Sestdiena, 4. maijs Viola, Vizbulīte, Vijolīte

Latvijas basketbolisti sarežģītā cīņā uzvar Slovākiju

Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdien “Arēnā Rīga” 2025. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas otrajā spēlē ar rezultātu 64:52 (15:10, 16:17, 14:11, 19:14) pārspēja Slovākijas valstsvienību.

25.02.2024 19:10

Latvijas izlase, kurai kā vienai no finālturnīra rīkotājām jau nodrošināta vieta meistarsacīkstēs, kvalifikāciju sākusi ar divām uzvarām divos mačos.

Lai gan otrajā spēlē latvieši iedzinējos bija tikai 20 sekundes, uzvara tika nodrošināta vien ceturtās ceturtdaļas otrajā pusē.

Latvijas valstsvienībā ar 18 punktiem un deviņām atlēkušajām bumbām izcēlās Andrejs Gražulis, 11 punktus guva un četras rezultatīvas piespēles atdeva Kristers Zoriks, bet nozīmīgu lomu aizsardzībā spēlēja Rodions Kurucs, kurš pārtvēra piecas bumbas, pievienojot arī sešus punktus un piecas atlēkušās bumbas.

Viesiem 12 punktus guva Šimons Krajčovičs, bet 11 punkti, piecas atlēkušās bumbas, sešas rezultatīvas piespēles un četras pārtvertas bumbas bija Mario Iringam.

Slovāku šobrīd labākais spēlētājs Vladimīrs Brodzjanskis guva deviņus punktus.

Mača sākumā latvieši izmantoja pretinieku kļūdas un pārkāpumus, pirmajās trīs minūtes veicot izrāvienu ar 6:0, bet pirmos punktus no spēles viesi guva tikai brīdī, kad tuvojās pirmās ceturtdaļas vidum (8:5).

Pirmās desmit minūtes, kurās latvieši izpildīja astoņus neprecīzus tālmetienus, laukuma saimnieki uzvarēja ar 15:10.

Arī otrajā ceturtdaļā rezultāts auga lēni, latviešiem pirmo tālmetienu iemetot vien tā vidū, kad Kristers Zoriks panāca 26:19.

Pēc pirmajām 20 minūtēm Lukas Banki vadītajai komandai bija četru punktu pārsvars – 31:27.

Otrā puslaika pirmajās minūtēs slovāki panāca neizšķirtu un trešās ceturtdaļas vidū pirmo reizi mačā izvirzījās vadībā – 36:34.

Pēc minūtes pārtraukuma Zoriks realizēja tālmetienu un atguva latviešiem vadību, turpinājumā ar precīziem trīspunktniekiem izceļoties arī kapteinim Dairim Bertānam un Andrejam Gražulim – 43:36.

Pirms noslēdzošajām desmit minūtēm abas komandas šķīra septiņi punkti (45:38), taču slovāki ātri vien pietuvojās viena precīza metiena attālumā.

Pēc vairākiem sekmīgiem uzbrukumiem laukuma saimnieki atjaunoja drošāku vadību, kuru šoreiz no rokām neizlaida.

Latvijas basketbolisti ceturtdien Eiropas čempionāta kvalifikāciju sāka ar uzvaru izbraukumā pār Spāniju, pārspējot mājiniekus ar 79:75, kamēr slovāki savā laukumā ar 60:75 piekāpās Beļģijai.

Pēc mača pret Spāniju Latvijas izlases sastāvā tika veiktas divas izmaiņas un Artūru Strautiņu un Kārli Šiliņu otrajā spēlē aizstāja Krišs Helmanis un Ojārs Siliņš. Savukārt slovāki pret Latviju spēlēja tādā pašā sastāvā, kā devās laukumā pret Beļģiju.

Latvija – Slovākija 64:52 (15:10, 16:17, 14:11, 19:14)

Latvija: Gražulis 18 (9 atl.b.), Zoriks 11, Lomažs 7, R. Kurucs 6 (5 pārt.b.), Čavars 6, Timma 4, Bertāns 3, Leimanis 3, Šteinbergs 2, Siliņš 2, A. Kurucs 2, Helmanis.

Slovākija: Krajčovičs 12, Īrings 11 (6 rez.p., 4 pārt.b.), Brodzjanskis 9, Džounss 7, Mokrans 5, Malovecs 3, Volariks 3, Doležajs 2, Pavelka.

“Esam priecīgi par otro uzvaru šī loga laikā, bija svarīgi sākt jaunu nodaļu ar šādu sniegumu. Protams, šovakar, ja skatīsimies uz statistiku, tad var redzēt, ka neizdevās uzbrukums tik labi, kā esam pie tā pieraduši, taču tas ir basketbols, un pretinieki ir labi sagatavoti.

Slovākija šovakar spēlēja ļoti fiziski, aizvadot vienu saviem no labākajiem mačiem. Parādījām, ka varam cīnīties arī tad, kad spēle kļūst saspringta,” aizvadīto maču komentēja Latvijas izlases treneris Luka Banki.

Trešās ceturtdaļas vidū slovāki uz brīdi izvirzījās vadībā ar +2, uz ko Latvijas basketbolisti atbildēja ar trīs precīziem tālmetieniem, atgūstot vadību. Banki skaidroja, ka šajā situācijā svarīgi bija laukumā neradīt lielu stresu.

“Tas bija emocionāli nozīmīgi, ka necēlām paniku.

Sagaidījām no Slovākijas tādu spēles stilu, kurā viņi lielākoties spēlēja bez garajiem.

Viens no pagriezieniem bija tas, kā mēs atbildējām uz to un reaģējām, jo šis nebija viens no mūsu labākajiem vakariem. Ir svarīgi atrast risinājumu, šodien spēlētājiem tas izdevās,” stāstīja treneris.

Banki norādīja, ka izcīnītās divas uzvaras Eiropas čempionāta kvalifikācijas ievadā ir labākais veids, kā sagatavoties pirms vasarā Rīgā paredzētā Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra.

“Esam savādā teritorijā – iesākt [Eiropas čempionāta] kvalifikāciju, kad jau esam nodrošinājuši vietu finālturnīrā.

Pēdējās divās spēlēs pretinieku komandām uz papīra bija vairāk motivācijas un vairāk iemeslu uzvarēt.

Tas, kā mēs uz to atbildējām, pierādīja, ka tiecamies uz uzvarošas komandas mentalitāti,”

norādīja Banki.

Kopš itāļu speciālists 2021. gadā kļuva par Latvijas izlases galveno treneri, Latvijas basketbolisti iekrājuši uzvarēto un zaudēto spēļu bilanci 23-3.

Banki skaidroja, ka viņam iekrāto uzvaru skaits nav tik svarīgs, lielāku nozīmi piešķirot tam, ko latvieši spēj parādīt laukumā.

“Neskaitu uzvaras un neesmu iespaidots par šiem skaitļiem. Zinu tikai to, ka katrs nākamais mačs ir jāuzvar. Joprojām gribam saglabāt to, ka

katru dienu vēlamies pierādīt, ka esam pelnījuši spēlēt un atrasties tādā līmenī,”

piebilda treneris.

Treneris izcēla, ka šajā izlašu logā mačos pret Spāniju un Slovākiju laukumā devās 14 spēlētāji, no kuriem 13 izdevās gūt arī punktus, kas ļauj atzinīgi vērtēt visu iesaistīto spēlētāju devumu izcīnītajos panākumos.

“Esmu apmierināts ar visu spēlētāju ieguldīto darbu. Arī par vienīgo spēlētāju Robertu Blūmu, kuram nebija iespēja tikt laukumā.

Tas pierādīja, ka esam labi sagatavota komanda ar prasmi laukumā sadalīt atbildību. Roberts mani pārsteidza, neskatoties uz savu vecumu. Ir labi izlases kontekstā redzēt šādus jaunos spēlētājus,” teica Banki.