Sestdiena, 4. aprīlis Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds

Liepāja pulcē futbolistu tūkstošus. Dobrecova kausa izcīņa norisināsies jau desmito reizi

Futbola kluba “Liepāja” 6.vieta 2019.gada virslīgā nozīmē, ka nākamgad šeit klātienē nebūs vērojams Eiropas augstākā līmeņa turnīru klubu futbols.

Liepāja pulcē futbolistu tūkstošus. Dobrecova kausa izcīņa norisināsies jau desmito reizi
Foto: Ģirts Gertsons
28.12.2019 06:03

"Kurzemes Vārds"

Toties jau desmito reizi norisināsies Liepājas kājbumbas dzīvās leģendas vārdā nosauktā Dobrecova kausa izcīņa. Šī turnīra rīkotājs Ingus Lukovičs stāsta, ka turnīrs katru gadu uz Liepāju atved tūkstošiem jauno futbolistu un viņu vecākus.

Pavisam nesen sociālajos tīklos parādījās informācija, ka Dobrecova kauss norisināsies arī nākamgad. Kuru reizi tas notiks?

– Mums būs desmitā jubileja.

Kas īsti ir Dobrecova kauss?

– Bērnu turnīrs, kas līdzinās festivālam. Rīkojam turnīru jaunajiem futbolistiem no 8 līdz 14 gadu vecumam divos sabraukumos. Jūnijā ir četri vecumi – divi mazākie un divi lielākie, bet augustā sabrauc trīs vidējā vecuma komandas – 10, 11 un 12 gadus veci. Mēs gribējām pielikt klāt vēl divus vecumus, taču pēc vairākām apspriedēm nolēmām, ka divus vecumus noņemsim nost. Viesiem nav, kur dzīvot. Viesnīcas ir pilnas, laukumu arī ir tik, cik ir.

Ar pieciem stadioniem vairs nepietiek, lai arī esam izpletušies līdz Grobiņai. Sacensības notiek no rīta līdz vakaram.

Zinu, ka Somijā līdzīgs turnīrs notiek jau 55 gadus. Pie viņiem brauc vairāk par 1000 komandām vecumā no 7 līdz 18 gadiem. Tajās dienās, kad tur norisinās šis turnīrs, pilsētā nenotiek nekas cits. Viss ir pakārtots turnīram – ne tikai vecāki un paši bērni, bet arī policisti, mediķi un citi dienesti.

Mūsu iespējas tik lielas nav. Bija plānots, ka šogad piedalīsies 200 komandas, bet atbrauca 186. Daudzas pieteicās pēdējā brīdī, bet mēs tām atteicām, jo negribējās jaukt izspēles sistēmu, turklāt trūka dzīvesvietu. Tie, kuri netika šogad, jau ir pieteikušies spēlēt nākamajā gadā. 1.janvārī plānoju publicēt visas pieteikušās vienības.

Lai saprastu turnīra vērienīgumu, parēķināsim, cik daudz dalībnieku kopā piedalās Dobrecova kausa izcīņā?

– Mazajā futbolā ir ap 14 spēlētājiem komandā, plus treneri un personāls. Lielajā futbolā aptuveni 18–20 spēlētāju un arī treneri ar stafu. Ja skaitām vecākus, varētu būt, ka jūnija turnīrā piedalās ap diviem tūkstošiem dalībnieku. Augustā cilvēku ir vēl vairāk.

Kāpēc šis turnīrs ir tik populārs un masveidīgs?

– Pirmo reizi mēs turnīru rīkojām 2009.gadā, kad tā nosaukums bija “Dzintariņa kauss” ar astoņu komandu līdzdalību. Turnīru organizēt mani motivēja Jānis Vilnītis. Nākamajā gadā nolēmām rīkot turnīru jau divu vecuma grupu komandām. Es tolaik [treneru kursos] mācījos kopā ar Viktoru Dobrecovu. Braucām uz Rīgu kopā, sēdējām vienā solā, runājām par turnīra nosaukumu.

Es piedāvāju nosaukumu “Dobrecova kauss”, uz ko Viktors atjautāja, kāpēc turnīrs jāsauc viņa vārdā?

Es atbildēju, ka viņš ir Liepājas futbola leģenda. Viktors pasmējās, bet es šo turnīru tā arī nosaucu. Tagad Viktors vienmēr pasniedz balvas uzvarētājiem.

Popularitāti var skaidrot ar to, ka turnīrs aug ar katru gadu. Vienā gadā bija 100 komandas, nākamajā 120, šogad – 180.

Vasara šeit ir skaista, silta. Nav ne ļoti karsts, ne ļoti auksts. Dalībniekiem patīk, ka turnīrs nav izstiepts visas dienas garumā. Ir tādi turnīri, kuros spēles notiek, piemēram, no rīta pulksten 9, tad 12 un 20. Man patīk, ja pēc pirmās spēles ir vienas stundas pauze, tad vēl viena spēle un atkal stunda brīva, ja jāspēlē trešo reizi.

Komandām patīk, ka tām ir brīvais laiks, lai aizietu uz jūru, atpūstos parkā, dzīvotos kempingā, apskatītu Karostu.

Daudzi baltkrievu treneri pēc turnīra brauc ar savām ģimenēm uz šejieni atpūsties.

“Spring Cup” ir slavens ar to, ka tajā piedalās slavenu klubu komandas. Kas ir Dobrecova kausa izcīņas dalībnieki?

– Mēs nevaram atļauties maksāt par tādu klubu līdzdalību turnīrā. Tomēr arī mums ir atlaides dažiem klubiem, piemēram, baltkrievu “BATE”, ar ko sadarbojamies jau septiņus gadus. Tagad mums ir sadarbība arī ar Minskas “Dinamo”.

Kā ārzemju komandas uzzina par jūsu turnīru?

– Treneri cits citam par to pastāsta, par mums ir labas atsauksmes. Gribam arī kvalitāti lielākajās grupās. Vēlamies piesaistīt kādu vadošu Polijas komandu. Viens skauts piesaista komandas Igaunijā, ir cilvēki, kuri strādā ar Lietuvas, Polijas un pat Īrijas komandām. Daudz palīdz citi, lielu paldies saku turnīra rīkotāju komandai, Liepājas pilsētai, LOC, ”Tiamo”, komanda.lv.

Ko bērni iegūst no līdzdalības turnīrā?

– Viņi gūst labu pieredzi, viņiem ir iespēja pirms turnīra aizvadīt pārbaudes spēli, ir iespējas 2–3 dienas pirms turnīra organizēt nometni. Bērni apvieno atpūtu, treniņus un spēles. Treneri dibina kontaktus un sadraudzējas.

Kā liepājniekiem veicas šajā turnīrā?

– 2009.gadā dzimušie liepājnieki šogad uzvarēja. Arī iepriekšējos gados mājinieki ir uzvarējuši. Savulaik 2003., 2004., 2005 gadā dzimušie puikas gandrīz katru gadu uzvarēja. Tagad varbūt ir grūtāk, jo brauc stiprākas komandas. Jāskatās arī uz iemesliem, kāpēc komandas piedalās turnīrā – uzvarēt vai dot iespējas uzspēlēt visiem. Mēs visos vecumos cenšamies pieteikt pa vienai vai divām komandām, lai piedalītos pēc iespējas vairāk mūsējo. Šis turnīrs ir domāts tieši Liepājas komandām.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli