Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Trešdiena, 16. augusts

+22°C
Vējš: D 4.6 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Astra, Astrīda

Labie mājas gariņi dara paši un sauc palīgā citus  (2)

Aprīlis tradicionāli ir spodrības, talku un pavasara darbu mēnesis. Tas ir labs stimuls pārdomāt, cik daudz laika un enerģijas katrs no mums ieguldījis sava mājokļa un apkārtējās vides sakopšanā.

Sarežģītāks šis jautājums ir daudzdzīvokļu mājās, kur atbildes uz jautājumu, vai esi līdzdarbojies savas mājas un tās apkārtnes sakopšanā, svārstās no "nemaz" līdz "ļoti daudz". Visbiežākie attaisnojumi nedarīšanai – nav naudas, nav laika, nav domubiedru.

SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" pārvaldīto māju iedzīvotājiem ir daudz ideju, ko pašu spēkiem izdarīt tuvākajos gados savas mājas sakopšanā, kā arī pieredze, cik daudz enerģijas un laika jāiegulda, lai aizrautu kaimiņus kopējiem darbiem. Tomēr paveiktais rāda, ka, lai māju un tās apkārtni sakoptu, nevajag nemaz tik daudz naudas, jo glīti izskatās pat viena neliela gaumīgi ierīkota samteņu dobe vai kopts ceriņu krūms nopļautā zālienā.

Ja mājas pagalms sakopts, taciņas noslaucītas, puķu dobes izravētas, logi nomazgāti, koridors iztīrīts, tad skaidri apzināmies, ka tas nenotiek pats no sevis. Mājai noteikti ir kāds čakls un neatlaidīgs "labais gariņš". Tādi ir daudzās mājās. Šis būs stāsts par diviem no viņiem, ar kuru darbu namu apsaimniekošanas uzņēmums "LNA" ļoti lepojas.


Man patīk būt noderīgai!

Inga Taperta nelielajā ķieģeļu namā Franču ielā 9 dzīvo vairāk nekā desmit gadu. Divus no tiem viņa ir šīs mājas sētniece un gadu arī mājas vecākā. Inga ar vīru Armandu mājas un pagalma labiekārtošanā daudz dara ne tikai paši, bet kopīgās talkās aicina arī kaimiņus.

Par mājas vecāko Ingu izvēlēja pēc tam, kad iepriekšējam mājas vecākajām radās veselības problēmas un viņš no šiem pienākumiem atteicās. "Es jutu sevī spēku, ka to varu, un man arī gribējās, lai sakārtojam savu māju, turklāt tā, kaut ko darot, es jūtos vajadzīga," viņa saka.

Inga četrus gadus ir izdienas pensijā, pirms tam gandrīz 14 gadu viņa strādājusi par uzraudzi Liepājas cietumā. Taču jau tolaik brīvajās dienās sākusi strādāt par sociālo aprūpētāju un dara to joprojām. "Bet, vienalga, man paliek daudz brīva laika. Kāpēc lai es nedarītu kaut ko noderīgu?" viņa pamato vēlmi sakārtot māju, kurā pati dzīvo.

Ingas pirmais lielākais darbs pēc ievēlēšanas par mājas vecāko bija mājas ārdurvju un pagraba durvju nomaiņa. Nākamais – pagraba tīrīšana. "Tur bija milzīgas izdedžu kaudzes, krājās mitrums," Inga stāsta. "Tāpēc noorganizējām, ka "LNA" atved lielo konteineru, lūdzām palīgā kaimiņus un kopīgi pagrabu iztīrījām." Tā bijusi pirmā talka. Arī citi darbi paveikti kopējiem spēkiem.

Uz jautājumu, ko šīs mājas iemītnieki darīs Lielās talkas dienā 23. aprīlī, Inga atbild: "Tad jau visu būsim padarījuši." Jau apzāģēta pagalmā esošā ābele, pagalms tīri sakopts, jau sarūpēta melnzeme, un, tikko laukā paliks siltāks, mājas iedzīvotāji ķersies pie puķu stādīšanas. Pagaidām dobēs zied sniegpulkstenītes, bet pagrabā gaida pagājušajā rudenī izraktās kannas, kas drīz būs jāliek zemē, stādīs arī citas puķes.

Par saviem mājas vecākās pienākumiem Inga saka: "Te ir jābūt gan kā namu apsaimniekošanas speciālistu palīgam, gan kā starpniekam starp iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem." Kādā vakarā sirmā kaimiņiene lūgusi palīdzību, kad korķi izsisti. Ingas vīrs aizgājis un visu sakārtojis. Otrā dienā atkal tas pats – kā slēdz iekšā ledusskapi, tā korķi ārā. "Man kļuva skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā ar elektrību, tāpēc saucu speciālistu," Inga stāsta. "Tā ar daudz ko. Cilvēkiem ir jāskaidro, ko gribam izdarīt, un jāmudina nākt palīgā, – tad arī nāk."

 

Par māju:

/ balto silikāta ķieģeļu ēka;

/ nodota ekspluatācijā 1975. gadā;

/ 3 stāvi;

/ vienas ieejas durvis;

/ 12 dzīvokļi;

/ vidējā dzīvokļu platība – 25,3 kvadrātmetri.

 

Ar cilvēkiem vajag runāt

Elita Kareiva Celmu ielas 7. namā dzīvo kopš tā uzcelšanas 1974. gada novembrī. "Mēs ar vīru bijām pirmie iemītnieki," viņa smejas. Tagad Elitas kundze palikusi viena ar kaķi, viņa ir pensijā un labprāt sadarbojas ar "LNA" mājas sakārtošanā.

1973. gadā Elitas kundze atgriezās no Sibīrijas, kur bija izsūtīta. Tur viņa bija ieguvusi divas augstākās izglītības – pedagoģisko un juridisko. Savā mūžā strādājusi dažādus darbus, bijusi skolotāja, strādājusi izpildkomitejā, bet pēdējos gadus pirms aiziešanas pensijā – namu pārvaldē.

"Arī šā nama pieņemšanā ekspluatācijā es piedalījos," viņa stāsta un ar smaidu atceras toreiz teikto, ka māja uzcelta, lai to apdzīvotu 25 – 30 gadus, ne vairāk. Nu ēkai rit jau 42. gads, tāpēc jāremontē no visām pusēm.

Par mājas kontaktpersonu Elitas kundze kļuva pirms trīsarpus gadiem, un šajā laikā, sadarbojoties gan ar "LNA", gan kaimiņiem, paveikts daudz. Nosiltinātas mājas abas gala sienas, nomainīti ūdens un kanalizācijas stāvvadi, pagrabā ar izolāciju nosegtas apkures caurules. Ir nomainītas vecās un izlūzušās pastkastītes, arī ārdurvis. "Tā ir mājas vizītkarte," saka Elitas kundze, rādot, ka sakārtota arī ieejas platforma un kāpnes. Turklāt pie vienas kāpņu telpas tā, lai viens no kaimiņiem, kam pēc smagas slimības ir pārvietošanās grūtības, ērtāk varētu tikt augšā. Padarīto darbu sarakstu varētu turpināt vēl un vēl, un Elitas kundzei jau ir pilna galva ar iecerēm, kas turpmāk jādara.

"Mums jau ir sagatavota tāme jumta daļējai rekonstrukcijai, jo vietām tas ir tādā stāvoklī, ka dzīvokļos tek iekšā ūdens." Pēc tam stāv priekšā ļoti liels darbs – apkures sistēmas rekonstrukcija, lai katrā dzīvoklī varētu veikt individuālu siltumenerģijas patēriņa uzskaiti.

Kāpēc viņai tas ir vajadzīgs? "Ziniet, es neprotu dzīvot pilnīgā mierā," saka Elitas kundze. "Tolaik, kad biju izsūtījumā, mūs, latviešus un citus cilvēkus no Baltijas, uzskatīja par ļoti strādīgiem. Es visu mūžu esmu apzinīgi strādājusi, un man patīk, ka pamazām varam savu māju sakārtot." To sakot, viņa piebilst, ka gribētos, lai tas notiktu ātrāk, daudziem citiem arī to gribētos, bet nesanāk.

Stāstot par padarītajiem darbiem, Elitas kundze citu pēc cita piemin kaimiņus, kas arī labprāt iesaistās kopējos darbos. Un piemin arī to, ka mājā krasi uzlabojusies situācija ar parādiem. "Mums parādnieku gandrīz vairs nav," viņa saka. "Es pati pārbaudu visus maksājumus un, kad redzu, ka kādam sāk krāties parādi, eju un runāju. Un cilvēki samaksā. Vajag runāt, par visu vajag runāt, tad arī iznāks."

 

Par māju :

/ dzelzsbetona paneļu ēka;

/ nodota ekspluatācijā 1974. gadā;

/ 5 stāvi;

/ 4 ieejas durvis;

/ 56 dzīvokļi;

/ vidējā dzīvokļu platība – 31,8 kvadrātmetri.

 

Zināšanai

Kā organizēt mājas iedzīvotāju talkas?

/ Jāsasauc apspriede, jāizveido plānoto darbu saraksts un jāvienojas par talkas norises laiku.

/ Par to jāinformē namu pārzinis, kopīgi jāpārrunā un jāsaplāno iespējamie finanšu, tehniskie un saimnieciskie resursi, kas nepieciešami pasākumam.

/ Sadarbībā ar namu pārzini:

◦ jāsagatavo un jāizplata paziņojums iedzīvotājiem,

◦ jānoskaidro, vai nepieciešams piesaistīt tehniku un citus resursus, piemēram, augsni dobēm, krāsu vai citus līdzekļus dažādiem remontdarbiem u.c.,

◦ jāsaņem nepieciešamās atļaujas darbu norisei, piemēram, koku un krūmu izciršanai, rakšanas darbiem u.c.,

◦ jāieplāno savākto atkritumu izvešana,

◦ pēc pasākuma jāinformē dzīvokļu īpašnieki par paveikto un izlietotajiem finanšu līdzekļiem.

 

  • Komentāri (2)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!