Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita

Latvija varonīgi aizsargājas un Norvēģijā cīnās bezvārtu neizšķirti

2022. gada Pasaules kausa kvalifikācijas G apakšgrupas mačā Latvijas futbola valstsvienība izbraukumā spēlēja bezvārtu neizšķirti pret Norvēģiju – 0:0. Latvijas futbolisti krietni iedragāja norvēģu izredzes kvalificēties Pasaules kausa izcīņai.

Roberts Ozols glābj Latvijas izlasi pēc Mohameda Eljunusi sitiena. (Foto: AFP/Scanpix)
13.11.2021 21:19

Pirmajā savstarpējā cīņā 4. septembrī ”Daugavas” stadionā Latvijas futbolisti piekāpās norvēģiem ar 0:2. Pa vārtiem uzvarētājiem guva Ērlings Holanns un Mohameds Eljunusi. Pirmais šīvakara mačā traumas dēļ nepiedalījās.

Jau pašā mača ievadā pie labas iespējas tika Latvijas izlase. Sestajā minūtē Andrejs Cigaņiks ar Roberta Uldriķa palīdzību nogādāja bumbu līdz Alvim Jaunzemam, kurš sita no distances, bumbai rikošetā aizlidojot nedaudz garām vārtu stabam.

Turpmākajās minūtēs arvien lielāku bumbas kontroli izkaroja norvēģi, taču tas nelīdzēja tikt pie bīstamiem momentiem.

Pirmā puslaika vidusdaļā spēles galvenais tiesnesis Lorenss Visers arī parādīja pirmo dzelteno kartīti, kad noteikumus pret Mārtiņu Ķiguru pārkāpa Mortens Tūšbi, apturot potenciāli bīstamu latviešu pretuzbrukumu.

Tuvojoties puslaika izskaņai, Daiņa Kazakeviča vadītie Latvijas futbolisti turpināja aktīvi doties uz priekšu. Dažas labas iespējas bija Robertam Uldriķim, tomēr tās netika izmantotas.

Pirmā puslaika noslēgumā mājinieku futbolisti pēc neliela kontakta Latvijas soda laukumā mača galvenajam arbitram pieprasīja 11 metru soda sitienu, bet beļģu tiesnesis Visers bija savu verdiktu nemainīja un ar svilpes palīdzību ziņoja par pirmo 45 minūšu beigām.

Otrā puslaika ievadā mājinieku galvenais treneris Stole Sūlbakens izvēlējās nomainīt dzelteno kartīti izpelnījušos pussargu Mortenu Tūšbi, laukumā viņa vietā sūtot Džošua Kingu un lūkojot pastiprināt spēli uzbrukumā.

55. minūtē pie līdz šim labākās vārtu gūšanas iespējas tika norvēģi. Aleksanders Sērluts pagarināja bumbu līdz Kristianam Tuštvetam, kurš nonāca labā pozīcijā un izdarīja sitienu, ko lieliski atvairīja Roberts Ozols. Mirkli vēlāk Sērluts pēc stūra sitiena ar galvu sita nedaudz pāri vārtiem.

Dažas minūtes vēlāk tas pats Sērlots izdarīja ļoti bīstamu piespēli gar vārtiem, tomēr Džošua Kings līdz tai aizsniegties nespēja un bumbas kontrole atgriezās Latvijas izlases rīcībā.

65. minūtē teju vienatnē pret Robertu Ozolu nonāca Mohameds Eljunusi. ”Southampton” pussargs neveikli apstrādāja bumbu, taču paguva to pārcelt pāri latviešu vārtsargam. Ozols pirmo sitienu atvairīja ar galvu, bet bumba turpināja ceļu vārtu virzienā, no nonākšanas iedzinējos Latvijas izlasi glābjot komandas kapteinim Antonijam Černomordijam.

Saduroties ar norvēģi Eljunusi, Latvijas izlases pirmais numurs Roberts Ozols pārsita uzaci, pēc kā saņēma medicīnisko palīdzību. 11 vilku stūrmanis Dainis Kazakevičs jau gatavoja maiņu, potenciāli debitējot Rihardam Matrevicam, taču ”Riga” vārtsargs Ozols varēja maču turpināt.

77. minūtē Latvijas futbolisti devās pretuzbrukumā, taču līdz sitienam nokļūt neļāva tehniskais brāķis.

Spēles laikam tuvojoties izskaņai, arvien vairāk pieauga Norvēģijas futbolistu spiediens. 79. minūtē tas vainagojās panākumiem, kad Aleksanders Sērlots pagarināja bumbu un tā nonāca pie Eljunusi, kurš no tuvas distances pārspēja Robertu Ozolu un ļāva uzgavilēt nepilniem 22 tūkstošiem skatītāju – 1:0.

Latvijas futbolisti nekavējoties norādīja uz aizmugures stāvokli Mohamedam Eljunusi. Pēc VAR apskates vārti netika ieskaitīti, rezultātam saglabājoties bezvārtu neizšķirtam.

Norvēģijas izlase turpināja aktīvi nogādāt bumbu Latvijas soda laukumā, bet bez taustāma rezultāta. Latvieši kolektīvi ļoti labi darbojās aizsardzībā, gaisa un neitrālās bumbas sitot tālāk no saviem vārtiem.

Mača ceturtais tiesnesis norādīja uz astoņu minūšu ilgu kompensācijas laiku. Dažas sekundes vēlāk Latvijas izlase tika pie stūra sitiena. Roberts Savaļnieks nogādāja bumbu soda laukumā, kur augstāk par visiem leca Raimonds Krollis, taču viņa sitiens ar galvu lidoja tieši virsū Norvēģijas vārtsargam.

Kompensācijas laikā norvēģi pamatīgi piespiedās Latvijas vārtiem, visiem desmit laukuma spēlētājiem kopīgi aizsargājoties un bloķējot vairākus sitienus.

Sestajā kompensācijas laika minūtē Latvijas futbolistiem izdevās spēli atvirzīt no saviem vārtiem. Roberts Savaļnieks un Vladimirs Kamešs centās pietuvoties mājinieku cietoksnim, tomēr nesekmīgi.

Mirkli vēlāk Aleksanders Sērlots uzvarēja divcīņā ar Antoniju Černomordiju, bet norvēģa sitiens lidoja pāri vārtiem.

Vairāk iespēju mājinieki neizveidoja un spēle noslēdzās ar bezvārtu neizšķirtu – 0:0.

Latvijas nacionālā futbola valstsvienība izcīnīja sesto punktu 2022. gada FIFA Pasaules kausa kvalifikācijā un ieņem piekto pozīciju starp sešām komandām G grupā. Savukārt Norvēģijas futbolisti neizšķirta rezultāta dēļ noslīdēja uz trešo vietu apakšgrupā un pamatīgi samazināja savas cerības uz dalību Pasaules kausa izcīņā.

Daiņa Kazakeviča trenētā Latvijas futbola izlase noslēdzošo maču šajā ciklā aizvadīs otrdien, kad pulksten 21:45 viesosies Gibraltārā, bet Norvēģija izbraukumā spēlēs pret grupas līderi Nīderlandi.

Norvēģija – Latvija 0:0

Brīdinājumi: Tūšbi, Sūlbakens – Emsis, Kamešs
Norvēģija: Nīlans – Pēdešens, Strandbergs, Lūde, Mēlings – Tūšbi (Kings 46′), Nūrmans – Ēdegors, Tuštvets (Sūlbakens 82′), Eljunusi – Sērluts.
Latvija: Ozols – Savaļnieks, Černomordijs, Dubra, Jurkovskis – Emsis, Ķigurs (Kārkliņš 89′) – Jaunzems (Kamešs 59′), Uldriķis (Tarasovs 75′), Cigaņiks – Gutkovskis (Krollis 89′).
Galvenais tiesnesis: Lorenss Visers (Beļģija)