“Liepāja/LSSS” basketbolistes sasniedz finālu

“Liepāja/LSSS” basketbolistes sestdien, 24. aprīlī, uzvarēja Latvijas Universitāti ar 65:58 un sasniedza “Douglas” Latvijas sieviešu līgas finālu. Liepāja piekto reizi vēsturē būs starp divām labākajām valsts komandām (2016-2018, 2020, 2021), tai skaitā ceturto reizi spēlēs par zeltu.

24.04.2021 17:04

Starta piecinieki

LU: Bulāne, Jasa, Buša, Šepte, Vītola
Liepāja: Baltkojiene, Vihmane, Petermane, Koreņika, Stiprā

Komandas bija maksimāli koncentrējušās, spēlētājas cīnījās par katru laukuma centimetru. Latvijas Universitātes pirmo ceturtdaļu raksturoja lieliska uzbrucēju darbība aizsardzībā – Anna Buša un Luīze Šepte ar kolēģu palīdzību pārķēra piecas bumbas. Liepāja atbildēja ar Santas Baltkojienes uzņemšanos – pieredzējusī saspēles vadītāja devās reidos groza apakšā, gūstot punktus vai izprovocējot piezīmes. Lietuvietes agresivitāte neļāva studentēm doties izrāvienā – 18:17.

Nākamajās desmit minūtēs kaislību temperatūra tikai auga. Teicamu sniegumu demonstrēja U20 izlases kandidātes. Līna Loceniece skrējienā pāri laukumam izcēlās ar 2+1 gājienu pret Elizabeti Bulāni. LU saspēles vadītāja ķērās pie agresīvāka snieguma uzbrukumā, pēc vairākiem izprovocētiem pārkāpumiem piespiežot liepājniecēm sasniegt komandas piezīmju normu. Liepājas groza iekarošana no spēles sagādāja lielākas grūtības – pāra favorītes puslaikā netrāpīja nevienu no trīspadsmit tālmetieniem. Kurzemnieču uzbrukumā Baltkojiene saņēma lielu atbalstu no Locenieces, Ketijas Vihmanes un Katrīnas Trankales. Liepājnieču pārsvars brīžiem sasniedza deviņus punktus, bet Vītola divus punktus atspēlēja – 32:39.

Kurzemnieču soliņš (Trankale, Loceniece, Elvija Veršele) pirmajā puslaikā sameta 17 punktus. Galvaspilsētas komandas rezervistes bija pieticīgākas, atbildot ar četriem punktiem. Agresivitātes trūkumu LU pārmest nevarēja – pateicoties Bulānei, trīs pretiniecēm (Koreņika, Trankale, Veršele) sakrājās pa trīs piezīmēm. Tas lika spēlēt piesardzīgāk un otrā puslaika sākumā rezultāts auga lēnāk.

Studentes brīžiem sagaidīja pretinieces jau pretējā laukuma pusē, nobremzējot viņu uzbrukumu. Pašām nekrita (pēc 30 minūtēm trīspunktu metienos 0/22), tādēļ Liepājas pārsvars lēnām auga. Baltkojienes atspēle perimetrā Loceniecei un reids līdz groza apakšai panāca 13 punktu pārsvaru – 34:47. Latvijas Universitāte šoreiz pirmā sasniedza komandas piezīmju normu, tādējādi liepājnieces varēja papildināt punktu ražu ar brīvmetienu palīdzību. Trankale iesoļoja divciparu teritorijā, Stiprā rūpējās par spiedienu groza apakšā – 34:52. Madlēna Ģērķe iemeta no groza apakšas, taču ceturto ceturtdaļu LU nācās sagaidīt ar 16 punktu deficītu – 36:52.

Kritiskajā brīdī studentes ”pavilka” Kristīne Vītola. Pieredzējusī spēlētāja darīja visu – guva punktus, pārķēra bumbu aizsardzībā un rezultatīvi piespēlēja uzbrukumā – 44:52. Marta Leimane iemeta pustālo metienu, Vanesa Jasa kļuva agresīvāka. Trīs minūtes pēc ceturtās ceturtdaļas sākuma komandas šķīra tikai seši punkti – 48:54. Raivita Koreņika guva otrās iespējas punktus, bet aizsardzībā nesavaldījās un iesita ar labo elkoni Jasai. Iznākums – nesportiskā piezīme, kura summā bija piektā. Arī Jasai tika fiksēts pārkāpums – 49:56. LU neveiksmes trīspunktu metienos turpinājās – 36. minūtē divas reizes mērķi nesasniedza Bulāne. Pretinieču grozs tika iekarots divdesmit piektajā mēģinājumā – 52:58.

Brīdi vēlāk Liepāja vēlreiz ”iešāva” sev kājā – nesportisko piezīmi saņēma Santa Baltkojiene. LU neizmantoja ne soda metienus, ne bumbas kontroli… Baltkojiene atjaunoja plus astoņi – 52:60. Studentu ilgais uzbrukums beidzās ar diviem Vītolas punktiem – 54:60. Garā spēlētāja aizsardzībā nobloķēja Trankali, kura sāpēs nokrita uz grīdas un bija spiesta beigt spēli. Trīsdesmit devītās minūtes vidū Petermane ātrajā izrāvienā atjaunoja astoņu punktu pārsvaru (54:62), bet Bulāne izprovocēja piezīmi un sadeldēja starpību – 56:62. Precīzi vienu minūti pirms pamatlaika beigām Baltkojiene sarūpēja pretiniecēm komandas piezīmju normu – 56:64. Šepte pēc pārtraukuma uzreiz devās uz grozu, taču iemeta tikai otro no diviem brīvmetieniem – 57:64.

Liepājniecēm izdevās nodriblēt trīspadsmit sekundes. Buša pārkāpa noteikumus pret Baltkojieni, bet lietuviete meta bez panākumiem. LU uzbrucēja izcīnīja bumbu uzbrukumā, taču, līdzīgi kolēģei, trāpīja vienu no diviem soda metieniem – 58:64. Kaspars Mājenieks 29,1 sekundi pirms pamatlaika beigām aicināja komandu uz atelpas brīdi. Buša pārķēra bumbu, bet nevarēja to piespēlēt kolēģei. Nācās pārkāpt noteikumus. Petermane iemeta vienu no diviem, atstājot studentēm tikai 18,8 sekundes – 58:65. Kārtējais minūtes pārtraukums. Šepte iespēlēja bumbu Bušai, taču pēdējai neizdevās izdarīt metienu. Vēl dažas sekundes un Liepāja iesoļoja finālā.

LSBL pusfināls, 24. aprīlis, Liepājas Olimpiskais centrs

Latvijas Universitāte – Liepāja/LSSS 58:65 (18:17, 14:22, 4:13, 22:13)
LU: Vītola 17 (2p 7/13, 3p 0/3, 1p 3/4; 13ab, 2bm, 4ip, eff 20), Bulāne 16 (2p 4/7, 3p 1/10, 1p 5/7; 9ab, 4rp, 9 izprovocētas, eff 10), Jasa 9 (7ab, 3rp, eff 10), Leimane 6, Šepte 5, Buša 3 (6ab, 6 pārķertas), Madlēna Ģērķe 2, Zumenta, Miķelsone; Eglīte, Sičeva, Cirša. Treneris Matīss Rožlapa.
Liepāja: Baltkojiene 19 (2p 4/8, 3p 2/5, 1p 5/8; 3ab, 3rp, eff 11), Trankale 12 (2p 2/5, 3p 1/5, 1p 5/6; 4 izprovocētas), Loceniece 8, Vihmane 7 (5ab), Stiprā 7 (9ab, 6 izprovocētas, eff 12), Petermane 6 (11ab, 2 pārķertas, 5 izprovocētas, eff 12), Veršele 4, Koreņika 2 (5ab, 3pb, 5pp), Grigorjeva; Brikmane, Muzikante; Indriķe. Treneris Kaspars Mājenieks.
Tiesneši: Ritvars Helmšteins, Einārs Tukišs, Kristīne Simanoviča.
Komisārs Dainis Grīnbergs.

Jaunā ”play-off” sistēma pirmo reizi tika plānota 2020. gada sezonā. Formāts paredzēja, ka LSBL pamatturnīra 1.-2. vietas īpašnieces automātiski kvalificēsies ”Četru finālam”, bet izslēgšanas spēlēs piedalīsies komandas, kuras ieņems 3.-6. vietu. Līdzīga sistēma 2019. gadā tika izmēģināta Lietuvā.