Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Padomi, kā izklaidēt bērnu mājās

Padomi, kā izklaidēt bērnu mājās
Dažkārt pietiks bērnam priekšā nolikt papīru un zīmuļus, tomēr ik pa laikam jāmeklē arī iespēja dažādot nodarbes. Vecāki gan aicināti vispirms ļaut pašam bērnam izdomāt, ko viņš gribētu darīt. (Foto: Līva Hamonda)
19.09.2020 06:00

Līva Hamonda

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Nekas nav patīkamāk kā redzēt savu mazo bērnu aizņemtu ar kādu aktivitāti, kas ir ne tikai interesanta pašam bērnam, bet arī attīstoša, izglītojoša un ilgāka par piecām minūtēm. Katrai ģimenei, protams, ir savi paņēmieni un idejas, kā to realizēt. Tāpat arī bērni ir dažādi – citi ļoti labprāt darbojas savā nodabā, taču citiem ir nepieciešama kompānija un spēļu sabiedrotie.

Tagad, kad atkal ir atsākušās mācības skolās un bērnudārzos, vecākiem šis būtu īstais laiks, lai notrieptu putekļus no savām piezīmju kladītēm, uzasinātu zīmuļus un sāktu ideju kolekcionēšanu drūmajiem ziemas vakariem, nedēļas nogalēm un brīvlaikiem.

Vecāku iesaistīšanās spēļu ideju ģenerēšanā ir lieliska, taču nevajag arī aizrauties un ļaut tomēr katram bērnam pašam attīstīt savu radošumu un, garlaicības māktam, radīt savas spēles un izklaides. Kaut gan ir brīži, kad vecāku palīdzība ir absolūti nepieciešama.

Ko iesākt ar mazu bērnu mājās visas dienas garumā septiņas dienas nedēļā? Ar bērnu, kurš ir pieradis pie rutīnas, organizētām aktivitātēm un dienām, pavadītām kopā ar draugiem. Neatkarīgi no tā, kādas ir bērna intereses, katra ģimene noteikti atradīs kaut ko, kas noderētu tieši viņiem.

Ārpusskolas aktivitātes, ar ko nodarboties mājās, var iedalīt piecās lielās grupās.

Mākslas aktivitātes.

No krāsojamām grāmatām un gleznošanas ar guaša vai ūdenskrāsām zīmēšanas albumā līdz pat koku lapu, čiekuru apgleznošanai. Varam arī pa kluso paķert tēta bārdas putas, piejaukt pa pilienam no dažādām ēdienu krāsām un izveidot neatkārtojamus mākslas darbus ne tikai savai guļamistabai, bet pat vecmammas un vectēva viesistabas sienām. Skaisti ierāmējam, un gatavs!

Līme ir cieņā jebkura vecuma bērnam. PVA vai līmes zīmulītis, papīra lapa un jebkas, ko var atrast mājās, var kļūt par mākslas darbu – makaroni, avīzes, žurnāli, vates bumbiņas, audumu atgriezumi un viss cits, ko mamma vēl nav paspējusi utilizēt.

Rakstīšanas un teātra spēles.

Šādās aktivitātēs var izvērsties jau nedaudz vecāki bērni. Pārģērbšanās un īsu stāstu uzvešana uz “skatuves” kopā ar ģimeni. Tas izcili attīstīs viņu iztēli un strādāšanu grupā. Tā kā šodien tehnoloģija ir absolūti neizbēgama mūsu ikdienas sastāvdaļa, kāpēc gan neuzfilmēt īsfilmu un pēc tam ar uzkodām pie lielā ekrāna nenoskatītos tās pirmizrādi? Bērnu iztēle ir neierobežota – rakstiet pasakas, stāstus. Nemākat vēl rakstīt – zīmējiet! Kā ar leļļu teātri?

Ēdiena gatavošana.

Kuram gan negaršo garšīgi paēst? Kā ir ar gatavošanu? Ticiet vai ne, bet gandrīz katram mazajam patīk piedalīties ēdiena gatavošanas procesā! Citreiz ēdiens pat garšo labāk, ja roku tam ir pielicis ģimenes jaunākais pavārs. Šeit, protams, vecāku līdzdalība būtu ļoti vēlama drošības nolūkos. Tās var būt tikai sviestmaizes vai arī kaut kas sarežģītāks. Pica, cepumi, pīrādziņi, banānmaize vai vienkārši omlete, tas viss ir garšīgāks un process jautrāks, ja piedalās arī mazākās rociņas.

STEM aktivitātes.

Sāksim ar to, kas tad slēpjas aiz šī nosaukuma. STEM – tā ir zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātne un matemātika. Apvienojot tās, var izveidot bērniem interesantas, loģisko, radošo un kritisko domāšanu un zinātkāri veicinošas aktivitātes. Izklausās nedaudz sarežģīti, vai ne? Tam tā nav jābūt! Pavisam vienkāršs piemērs – paņemam četras glāzes ar ūdeni, iepildām tajās ūdeni un katrai pievienojam citas pārtikas krāsas toni. Ievietojam katrā vienu salāta lapu (tas tikpat labi var būt arī kāds ziediņš), gaidām un skatāmies, kā šie augi maina krāsu. Nesarežģīti un aizraujoši! Kādas ir attiecības jūsu ģimenē ar matemātiku? Kāpēc gan nepadarīt to jautrāku? Paņemam papīra lapu, piestiprinām pie sienas. Uz līmlapiņām sarakstām skaitļus, pa vienam uz katras. Uz citām līmlapiņām sazīmējam mazas zvaigznītes, zaķīšus, saulītes (cik nu tālu vecāku mākslas līmenis sniedzas). Uzdevums? Salikt pa pāriem skaitli un zīmējumu ar attiecīgo daudzumu raķešu uz tās.

Fiziskās aktivitātes.

Vakarā bērniem nenāk miegs? Vajag padzerties, aiziet uz tualeti, atrast divus mēnešus neredzēto mīksto lācīti, padzerties vēlreiz un gājienu uz tualeti jau atkal? Kaut kas dzirdēts un redzēts? Izskatās, ka bērns varbūt nav vēl pietiekami saguris, lai dotos pie miera. Īpaši, ja diena pavadīta mājās. Laiks, ko bijām spiesti pavadīt iekštelpās, ir iemācījis arī vecākiem būt radošiem un tikt galā ar nestandarta situācijām. Piemēram, arī istabās ir iespējams izveidot šķēršļu joslu, izmantojot priekšmetus, kas atrodami mājās. Noderēs spilveni, lecamauklas, tukšas makaronu kastes, krēsli, galdi, segas. Lai fiziski izkustētos, nav vienmēr nepieciešami palīgrīki. Ieslēdzam mūziku, un aiziet dejas! Ja godīgi, tas palīdz ne tikai bērnam atbrīvoties no uzkrātās enerģijas, bet tāpat arī vecākiem šis ir izcils veids, kā “nolaist tvaiku”, izlēkāties un izdejoties kopā. Bērniem vienmēr acis iemirdzas, ja arī vecāki spēj par sevi pajokot un nebaidās izskatīties neveikli un smieklīgi.

Vecāku un bērnu saikne nerodas ar piedzimšanu, tā ir jāveido visas dzīves laikā. Viens veids, kā to izdarīt, ir pavadīt laiku kopīgās aktivitātēs. Nepietiks vien novietot bērnam priekšā papīru un zīmuļus, cerot, ka viņš zinās, ko darīt, un labprāt arī ar to nodarbosies. Galu galā bērni tomēr mācās no piemēra, ko paši redz.

PIEREDZE

Trīs meitu mamma Alise uzskata, ka ir garlaicīga mamma, jo neko interesantu ar meitām nedarot, taču sarunā atklājās kaut kas interesants: “Vasarā, lietainākās dienās, laidu meitenes sētā gliemežus lasīt.” Kurš vēl šovasar ir lasījis gliemežus ar bērniem? “Bet tā parasti mēs liekam puzles, krāsojam, šad un tad izcepam kādu kūku,” skaidro Alise.

Eliasa mamma Inese ir apguvusi Montesori pedagoģiju, lai varētu maksimāli uzlabot pavadīto laiku kopā ar dēlēnu: “Es ar savu divus gadus veco dēliņu Eliasu cenšos kopā darīt visus ikdienas darbiņus – gan tīrām māju, gan taisām ēst – cik atļauj pacietība. Viņam ļoti patīk darboties pie izlietnes ar traukiem un ūdeni, patīk taisīt (un arī pagaršot) pankūku mīklu, mazgāt, pārkraut traukos dārzeņus, pievienot garšvielas utt. Lai mūsu kopīgā mājās būšana būtu jēgpilnāka, kursos apguvu Montesori pedagoģiju. No tās arī daudz iedvesmojos un smeļos idejas gan attīstošām rotaļlietām, gan kopīgajiem darbiņiem. Protams, papildus tam mēs arī dziedam un spēlējam ģitāras – viņš spēlē savu mazo, es lielo. Eliass novērtē arī kokles un citus mūzikas instrumentus, izmēģinot arī dažādus spēlēšanas paņēmienus. Patīk arī kopīga grāmatu lasīšana pirms miedziņa un, kā jau puisim, spēlēšanās ar mašīnām (īpaši sajūsmina traktori). Tā kā dzīvojam privātmājā, baudām iespēju iziet un darboties savā dārzā, kur vienmēr atrodas kas interesants, kop pētīt un ko darīt.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz