Otrdiena, 27. oktobris Lilita, Irita, Ita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Padomi, kā izklaidēt bērnu mājās

Padomi, kā izklaidēt bērnu mājās
Dažkārt pietiks bērnam priekšā nolikt papīru un zīmuļus, tomēr ik pa laikam jāmeklē arī iespēja dažādot nodarbes. Vecāki gan aicināti vispirms ļaut pašam bērnam izdomāt, ko viņš gribētu darīt. (Foto: Līva Hamonda)
19.09.2020 06:00

Līva Hamonda

"Kurzemes Vārds"

Nekas nav patīkamāk kā redzēt savu mazo bērnu aizņemtu ar kādu aktivitāti, kas ir ne tikai interesanta pašam bērnam, bet arī attīstoša, izglītojoša un ilgāka par piecām minūtēm. Katrai ģimenei, protams, ir savi paņēmieni un idejas, kā to realizēt. Tāpat arī bērni ir dažādi – citi ļoti labprāt darbojas savā nodabā, taču citiem ir nepieciešama kompānija un spēļu sabiedrotie.

Tagad, kad atkal ir atsākušās mācības skolās un bērnudārzos, vecākiem šis būtu īstais laiks, lai notrieptu putekļus no savām piezīmju kladītēm, uzasinātu zīmuļus un sāktu ideju kolekcionēšanu drūmajiem ziemas vakariem, nedēļas nogalēm un brīvlaikiem.

Vecāku iesaistīšanās spēļu ideju ģenerēšanā ir lieliska, taču nevajag arī aizrauties un ļaut tomēr katram bērnam pašam attīstīt savu radošumu un, garlaicības māktam, radīt savas spēles un izklaides. Kaut gan ir brīži, kad vecāku palīdzība ir absolūti nepieciešama.

Ko iesākt ar mazu bērnu mājās visas dienas garumā septiņas dienas nedēļā? Ar bērnu, kurš ir pieradis pie rutīnas, organizētām aktivitātēm un dienām, pavadītām kopā ar draugiem. Neatkarīgi no tā, kādas ir bērna intereses, katra ģimene noteikti atradīs kaut ko, kas noderētu tieši viņiem.

Ārpusskolas aktivitātes, ar ko nodarboties mājās, var iedalīt piecās lielās grupās.

Mākslas aktivitātes.

No krāsojamām grāmatām un gleznošanas ar guaša vai ūdenskrāsām zīmēšanas albumā līdz pat koku lapu, čiekuru apgleznošanai. Varam arī pa kluso paķert tēta bārdas putas, piejaukt pa pilienam no dažādām ēdienu krāsām un izveidot neatkārtojamus mākslas darbus ne tikai savai guļamistabai, bet pat vecmammas un vectēva viesistabas sienām. Skaisti ierāmējam, un gatavs!

Līme ir cieņā jebkura vecuma bērnam. PVA vai līmes zīmulītis, papīra lapa un jebkas, ko var atrast mājās, var kļūt par mākslas darbu – makaroni, avīzes, žurnāli, vates bumbiņas, audumu atgriezumi un viss cits, ko mamma vēl nav paspējusi utilizēt.

Rakstīšanas un teātra spēles.

Šādās aktivitātēs var izvērsties jau nedaudz vecāki bērni. Pārģērbšanās un īsu stāstu uzvešana uz “skatuves” kopā ar ģimeni. Tas izcili attīstīs viņu iztēli un strādāšanu grupā. Tā kā šodien tehnoloģija ir absolūti neizbēgama mūsu ikdienas sastāvdaļa, kāpēc gan neuzfilmēt īsfilmu un pēc tam ar uzkodām pie lielā ekrāna nenoskatītos tās pirmizrādi? Bērnu iztēle ir neierobežota – rakstiet pasakas, stāstus. Nemākat vēl rakstīt – zīmējiet! Kā ar leļļu teātri?

Ēdiena gatavošana.

Kuram gan negaršo garšīgi paēst? Kā ir ar gatavošanu? Ticiet vai ne, bet gandrīz katram mazajam patīk piedalīties ēdiena gatavošanas procesā! Citreiz ēdiens pat garšo labāk, ja roku tam ir pielicis ģimenes jaunākais pavārs. Šeit, protams, vecāku līdzdalība būtu ļoti vēlama drošības nolūkos. Tās var būt tikai sviestmaizes vai arī kaut kas sarežģītāks. Pica, cepumi, pīrādziņi, banānmaize vai vienkārši omlete, tas viss ir garšīgāks un process jautrāks, ja piedalās arī mazākās rociņas.

STEM aktivitātes.

