoze, uzsākam ar pacientu ārstniecības terapiju.

Dažreiz fizioterapeiti izvēlas arī muguru teipot. Teipi ir elpojoši, hipoalerģiski, lieli leikoplasti. Tos parasti lieto, ja pacients jūt sāpes mugurā. Teips palīdz apasiņot audus, ādas slānis tiek piepacelts iestiepjot.

Kā ārstēt skoliozi?

– Skoliozi iedala trīs pakāpēs – pirmās, otrās un trešās pakāpes. Pirmajā skoliozes pakāpē mugura izliekta līdz 24 grādiem. Šajā stadijā mugura tiek novērota, ir noteikta ārstnieciskā vingrošana.

Otrajā skoliozes pakāpē muguras izliekums ir līdz 40 grādiem. Šajā stadijā noteikti ir jānēsā ārstnieciskā korsete. Tā sauktā Šeno korsete speciāli jāpasūta, katram pacientam atsevišķi pielāgojot. Izārstēt šajā stadijā nav viegli, jo korsete ir jānēsā visu laiku, nenoņemot arī naktī. Korsetes nēsāšanas ilgums katram ir individuāls, bet parasti tas nav mazāks par gadu. Rezultāti ir ļoti labi. Ja cilvēks nēsā korseti, veic ārstniecisko vingrošanu un citas fizioterapeitiskās procedūras, mugura var iztaisnoties. Galvenais ir nepieļaut muguras deformācijas progresēšanu. Šis process ir ļoti sāpīgs.

Trešajā stadijā, kur mugurkaula izliekums ir lielāks par 40 grādiem, parasti ārstē ar ķirurģisku iejaukšanos. Līdz bērna pilngadībai šīs operācijas ir bez maksas.

Tāpēc vienmēr iesaku vecākiem nevilcināties. Ja ir norīkojums uz operāciju, labāk piekrist. Ir bijuši gadījumi, kad jaunietim 17 gados atklāta skolioze trešajā pakāpē, bet vecāki uzreiz nevēlas piekrist operācijai, cer uz korsetēm un citām ārstniecības metodēm, bet pēc pilngadības sasniegšanas šīs operācijas ir ļoti dārgas, summas ir mērāmas tūkstošos.

Operācijas laikā skoliozes pacientam ar metāla stieņiem tiek nostiprināts mugurkauls. Ja šajā stadijā laikus neārstē, nepiekrīt operācijai, tad cilvēkam sāp ne tikai mugura, bet izliekuma dēļ tiek ietekmēti arī iekšējie orgāni – var būt gan apgrūtināta sirdsdarbība, elpošana, gan citu orgānu darbība. Deformācija izmaina iekšējo orgānu izvietojumu.

Kad mugurkauls ir iztaisnots, cilvēka augums pagarinās. Man ir piemērs ar kādu jaunieti, kura pēc operācijas kļuva par 12 centimetriem garāka, jo muguras patoloģiskie izliekumi bija milzīgi. Tas nebija viegli, organismam bija jāpierod pie jaunās stājas, viņa nereti arī krita ģīboņos, kamēr organisma funkcijas atjaunojās normālā stāvoklī.

UZZIŅAI

Skoliozei raksturīgā ķermeņa asimetrija ir viegli ieraugāma speciālistam, bet vecākiem un pašam pacientam asimetrijas pazīmes ilgi var palikt nepamanītas. Nozīmīgākās asimetrijas pazīmes ir:

  • nevienāds plecu augstums,
  • slīps iegurnis,
  • trīsstūru asimetrija starp rokām brīvi gar sāniem un ķermeni,
  • viena lāpstiņa vairāk izspiežas,
  • krūšu daļas kupris,
  • iegurnis vairāk izbīdījies uz vienu sānu.

Avots: skolioze.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz