Piektdiena, 3. maijs Uvis, Gints

Vācijas basketbolisti pirmo reizi vēsturē kļūst par pasaules čempioniem

Vācijas vīriešu basketbola izlase svētdien Manilā triumfēja 2023. gada Pasaules kausa finālturnīrā, zelta medaļas izcīnot pirmo reizi vēsturē.

10.09.2023 17:54

Finālspēlē Vācijas izlase ar rezultātu 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20) pārspēja Serbiju.

Vācijas basketbolisti līdz šim vienīgo godalgu bija izcīnījuši 2002. gada meistarsacīkstēs, kad guva bronzu.

Vācija un bronzas medaļniece Kanāda bija vienīgās komandas, kurām šajā čempionātā zaudēja Latvija.

Gordona Erbēra vadītie vācieši ceturtdaļfinālu pārvarēja tikai ar divu punktu pārsvaru uzvarot Latviju, kas ar pēdējo sekunžu tālmetienu varēja atstāt vāciešus aiz pusfināla barjeras.

Vāciešiem Deniss Šrēders izcēlās ar 28 punktiem, Francs Vāgners guva 19 punktus un izcīnīja septiņas atlēkušās bumbas, bet 12+8 šajās ailēs sakrāja Johanness Foitmans. Vāgners tika atzīts par mača labāko spēlētāju.

Serbiem Aleksa Avramovičs guva 21 punktu, Bogdans Bogdanovičs sameta 17 punktus, Filips Petruševs – desmit, bet deviņi punkti un astoņas bumbas zem groziem bija Nikolam Jovičam.

Pirmajā puslaikā nevienai no komandām neizdevās iekrāt pārsvaru, kas lielāks par pieciem punktiem, līdzīgā cīņā vadībai mainoties 15 reizes. Dodoties puslaika pārtraukumā, rezultāts bija neizšķirts 47:47.

Otrais puslaiks sākās līdzīgā cīņā, kurā abas komandas joprojām bija tuvu rezultātā līdz trešās ceturtdaļas otrajā pusē, lielākoties pateicoties Denisam Šrēderam, Vācija ātri ieguva 11 punktu pārsvaru (64:53). Pirms noslēdzošajām desmit minūtēm vāciešiem bija 12 punktu handikaps – 69:57.

Ceturtās ceturtdaļas vidū Aleksa Avramovičs ar precīzu tālmetienu samazināja vāciešu vadību līdz četriem punktiem (73:69), taču ātri ar metienu aiz perimetra atbildēja arī Johanness Foitmans.

Turpmākajā pāris minūtēs sekoja nesekmīgi uzbrukumi abu komandu izpildījumā, bet pamatlaika priekšpēdējā minūtē Avramovičs realizēja tālmetienu un grozā raidīja visus trīs nopelnītos soda metienus – vairs tikai 78:75 Vācijas labā.

Vācieši savu uzbrukumu neizmantoja, bet 56 sekundes pirms finālsvilpes iespēju izraut neizšķirtu neizmantoja Marko Guduričs. Turpmākajās 17 sekundēs abas komandas izpildīja soda metienus, Šrēders trāpīja vienu, bet Guduričs – divus (79:77). Vācijas izlases uzbrukumā Šrēders caurgājienā apsteidza Avramoviču un 21 sekundi pirms beigām panāca 81:77.

Serbi savā uzbrukumā nerealizēja tālmetienu un pēc tam pieļāva kļūdu, kas noveda pie pārkāpuma pret Šrēderu, vācietim šoreiz realizējot abus “sodiņus” – 83:77 12 sekundes pirms finālsvilpes. Arvamovičs turpinājumā nerealizēja tālmetienu un bumba nonāca pie Vācijas.

Finālā viens no tiesnešiem bija arī Latvijas soģis Gatis Saliņš.

Bronzas spēlē Kanāda papildlaikā ar rezultātu 127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29, 16:7) uzvarēja ASV.

Pasaules kausa finālturnīra debitante Latvija meistarsacīkstēs izcīnīja augsto piekto vietu, izcīnot sešas uzvaras un piedzīvojot divus zaudējumus, abus pret medaļniecēm Vāciju un Kanādu.

Pirmo divu posmu spēles notika Filipīnās, Japānas pilsētā Okinavā un Indonēzijas galvaspilsētā Džakartā. Labāko astoņniekā iekļuvušās izlases par medaļām spēkojās “SM Mall of Asia” arēnā Manilas ostas rajonā.

2027. gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Katarā un tās būs vēsturē 20. pasaules meistarsacīkstes.