Otrdiena, 19. marts Jāzeps, Juzefa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Torress: “Šobrīd nav pareizi domāt par futbolu”

Torress: “Šobrīd nav pareizi domāt par futbolu”
Foto: Mārtiņš Sīlis
30.03.2020 06:00

Andris Sudmalis

"Kurzemes Vārds"

Faktiski visā pasaulē futbola sezona ir apturēta vai atcelta pilnībā, bet Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm, kas savu čempionātu aizvada pēc sistēmas pavasaris-rudens, līdz ar to mēs vēl ceram, ka varbūt vasarā un rudens pusē ieraudzīsim darbībā pašmāju klubus un uzzināsim valsts čempionus. Ar lielām cerībām uz šo sezonu raugās futbola klubs “Liepāja”, par kura kapteini ir iecelts 34 gadus vecais uzbrūkošais pussargs KRISTIANS TORRESS. Sarunā ar “Kurzemes Vārdu” viņš gan vairāk runā par mūsu planētu ievainojušo sērgu, kas teju pilnībā aizēno domas par pasaules svarīgāko sporta veidu futbolu.

Dažas dienas pirms paredzētā sezonas sākuma “Liepājas” galvenais treneris Andrejs Kaļiņins mūsu laikrakstam atklāja, ka treneru štābs par vienības kapteini ir iecēlis Kristianu Torresu, kura asistenti ir Deniss Ivanovs un Seidu Jahaija.

Treneris nepiekrita replikai, ka, ņemot vērā abu pieredzējušo liepājnieku spēles laiku un šī gada sastāva papildinājumus, no šīs trijotnes lielākais spēles laiks 2020. gadā varētu būt Jahaijam: “Mums bija divas treniņnometnes. Vērojām puišus no dažādām pusēm – kad klājas smagi, kad klājas labi, kad treniņos notika kaut kas nestandarta. Torress pilnā apmērā ar ļoti labu pašatdevi un kvalitāti aizvadīja praktiski visas pārbaudes spēles un praktiski visus treniņus. Nezinu, varbūt tā ir otrā jaunība. Varbūt mums izveidojās labs kontakts. Es viņam no pirmajām dienām uzticējos un teicu, ka viņam Latvijā nav līdzvērtīgu spēlētāju, kuri var iedot asu piespēli soda laukumā, organizēt bīstamu uzbrukumu. Jautājums ir par motivāciju un fizisko gatavību, plus par traumām. Ziemā viņam traumu nebija, un viņš izlaida tikai kādus trīs vai četrus treniņus. Taču viņš pilnībā izgāja visu sagatavošanās posmu. Piedalījās spēlēs, kurās ne tikai nekrita ārā no zīmējuma, bet bija viens no komandas līderiem.”

– Ko šajā laikā dara profesionāls futbolists?

– Futbolisti savā starpā klātienē nekontaktējas, mēs cits citu neredzam, sazināmies tikai telefoniski. Mūsu kluba kopējā čatā treneri katru dienu publicē treniņu programmu, kas mums katram ir jāpilda. Laiks ir sarežģīts, ārā šobrīd daudz laika nevar pavadīt, bet vismaz stundu var darboties svaigā gaisā, kur nav daudz cilvēku, kur var strādāt vienatnē.

– Kur tu trenējies?

– Es dzīvoju Ezerkrastā. Blakus ir ezers, ir daudz vietas, kur var skraidīt. Reizēm varu aizbraukt līdz “Baatai”. Pa kreisi no tās pludmalē cilvēku vispār nav, taisu tur vingrinājumus. Ja ir bumba, tad var trenēties ar to, taču vienatnē ir ļoti sarežģīti strādāt ar bumbu. Vairāk strādājam uz fizisko sagatavotību, lai nezaudētu to, ko ieguvām treniņnometnēs.

– Ja neskaita individuālos futbola treniņus, kā tu pats pavadi šo laiku, kurā cilvēki ir aicināti palikt mājās?

– Es pret šo situāciju izturos ļoti nopietni. Tā nav smieklīga. Man ir sieva un meita, kuras vispār gandrīz nerādās uz ielas. Varbūt 20 minūtes meita pastaigājas ārā. Uz veikalu braucu tikai es. Pagaidām cilvēki vēl pilnībā nesaprot, ka šī ir ļoti, ļoti nopietna situācija. Es gribu pateikt, ka mums Latvijā ir maza valsts, kam pret notiekošo jāizturas vēl nopietnāk. Ja, nedod Dievs, kaut kas notiek, sekas var būt ļoti bēdīgas. Cilvēkiem vispirms jādomā par sevi, bet, rūpējoties par sevi un paliekot mājās, tu automātiski palīdzi citiem cilvēkiem. Ja tev ir vīruss, bet tu 3–4 nedēļas paliksi mājās un izārstēsies, tad tu pasaudzēsi ļoti daudz citu cilvēku.

– Par laimi, daudzi apzinās situācijas nopietnību un paliek mājās, bet grib domāt ne tikai par negatīvo. Kā tu ieteiktu pavadīt sociālās distancēšanās laiku?

– Mēs dzīvojam tādā laikā, kad cilvēki daudz strādā, un viņiem nav laika savai ģimenei. Tagad pasaulē valda liels negatīvisms, tomēr tagad ir arī laiks, kad var vairāk pievērsties ģimenei. Var veidot kaut ko jaunu, var mācīties. Šo laiku var pavadīt lietderīgi un pozitīvi. Nav tikai jāsēž mājās un jāgarlaikojas. Es, piemēram, mācu savai meitai spēlēt futbolu (smejas), lai viņai būtu interesanti uzturēties mājās kopā ar mums.

– Raugoties uz Covid-19 slimības izplatību, šķiet, ka Argentīna samērā labi tiek galā ar epidēmiju, ņemot vērā tavas dzimtenes lielo iedzīvotāju skaitu (aptuveni 45 miljoni – A.S.). Inficēto ir daudz, bet mazāk nekā citās lielās valstīs – aptuveni 500 slimnieku. Vai tu zini, kādi ierobežojumi ir spēkā Argentīnā?

– Argentīnas prezidents labi tiek galā ar situāciju. Mēs skatījāmies uz to, kas notika Spānijā. Mums Argentīnā nav tādas veselības sistēmas kā Spānijā, tāpēc viss varētu beigties ļoti slikti, ja Argentīnā sāktos tāda epidēmija kā Spānijā. Tāpēc tika pieņemti ļoti stingri noteikumi. Viss ir slēgts, visiem jāsēž mājās. Tie cilvēki, kuri ir vecāki par 50 gadiem, vispār nedrīkst iziet uz ielas. Arī mani vecāki. Ģimenes locekļiem vai citiem cilvēkiem var palūgt atnest pārtiku. Es ļoti daudz lasu, ļoti daudz runāju ar saviem draugiem Argentīnā, Spānijā, Itālijā. Situācija pasaulē ir ļoti nepatīkama. Viens no maniem labākajiem draugiem atrodas Spānijā. Jūs paši varat iedomāties, kas notiek Madridē.

Spānijā cilvēki sākumā par vīrusu smējās.

– Kā šo laiku pavada tava kuplā ģimene Argentīnā?

– Viņi ļoti pārdzīvoja, jo es atrodos Latvijā, kas nav tālu no epidēmijas skartās Spānijas. Es radiem stāstīju, ka esmu priecīgs par to, ka Latvija pret šo slimību izturas nopietni. Uzreiz aizvēra lidostas, un to izdarīja arī Lietuva. Valstu vadītāji ir malači. Mans Madrides draugs stāstīja – kad tur viss vēl tikai sākās, Spānijā cilvēki sākumā par vīrusu smējās, neviens nepievērsa uzmanību, teica, ka tā ir tikai gripa. Tagad tur šo problēmu būs ļoti grūti atrisināt.

– Kad tu pats pēdējo reizi viesojies dzimtenē?

– Pirms diviem gadiem. Ceļš uz turieni ir ilgs, manai tobrīd nepilnu gadu vecajai meitai ceļš bija ļoti grūts. Jālido 6 stundas līdz Barselonai, tad 15 stundas līdz Argentīnai un vēl 2 stundas līdz manai dzimtajai pilsētai Čubutas provincē. Tā ir viena no Argentīnas 3–4 provincēm, ko nav skārusi epidēmija.

– Runājot par Argentīnu, gribas parunāt ne tikai par Covid-19, bet arī par futbolu. Pasaulē Argentīna ir slavena kā futbola valsts, un jūsu izcilo klubu “River Plate” un “Boca Juniors” sāncensību zina daudzi. Par kuru no abām šīm komandām tu fano?

– Es jūtu līdzi “River Plate”. Puse manas ģimenes fano par “Boca”, bet otra puse – par “River”. Agrāk bija tā, ka pēc tavas komandas zaudējuma radi katru dienu neļauj aizmirst, ka tu esi zaudējis. Mūsu valstī cilvēki ir ļoti fanātiski. “River” – “Boca” derbijs ir tik liels kā “Barcelona” – “Real Madrid”, kā “Milan” – “Inter”. Futbols argentīniešiem ir ļoti svarīgs, daudzi cilvēki dzīvo tikai no futbola. Par futbolu domā 95% cilvēku.

– Atgriezīsimies Liepājas futbolā pirms sešiem gadiem. Pieļauju, ka 2014. gadā tu Liepājā nebiji pilnībā aizmirsts, taču pēc vairākām tavām sezonām ārzemēs diez vai daudzi varēja iedomāties, ka tu atgriezīsies pilsētā, kur spēlēji savas karjeras sākumposmā. Kā tu pats atminies savu atgriešanos?

– Vairākus gadus biju pavadījis Azerbaidžānā, biju nedaudz noguris. Sieva visu laiku bija ar mani, bet skuma pēc Liepājas. Kad uzzināju, ka Māris Verpakovskis kļūs par kluba prezidentu, mēs ar viņu tikāmies, es teicu, varētu atgriezties Liepājā. Viņš godīgi sacīja, ka finansiālā situācija nav pati labākā, bet es atbildēju, ka man tā nav problēma, ka gribu viņam palīdzēt un ka ticu viņam kā prezidentam. 2014. gadā mums klājās smagi. Ja godīgi, naudas vispār nebija. Taču komandā spēlēja Liepājas puiši, kuri mīl klubu un kuri gribēja atjaunot kluba labo vārdu. Finišējām ļoti labi – bijām ceturtie. Es biju ļoti laimīgs, jo mīlu šo pilsētu un man patīk Liepājas cilvēki.

– Vai par 2015. gadu ir vēl pozitīvākas atmiņas?

– Es pozitīvo saskatu arī 2014. gada sezonā, kas bija ļoti svarīga, lai 2015. gadā mēs kļūtu par čempioniem. Komandā spēlēja gados jauni futbolisti. Uzvarējām labas spēles, parādījām, ka varam daudz sasniegt, ja nopietni strādāsim. Par 2015. gadu man ir liels prieks ne tikai tāpēc, ka kļuvām par čempioniem. Sastāvā lielākā daļa bija Liepājas futbola audzēkņi. Klubs nopelnīja labu naudu, atguva Liepājas futbola slavu, lika runāt par to, ka Liepājas futbolā ir gados jaunie spēlētāji.

– Pirms šīs vēl nestartējušās sezonas “Liepājas” galvenais treneris Andrejs Kaļiņins sacīja, ka treneri tevi ir izvēlējušies par komandas kapteini. Biju pārsteigts, ņemot vērā to, ka tu iepriekšējās sezonās spēlēji diezgan maz. Taču treneris tevi slavēja un sauca par vienu no komandas vadošajiem futbolistiem. Vai var teikt, ka tu šogad esi atradis kādu īpašu iedvesmu, lai atgrieztos savā iepriekšējā līmenī?

– Kad futbolistam kaut kas neizdodas, tad vispirms vainīgs ir pats futbolists, nevis treneris vai vēl kāds cits. Ja es pagājušajā gadā nespēlēju, tātad nepierādīju, ka biju labāks par tiem futbolistiem, kuri devās laukumā. Šogad man ir liela motivācija. Esmu 34 gadus vecs, nezinu, cik ilgi vēl spēlēšu futbolu. Mums bija labas treniņnometnes, neizlaidu treniņus, jutos ļoti labi. Protams, ļoti svarīga ir galvenā trenera uzticēšanās. Par to esmu laimīgs, tomēr, ja godīgi, uzskatu, ka šobrīd nav pareizi domāt par futbolu. Tas tagad atvirzās varbūt pat trešajā plānā. Svarīgākais, lai cilvēki būtu veseli. Dod Dievs, lai vēlāk viss atgrieztos normālās sliedēs. Tad atkal varēs sākt domāt par futbolu. Tagad svarīgāka ir cilvēku dzīvība. Tā ir atkarīga no visiem mums – no cilvēkiem, kuri dzīvo Liepājā, Jelgavā, Rēzeknē, Daugavpilī, Rīgā un citur. Mēs varam būt atbildīgi un darīt visu, lai pie mums nenotiek tas, kas dažās citās valstīs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz