Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Anda Kuduma: Ne visi nākotnē būs zinātnieki

Anda Kuduma: Ne visi nākotnē būs zinātnieki
Foto: Ģirts Gertsons
12.03.2019 09:38

liepajniekiem.lv

Liepājas Universitātē notika Kurzemes reģiona 10. skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konference, kurā ar saviem pētījumiem uzstājās vairāk nekā 100 skolēni, no kuriem trešā daļa pārstāvēs Liepāju un mērosies zināšanām par iespēju piedalīties valsts mēroga ZPD konferencē.

Es, protams, varu runāt tikai par to jomu, ar kuru es esmu saistīta, un tās ir humanitārās zinātnes. Ir prieks, ka joprojām ir jaunieši, kuri ir motivēti iesaistīties zinātniski pētnieciskajā darbā. Ir ļoti svarīgi, ka viņi ir atraduši kādu tēmu, problēmaspektu, jautājumu, kas viņus ir ieinteresējis, lai to pētītu padziļināti.

Iemesli, kādēļ jaunieši izvēlas pētīt konkrētās tēmas, ir ļoti dažādi, taču man aizvien šķiet, ka ļoti svarīga ir tieši skolotāju iesaiste, darba vadītāju atbalsts gan tēmas un pētāmās problēmas izvēlē, gan palīdzība un atbalsts visā pētījuma izstrādes gaitā.

Šogad kārtējo reizi pārliecinājos, ka ir ļoti labi redzams, ja ir bijis labs un prasmīgs vadītājs, skolotājs, kurš pats ir bijis ieinteresēts pētniecības procesā un ir gribējis nodot tālāk saviem skolēniem šo pētniecisko interesi. Ja dažādi apstākļi saslēdzas, tad arī pētniecībā jauniešu nākotnes perspektīva ir ļoti laba.

Ne visi nākotnē būs zinātnieki un atklājēji. Tas jau nav obligāti. Tomēr man šķiet, ka šāda iesaistīšanās pētniecības procesā jau vidusskolā ir ļoti noderīga radošās darbības un kritiskās domāšanas pilnveidē.

Tieši mērķtiecīgums ir galvenais. Ir prieks par šādiem ieinteresētiem un talantīgiem jauniem cilvēkiem.

Valodniecības jomā tika aizstāvēts ļoti interesants un praktiski izmantojams pētījums par personvārdiem Liepājas ielu nosaukumos. Darba autors izveidojis digitāli izmantojamu navigācijas rīku, ar kura palīdzību iespējams ceļot pa Liepājas ielām, sēžot pie sava datora, tajā pašā laikā uzzinot informāciju par cilvēkiem, kuru vārdā nosauktas Liepājas ielas.

Vērtēšanas komisija bija vienisprātis, ka jaunā pētnieka darbs būtu piedāvājams Liepājas tūrisma informācijas birojam. Taču bija arī virkne recenzentu iebildumu un ieteikumu saistībā ar pētījuma teorētiskās daļas nepilnībām, pārāk šauro valodas teorētiski pētniecisko aspektu. Un te jāsaka, ka varbūt šādā praktiskā pētījumā, ar ko darba autors bija ticis galā ļoti labi, mazliet tomēr pietrūka skolotāja palīdzības. Tad šis darbs būtu vienkārši lielisks.

Jāatzīst, ka šobrīd liela daļa pētījumu valodniecības jomā top angļu valodā, par ko ir jāpriecājas. Valodniecības darba grupā nācās vērtēt četrus darbus angļu valodā un trīs no tiem bija ekselenti. Gan jauno pētnieku angļu valodas prasmes, gan pētniecības fokuss tiešām bija ļoti labs, pat izcils. Starp vidusskolēniem divi no pētniekiem bija vēl tikai 9. klases skolēni, tātad ar lielu potenciālu.

Taču tajā pašā laikā ir arī skumjas pārdomas par to, ka diemžēl ar katru gadu arvien mazāk uzmanības tiek pievērsta dzimtajai valodai, arī literatūrai.

Šogad nebija neviena zinātniski pētnieciskā darba literatūrā. Jaunie pētnieki arvien biežāk pievēršas tieši starpdisciplināriem pētījumiem, kas mūsdienu izglītības stratēģiju kontekstā ir aktuāli un apsveicami. Pēdējos gados palielinājies pētījumu skaits kulturoloģijā.

Skolēnu darbu kvalitāte ir ļoti dažāda. Vērtēšana nav viegls process, jo, manuprāt, mūsu valstī šobrīd izstrādātā vienotā vērtēšanas sistēma, izvirzītie kritēriji ne visos gadījumos pilnībā ļauj izvērtēt un atspoguļot pētniecisko darbu kvalitāti.

Protams, kritēriji ir izstrādāti, ir recenzijas forma ar pozīcijām, kas jāvērtē, taču dažkārt pilnībā neatklāj katras pētniecības jomas specifiku, kas ir atšķirīga eksaktajās, mākslas un humanitārajās zinātnēs. Piemēram, eksaktajās zinātnēs hipotēze ir obligāta, loģiska, taču bieži mākslas, kultūras jomā, humanitārajās zinātnēs tās formulējums nav nepieciešams. Dažkārt šādi veidoti kritēriji liedz kādu no darbiem izvērtēt pēc būtības un pilnībā, bet kāds savukārt tiek pārvērtēts.

Vērtēšanas procesā, protams, kā vienmēr darbojas arī subjektīvais faktors, svarīga ir recenzentu atbildība, ieinteresētība, iedziļināšanās, pētniecības tēmas izpratne un pārzināšana utt. Recenzentam vērtējot, jādomā, lai vērtējums būtu maksimāli objektīvs, taču arī lai nenodarītu pāri jaunajam pētniekam. Lai darba recenzija nebūtu tikai kļūdu un nepilnību uzskaitījums, bet gan iedrošinājums ieteikumu veidā, lai pilnveidotu pētnieciskās prasmes. Tajā pašā laikā nevajadzētu arī radīt nekritisku pārliecību, ka viss, ko skolēns dara, ir izcili. Recenzenta uzdevums noteikti nav viegls, taču ļoti atbildīgs un nozīmīgs.

Anda Kuduma, ZPD konferences humanitāro zinātņu komisijas priekšsēdētāja

6 komentāri

2019-03-13 10:56

maybe: Nekad neesmu sapratusi šo dāmu augstprātību attiecībā pret skolotājiem... Nav ienācis prātā, ka, varbūt tieši pateicoties skolotāja ieguldītajam patiešām milzu darbam, skolēns ir nonācis līdz reģionālajiem lasījumiem? Pieņemu, ka tajā " burbulī" , kurā dzīvo dažs labs LiepU mācībspēks škiet, ka skolēni nevar vien sagaidīt mirkli, kad veikt kādu pētījumu un īpaši vinus interesē valodniecība...

2019-03-13 11:09

Slinkais skolotās: Dažreiz der izlasīt darbu un paskatīties, vai darba vispār ir valodniecībā... Z. Mauriņa teiktu, ka, ja,, gaida no ābeles čiekurus", tad vaina pašā!

2019-03-13 13:09

Jausma: Pilnīgi piekrītu domai par recenzentu darba nozīmi. Diemžēl labs darbs recenzenta augstprātības un nekompetences dēļ dažkārt tiek norakts... Tāpēc, vadoties tikai pēc viena recenzenta subjektīva vērtējuma, viss šis pasākums ir ļoti, ļoti subjektīvs. Un dažam audzēknim un darba vadītājam liels sarūgtinājums...

2019-03-13 18:26

Roche: Es, personīgi , nedomāju , ka šī Liepājas universitāte ir skola, kur vajadzētu mācīties spējīgiem un gudriem jauniešiem. Cik lasīts, šai skolai ir ir diezgan zems reitings un nav pieprasīta skola. Studētgribētāji rindās nestāv. Tiek pievilināti pakistāņi, indieši un viduvējie, kuri netiek prestižākās augstskolās, lai nodrošinātu mācītiesgribētāju skaitu. Jāapsver ikvienam, vai vērts tērēt laiku , lai nemācītos prestižākās augstskolās. Par to ir vērts padomāt.

2019-03-13 20:56

Irigo: Mīļā (-ais) Roche, vajadzētu savu infantilismu (diez vai šādu vārdu maz saproti...) pietušēt un nerunāt par lietām, par kurām neko nejēdz pilnīgi neko- universitāte nav skola, un pēc rakstītā izskatās, ka pat pamatskolu neesi beidzis.....

2019-03-14 15:16

Roche: Ak, tu muļķa siventiņ. Ja tev būtu kaut viena smadzeņu rieva, tu saprastu, ka tas ir mans viedoklis un es šo skolu par augstskolu neuzskatu. Paskaties kā studētgribētāji laužas ,piemēram, uz Latvijas universitāti, Stradiņiem.Tiem pievilināt ar reklāmām studentus nevajag. Bet te jātaisa kampaņas, lai iekārdinātu jauniešus mācīties. Nedomāju, ka šai skolai būs ilgs mūžs. Manis pēc tu vari šo skolu likt vienā līmenī kaut ar Kembridžas universitāti un saukt par augstskolu, bet man viedoklis ir pavisam skeptisks par šo skolu.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz