Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Apsaimniekošanas jomā svarīgākā ir sadarbība ar dzīvokļu īpašniekiem

Apsaimniekošanas jomā svarīgākā ir sadarbība ar dzīvokļu īpašniekiem
Foto: Publicitātes
13.08.2020 09:06

"Namu serviss APSE", SIA

Apsaimniekošanas jomā svarīgākā ir sadarbība ar dzīvokļu īpašniekiem
“Ja vide, kurā dzīvojam ir sakopta, tā rada labu sajūtu ne tikai pašiem iedzīvotājiem, bet arī sniedz priekšstatu par pilsētu tās viesiem,” saka SIA “Namu serviss APSE” direktore Olita Gedroica.
Viens no lielākajiem daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājiem Liepājā “Namu serviss APSE” apsaimnieko vairāk nekā 150 daudzdzīvokļu mājas, savu pieeju balstot uz aktīvu komunikāciju ar dzīvokļu īpašniekiem. Augustā “Namu serviss APSE” piedāvā īpašu akciju jaunajiem klientiem – 2500 eiro investīciju mājas uzkrājumu fondā, lai tas būtu labs sākums noderīgiem remontdarbiem savas mājas labiekārtošanai.
– APSE ir līderis māju renovācijas jomā. Kā jums ir izdevies šo pozīciju sasniegt?

Apsaimniekošanas darbā vajadzīga individuāla pieeja. Tas nozīmē, ka organizējam māju apsekošanu, skaidrojam dzīvokļu īpašniekiem par nepieciešamajiem darbiem un ieguldījumu, lai māja nezaudētu vērtību. Liepājas pašvaldība katru gadu atbalsta energoefektivitātes pasākumu veikšanu, lai palielinātu dzīvokļu īpašnieku aktivitāti mājokļa ilgmūžības nodrošināšanā un veicinātu energoresursu ekonomisku izmantošanu. Mūsu uzdevums ir par šīm iespējām skaidrot dzīvokļu īpašniekiem, jo tas būs viņu lēmums – veikt mājas renovācijas darbus tagad vai kādu citu gadu.

Līdz šim, piesaistot fondu un programmu līdzfinansējumu, no mūsu apsaimniekotajām dzīvojamām mājām renovētas vairāk nekā 50. Dažādās renovācijas procesa stadijās, sākot ar projekta izstrādi un beidzot ar nobeiguma fāzi, ir vēl 32 ēkas.

Tas ir prasījis milzu ieguldījumu izglītojošā darbā – kopsapulcēs ar dzīvokļu īpašniekiem skaidrojot par energoefektivitātes jautājumiem un iespējām piesaistīt līdzfinansējumu. Mēs piesaistām arī kompetentus profesionāļus. kas pārzina ēkas dzīves ciklu un var ieteikt situācijai atbilstošus risinājumus. Dzīvokļu īpašnieki novērtē šādu profesionālu pieeju – tā arī ir atslēga, kāpēc mums kopā ir izdevies aktīvi virzīt uz priekšu māju renovācijas projektus.

– Kas ir grūtākais renovācijas projektu īstenošanā?

Jebkurā gadījuma lēmumu par mājas renovāciju pieņem dzīvokļu īpašnieki. Nams, kurā atrodas privātīpašnieku dzīvokļi, ar koplietošanas telpām un visas mājas komunikācijām ir viņu kopīpašums. Un lēmumi par nama saglabāšanu ir vienīgi dzīvojamās mājas īpašnieku ziņā.

Apsaimniekotājs var noorganizēt kopsapulci, pēc dzīvokļu īpašnieku vai mājas vecākā pieprasījuma sagatavot visus nepieciešamos materiālus un informāciju, lai dzīvokļu īpašnieki varētu lemt par nākamajiem soļiem. Renovācijas projekti prasa daudz darba, kas saistīti gan ar informācijas savākšanu un izvērtēšanu, gan dokumentu noformēšanu, piesaistot līdzfinansējumu un bankas aizdevumu, ja nepieciešams.

– Cik liels dzīvokļu īpašnieku kvorums ir nepieciešams lēmumu pieņemšanai par mājas remontdarbu veikšanu?

Lielākajai daļai risinājumu likums ļauj savākt mājas iedzīvotāju vairākuma balsis – 50%+1. Piemēram, dzīvojamā mājā ir 100 dzīvokļu īpašumi, uz kopsapulci ieradušies 75 dzīvokļu īpašnieki, lai lēmums būtu pieņemts, tad ”par” jānobalso 51 dzīvokļa īpašniekam. Ar šādu balsojumu, varēs izlemt jautājumus, piemēram, par siltumenerģijas, elektroenerģijas un gāzes apgādes iekārtu ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu, par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtību.

Lielāks balsu vairākums prasīts sarežģītākiem uzdevumiem. Divas trešdaļas balsu ir nepieciešamas, ja jārisina dzīvojamās mājas kopīpašuma pārbūve un renovācija, trīs ceturtdaļas – par kopīpašuma lietošanu starp dzīvokļu īpašniekiem. 100% balsis nepieciešamas par kopīpašuma sastāva izmaiņām – palielināšanu, samazināšanu. Līdz ar to visvairāk “par” balsis vajadzīgas par jautājumiem, kas risināmi mājas pagalmā – bērnu spēļlaukums, autostāvvieta, “guļošais policists”.

