Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts

Basketbola meitenes finišē 8. vietā

Eiropas U18 meiteņu basketbola čempionātā Latvijas izlase iekļuva ceturtdaļfinālā un turnīrā aizvadīja vēl trīs cīņas. Sniegums labāko astotniekā bija tālu no vēlamā, un pēc trim zaudējumiem mūsējās finišēja 8. pozīcijā.

12.07.2023 06:00

Latvija–Francija 36:81 (13:22, 13:19, 8:24, 2:16)

Pēc lieliskās uzvaras astotdaļfinālā pār Vāciju latvietēm pretī nāca vēl viena no sacensību favorītēm Francija.

Līdz šim “Le Bleus” izcīnīja četras graujošas uzvaras, savukārt Lietuva astotdaļfinālā tika sakauta ar 40 punktu starpību. Līgo vakarā abas vienības aizvadīja pārbaudes maču, kur francūzietes bija krietni pārākas ar 74:48, bet šoreiz iznākums bija vēl krietni skumjāks.

Draudīgās francūzietes sākotnēji vēl tik biedējošas neizskatījās. Auguma parametri bija iespaidīgi, bet lēnā spēle un neprecīzie raidījumi ļāva pirmajās minūtēs turēties līdzi. Mūsējās pievīla piespēļu kultūra, un dažbrīd latvietes savos uzbrukumos netika pie metienu izpildīšanas.

Rūdolfa Rozīša komandai pietrūka arī agresivitātes, jo pretinieces pirmo piezīmi nopelnīja vien pirmās ceturtdaļas pēdējā minūtē.

Pirmās desmitminūtes izskaņā oponentes jau pakāpeniski sāka ieskrieties un lēnām lieca latvju vārpas.

Ar kvalitatīvu sadarbību latvietēm nesekmējās arī mača otrajā ceturtdaļā – četrās minūtēs no spēles grozā neiekrita neviens raidījums un pēc nospēlētām 15 minūtēm tablo izgaismoja 30:14.

Francija arvien sekmīgāk savā arsenālā iekļāva caurgājienus, un tas viņām deva lielāku pienesumu nekā auguma centimetri. Pirmajā puslaikā Latvija pārsteidzoši uzvarēja cīņā zem groza (16:14), tomēr francūzietes ievērojami mazāk kļūdījās (17:5), kā arī dominēja pārtvertās piespēlēs (2:9).

Pēc pārtraukuma Latvijas izlases sniegumā iegriezās jaudīgākas notis. Spēle kļuva agresīvāka, bumbas kustība ātrāka un uzbrukumi groza tuvumā pārliecinošāki.

Labām tendencēm gan nebija ilgs mūžs, pēc četrām minūtēm uzbrukums pilnībā apstājās, bet francūzietes, veicot 15:0 izrāvienu, varēja lūkoties pusfināla virzienā, kur to jau gaidīja Spānija.

Noslēdzošā cīņas daļa aizritēja jau produktīva treniņa režīmā, bez intrigas un spriedzes. Francija izmēģināja dažādas presinga variācijas, bet mūsējām laukumā jau vairāk darbojās tālākās rezervistes. Šādā kruīzu režīmā latvietes kopumā otrajā puslaikā 16 minūšu laikā iemeta tika vienu divpunktnieku un vienu soda metienu.

Nepatīkams skats Latvijai bija vērojams kļūdu ailītē (37:13), pārtvertajās piespēlēs (4:22) un rezultatīvajās piespēlēs (7:19). Madara Šmite zaudētājām guva 12 punktus.

Latvija–Turcija 51:65 (8:18, 12:16, 16:17, 15:14)

Pusfināla spēlē par 5./8. vietu Latvija sacentās ar mājinieci Turciju un lauza vienu labvēlīgu tradīciju. Līdz šim mūsējās apspēlēja turku juniores piecās Eiropas čempionāta spēlēs pēc kārtas, taču Konjā šai sērijai nu pienāca gals. Tam par iemeslu bija vājā metienu realizācija, jo izlase iemeta no spēles vien 26 procentus raidījumu.

Īpaši latvietes ar precizitāti grēkoja pirmajā puslaikā un glābējas nebija arī izlases līderes Madara Šmite un Estere Petrus, kuras divatā realizēja 4 no 15 metieniem.

Mūsējās atkal cienīgi cīnījās zem groziem (27:26), bet vairāk kļūdījās (10:5). Līdz ar to Rūdolfa Rozīša trenētā komanda 20 minūtēs iemeta vien 20 punktus un atradās iedzinējos ar mīnus 14.

Pozitīvas vēsmas iezibsnījās trešajā ceturtdaļā, kur mūsējās veica vairākus miniizrāvienus. Latvietes kāpināja tempu, izdevās sekmīgi pārtvert pretinieču piespēles, un starpība saruka līdz astoņām acīm.

Tomēr pirms izšķirošās ceturtdaļas un mača noslēdzošā nogriežņa sākumā sekmes uzbrukumā pagaisa. Turcija ātri atguva 15 punktu pārsvaru, bet piecas minūtes pirms finālsvilpes uzvarētājs jau bija nojaušams (40:60).

Rezultatīvākā ar 10 punktiem un 11 atlēkušajām bumbām bija Krista Lukaševiča, bet liepājnieces Madara Šmite un Sanija Brikmane pievienoja attiecīgi deviņus un astoņus punktus.

Latvija–Polija 56:79 (9:22, 8:21, 23:21, 16:15)

Čempionāta noslēdzošo maču Latvija uzreiz iesāka ar četrām kļūdām un vairākiem nerealizētiem metieniem. Ātrā basketbolā komfortablāk jutās polietes un pirmās ceturtdaļas vidū izvirzījās vadībā ar 9:2.

Latvietēm bumba pagalam neklausīja – piespēles lidoja autā vai pretinieču rokās, parādījās kļūdas driblā, aizsardzībā tika nogulēta groza apakša, un jau pēc mirkļa polietes panāca pārsvaru, kas bija lielāks par desmit punktiem.

Nekas būtiski nemainījās arī otrajā ceturtdaļā, bumba lidoja visur kur, tikai ne pretinieču grozā. 13 minūtēs latvietes pamanījās iekrāt jau 14 kļūdas un uzbrukt grozam ar 20 procentu trāpīgumu.

Astoņu minūšu laikā mūsējās neguva nevienu punktu, bet spēlētāju darbībās jau iezagās sasteigtība un haoss. Poļu pārsvars tuvojās jau 30 punktu atzīmei, bet mūsējās statistikas ailīti zīmēja pelēcīgos toņos.

Pēc lielā pārtraukuma aina laukumā nedaudz uzlabojās un pēc 12:4 nogriežņa jau Polijas izlases treneru korpuss pieprasīja minūtes pārtraukumu. Latvietes pārmaiņām nebija gatavas, un pretinieču tālās piespēles kā arī ātrās pārejas atgrieza cīņu iepriekšējā gultnē.

Mūsējām atkal iestājās klusuma periods, bet oponentēm divu minūšu laikā padevās iespaidīga 13:0 atbilde. Arī polietes, sasniegušas lielu pārsvaru, cīnījās nestabili, kas Rūdolfa Rozīša komandai atraisīja rokas.

Punkti latvietēm krājās krietni raitāk nekā pirmajā puslaikā, bet lielu gandarījumu tas nedeva un līdz intrigas atjaunošanai bija tālu.

Turnīra noslēdzošajā ceturtdaļā abām komandām punkti auga līdzīgi, un latvietes tuvāk par 20 punktiem netika.

Kopējais metienu precizitātes procents uzlabojās (31%), bet pilnībā šajā cīņā neaizgāja tālmetieni (1/18). Līdz ar to Latvija čempionātu noslēdza 8. vietā, bet rezultatīvākā pēdējā cīņā ar 10 punktiem bija Krista Lukaševiča.

Par Eiropas U18 čempionēm kļuva Slovēnija, kas aizraujošā un līdzīgā finālā ar 63:61 uzvarēja Franciju.