Sestdiena, 28. novembris Rita, Olita, Vita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ārijs Orlovskis: Referendums ir reizē sabiedrības attieksmes balsojums par valdošās koalīcijas darbu

Ārijs Orlovskis: Referendums ir reizē sabiedrības attieksmes balsojums par valdošās koalīcijas darbu
01.07.2007 13:38

0

7.jūlijā notiks referendums jeb tautas nobalsošana par apturētajiem likumiem ”Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un ”Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā”. Apturētie likumi skar valsts drošības jautājumus. Tomēr tas reizē būs arī netiešs sabiedrības balsojums par valdības un Saeimas valdošās koalīcijas darbu.

Ja atceramies, strīdīgie likumu grozījumi izraisīja pamatīgu sabiedrības rezonansi, drošības un tiesībsargājošo iestāžu pārstāvju iebildes pēc tam, kad tie nonāca atklātībā. Valsts prezidente aicināja Ministru prezidentu uzmanīgi izvērtēt radušos situāciju, tomēr, neņemot vērā sabiedrības, Valsts prezidentes, drošības un tiesībsargājušo iestāžu iebildumus, valdība Satversmes 81. panta kārtībā grozījumus pieņēma, un Saeimas vairākums tos atbalstīja.

Kādas bija svarīgākās un galvenās pārmaiņas, ko paredzēja valdības sagatavotā likumpakete? Pirmkārt, tiesības veikt pārbaudes drošības iestādēs būtu ne tikai parlamenta deputātiem, bet arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas pilnvarotām personām, kas skaidrāk likumā nav definētas. Otrkārt, tiktu mainīts Valsts drošības iestāžu padomes sastāvs un tā turpmāk nonāktu premjerministra pakļautībā. Treškārt, tika piedāvāti jauni Ministru kabineta noteikumi, kuros valdībai pakļautajam Informācijas analīzes dienestam tiktu dotas iespējas savām amatpersonām piešķirt augstākās kategorijas pielaides valsts noslēpumam, kas līdz šim bijusi tikai Satversmes aizsardzības biroja kompetence.

Manuprāt, šie aspekti neradīja un nerada pārliecību, ka mēs kā NATO dalībvalsts esam gatavi izpildīt visus nepieciešamos pasākumus un saistības drošības jomā. Protams, varam izvērtēt arī prezidentes rīcību, vai viņa izdarīja visu iespējamo, kas minēts Satversmē. Negribu kategoriski apgalvot, ka jau esošie likumi drošības jomā ir ideāli. Likumus, atbilstoši situācijai, var papildināt, taču tas ir jādara pārdomāti, tā, lai drošības sajūta nezustu visām ieinteresētajām pusēm.

Nedomāju, ka referendumā ieguldītā nauda ir izmesta vējā. Par to jau pašā sākumā vajadzēja domāt pie varas esošajiem cilvēkiem, jo nedrīkst veidot tik lielu plaisu starp varu un sabiedrību, starp varas un sabiedrības viedokli, kāda ik pa brīdim parādās. Atcerēsimies, ka pēc tam, kad Valsts prezidente likumu grozījumu publicēšanu apturēja un bija neizbēgama parakstu vākšana par referenduma nepieciešamību, Saeima strauji mainīja savu lēmumu un 29. martā grozījumus atcēla. Līdz ar to valdošās aprindas parādīja, ka tām trūkst konsekvences un atbildība valsts pārvaldē.

Kāpēc tomēr jārīko referendums un jāpiedalās tajā, ja strīdīgie likumu grozījumi ir atcelti? Referendumā izteiktais tautas viedoklis ir apveltīts ar augstāko juridisko spēku – galavārds pieder tautai.

Šajā un līdzīgās  situācijās cilvēkiem arvien vairāk ir jāuzņemas atbildība par savu politisko izvēli. Tas ir ceļš uz pilsonisku sabiedrību, kuras procesos cilvēki ņem aktīvu līdzdalību. Lielākā kļūda ir tā, ja politikā visu saista ar vienu personu vai personu grupu. Nedrīkst pieļaut, ka par sabiedrību var domāt: mēs ar jums varam manipulēt. Savs viedoklis stingri jāpauž līdz galam. Ja sabiedrība pati nerūpēsies par savām interesēm, neviens cits to nedarīs. Piedaloties referendumā, sabiedrība apliecina, ka vēlas paust savu viedokli par notikušo. Šobrīd sabiedrībai aizsāktais referendumu ierosināšanas kampaņā ir jānovada līdz galam, lai darbs nepaliek pusdarīts. Referenduma rezultāts var parādīt, ka turpmāk valdošajām aprindām ir jārēķinās ar sabiedrības reakciju un tās viedokli.

Ārijs Orlovskis,
LPA Pilsoniskās izglītības centra vadītājs, politologs

27 komentāri

2007-07-02 10:29

Liepājniece: Referendums ir bezjēdzīgs, jo pēc būtības šie jautājumi jau ir atrisināti un strīdīgie grozījumi atcelti. Manipulācija ar tautu notiek tieši pašreiz, kad dažādas politiķu vai cilvēku grupas un mediji mēģina iestāstīt, ka balsojums ir arī pret valdību, par prezidenti, pret globālo sasilšanu, pret sniegu kušanu Islandē, pret geju gājienieniem, pret kaimiņu suņa riešanu naktī, pret ...un katrs var pielikt ko grib. Bet referdums ir par konkrētiem jautājumie nevis mūsu fantāzijām vai murgiem.

2007-07-02 10:57

Vēl viena liepajniece: Šīs referendums ir bezjēdzīgs, aicinu labāk parakstīties par referendumu par tautas velētu prezidentu.
Tas referendums daudz vairāk pateiks 100 "gudrām" galvām ko par viņiem tauta domā, nekā tā muļķīga naudas terēšana , ko tagad Vaira saorganizēja par tiem grozījumiem.

2007-07-02 15:41

Bebe: Referendums NAV bezjēdzīgs. Ir taču skaidri saprotams, ka valdība steigā atceltos grozījumus (kad vairs nebija, kur sprukt) ar tādu pašu steigu atkal pieņems atpakaļ, jo nebūs vairs šķērslis prezidentes personā. Skaidrāk to patei, kā tas ir lasāms Orlovska rakstā, vairs nevar! Visi uz referendumu un balsot PRET grozījumiem!

2007-07-02 17:08

Iva: Referendums ir ļoti nozīmīgs, jo tikai tas, kas ir apstiprināts referendumā ir negrozāms. Citādi pēc pāris gadiem Kalvītis ar Zatleru iznesīs cauri tos pašus grozījumus!!!! Padomājiet, taču ko runājat!

2007-07-02 17:28

555: Pilnīgi piekrītu, ka ir jābalso, lai nebūtu iespējams vēlāk kuram katram krāmēties ap šiem likumiem kad un kā vien ienāk prātā. Taču, vai te tagad nevar sanākt viena liela biezputra? Jo lielākā daļa balsos PRET- valdību, Kalvīti, visatļautību uttt. Bet vai biļetenos nebūs jāatzīmē PAR- likuma grozījumu atcelšanu? Tad nu, gluži negribot un domājot pavisam savādāk ,liela daļa, īpaši vecie cilvēki, nobalsos aplam un gala beigās rezultāts būs pārsteidzošs.

2007-07-02 17:44

b52: grozījumi NAV atcelti. tie ir atlikti uz nenoteiktu laiku.

2007-07-02 18:00

rakaris: valdosa koalicija si referenduma del sez ka uz karstas plits ja tauta nebalsos pret siem likumiem valdosas koalicijas patvala tikai uznems apgriezienus tautu mulko ar pazistamu personu piedalisanos televizija lai neiet balsot par referendumu taka tautiesi izdariet secinajumus but vai nebut zaglu valstij turpmak

2007-07-02 19:23

Vēl viena liepajniece: Jūs nobalsosiet tikai un vienīgi par konkrēto grozījumu atcelšanu.
Ir ievēlēts jauns prezidents, kurš nākošos vairs neapturēs.
Jums neviens vairs nepiedavās tos pašus vecus atceltus grozījumus.

Ir jau izstradāti nākošie, uz kuriem Jūsu referendums neattiecas
http://66.102.9.104/search?q=c.....lr=lang_lv

2007-07-02 19:25

Vēl viena liepajniece: Un šiem jauniem grozījumiem sekos nākošie, kuri īstenos visu pret ko jūs balsosiet, tikai citiem vārdiem un citā dokumentā

2007-07-02 23:14

Vanagovskis: Orlovska kungs ir ute, kas piebalos sjebkam, ko liks Sorosa struktūras. Ja sorosīti teiktu balsot PRET grozījumu atcelšanu, Orlovskis teiktu tā.

2007-07-03 10:14

ku kū: Nu kur tad ir problēma tiem aģitētājiem, kas te aicina NEbalsot??!! Neejiet taču! Bet reāli šis pasākums ir jānoved līdz galam un IR JĀIET nobalsot, ja jau reiz tika atbalstīta referenda rīkošana.

2007-07-03 12:33

īstā liepājniece: Dēļ tātām stulbām liepājniecēm,kas referendumā nesaskata jēgu un neies balsot arī valda esošā kliķe.Savēlē visādus stipendiātus un tad bļaustās,ka viss ir slikti,algas mazas,bērnu dārzos nav vietas,ārstiem jādod pateicības utt.Galva cilvēkam ir dota,lai domātu,nevis tikai lai grozītu!Es iešu un balsošu PAR grozījumu atcelšanu,uz ko aicina Vaira.

