Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts

Franču basketbola Bastīlijas krišana

20.07.2010 19:58

Dainis Grīnbergs

Eiropas U-20 čempionātā basketbolā sievietēm šodien Latvijas izlase tikās ar Franciju, un sīvā cīņā uzvarēja ar rezultātu 70:67 (17:17; 15:13; 14:18; 24:19). Rezultatīvākā Latvijas izlasē bija Anete Klintsone ar 19 gūtajiem punktiem. Sabīnes Niedolas kontā 8 punkti un 5 atlēcošās bumbas.

Latvijas izlases sākumsastāvs: Sabīne Niedola, Anete Klintsone, Linda Rubene, Anete Šteinberga, Ieva Krastiņa.

Salīdzinot ar vakardienu, Latvijas izlases sākumsastāvā bija divas izmaiņas –  laukumā devās Linda Rubene un Anete Šteinberga. Ar sodu iemeta Krastiņa, caurgājienā rezultatīva bija Rubene un Klintsone, tomēr francūzietes turēja līdzi. Treneri iespējams neuzminēja ar starta sastāvu, tādēļ ātri tika veiktas vairākas sastāva maiņas. Savu komandu jau atrodoties laukumā aktīvi diriģēja Mārtiņš Zībarts, bet no mūsu groza atlēcošās bumbas diemžēl bija Francijas izlases pārziņā. Pēc trenera paņemtās minūtes Latvija spēlēja daudz veiksmīgāk un jau Francija ņēma atelpu. Pēc Klintsones tālmetiena pirmās ceturtdaļas beigu signālam skanot, neizšķirts –  17:17.

Otrās ceturtdaļas sākums veiksmīgāks bija Francijas izlasei. Komandas ”motors”Anete Klintsone gan dalīja piespēles, zem groza lieliska bija Vītola, tomēr Francija par paviršībām aizsardzībā mūs sodīja ar precīziem metieniem no distances. Augstu individuālo meistarību parādīja Liene Priede un atzīstamu spēka cīņu Anete Šteinberga, bet uz pretinieču tālmetieniem savlaicīgi atbildēja Vītola. Diemžēl kārtējo reizi katastrofāli zaudējām savu grozu (puslaikā – 15:26). Situācija kļuva diezgan nepatīkama, kad puslaika pēdējā minūtē trešo pārkāpumu izdarīja viena no komandas līderēm Sabīne Niedola. Atpūtā ejot bijām vadībā –  32:30.

Trešā ceturtdaļa solīja intrigas turpmāku vērpšanos, jo bija skaidrs – kamēr uz laukuma būs zināmā mērā bardaks ( iespējams, zonas aizsardzības 1 – 3 – 1 variācijas), tikmēr mums veiksies. Piektajā minūtē Linda Rubene  ar savu tālmetienu atkal lika uzgavilēt fantastiskajiem mūsu izlases faniem – 41:38. Pēc ilgākas piespiedu atpūtas, trīs minūtes līdz ceturtdaļas beigām laukumā devās Niedola, tomēr francūzietes ar buldoga tvērienu iekrampējās rezultātā un turpināja spiedienu uz groza apakšu. Pēkšņi, izniruši no klusēšanas, soģi atcerējās, ka uz laukuma ir arī viņi. Arī vēlāk daži lēmumi likās mazākais dīvaini. Pie  – 5 Latvijai minūte. Ceturtdaļas beigas neko labu nesolīja, tomēr Klintsone ar trīspunktnieku neļāva mums noskumt –  46:48.

Latvija turpināja varenu ofensīvu panākot 54:50 savā labā un Sabīnes ceturto piezīmi aizsardzībā. Beidzot Francija pirmo reizi turnīra gaitā izjuta nopietnu pretsparu un kārtīgu kapiņu par katru bumbu. Cīņa ritēja punkts punktā, bet spēli uz sevi izcili sekmīgi ņēma Anete Klintsone. Dažas muļķīgas kļūdas mūsu pārsvaru sadeldēja. Sākoties pēdējai minūtei bijām vadībā ar 70:65. Nervozā cīņā veiksmīgi aizsargājāmies, bet sešas sekundes pirms spēles beigām piekto piezīmi saņēma Sabīne Niedola. Tomēr pārsvaru izdevās nosargāt un Grobiņa gavilēja – 70:67!

Pēdējo otrās kārtas spēli Latvija aizvadīs trešdien pulksten 20:45 Liepājas Olimpiskajā centrā pret Nīderlandi.

Ir zināmas komandas, kas atstās ”A” divīziju – Zviedrija un Bulgārija.

Francijas U-20 izlases galvenais treneris Alains Žardels savos komentāros bija skops: ”Latvija ir laba komanda, mēs esam slikta komanda, tas arī viss.”

Latvijas U-20 izlases galvenais treneris Mārtiņš Zībarts: ”Paldies skatītājiem par fantastisko atbalstu. Kad dažas minūtes pirms spēles beigām mums sāka pietrūkt spēka, skatītāji mums palīdzēja tos atjaunot. Palīdzēja arī tas, ka Francija 5 minūtes līdz spēles beigām savāca piezīmju normu, jo Francijas izlase ir augumā garāka, un mūsu uzstādījums pirms spēles bija meklēt brīvus metienus ārpus pretinieču soda laukuma. Uzvaras pamatā bija rūpīgs mājasdarbs ar sarežģītām un mainīgām aizsardzības sistēmām, kuras, cerams, nesaprata arī pretinieki.”

20.jūlija spēļu rezultāti
”E” grupa: Ukraina – Nīderlande 86:73; Francija – Latvija  67:70; Polija – Krievija 62:75;
”F” grupa: Spānija – Lietuva 80:68; Baltkrievija – Itālija 61:60; Serbija – Turcija 75:71;
”G” grupa: Rumānija – Zviedrija  67:50; Vācija – Bulgārija  70:58.