Svētdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Kā nepazust jaunajiem futbolistiem

Kā nepazust jaunajiem futbolistiem
20.04.2009 07:00

Atslēgvārdi

Aprīļa vidū SK “Liepājas metalurgs” jauniešu centra Dmitrija Kalašņikova trenētā U-16 vecuma grupas komanda piedalījās spēcīgā turnīrā Itālijā. Šis turnīrs jaunajiem liepājniekiem bija viens no pēdējiem sagatavošanās posmiem pirms “Nike premiere” Eiropas zonas finālturnīra, kas maijā norisināsies Beļģijā.

Saruna ar treneri D. Kalašņikovu no informatīvas sarunas par 1994. gadā dzimušo puišu panākumiem pamazām pārvērtās pārdomās par Liepājas futbola piramīdu un metalurgu Jaunatnes futbola centra audzēkņu nākotnes perspektīvām mūsu pilsētas kājbumbas sistēmā. 

– Dmitrij, kā tava komanda gatavojas “Nike premiere” finālturnīram?

– Aizvadījām divas treniņnometnes – vienu Marijampolē Lietuvā, kur ir uzbūvēts moderns sporta komplekss. Kvalitatīvos apstākļos trenējāmies nedēļu, tad devāmies uz nometni Itālijā, kur blakus mums trenējās Maskavas “Spartak” 1992. gadā dzimušo jauniešu komanda, bet mēs aizvadījām pārbaudes spēles pret komandām Milānas “Inter” un “Atalanta”.

– Uz Itāliju devāties vēlreiz, lai piedalītos vērienīgā starptautiskā turnīrā.

– Jā, šajā turnīrā nokļuvām spēcīgā sabiedrībā. Atšķirībā no futbola festivāliem šādos turnīros nelieli klubi, kā mēs, piedalās bez maksas. Itālijā futbols šādos turnīros jau ir bizness, uz turnīriem ierodas futbola aģenti, kas meklē jaunos talantus. Vēl mums bija draudzības spēle ar Latvijas U-17 izlasi, tātad pret gadu vecākiem puišiem, un mēs uzvarējām ar 1:0.

– Kāda ir šīs komandas nākotne?

– Manuprāt ir būtiski saglabāt šo komandu vienotu. No šās komandas 11 futbolisti spēlē sava vecuma izlasē, bet deviņi no viņiem ir izlases pamatsastāvā. Protams, nav iespējams pateikt, vai viņi visi nākotnē būs spilgtas personības futbolā. Es nelidoju pa mākoņiem – nav zināms kas būs pēc pieciem sešiem gadiem, kurš no viņiem vēl spēlēs, kurš nē. Tomēr tas, ka tik daudzi labi viena vecuma futbolisti ir vienā komandā, ka ir tik labi rezultāti, nozīmē, ka uz šiem puišiem jāliek uzsvars.

– Un kur tad ir problēma?

– Bez atbilstoša līmeņa spēļu prakses talantīgie futbolisti vienkārši var pazust. Minēšu divus piemērus. Liepājā ir tāds futbolists Deniss Rakels, kurš ir dzimis 1992. gadā. Pērn viņš spēlēja pirmajā līgā, 13 spēlēs iesita 14 vārtus un pierādīja, ka tajā līmenī var ļoti sekmīgi spēlēt un pat ir pāraudzis to līmeni. Šogad viņš pat nav iekļauts virslīgas pieteikumā, bet, ja Liepājā būtu otra komanda, līdzīgi kā Ventspilī “Tranzīts”, esmu pārliecināts, ka viņš mūsu mākslīgajā laukumā gūtu vārtus un atņemtu punktus mūsu konkurentiem, turklāt mēs redzētu, kā Rakels progresē, spēlējot pret Kačanovu, Savčenkovu, Cilinšeku. Tagad viņš pirmajā līgā spēlēs komandā bez mērķiem, jo dublieri nevar pretendēt uz iekļūšanu virslīgā.

– Un kāds ir otrs piemērs?

– Nesen “Liepājas metalurgs” parakstīja līgumu ar 1993. gadā dzimušu futbolistu Robertu Savaļnieku no Valmieras, bet kur viņš šogad spēlēs? U-18 čempionātā. Kas ir U-18 čempionāts? Tas ir nevienam nevajadzīgs turnīrs, jo šajā vecumā visi interesantie futbolisti jau spēlē dublieros vai pirmajā līgā. Piemēram “Tranzītā” spēlē Vladimirs Mukins, kas ir vienā vecumā ar Robertu, spēlē vienā pozīcijā, un abi tiek saukti uz sava vecuma izlasi. Objektīvi vērtējot, Mukins ir galvastiesu vājāks futbolists par Robertu un izlasē netiek pamatsastāvā, bet ventspilnieks šogad jau spēlē virslīgā. Tad kurš pēc pusgada vairāk progresēs – Savaļnieks, kurš spēlēs U-18 čempionātā, vai Mukins, kurš spēlē virslīgā?

– Kādu risinājumu tu piedāvā?

– Principā cīnos par to, lai Liepājā būtu savs komandu “Olimps” un “Tranzīts” modelis. Kad “Liepājas metalurga” virslīgas komanda spēlēja pret “Tranzītu”, cīņa bija līdzīga, lai gan ventspilnieku sastāvā galvenokārt spēlē 17, 18, 19 gadus veci futbolisti. Mums pat dublieri ir vecāki nekā “Tranzīta” spēlētāji. Sanāk tā, ka Liepājas virslīgas komanda trenē Ventspils jauniešus.

Ja “Liepājas metalurgam” būtu pirmās līgas komanda ar tiesībām iekļūt virslīgā, tā palīdzētu mūsu čaļiem ātrāk iejusties lielajā futbolā un treneri ātrāk saskatītu tos futbolistus, kas kādreiz varētu spēlēt virslīgas komandā. Otrkārt, ieguvums būtu virslīgas komandai, ja izdotos atņemt punktus konkurentiem.

– Vai šādai komandai būtu jātop uz tavas pašreizējās komandas bāzes?

– Es ar savu komandu varētu veidot tikai pašu sākumu, komandas kodolu. Mēs šajā līmenī ieietu, nostabilizētos, varbūt pastiprinātos ar to pašu Savaļnieku un Rakelu, bet nākotnē tajā varētu spēlēt citi talantīgi jaunieši, piemēram, no 1996., 1997. gados dzimušo puišu komandām.

– 2008. gadā “Liepājas metalurgam” jau bija pirmās līgas komanda, kurā tu pats spēlēji. Vai šis modelis sevi attaisnoja?

– Nē, neattaisnoja, jo tā bija komanda bez tiesībām iekļūt virslīgā, tātad bez mērķa. Tā vecuma jauniešu komandai nebija izteikta kodola ar labiem futbolistiem, turklāt esmu pret to, lai vecāki futbolisti, kas jau beiguši spēlēt, atkal atgrieztos un spēlētu. Jā, arī es palīdzēju, cik vien bija manos spēkos, bet šādi futbolisti ir vakardiena, savukārt mums jādzīvo ar domu par rītdienu. Kluba jauniešu ceļš ir jāpabeidz līdz galam, jo pašlaik tas ir pusceļā, un daudzi cilvēki vienkārši nezina to, kas mums ir.

– Un kas mums ir?

– Vislabākais jauniešu futbols Latvijā, bet gribas, lai vairāk mūsu audzēkņu spēlētu virslīgā. Gribu lauzt esošo sistēmu, jo manā komandā ir nevis divi vai trīs labi futbolisti, bet vesela komanda, kuru ir nepieciešams saglabāt un turpināt tās attīstību. Uzskatu, ka Latvijas futbolisti, kas trenējas Liepājā, ir spējīgi spēlēt ne sliktāk par mūsu leģionāriem.

Bet kas ir Ventspilī? Ventspilij ir virslīgas komanda, kurā spēlē kvalificēti futbolisti laba trenera vadībā. Viņiem ir jauniešu komanda, kurā ir savākti futbolisti no citām Latvijas pilsētām, jo pašiem savu viņiem nav. Mums ir savi audzēkņi, bet mēs viņiem neļaujam attīstīties.

– Vai tas nozīmē, ka piekrīti – starta pozīcijas mums pirms desmit gadiem bija labākas nekā ventspilniekiem?

– Ne jau par Ventspili man sāp sirds, un ne jau viņus es gribu lielīt, gribu tikai pateikt, kur mēs paši atrodamies. Jā, Liepājas futbola starta pozīcijas bija daudzreiz labākas nekā viņiem. Mums bija un ir futbolisti, treneri, kontakti pa visu Eiropu, mēs braucam uz prestižiem Eiropas turnīriem, uz kuriem Ventspilij nav iespēju tikt. Toties mums nav sakārtotas futbola sistēmas, kas nosaka to, kā jauniešiem aizkļūt līdz galvenajai komandai. Negribu, lai arī mani audzēkņi aizietu no futbola, kā tas iepriekš noticis ar daudziem talantīgiem spēlētājiem. Kad meklēs vainīgos šādā situācijā, tad kā vienmēr neatradīs. Es esmu liepājnieks, un nevaru sevi iedomāties Ventspils dzeltenzilajā formastērpā, bet, runājot par jauniešiem, no viņu un viņu vecāku viedokļa labāk būtu, ja viņi spēlētu “Tranzītā” – tā būtu vairāk iespēju spēlēt lielo futbolu, nekā paliekot Liepājā.

– Daudzi treneri pauž viedokli, ka vairāki talantīgi Liepājas jaunie spēlētāji aizgājuši no futbola tieši tādēļ, ka viņi nav redzējuši nākotnes perspektīvas.

– Jauniešu vecumā mūsu futbolisti apbraukā visu Eiropu, bet kur spēlē dublieri, ko viņi dara, gatavojoties sezonai? Piedalās turnīrā Palangā? Visu cieņu Palangai, bet tas nav progresam nepieciešamais līmenis. Kā lai puikas progresē, ja 15 gadu vecumā viņi piedalās spēcīgos turnīros, bet turpmāko gadu laikā šajā ziņā seko lejupslīde? Nevar progresēt, tas nav iespējams, un, ja nekas nemainīsies, tad arī turpmāk nevarēs progresēt.

– Rezumējot – kādu tu vēlētos redzēt savas komandas nākotni tuvākajos gados?

– Šo komandu papildināt ar vēl dažiem futbolistiem, kas nav vajadzīgi virslīgai, – Rakelu, Savaļnieku un dot puišiem iespēju turpināt attīstīties, respektīvi, spēlēt pirmajā līgā. Bet ne tā kā pērn un šogad – bez tiesībām iekļūt virslīgā. Jauniešiem ir vajadzīgi mērķi, uz ko tiekties, par ko cīnīties.

Prezidents ilgus gadus atjauno sporta bāzes, ir izveidojis jaunus futbola laukumus, nodrošinājis jauniešus ar transportu, un šādas komandas izveidošana ir iespēja mums apliecināt sava darba kvalitāti, pateikt: “Skatieties, prezident, nav par velti būvēti laukumi, varbūt nav jāaicina austrietis no otrās līgas, mums ir savi futbolisti, kurus jūs izaudzinājāt ar savām rokām, kas izauguši pašu veidotajā internātā.”

Andris Sudmalis,
“Kurzemes Vārds”


Kādreizējais Latvijas jauniešu izlašu dalībnieks un tagadējais SK “Liepājas metalurgs” Jaunatnes futbola centra treneris Dmitrijs Kalašņikovs vēl pērn pats spēlēja Latvijas futbola čempionāta pirmajā līgā.  

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz