Latvijai cienīgs sniegums un minimāls zaudējums pret Nīderlandi

2022. gada pasaules kausa kvalifikācijas spēlē Daugavas stadionā Latvijas futbola izlase ar minimālu rezultāta starpību 0:1 piekāpās G apakšgrupas līdervienībai Nīderlandei. Oranžo izlasē vienīgos vārtus guva Deivijs Klāsens.

Nīderlandes vārtu autors Devijs Klāsens uzbrukumā pret Mārtiņu Ķiguru. (Foto: AP/Scanpix)
09.10.2021 00:04

Latvijas izlases vārtu sargāšana tika uzticēta Robertam Ozolam, kamēr Pāvels Šteinbors nemaz nebija pieteikts spēlei. Tikai otro reizi Latvijas valstsvienības sākumsastāvā devās Alvis Jaunzems, kamēr Mārtiņš Ķigurs atgriezās sākumsastāvā pirmo reizi kopš 2020. gada jūlija.

Paredzami spēle sākās ar iespaidīgu Nīderlandes komandas pārsvaru, Daiņa Kazakeviča padotajiem pieglaužoties tuvu savam soda laukumam, pie kura siroja “Barcelona” uzbrucējs Memfiss Depajs.

Latvijas izlases aizsardzība kapitulēja spēles 19. minūtē, kad oranžā armija tika pie sava pirmā stūra sitiena. Depajs no labā stūra karodziņa precīzi nogādāja bumbu Devijam Klāsenam uz kājas, kurš ar pirmo pieskārienu filigrāni šķēla bumbu vārtos, pārspējot Ozolu un panākot 1:0.

Līdz pirmā puslaika vidum divreiz mājinieki notvēra pretiniekus bīstamos pretuzbrukumos, tomēr pat no labām pozīcijām Latvijas spēlētājiem neizdevās veikt pietiekami spēcīgus sitienus, lai aizgādātu bumbu līdz Džastina Beilova sargātajiem vārtiem, bumbām ieķeroties aizsardzības spēlētāju kājās.

Pirmajās 45 minūtēs nīderlandieši deviņas reizes centās iekarot Latvijas vārtus, vārtu mērķī lidojot trīs viesu sitieniem, bet ar diviem no tiem Ozols spēja tikt galā. Tikmēr Latvijai pirmajā puslaikā neviens sitiens vārtu četrstūrī netika fiksēts. Izteikts bija arī teritoriālais pārsvars, latviešiem bumbu kontrolējot vien 24% no pirmā puslaika spēles laika.

Otrā puslaika ievadā Latvijai padevās ofensīva, Jaunzemam izcīnot stūra sitienu, kuru gan izlases garie spēlētāji sitienā pa vārtiem nepārvērta. Savukārt Andrejs Cigaņiks ar tālo piespēli tika izvirzīts uzbrukumam pret Nīderlandes vārtiem, taču kreisās malas pussarga sitiens izrādījās pagalam neprecīzs.

Puslaika pirmajās desmit minūtēs Nīderlandes pārsvaram bija jāpieaug līdz diviem vārtiem, tomēr no lieliskas pozīcijas ar galvu bumbu vārtos netrāpīja Kodijs Gakpo. Tāpat pēc standartsituācijas pārsvaru otrajā stāvā neizmantoja Stefans de Vrejs.

Spēles 77. minūtē Nīderlandes līdzjutēji nespēja noticēt tam kā bumba nenonāca latviešu vārtu tīklā. Izcilā pozīcijā bumba soda laukuma vidū nonāca pie netraucētā “Ajax” tīņa Raiena Gravenberha, kuram otro vārtu guvumu valstsvienības rindās laupīja Ozola izcilā reakcija, atvairot bumbu ar ceļgalu.

Latvijas presingam pēdējās pamatlaika desmit minūtēs esot teju neeksistējošam, Nīderlandes izlases futbolisti nebūt nemetās uz priekšu, lai gūtu otros vārtus. Oranžie savā laukuma pusē nepiespiesti saspēlējās ar bumbu strap saviem aizsargiem, dedzinot minūtes un gaidot angļu tiesneša beigu svilpi.

Kompensācijas laikā Latvijas izlasei bija iespēja izraut sensacionālu neizšķirtu. Tiekot pie stūra sitiena, bumba nonāca soda laukumā pie tikko uz maiņu uznākušā Igora Tarasova, kura sitienu atvairīja Nīderlandes vārtsargs, pasargājot Luī van Gālu no lielas izgāšanās Rīgā.

Ar šo zaudējumu Latvijas izlase zaudējusi pat matemātiskas cerības iekļūt pasaules kausa kvalifikācijas play-off kārtā. Kopumā šajā spēlē statistikā Latvijai tika fiksēts viens sitiens pretinieku vārtos, kamēr pretinieku sistās bumbas starp vārtu stabiem lidoja kopumā piecas reizes no 20 izdarītajiem mēģinājumiem. Viesi bumbu šajā mačā kontrolēja 75% spēles laika.

Latvija – Nīderlande 0:1 (0:1)

Vārti: Klāsens 19′
Latvija: Ozols – Savaļnieks, Černomordijs, Dubra, Jurkovskis – Jaunzems (Ontužāns 80′), Emsis (Stuglis 89′), Ķigurs (Krollis 84′), Zjuzins (Kārkliņš 84′), Cigaņiks – Uldriķis (Tarasovs 89′).
Nīderlande: Beilovs – Dumfrīss, de Vrejs, van Deiks, Blinds – Klāsens, de Jongs, Tils (Gravenberhs 62′) – Bergheiss (Langs 62′), Depajs, Gakpo (Vēghorsts 76′).
Galvenais tiesnesis: Endrū Medlijs (Anglija)