– Šobrīd nav iespējams pieteikties valsts līdzfinansējumam māju renovācijai. Kādas ir Liepājas pašvaldības atbalsta programmas?

Liepājas pilsētas pašvaldība šajā jomā ir atbalstoša un mēs aktīvi piesaistām šos līdzekļus mūsu apsaimniekoto māju labiekārtošanai un nepieciešamajiem remontdarbiem. Šobrīd ir pieejamas vairākas programmas.

Liepājas pašvaldība piedāvā līdzfinansējuma programmu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju atbalstam jaunu sadzīves atkritumu savākšanas punktu izveidei. Viena atkritumu savākšanas punkta izveides vidējās izmaksas ir aptuveni 1600 eiro, kam paredzēts līdzfinansējums līdz 50% apmērā no sadzīves atkritumu savākšanas punkta izveides izmaksām, bet ne vairāk kā 800 eiro. Projektu pieteikumus var iesniegt līdz 2020. gada 1. septembrim.

Parasti gada pirmajā pusē var pieteikties līdzfinansējumam dzīvojamo māju teritoriju labiekārtošanai, kas paredz atbalstu pat līdz 85%. Lai šim līdzfinansējumam pieteiktos, tad šobrīd ir īstais brīdis sākt gatavoties. Finansējums tiek piešķirts rindas kārtībā, līdz ar to ir svarīgi jau laikus iedzīvotājiem vienoties par labiekārtošanas projektu un sagatavo visa nepieciešamā dokumentāciju un saskaņot to atbildīgajās institūcijās.

Vēl pieejams līdzfinansējums vēsturisko ēku atjaunošanai un sakārtošanai. Tā kā iespējas ir vairākas, atliek tikai dzīvokļu īpašniekiem kopā ar apsaimniekotāju savlaicīgi sagatavoties un pieteikties.

– Projekti paredz līdzfinansējumu, kas nozīmē, ka nepieciešams arī pašu ieguldījums. Vai arī namu apsaimniekotājs iesaistās un aicina dzīvokļu īpašniekiem domāt par uzkrājumu veidošanu nepieciešamajiem remontiem?

Ikvienai ”Namu Serviss APSE” apsaimniekotajai ēkai ir uzkrājumu fonds. Un, ja ir nepieciešams veikt apjomīgākus darbus, dzīvokļu īpašnieki tiek rosināti palielināt iemaksas uzkrājumu fondā, lai darbus varētu apmaksāt. Tāpēc arī augustā rīkojam šo akciju jaunajiem klientiem – ar iespēju saņemt 2500 eiro investīciju mājas uzkrājumu fondā. Papildus tam, uzsākot sadarbību, nodrošinām virkni pakalpojumu daudzdzīvokļu mājas uzturēšanai, piemēram, mājas vizuālo tehnisko apsekošanu, un sastādām pārvaldīšanas plānu, lai saglabātu un paaugstinātu daudzdzīvokļu mājas tirgus vērtību.

– Kā jums izdodas pārliecināt dzīvokļu īpašniekus par nepieciešamo darbu veikšanu, ja situācija ar mājas stāvokli jau ir pārāk nopietna?

Mēs ikdienā aktīvi komunicējam ar dzīvokļu īpašniekiem – veicam apsekojumus un informējam par mājas stāvokli un nepieciešamajiem uzlabojumiem. Līdz ar to varam teikt, ka 99% gadījumu dzīvokļu īpašniekus pārliecināt nav nepieciešams, jo viņi jau zina par vajadzībām un ir gatavi remontdarbiem.

– Kā vērtējat Liepājas daudzdzīvokļu māju fondu?

Priecē tas, kas ir liels skaits renovētu ēku. Bet joprojām ir mājas, kas gaida renovāciju un kur tā ir ļoti nepieciešama, lai neiestātos avārijas stāvoklis. Šobrīd nav iespējams pieteikties “Altum” piedāvātajam finansējumam māju renovācijai. Gaidīsim, kad šāda iespēja atkal būs.

– Daudzi cilvēki saņem nelielus ienākumus un ar bažām gaida apkures sezonas sākšanos, kad palielināsies rēķini par komunālajiem pakalpojumiem. Kāda ir situācija Liepājā parādu samaksas jomā?

Diemžēl pandēmijas ietekme, kas daudzus iedzīvotājus ir skārusi tieši ekonomiskā ziņām, ir jūtama visur. Parasti vasarā cilvēki cenšas samaksāt ziemā iekavētos rēķinus, lai, iestājoties apkures sezonai, parāds būtu dzēsts. Arī mēs aicinām iedzīvotājus izmantot vasaras laiku, kad nav jāmaksā par apkuri, lai segtu iekavētos maksājumus.

– Līdz apkures sezonai ir palikuši tikai pāris mēneši. Kas ir tas aktuālākais, kas māju iemītniekiem būtu jāizdara līdz tam?

Atsevišķām mājām procesā ir renovācija, kuras ietvaros notiek apkures sistēmas pārbūve. Atsevišķās ēkās notiek apkures sistēmas rekonstrukcija. Tāpat tiek steigts līdz rudens lietavām pabeigt jumta remontdarbus un citus āra darbus.

Tieši vasaras sezonā iesakām nomainīt radiatorus un dvieļu žāvētājus, ja ir tāda vajadzība. Savukārt, mēs kā speciālisti parūpēsimies par siltummezgla sagatavošanu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz