Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks

Porziņģim lielmeistara cienīga atgriešanās, Latvija pārliecinoši uzvar Igauniju

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība piektdien, 19. augustā, pārbaudes spēlē Rīgā uzvarēja Igauniju ar 80:69 (48:41). Nākamajā ceturtdienā, 25. augustā, latvieši Pasaules kausa kvalifikācijas spēlē uzņems Turciju.

19.08.2022 21:19

Galvenais treneris Luka Banki spēlei pieteica 12 spēlētājus. Saspēles vadītāja pozīcijā laukumā devās Jānis Strēlnieks, savukārt vieglā uzbrucēja lomu pildīja Dāvis Bertāns. Rezervē palika Toms Leimanis, Jānis Bērziņš, Artis Ate un Kristaps Bērziņš. Vīri uz iesildīšanos izskrēja ”Lai iesper zibens, gaudo suns” pavadījumā, bet laukumā tika izsaukti ”Ballējam, neguļam” ritmos.

Kristaps Porziņģis aizvadīja desmito spēli valstsvienībā. Liepājnieks atbalstīja izlasi 22. jūnija pārbaudes spēlē pret Lietuvu un 29. jūnija uzvarā pret Serbiju, bet vēlāk izpildīja solījumu un atgriezās komandā. Porziņģis jau pirmajā puslaikā guva 16 punktus, tai skaitā realizēja 10 no 11 soda metieniem.

Iepriekšējo reizi ”Washington Wizards” spēka uzbrucējs Latvijas kreklā cīnījās 2017. gada 12. septembrī Stambulā. Todien laukumā devās brāļi Dāvis un Dairis Bertāni, Rolands Šmits, Jānis Strēlnieks, Andrejs Gražulis un Žanis Peiners, kā arī Jānis Blūms un Jānis Timma, rezervē paliekot Kristapam Janičenokam, Aigaram Šķēlem un Mārtiņam Meieram.

Igaunijai nevarēja palīdzēt saslimušais Sanders Raieste (Baskonia), kā arī savainojumus guvušie Janari Joesārs (Bayreuth) un Kerrs Krīsa (Arizona, NCAA). Ziemeļu kaimiņi gatavojas Eiropas čempionātam, kura C grupā spēlēs pret Grieķiju, Ukrainu, Lielbritāniju, Itāliju un Horvātiju. Pirms tam jāaizvada Pasaules kausa kvalifikācijas spēles pret Slovēniju un Somiju.

Latvijas iespaidīgais starta sastāvs raisīja igauņos bijību – ziemeļnieki jau piektās minūtes sākumā sakrāja komandas piezīmju normu. Mājinieki šīs labdarības rezultātā pirmajā ceturtdaļā izmeta 13 soda metienus, no kuriem precīzi bija deviņi. Vairāk nekā puse guvuma – Kristapa Porziņģa rēķinā. Liepājnieks pirmajā uzbrukumā izmantoja auguma pārsvaru pret Igaunijas kapteini Sīmu Sanderu Veni, bet nākamajās epizodēs krāja punktus no brīvmetienu līnijas. Viesi atbildēja ar trīs precīziem tālmetieniem, pēc Gregora Hermeta trāpījuma izraujoties vadībā – 14:15. Ceturtdaļas beigās Rodions Kurucs izcēlās ar 2+1 gājienu, savukārt divus neprecīzus brīvmetienus kompensēja ar izcīnītu bumbu uzbrukumā – 21:15.

Igauņi pirmajā ceturtdaļā izmeta tikai divus soda metienus. Nākamajās 10 minūtēs tiesneši ”atdeva parādu” – latvieši ātri sakrāja komandas pārkāpumu metienu un brīvmetienu skaits bija apmēram līdzīgs. Porziņģa sniegums šajā rādītājā bija lielmeistara cienīgs – realizēti 10 no 11 mēģinājumiem. Kristaps ar partneriem nebija tik precīzi metienos no spēles, taču tika pie dažām izcīnītām bumbām uzbrukumā un guva otrās iespējas punktus. Neatlaidīgie igauņi atspēlējās, īsi pirms pārtraukuma samazinot starpību līdz diviem punktiem – 41:39. Puslaika izskaņa piederēja latviešiem. Šmita garāmgājiens, Riharda Lomaža tālmetiens un Artūra Kuruca izlaušanās līdz groza apakšai ļāva palielināt pārsvaru – 48:41.

Pēc pārtraukuma igauņu cīņasspars nedaudz noplaka. Piezīmju skaits jūtami saruka, bet latvieši spēja labāk saglabāt sākumā uzņemto ritmu. Ātro izrāvienu nebija daudz, toties izdevās pārmaiņus krāt punktus no tuvākas un tālākas distances. Jāņa Strēlnieka tālmetiens piespieda Jukkam Toijalam pieprasīt minūtes pārtraukumu (59:47), savukārt pusstundas beigās latvieši spēja pārsvaru gandrīz dubultot – 70:49. Ievērības cienīgs fakts – trešajā ceturtdaļā mājiniekiem tehniskajā protokolā netika fiksēta neviena kļūda.

Izšķirošā ceturtdaļa sākās ar 11 igauņu punktiem pēc kārtas – 70:60. Sīms Sanders Vene ar partneriem atspēlēja vairāk nekā pusi starpības, kamēr latvieši četras minūtes palika tukšā. Klusuma periodu izdevās pārtraukt tikai 35. minūtes, kad brāļu sadarbību pabeidza Rodions Kurucs – 72:60. Vene pauda neapmierinātību, taču saņēma tehnisko piezīmi. Dairis Bertāns sodīja viesu kapteini – 73:60. Nākamā minūte pagāja Rodiona Kuruca zīmē. Uzbrucējs guva piecus punktus pēc kārtas, tostarp trieca bumbu grozā no augšas – 78:65. Galotnē viesi nespēja apdraudēt Latvijas uzvaru.

Starta piecinieki

Latvija: Strēlnieks, Dairis Bertāns, Dāvis Bertāns, Šmits, Porziņģis.
Igaunija: Dorbeks, Kullamē, Vene, Drells, Kotsars.

Latvija – Igaunija 80:69 (21:15, 27:26, 22:8, 10:20)

Latvija: Porziņģis 18 (2p 4/6, 3p 0/1, 1p 10/11; 7ab, 2rp, septiņas izprovocētas piezīmes, eff 24), Rodions Kurucs 16 (2p 7/8, 1p 2/5; 7ab, trīs pārķertas, eff 22), Lomažs 13 (2p 2/5, 3p 1/4, 1p 6/6; 5rp, eff 14), Strēlnieks 7 (4rp), Dāvis Bertāns 6 (6ab), Dairis Bertāns 4, Mejeris 4, Čavars 4, Šmits 2 (4ab), Gražulis 2, Artūrs Kurucs 2 (4rp), Zoriks 2. Treneris Luka Banki.
Igaunija: Vene 14 (2p 4/6, 3p 2/4; eff 13), Treiers 10 (2p 3/4, 1p 4/4; atstāja laukumu trešās ceturtdaļas beigās), Kullamē 9, Tass 9 (6ab), Nurgers 8, Kotsars 6, Drells 5 (5ab), Soks 3, Hermets 3, Rozentāls 2, Dorbeks, Kicings. Treneris Jukka Toijala.
Tiesneši: Elvis Čoders, Mārcis Senkēvičs, Anna Belousova.