2007-07-03 13:36

Ievits: Piekrītu Īstajai liepājniecei

2007-07-04 10:00

edgarss: Nu kādas Sorosa struktūras tiešām jāpiekrīt rakstniecei Žīgurei ka Kalvītis stipri atgādina 80. gadu komunistus kur pie visa bija vainīgi Rietumi.

Un uz referendumu ir jāiet noteikti! Pretējā gadījumā mēs lēnām sākam pārvērsties par Baltkrievijas, Kolumbijas. Ieteiktu palasīt šodienas Dienā publicēto intiliģences paziņojumu.

2007-07-04 12:01

Pensionāre: Piekrītu Istajai liepājniecei!

2007-07-04 19:15

BricK: Mankurts-mietpilsonis- taukmūlis= aritmētiski vidējais liepājnieks! Tambovnieki netiek ņemti vērā!

2007-07-04 23:40

Liepājnieks: TIKAI PĒDĒJAIS NEJĒGA NESAPROT, VAI "SPECIĀLI" NESAPROT CIK TAUTAI IR SVARĪGI IZTEIKT SAVU ATTIEKSMI PRET CŪKMEŅA KLIĶI!!!

2007-07-05 12:20

Nost ar liberālismu!: Referenduma sakarā sabiedrība aizmirsusi, ka pati vien ievēlējusi patreizējo Saeimu un vistiešākajā veidā svētījusi Tautas partijas politisko veidojumu un tās nekaunīgās izdarības. Savukārt atbalstīt bijušās varaspartijas "Jaunais laiks" rīcību, kuras dēļ visi, kas vēlas pateikt savu nosodošo attieksmi varturiem, nozīmē automātiski sniegt sociāli bīstamam spēkam.Tam ir tieši tāds pats mērķis kā tiem, kas tagad sēž Ministru kabinetā: sagrābt pēc iespējas lielāku varu un nerēķināties ar tautu.

2007-07-05 15:06

jablaka: referendums ir vajadzīgs, lai tauta apstiprinātu prezidentes lēmumu atcelt grozījumus! jo tiesiski Lv vara pieder tautai! :p

2007-07-05 19:54

in4uks: Baig daudz jaalas!! nU laikam man nav ko dariit!! :D : Unj es tak shito veciit zinjKjip fizikas u4uks!! Iskataas ka bai gudr runaa... nu tas gan neiskatas peec vinja, laikam dabuujis kkur pa galv! :D :D

2007-07-05 21:35

protests: Obligāti jāiet uz referendumu! Nost ar taukmūļu partijas - TP politiku, kā rezultātā tauta emigrē, Latvija ir izzagta, cilvēki ir novesti līdz nabadzībai un izmisumam, kad mirstība ir vislielākā ES vasltīs. Un likums būs atcelts tikai tad, ja mēs nobalsosim, jo saeima ir no jauna to ielikusi darba kartībā jaunajā gadā! Neuzticieties no jauna TP solījumiem. Vai neredzat, ka pat prokuratūras ēku pārdod par sviestmaizi, paši zināt kam...

2007-07-05 23:16

Sorry,bet: Cik no jums to likumu ir izlasījuši? Šis referendums ir tikai tās politiski aktīvās sabiedrības daļas pasākums, kuri balsoja par TP, bet tika nosaukti par muļķiem.. + Jaunā Laika atbalstītāji, kas tagad kopīgi varēs sodīt šitos maitas-redz neesam nekādi mēs muļķi!:)
Es nebalsoju par TP, tomēr esmu par stabilitāti un tāpēc neredzu iemeslu piedalīties referendumā. (Ar likuma grozījumiem, gan iepazinos).

2007-07-07 11:22

hey: jāiet balsot

2007-07-07 11:25

Ieva _to Sorry,bet: tu esi par stabilitāti valsts izsaimniekošanā un tautas nospiešanā? Jā?

2007-07-07 14:07

R.L.: Mīļie cilvēki,ja jums viss nav gaīigi vienalga,ja jums patīk,ka valdība ieved pilnu Latviju ar visādiem degradētiem elementiem -gucuļiem un šķībacaiņiem,kas piespļaudīs mūsu ielas,dzers,bļaustisies un lamāsies,MARŠ uz referendumu. Tikai nesaputrojat-+ jāliek pie PAR(par grozījumu atcelšanu)

2007-07-07 17:26

Iva: Īsti neesmu sapratusi kāds gucuļiem sakars ar grozījumiem Drošības likumā un to atcelšanu!!!!! Ai, ai aprobežotie latvieši

2007-07-09 07:46

Nevajag melst!: Tautas nobalsošana ir par Drošības likuma grozijumiem,un nevajag mums te muldēt,ka ejam izteikt neuzticību valdībai!
Ja eju uz tirgu,tad man neviens neiestāstīs ka eju futbolu skatīties!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz