Piektdiena, 29. maijs Raivis, Raivo, Maksis

Ministrija atļauj treniņus, sportisti vēl nogaida

Ministrija atļauj treniņus, sportisti vēl nogaida
Līdzīgi kā citu sporta veidu pārstāvji, arī vieglatlēti gaida valdības lēmumus, lai saprastu, kad un kā viņi varēs atsākt savus treniņus. (Foto: Ģirts Gertsons)
30.04.2020 06:00

Andris Sudmalis

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Latvijas futbola klubi pēc sešu nedēļu dīkstāves un četru nedēļu ilgas gaidīšanas uz atbildi, vai tie drīkst trenēties, beidzot ir saņēmuši Izglītības un zinātnes ministrijas skaidrojumu, ka ārkārtējā stāvokļa laikā ir atļauti ārtelpu treniņi. Organizēti treniņi atļauti gan individuālajos, gan komandu sporta veidos, turklāt ne tikai profesionālajiem sportistiem.

“Kurzemes Vārds” jau rakstīja, ka kāda aculieciniece pamanījusi Bernātos trenējamies futbola klubu “Liepāja”, kas taisnojās, ka klubs nav organizējis kopīgu nodarbību, bet it kā futbolisti paši uz savu roku devušies trenēties uz Liepājas tuvumā esošo Jāņa Čakstes iecerēto kūrortu.

Pirmdienas rīta pusē varēja šķist, ka futbolisti pārkāpj Ministru kabineta noteikumus, kuru skaidrojumos bija norādīts, ka pieaugušo futbola komanda ārkārtējā stāvokļa laikā nedrīkst trenēties. Taču 27. aprīļa pēcpusdienā un vakarā Veselības, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji Oskars Šneiders un Edgars Severs atklāja, ka patiesībā jau profesionāļi drīkstējuši trenēties visu ārkārtējā stāvokļa laiku.

Vienīgā problēma, ka paši klubi to nezināja. Dīkstāves sākumā policija esot paviesojusies Ventspils un Jūrmalas futbola komandu treniņos un pārtraukusi tos. Pārējiem klubiem ar to pieticis, lai nevēlētos tikties ar kārtības sargiem un atteiktos no savām nodarbībām. Vienlaikus virslīgas vadītāji nosūtīja IZM vēstuli ar lūgumu skaidrot noteikumus, taču mēneša laikā atbildi nesaņēma, līdz pirmdien informatīvajā telpā parādījās ierēdņu mutiskie skaidrojumi, bet dienu vēlāk tika publicēts IZM un VM skaidrojums. IZM tajos aicina sporta federācijas izveidot saviem sporta veidiem specifiskus noteikumus, kuri būs saistoši šī sporta veida pārstāvjiem, tiesa, specifiskie noteikumi nevarēs mīkstināt ministrijas izveidotos.

Latvijas sportā pavasarī un vasarā ierobežojumu atvieglojumi visvairāk attiecas uz futbola klubiem, kas gaida sezonas sākumu. “Tukuma 2000/TSS” prezidents Verners Akimovs portālam sportacentrs.com paskaidroja, ka ministrijas lēmums vēl nenozīmē, ka futbolisti var gatavoties treniņiem, jo vairākām virslīgas komandām treniņi notiek pašvaldības sporta laukumos, un nepieciešama saskaņošana un [ārkārtējās situācijas laikā] slēgto sporta bāžu atvēršana.

Turklāt virslīgas specifika ir tāda, ka klubi ar saviem futbolistiem noslēguši gan profesionālus, gan amatieru līgumus. Amatieru līgumi noslēgti arī ar leģionāriem, kas var radīt atšķirīgas interpretācijas par to, vai spēlētāji ar amatieru līgumiem atbilst IZM definīcijai par profesionāliem sportistiem, kuriem ļauts piedalīties treniņos, vēsta “Sportacentrs”.

Arī futbola kluba “Liepāja” dienaskārtībā ir vienošanās ar Liepājas Olimpisko centru par iespēju izmantot tā treniņu bāzes savām nodarbībām. Otrdien kluba direktors Dāvids Jansons vēl nezināja, kad varētu notikt futbolistu pirmais kopīgais treniņš, bet klubs cerēja, ka tas varētu norisināties jau trešdien, un vakar no rīta FK “Liepāja” tiešām arī aizvadīja treniņu pilnā sastāvā. D. Jansons informē, ka klubs savās nodarbībās ievēros visas noteiktās prasības, kas attiecas uz distances ievērošanu un dezinfekciju, kā arī mērīs sportistiem temperatūru, kas nav obligāta, taču tā ir kluba iniciatīva.

Liepājas Olimpiskā centra Mārketinga vadītājs Mārtiņš Sīlis skaidro, ka LOC savas sporta bāzes ārkārtējā stāvokļa laikā ir uzturējis kārtībā, laikapstākļi šajā pavasarī bijuši diezgan labi, un LOC infrastruktūra jau ir gatava uzņemt trenēties gribētājus.

Grūtības varētu sagādāt arī aizsarglīdzekļu sagādāšana treniņiem, spriež D. Jansons, kurš saka, ka pagaidām Liepājas lielākajās aptiekās nav izdevies atrast distances termometru, kas būtu nepieciešams futbolistu temperatūras pārbaudei. Tāpat Latvijas futbola klubiem būs jāievēro arī citas drošības prasības, piemēram, pēc katra treniņa jādezinficē vārtu stabi.

KOMENTĀRI

Liepājas sporta pārvaldes vadītājs ELANS STRAZDIŅŠ:

– Mēs gaidām oficiālu lēmumu par izmaiņām, lai zinātu, kad varēsim sākt treniņus, bet iepriecina tas, ka vērs vaļā stadionus. Liepājas sporta veidus ministriju skaidrojums ietekmēs ļoti individuāli. Jāskatās, kas notiek ar treneru atvaļinājumiem. Ja sākotnēji treneri vēl varbūt negribēja doties atvaļinājumā, tad, paejot 1–2 nedēļām un situācijai kļūstot nopietnākai, pedagogi kļuva saprotošāki, turklāt IZM rekomendācijas ieteica treneriem doties apmaksātā atvaļinājumā.

Treniņu atsākšanās īpaši labvēlīga ir tenisam, vieglatlētikai, futbolam, bet būs jāvērtē, kādi nosacījumi attieksies uz katru sporta veidu. Katrā ziņā izmaiņas uzlabos situāciju dažos sporta veidos. Taču rodas jautājums, kam jaunieši trenēsies, jo pagaidām nav skaidrs, kad norisināsies sacensības. Līdz ar to jautājumi paliek, piemēram, par treniņu slodzi.

Liepājas Futbola skolas direktors AIVIS TINTS:

– Gaidām Ministru kabineta noteikumus, to, kādas būs prasības treniņu organizēšanai – par ģērbtuvēm, audzēkņu skaitu, masku izmantošanu un dezinfekcijas līdzekļu lietošanu.

Mūsu treneri ir zemajā startā un noilgojušies pēc futbola. Treneri nav devušies atvaļinājumā, visu laiku strādājām attālināti, noteikti esam gatavi atsākt treniņus. Domāju, ka arī audzēkņi ir noilgojušies, un mēs reaģēsim ļoti ātri. Protams, svarīgs jautājums ir par to, kad Olimpiskais centrs atvērs laukumus. Arī tas tur roku uz pulsa un ir gatavs sākt strādāt, kad tiks dota zaļā gaisma. Olimpiskajā centrā darbs nav apstājies, visi laukumi ir bijuši apkopē, taču arī sliktākā scenārija gadījumā mums iztēle strādā labi un nebūtu problēma trenēties arī pludmalē.

Par sacensību organizēšanu pagaidām nav runas. Kad sāksim trenēties, tad droši vien parādīsies arī vairāk skaidrības par čempionātu.

Vieglatlētikas metodiķe un trenere DIĀNA LAUVA:

– Kad būs skaidrs, kā tiks organizēts darbs sporta bāzēs, tad mēs pamazām sāksim trenēties. Mūsu treneri atvaļinājumā nav devušies, strādājam attālināti. Treneri audzēkņiem sūta treniņu plānus “WhatsApp”, bet daudz izmantojam arī e-klasi. Jaunieši atbild ar aprakstu dienasgrāmatas veidā, sūta pulsometra mērījumus, daudz izmantojam “Endomondo”, lai jaunieši varētu pierādīt, cik viņi ir noskrējuši. Tāpat audzēkņi sūta vingrinājumu izpildīšanas video, lai treneri var koriģēt un kontrolēt.

Man šķiet, ka pirmais šoks ir pārgājis. Es sākumā pamanīju, ka jaunieši bija sašļukuši, ar nolaistiem pleciem. Valdīja neziņa, bija teju vai tuvu depresijai. Vēlāk pieradām. Tagad būsim tādā veidā notrenējušies divus mēnešus. Varbūt uz personīgiem rekordiem nevaram cerēt, bet vieglatlētikai zināmā mērā ir paveicies, jo šajā laikā norisinās vispārējās fiziskās sagatavotības posms, kad daudz skrienam pa mežiem un pludmali. Tagad jau klāt ir maijs, ir pēdējais laiks sākt specializēties.

Gaidām 12. maiju, kad tiks pieņemti valstiski lēmumi, un atkarībā no tiem Vieglatlētikas savienība izlems par sacensību sezonu. Pagaidām nekādu prognožu nav, bet, ja noteiks 50 cilvēku ierobežojumu sacensībām, tad mums viss atkrīt, jo mums parasti sacensībās startē ap 300–400 dalībnieku.

Liepājas Tenisa sporta skolas direktors ELANS ZĪVERTS:

– Mēs esam izstudējuši šo dokumentu un sapratuši, ka vajadzīgi precizējumi. Runa ir par sporta nodarbībām, bet neredzam atslēgas vārdus “profesionālā ievirze”. Attiecīgi – vai runa ir par sporta skolas bērniem. Vecumi minēti, ir nojauta, ka noteikumi attiecas uz sporta skolu audzēkņiem, bet tas nav skaidri pateikts. Sazināšos ar juristiem, lai saprastu, kā viņi lasa šos noteikumus. Sociālajos tīklos pozicionēts, ka treniņiem dota zaļā gaisma, bet man, pārlasot šo vēstuli, šķiet, ka tie ir IZM un Veselības ministrijas saskaņoti ieteikumi, kas, manuprāt, juridiski vēl būtu jāapstiprina ar Ministru kabineta noteikumiem un jānorāda datumi.

Aktīvi gatavošanās darbi ir sākti, bet šajā nedēļā mēs nebūtu gatavi fiziski sākt treniņu procesu. Tenisa kortiem mums ir veikta liela renovācija. Laukumiem no jauna savilktas līnijas. Mums vēl kāda nedēļa vajadzīga, lai pabeigtu visus laukumus. Iespējams, ka kāds laukums būs gatavs ātrāk.

Tenisa hallē no otrdienas sākās pavasara gatavošanās darbi. Līdz 7. maijam āra laukumiem vajadzētu būt pieejamiem klientiem. Protams, ar ierobežojumiem.

Ārkārtējās situācijas sākumā mēs mēģinājām izmantot attālināto treniņu iespējas un dot audzēkņiem treniņu plānus, bet sapratām, ka diezgan daudziem audzēkņiem pie datoriem jau tāpat ir daudz darāmā skolai. Vēl skatīties treneru uzdevumus, pildīt tos un atskaitīties ir nepieciešams, lai noturētu fizisko kondīciju, bet mēs šo jautājumu atrisinājām tā, ka tenisa treneri devās atvaļinājumā līdz 12. maijam. Vispārējās fiziskās sagatavotības treneri turpināja attālināti dot uzdevumus tiem, kuri to vēlējās.

Domāju, ka mēs nebūsim gatavi atsākt treniņus ātrāk par 12. maiju, jo vēl rūpīgi jāpārlasa visi ierobežojumi, lai mēs ievērotu visus punktus. Iespējams, ka treniņi būs jāplāno citādāk nekā katru gadu. Iespējams, ka kādas grupas būs jādala uz pusēm vai jāmaina treniņu laiki. Plānojam sākt darbu pēc 12. maija.

NOSACĪJUMI TRENIŅIEM ĀRTELPĀS

 • Treniņā vienlaikus organizēti pulcējas ne vairāk kā 13 personas (ieskaitot treniņa vadītāju).
 • Profesionāli sportisti ir tiesīgi trenēties kopā ar visu komandu.
 • Treniņu laikā, pirms un pēc tiem jāievēro vismaz 2 metru
 • Distance.
 • Treniņos nepiedalās bērni vecumā līdz 7 gadiem.
 • Jānovērš cilvēku drūzmēšanās un jānodrošina ne vairāk kā 25 cilvēku atrašanās treniņu vietā.
 • Treniņu vietā nedrīkst atrasties cilvēki, kuriem jāievēro izolācija, pašizolācija vai karantīna, kā arī personas ar elpceļu infekcijas pazīmēm.
 • Treniņu vietā nedrīkst atrasties infrastruktūra, kam nepieciešama regulāra dezinfekcija.
 • Nedrīkst izmantot personīgo inventāru.
 • Nedrīkst izmantot ģērbtuves un dušas.
 • Jānodrošina iespēja mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm vai roku dezinfekcija.
 • Treniņu vietā nedrīkst atrasties koplietošanas dzērienu vai uzkodu vietas.
 • Treniņu norises vietas darbalaiks ir no pulksten 8 līdz 22.

6 komentāri

2020-04-30 06:35

Sudmali auzās: Sudmali, uzraksti konkrēti kāds likums atļauj sportistu treniņus. Nevis atsaucies uz nekonkrētiem IZM noteikumiem, bet ieraksti precīzu likuma nosaukumu un punktu, kurš atļauj jebkuram sportistam treniņus un pie reizes noskaidro pats priekš sevis, kas ir profesionāls sportists un kas amatieris.

2020-04-30 07:42

Jukums: Ceru, ka vismaz āra trenežieriem noņems tās zīmes un varēs kaut tur arī amatieri tikt klāt.

2020-04-30 14:21

Ola: Likumi taa noformuleeti, ka tulks vajadziigs, tad briinaas, ka neviens nezin ko driikst, ko nee.

2020-04-30 17:27

Ints: Ar močiem Laumas rojonā jau gonko!

2020-05-01 09:12

Mmm.: Tas ir skumji, ka par sporta skolas audzēkņiem domā. Nu ja, gatavo nākotnes olimpiādēm. Bet, ko lai dara pārējie bērni, kuri par savu naudu trenējas? Es domāju, vai nu visiem vai nevienam. Tas nav korekti pret pārējiem.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz