Latvijas U18 izlase uzvar Krievijas vienaudžus

13.08.2012 18:45

Latvijas U18 vīriešu basketbola valstsvienība pirmdien, 13. augustā, Eiropas čempionāta spēlē Liepājā otrajā puslaikā veica 27:8 izrāvienu un uzvarēja Krievijas izlasi ar rezultātu 70:64.

Citā F grupas spēlē Slovēnija galotnē atspēlēja astoņu punktu deficītu un pieveica Bulgāriju ar 84:81. Otrdien plkst. 19:00 Latvija spēlēs pret Horvātiju, trešdien plkst. 19:00 pret Slovēniju. Ceturtdaļfināliem, kas 17. augustā notiks Viļņā, kvalificēsies četras labākās komandas.

Sākumsastāvi
Krievija: Anajevs, Krečetovs, Kulagins, Iļņickis, Kareņins
Latvija: Endzels, Geks, Žvīgurs, Mateikovičs, Gromovs

Guntis Endzels pirmdien izdarīja divas izmaiņas Latvijas starta piecniekā, laukumā sūtot uzbrūkošo aizsargu Dāvi Geku un komandas kapteini Česlavu Mateikoviču. Elvis Endzels, Ivars Žvīgurs un Iļja Gromovs sāka jau ceturto spēli pēc kārtas. Atšķirībā no spēles pret bulgāriem, Latvijas garie spēlētaji bija daudz aktīvāki, jau pirmajā ceturtdaļā pēc Endzela un Geka piespēlēm vairākkārt sekmīgi uzbrūkot groza tuvumā. Kopā ar Žvīgura un Mateikoviča tālmetieniem tas ļāva iegūt nelielu pārsvaru 16:13. Bija arī nepatīkams blakus efekts – trīs piezīmes ātri savāca Gromovs. Viņa prombūtne mainīja ārējās līnijas izskatu, vairāk laukumā ejot Adiņam un Mateikovičam.

Pirmās ceturtdaļas beigās un otrās sākumā Krievijas basketbolisti guva astoņus punktus pēc kārtas, taču ofensīva neturpinājās ilgi. Adiņa kavēšana un Endzela frontālais uzbrukums samazināja starpību līdz minimumam 20:21. Atgūt vadību neizdevās, jo krievu uzbrucēji un garie spēlēja pārliecinošāk nekā spēles ievadā, bet Latvijas priekšējai līnijai bez Gromova klājās grūti. Piecu minūšu garumā vienīgos punktus guva Edgars Štelmahers – tālmetiens un pustālais metiens, kamēr Krievijas juniori sameta divreiz vairāk 25:31. Puslaika izskaņā pēc Brizgalova aktivitātēm un Mateikoviča garāmgājiena starpību izdevās samazināt, tomēr sāncenši palika nenoķerti 30:33.

Trešajā ceturtdaļā pakaļdzīšanās atsākās pēc Endzela un Žvīgura trāpījumiem, savukārt Dāvis Geks ar trīs precīziem soda metieniem izvirzīja Latviju vadībā 37:35. Pretinieki atbildēja, gūstot septiņus punktus pēc kārtas. No lielākām nepatikšanām glāba Rihards Adiņš, parādot savas iespējas uzbrukumā. Divi punkti ar sodu, savākta bumba un realizēts metiens, vēl viens izprovocēts pārkāpums rezultējās sešos punktos, samazinot deficītu līdz 43:46.

Pavērsienu sekmēja pāreja, laukumā vienlaikus iesaistot četrus mazos spēlētājus. Partnerus iedvesmoja lieliskais Iļja Gromovs, trešās ceturtdaļas sava groza sargāšanu apvienojot ar diviem ”slam-dunk”, no kuriem īpaši efektīvs vairāku sāncenšu ielenkumā bija otrais. Klāt nāca Gintera garāmgājiens un superilgais Leimaņa tālmetiens, kad bumba grozā ielidoja pēc vairākiem atlēcieniem no stīpas. Kopā tas veidoja Latvijas izrāvienu 20:6, pirms noslēdzošās ceturtdaļas nodrošinot deviņu punktu pārsvaru 57:48.

Gandrīz četras minūtes komandas neguva punktus. Latvijas ārējās līnijas spēlētāji gāja palīgā zem groza, palīdzot izcīnīt bumbas un tas stiprināja aizsardzību. Trīsdesmit ceturtās minūtes beigās Ginters izlauzās līdz grozam, pirmo reizi panākot vairāk nekā desmit punktu pārsvaru. Aizsardzība turpināja strādāt labi un pirms pēdējām četrām minūtēm atrāviens turpināja augt. Adiņa trāpījums un kapteiņa Mateikoviča tālmetiens panāca 64:50 Latvijas labā. Krievi minūtes laikā piecus punktus atspēlēja, apliecinot, ka pretosies līdz galam. Latvijas komandai tālmetieni vairs nekrita, bet pretinieki pacietīgi turpināja vākt punktus, 73 sekundes pirms pamatlaika beigām samazinot Latvijas vadību līdz plus pieci 64:59. Pretinieki sāka sist sodus. Gromovs un Ginters iemeta katrs pa vienam metienam, kamēr Kulagins atbildēja ar tālmetienu no labā stūra 66:62.

Pēc brīža sodos sāka kļūdīties arī Krievijas basketbolisti, bet Ginters un Geks bija nevainojami, 12,7 sekundes pirms finālsvilpes atjaunojot plus seši 70:64. Šajā brīdī Krievija palika bez sava līdera Kulagina, savukārt Latvija savu grozu nosargāja neskartu. Trešā uzvara četrās spēlēs Liepājā!