Sāksim ar to, kas tad slēpjas aiz šī nosaukuma. STEM – tā ir zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātne un matemātika. Apvienojot tās, var izveidot bērniem interesantas, loģisko, radošo un kritisko domāšanu un zinātkāri veicinošas aktivitātes. Izklausās nedaudz sarežģīti, vai ne? Tam tā nav jābūt! Pavisam vienkāršs piemērs – paņemam četras glāzes ar ūdeni, iepildām tajās ūdeni un katrai pievienojam citas pārtikas krāsas toni. Ievietojam katrā vienu salāta lapu (tas tikpat labi var būt arī kāds ziediņš), gaidām un skatāmies, kā šie augi maina krāsu. Nesarežģīti un aizraujoši! Kādas ir attiecības jūsu ģimenē ar matemātiku? Kāpēc gan nepadarīt to jautrāku? Paņemam papīra lapu, piestiprinām pie sienas. Uz līmlapiņām sarakstām skaitļus, pa vienam uz katras. Uz citām līmlapiņām sazīmējam mazas zvaigznītes, zaķīšus, saulītes (cik nu tālu vecāku mākslas līmenis sniedzas). Uzdevums? Salikt pa pāriem skaitli un zīmējumu ar attiecīgo daudzumu raķešu uz tās.

Fiziskās aktivitātes.

Vakarā bērniem nenāk miegs? Vajag padzerties, aiziet uz tualeti, atrast divus mēnešus neredzēto mīksto lācīti, padzerties vēlreiz un gājienu uz tualeti jau atkal? Kaut kas dzirdēts un redzēts? Izskatās, ka bērns varbūt nav vēl pietiekami saguris, lai dotos pie miera. Īpaši, ja diena pavadīta mājās. Laiks, ko bijām spiesti pavadīt iekštelpās, ir iemācījis arī vecākiem būt radošiem un tikt galā ar nestandarta situācijām. Piemēram, arī istabās ir iespējams izveidot šķēršļu joslu, izmantojot priekšmetus, kas atrodami mājās. Noderēs spilveni, lecamauklas, tukšas makaronu kastes, krēsli, galdi, segas. Lai fiziski izkustētos, nav vienmēr nepieciešami palīgrīki. Ieslēdzam mūziku, un aiziet dejas! Ja godīgi, tas palīdz ne tikai bērnam atbrīvoties no uzkrātās enerģijas, bet tāpat arī vecākiem šis ir izcils veids, kā “nolaist tvaiku”, izlēkāties un izdejoties kopā. Bērniem vienmēr acis iemirdzas, ja arī vecāki spēj par sevi pajokot un nebaidās izskatīties neveikli un smieklīgi.

Vecāku un bērnu saikne nerodas ar piedzimšanu, tā ir jāveido visas dzīves laikā. Viens veids, kā to izdarīt, ir pavadīt laiku kopīgās aktivitātēs. Nepietiks vien novietot bērnam priekšā papīru un zīmuļus, cerot, ka viņš zinās, ko darīt, un labprāt arī ar to nodarbosies. Galu galā bērni tomēr mācās no piemēra, ko paši redz.

PIEREDZE

Trīs meitu mamma Alise uzskata, ka ir garlaicīga mamma, jo neko interesantu ar meitām nedarot, taču sarunā atklājās kaut kas interesants: “Vasarā, lietainākās dienās, laidu meitenes sētā gliemežus lasīt.” Kurš vēl šovasar ir lasījis gliemežus ar bērniem? “Bet tā parasti mēs liekam puzles, krāsojam, šad un tad izcepam kādu kūku,” skaidro Alise.

Eliasa mamma Inese ir apguvusi Montesori pedagoģiju, lai varētu maksimāli uzlabot pavadīto laiku kopā ar dēlēnu: “Es ar savu divus gadus veco dēliņu Eliasu cenšos kopā darīt visus ikdienas darbiņus – gan tīrām māju, gan taisām ēst – cik atļauj pacietība. Viņam ļoti patīk darboties pie izlietnes ar traukiem un ūdeni, patīk taisīt (un arī pagaršot) pankūku mīklu, mazgāt, pārkraut traukos dārzeņus, pievienot garšvielas utt. Lai mūsu kopīgā mājās būšana būtu jēgpilnāka, kursos apguvu Montesori pedagoģiju. No tās arī daudz iedvesmojos un smeļos idejas gan attīstošām rotaļlietām, gan kopīgajiem darbiņiem. Protams, papildus tam mēs arī dziedam un spēlējam ģitāras – viņš spēlē savu mazo, es lielo. Eliass novērtē arī kokles un citus mūzikas instrumentus, izmēģinot arī dažādus spēlēšanas paņēmienus. Patīk arī kopīga grāmatu lasīšana pirms miedziņa un, kā jau puisim, spēlēšanās ar mašīnām (īpaši sajūsmina traktori). Tā kā dzīvojam privātmājā, baudām iespēju iziet un darboties savā dārzā, kur vienmēr atrodas kas interesants, kop pētīt un ko darīt.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz