Otrdiena, 30. aprīlis Liāna, Lilija, Alta

Latvijas U-18 basketbola izlase nākamgad spēlēs A divīzijā

Eiropas U-18 basketbola čempionātā B divīzijā triumfēja Latvijas izlase, kas visa turnīra gaitā izcīnīja tikai uzvaras un atgrieza Latvijai iespēju spēlēt A divīzijā. Tās spēles nākamgad norisināsies Somijā.

01.08.2023 06:00

Pēc izcīnītās 1. vietas D apakšgrupā Latvija ceturtdaļfinālā sacentās ar Rumāniju, kura C grupā ierindojās 2. pozīcijā.

Latvieši panākumu sēriju turpināja un uzvarēja ar 90:69 (13:22, 38:13, 16:26, 23:8).

Lai arī galarezultāts bijis pārliecinošs, spēles gaita tāda nebija. Otrās ceturtdaļas ievadā desmit punktu pārsvaru bija iekrājusi Rumānija, bet tad Latvija ar 18:2 izrāvienu sāka rezultatīvo otro ceturtdaļu, kuru uzvarēja ar +25 (38:13). Tas deva 16 punktu pārsvaru puslaikā.

Rumāņi deficītu samazināja līdz četriem punktiem vēl ceturtās ceturtdaļas ievadā, bet tālākajā gaitā precīzāki uzbrukumos un darbībās aizsardzībā jau bija Edija Šlesera trenētie basketbolisti.

Latvija no spēles izdarīja par pieciem metieniem vairāk nekā pretiniece, trāpīja par četriem tālmetieniem vairāk (8/24:4/24), kā arī izpildīja par septiņiem soda metieniem vairāk (19/16:12/9).

Latvijas rindās 52 no 90 punktiem guva divi basketbolisti – Roberts Blūms un Toms Salnājs. Pirmais izcēlās ar 30 punktiem un sešām atlēkušajām bumbām, bet otrais ar 22 punktiem un astoņām atlēkušajām bumbām.

Pusfinālā Latvija spēkojās ar Melnkalni un uzvarēja ar 96:83 (29:24, 27:12, 21:22, 19:25).

Panākums latviešiem nodrošināja vietu A divīzijā, jo ceļazīmi ieguva čempionāta divas labākās vienības.

Jau piektajā spēlē rezultatīvākais ar 18 punktiem bija Roberts Blūms, bet Liepājas basketbolists Juris Vītols atzīmējās ar 14 punktiem, 7 rezultatīvām piespēlēm un 3 atlēkušajām bumbām. Vēl viens liepājnieks Kristaps Soldatenoks pievienoja 10 punktus.

Latvija ne reizi nebija iedzinējos, jau spēles sākumā tā ieguva pārsvaru 11:4, savukārt otrajā ceturksnī panāca 40:27.

Lielāko pārsvaru mūsējie sasniedza trešajā ceturtdaļā (+26), bet Melnkalne mača pēdējā posmā vairākkārt pietuvojās līdz septiņu punktu deficītam.

B divīzijas finālā Latvijas basketbolisti ar rezultātu 75:69 (16:13, 19:18, 21:25, 19:13) pārspēja vienaudžus no Beļģijas. Ar beļģiem mūsējie sacentās jau apakšgrupas turnīrā, un arī toreiz pārāki bija latvieši.

Latvijas panākumu sekmēja Roberts Blūms, kurš izcēlās ar 23 punktiem un deviņām atlēkušajām bumbām, bet Juris Vītols pievienoja 12 punktus. Sākumā pirmos punktus guva latvieši, kamēr beļģi nulli no tablo izkustināja vien piektajā minūtē.

Pirmo puslaiku ar četru punktu pārsvaru noslēdza Latvija (35:31), taču otrajā puslaikā turpinājās sīva cīņa par titulu. Beļģiem ar pacietīgu spēli izdevās rezultātu izlīdzināt un izvirzīties vadībā (64:61).

Tieši tad latvieši veica izšķirošo spēles izrāvienu (10:0), panākot +7. Beļģi pietuvojās līdz 69:71, bet 18 sekundes līdz spēles beigām Lukijans Zecevičs meta garām tālmetienu. Latvija galotnē realizēja četrus soda metienus un izcīnīja B divīzijas čempiones titulu.

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Blūms, kurš tika iekļauts arī simboliskajā pieciniekā.