Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Svētdiena, 19. augusts

+20°C
Vējš: R 8.6 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Imanta, Melānija

Papildināts (11:39) – Fils Džeksons un "Knicks" ar 4.numuru izvēlas Kristapu Porziņģi  (35)

Atslēgvārdi kristaps porziņģis | basketbols | nba drafts

Liepājnieks Kristaps Porziņģis piektdien, 26. jūnijā, kļuva par NBA draftā augstāk izvēlēto spēlētāju Latvijas basketbola vēsturē. Izvēles ceremonijā spēlētāju ar ceturto numuru izvēlējās divkārtējie līgas čempioni "New York Knicks". 

Izvēles ceremonija risinājās līgas jaunākajā un modernākajā arēnā – “Brooklyn Nets” mājvietā “Barclays Center”, kura atrodas tikai dažu kilometru attālumā no NBA galvenā biroja Manhetenā.

Porziņģis pretendēs uz vismaz 3,3 miljonus ASV dolāru (2,94 miljoni eiro) lielu atalgojumu, liecina līgas informācija.

NBA noteikumi strikti reglamentē draftēto spēlētāju iespējamo atalgojumu pirmajās trīs sezonās. Uz lielāko atalgojumu var cerēt drafta pirmais numurs, kurš var saņemt līdz pat 4,59 miljonus dolāru vērtu līgumu. Ar otro numuru izvēlētajam spēlētājam maksimālais atalgojums ir noteikts mazāk un tas samazinās ar katru kārtas numuru.

Porziņģim maksimālā alga viņa debijas sezonas varētu sasniegt 3,32 miljonus dolāru, otrajā gadā šī summa jau ir nedaudz lielāka, bet trešajā gadā tā palielinātos līdz 3,62 miljoniem dolāru sezonā. Tā gan ir maksimālā summa, jo klubi naudas izteiksmē var piedāvāt arī mazākus līgumus, taču ne mazāk par 80 procentiem no noteiktās debitantam pienākošās summas. Līdzšinējā prakse gan rāda, ka pirmajās kārtās draftētajiem basketbolistiem tiek piedāvāti dāsni līgumi.

Pirms līguma slēgšanas ar Ņujorkas "Knicks" Porziņģim nāksies nokārtot darba attiecības ar savu līdzšinējo klubu Seviljas "Baloncesto", ar kuru viņam ir spēkā līgums uz nākamo sezonu. NBA noteikumi paredz, ka klubs spēlētāja līguma izpirkšanai var tērēt līdz 500 tūkstošiem ASV dolāru (446 tūkstošiem eiro). Kā iepriekš medijiem bija atklājis pats basketbolists, tad viņa gadījumā izpirkuma summa ir lielāka, tāpēc starpību viņam nāksies segt no savas kabatas.

Līga uz pasākumu ielūdza 23 perspektīvākos spēlētājus, tai skaitā latvieti Kristapu Porziņģi, horvātu aizsargu Mario Hezonju un Kongo dzimušo saspēles vadītāju Emanuelu Mudieju. Dažādu iemeslu dēļ “zaļo istabu” klātienē apmeklēja tikai 18 puiši.

Drafts sākās bez pārsteigumiem – “Minnesota Timberwolves” ar pirmo numuru izvēlējās centra spēlētāju Karlu Entoniju Taunsu. Tālākās kārtis sajauca “Lakers”, ar otro numuru noceļot Filadelfijas noskatīto saspēles vadītāju D`Andželo Raselu.

Apjukusī Filadelfija izšķīrās par augstāko pieejamo izvēli, savā īpašumā ar trešo numuru iegūstot “Duke” centra spēlētāju, NCAA čempionu Džahilu Okaforu. Pēc tam pienāca mājinieku “Knicks” kārta. Ņujorkas kluba prezidents Fils Džeksons izvēlējās latvieti Kristapu Porziņģi.

Neatkarīgi no tālākās situācijas attīstības, Porziņģa izvēle kļuva par īpašu notikumu. Pirmkārt, liepājnieku izvēlējās līgas, iespējams, dižākā personība. Otrkārt, “Knicks” spēlē par pasaules slavenāko arēnu sauktajā “Madison Square Garden” zālē. Treškārt, Ņujorka ir ASV preses un NBA galvaspilsēta.

"Los Angeles Lakers" iepriekšējā "Top 5" izvēle piederēja 1982. gadā, savukārt "New York Knicks" – 1986. gadā. "Kentucky" kļuva par pirmo NCAA skolu, kuras pārstāvji draftā trīs reizes izvēlēti ar pirmo numuru.

Karls Entonijs Taunss kļuva par sesto NCAA pirmgadnieku pēc kārtas, kurš izvēlēts pirmajā kārtā. Pirmgadnieki šajā pozīcijā izvēlēti astoņās no pēdējām deviņām ceremonijām.

Drafta ceremonijā, kad Ņujorkas klubs izvēlējās un nosauca Porziņģa vārdu, daži "Knicks" līdzjutēji, kuri atradās "Barclays Center" arēnā viņu sagaidīja ar ūjināšanu, vēsta laikraksts "NY Post". Šāda fanu attieksme jau bija gaidāma, jo viņi allaž kluba izvēli sākotnēji uztver negatīvi.

Porziņģis tam bija gatavs un viņu šāda rīcība nav pārsteigusi. "Daudzi fani nebija laimīgi, ka mani nodraftēja, tāpēc man jādara viss, kas ir manās rokās, lai šo ūjināšanu pārvērstu par aplausiem. Bet pagaidām es nevaru [līdzjutēju attieksmi] iespaidot," citēts Porziņģis.

Viņš vēlreiz uzsvēra, ka ir nokļuvis Ņujorkas komandā. "Es gribēju būt par šīs organizācijas daļu. Līdzjutēji dažreiz mēdz būt skarbi, bet tā Ņujorkā notiek un esmu tam gatavs," piebilda 19 gadus vecais latvietis.

Ņujorkas "Knicks" prezidents Fils Džeksons savukārt norādīja, ka viņaprāt līdzjutējiem patiks komandas jaunieguvums. "Publikas reakcija bija gaidāma un Ņujorkā ar to ir jārēķinās, taču viņš [Porziņģis] bija tam gatavs. Viņš ir ļoti inteliģents. Viņam būs jācīnās, taču viņš ir gatavs sevi pierādīt," sacīja Džeksons.

"Knicks" prezidents atzina, ka nodraftējot Porziņģi, klubs ir izvēlējies arī zināmu risku, taču visi ir pārliecināti, ka šīs izvēles augļi būs vēl lielāki. Džeksons arī norādīja, ka būs svarīgi kā Porziņģis spēlēs aizsardzībā, jo treneri attiecībā pret jaunajiem spēlētājiem šim faktoram pievērš ļoti lielu uzmanību. "Tas ir liels jautājums, kā šis jaunais vīrietis pielāgosies un spēlēs aizsardzībā. Mēs saprotam, ka tam, iespējams, būs nepieciešams gads, bet viņš ir gatavs strādāt," atzina Džeksons.

Kā atceras spēlētāja pirmais treneris Edvīns Sprūde, Kristapam Porziņģim jau pašā karjeras sākumā basketbols bija gēnos, jo ar šo sporta veidu nodarbojušies abi viņa vecāki.

"2000.gadā, kad man neatradās darbs Liepājas sporta skolā, nodibināju klubu "Melnie Vanagi" un savācu četras grupiņas," intervijā portālam "basket.lv" atceras Sprūde. "Jaunākie bija 1994.gadā dzimušie puikas, bet mana kādreizējā audzēkne Ingrīda Porziņģe, kas savulaik spēlēja Latvijas jaunatnes izlasē un vēlāk pie manis "Laumā", atveda savu dēlu Kristapu. Viņš bija gadu jaunāks, tāds tieviņš, bet jau garāks par citiem."

"Koordinācija, lēciens, kustības, spēles izjūta - varēja just, ka basketbols ir viņa gēnos. Labi spēlēja gan mamma, gan tētis. Visa ģimene ir basketbola cilvēki, un tas bija jūtams," uzsver Sprūde. "Esmu 50 gadus strādājis par treneri, bet tik labu metiena izjūtu sastapis reti. Tāds savulaik bija Loritai Vasiļjevai (Saušai), kas ilgus gadus spēlēja TTT. Šai ziņā Kristaps nometnēs pārspēja arī divus trīs gadus vecākus puikas."

Kaut tik agrā vecumā ļoti svarīgs ir katrs gads, Sprūde atceras, ka Porziņģis bija labākais arī starp gadu vecākiem zēniem.

"Reiz Varšavā turnīrā spēlējām ar Saboņa skolas komandu. Kā lietuviešu "mazie" apspēlēja mūsējos, tā Kristaps bija priekšā un nokāsa bumbu. Kad tas notika sesto vai septīto reizi, leišu treneris sāka bļaut, lai pārbaudot pasi - tas puika esot vecāks. Nē, teicu, viņš ir gadu jaunāks par citiem," pauda pieredzējušais treneris, priecājoties, ka Porziņģis nekļuva iedomīgs arī pēc aizbraukšanas uz Spāniju. "Tāpēc domāju, ka nauda viņu nesabojās. Prieks, ka viņš grib spēlēt, nevis domā par naudu."

"Kristapam daudz palīdzēja vecāki. Nāca uz treniņiem un spēlēm, daudz runājāmies. Kamēr bija privātais klubs, viss balstījās uz vecāku finansējumu. Pilsēta drusku palīdzēja vasarās nometnes sarīkot. Astoņus gadus cīnījāmies. Beigās gan pievienojāmies sporta skolai, un kādu laiku ar Kristapu strādāja trenere Egita Lāce," teica Sprūde.

"Tagad viss ir viņa paša rokās. Skaidrs, ka tuvākais gads vai divi nebūs viegli. Ar viņa 105 kilogramiem būs grūti zem groziem cīnīties pret atlētiskajiem amerikāņiem. Jāpieliek masā, jāuzlabo spēle aizsardzībā," uzskata treneris. "Bet viņam ir daudz dots, lai varētu būt veiksmīga karjera - domāšana, metiens un, galvenais, liela gribēšana spēlēt basketbolu. Prieks, ka esmu pielicis roku tāda cilvēka audzināšanā, kurš dara lepnu Liepāju un visu Latviju."

Pieci no 18 dalībniekiem uz ceremoniju ieradās sarkanbaltsarkanos uzvalkos. Četri no tiem atgādināja Latvijas karoga krāsas, savukārt piektais bija līdzīgāks Austrijas karogam.

Porziņģis ASV ieradās 1. jūnijā. Endija Millera pārstāvētā aģentūra “ASM Sports” 12. jūnijā Lasvegasā spēlētājam sarīkoja atklāto treniņu, kuru apmeklēja visu NBA klubu skauti. Pirms drafta Porziņģis viesojās “Lakers”, “Magic” un “Knicks” nometnēs, tai skaitā aizvadīja treniņus Losandželosā un Ņujorkā.

Sākot no 22. jūnija, Porziņģis kopā ar citiem drafta kandidātiem piedalījās līgas rīkotajos pasākumos Ņujorkā. Divas dienas pirms ceremonijas pilsētā ieradās spēlētāja vecāki, savukārt 23. jūnijā Porziņģis apmeklēja pirmsdrafta tikšanos ar presi. Ceremonijai tika sagatavots uzvalks Latvijas karoga krāsās.

Latvieši NBA draftā: “Golden State Warriors” 2004. gadā ar 11. numuru izvēlējās centra spēlētāju Andri Biedriņu. “Indiana Pacers” 2011. gadā ar 42. numuru izvēlējās Dāvi Bertānu, taču četru komandu maiņas darījuma rezultātā uzbrucējs nokļuva “San Antonio Spurs” īpašumā. “Memphis Grizzlies” 2013. gadā ar 60. numuru izvēlējās uzbrucēju Jāni Timmu.

Ievieto savā lapā
  • Komentāri (35)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Basketbols

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!