Aigars Rostovskis: Šajā krīzes laikā nekādas nodokļu izmaiņas nevajadzēja veikt
Vakar Saeima galīgajā lasījumā pieņēma 2021. gada budžetu, paredzot kopējos izdevumus 10,758 miljardu eiro apmērā, bet ieņēmumus 9,579 miljardu eiro apmērā. Budžeta un to pavadošo likumprojektu izskatīšana Saeimai prasījusi vēsturiski ilgāko laiku. Darbu ar budžeta paketi sāka 23. novembrī. Vai valsts budžeta pieņemšana ir novēlota?

"Kurzemes Vārds"
Mēs vispār uzskatām, ka šajā krīzes laikā nekādas nodokļu izmaiņas nevajadzēja veikt, jo lielāko daļu sabiedrības, tai skaitā uzņēmējus, šobrīd nodarbina tikai viens jautājums: kā šajā laikā izdzīvot? Šobrīd tam visam papildus paredzēt nodokļu izmaiņas ir, kara terminoloģijā sakot, vēl viena fronte. Tas visu situāciju sarežģī. Uz to norāda gan ekonomisti, gan citi speciālisti. Acīmredzot tas parāda, ka diemžēl politiķu galā vai nu kādam ir revolucionāra pārliecība, vai arī nav kompetences. Taču lēmumus vajag pieņemt, nevis balstoties uz revolucionāru pārliecību, bet gan uz datiem un analītiku.
Ja nodokļu sistēmā kaut ko maina, tad izmaiņas jāievieš ar nobīdi. Jā, minimālais valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) apmērs stāsies spēkā nākamā gada 1. jūlijā, taču jaunais VSAOI regulējums ir pavisam šķībs un absurds. Savukārt mazos uzņēmējus izmaiņas ietekmēs jau pēc nepilna mēneša, kad stāsies spēkā jaunais mikrouzņēmumu nodokļa režīms. Domājams, šīs pārmaiņas veicinās ēnu ekonomikas pieaugumu.
Sekot līdzi budžeta apspriešanai īsti nav jēgas, tur var kaklu nolauzt.
Manuprāt, lielākā daļa uzņēmēju vienkārši sagaidīs gala redakciju un tad arī lasīs visus noteikumus. Skaidrs, ka uzņēmēji izmaiņām pielāgosies, taču, raugoties no valsts ekonomikas skatpunkta, mēs joprojām esam viena no nabadzīgākajām Eiropas valstīm un arvien vairāk sākam atpalikt no kaimiņiem – lietuviešiem un igauņiem. Un iemesls tam ir šāda politika – zema līmeņa, nekvalitatīva, balstīta uz revolucionāru pārliecību, nevis uz datiem un analītiku. Taču tas ir sabiedrības jautājums – kā mēs to pārlaužam, lai politika kļūtu kvalitatīvāka.
Aigars Rostovskis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents
2 komentāri
arī interesanti..: ja jau tauta neiet ielās....., tā ir dzīvojusi zem psrs ,ar to domāšanu un sistēmas sapratni,jaunieši jau ir prom,kopā ar senčiem....,eiropā,kur labāk maksā....tāpēc arī esam visnabadzīgākie,zemes izpārdotas,valsts vairs nav!
eh: ..un piemet kapeikas pie minimālās algas lai ejam dāņu uzņēmumos muguras liekt!
Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.
Uzmanību!Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.