Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Arnis Jekste: Iereibis autovadītājs apdraud ne tikai sevi, bet arī apkārtējos

Arnis Jekste: Iereibis autovadītājs apdraud ne tikai sevi, bet arī apkārtējos
21.06.2007 11:29

0

Atslēgvārdi

20.jūnijā piedalījos Ceļu satiksmes drošības direkcijas un Ceļu policijas rīkotā pirmsjāņu akcijā, kuras laikā tika pārbaudīts vai transportlīdzekļa vadītāji nav sēdušies pie stūres alkohola reibumā. Jāsaka, ka tika pieķerts gan autovadītājs, kurš pārvietojās ar ātrumu 160 km/h, gan šoferis, kas jau pirms nedēļas bija sodīts par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā un jau bez autovadītāja apliecības sēdies pie auto stūres atkārtoti, gan kravas automašīnas vadītājs stiprā alkohola reibumā. Tas ir pārsteidzoši, ka vēl joprojām ir tik bezatbildīgi cilvēki, kas neizjūt pilnīgi nekādas bailes par soda sankcijām, kas varētu sekot, ja viņi tiktu notverti. Manuprāt, noteikumi ir domāti, lai tos ievērotu – tas uz ceļa veicinātu drošību.

Katru gadu tiek rīkotas dažādas kampaņas, kas aicina cilvēku nesēsties pie stūres alkohola reibumā. Tās ir redzamas gan televīzijā, gan dzirdamas radio, gan lasāmas citos plašsaziņas līdzekļos. Vairumam cilvēku Jāņu svinēšana asociējas uz skanīgām tautasdziesmām un dziedāšanu, tāpēc šogad CSDD kopā ar Ceļu policiju ir uzsākusi satiksmes drošības kampaņu ”Skarbās Jāņu dziesmas”, lai novērstu lielo negadījumu skaitu, ko autobraucēji izraisa braucot reibumā un atgādinātu par iespējamām sekām. Manuprāt, šī kampaņa liek sabiedrībai aizdomāties un izvērtēt savu rīcību. Mūsu mērķis ir aicināt ikvienu uz diskusiju, kas veiksmīgi arī realizējas.

Varu teikt, ka pozitīvas atsauksmes guva pagājušā gada kampaņa ”Piesprādzē! Neriskē!”, kuras laikā bruņnesis Robis mācīja bērniem, kā pareizi piesprādzēties. Arī ”Gaismas cilvēks” joprojām ir palicis daudzu atmiņā. Pēc 2000.gada, kad Jāņos gāja bojā 26 cilvēki, sākām rīkot radikālākas reklāmas kampaņas. Sauklis ”Izglāb draugu – neļauj braukt reibumā” vēl joprojām ir daudzu prātos. Tāpat 2004. un 2005.gadā kampaņā ”Dzer, brauc, pievienojies” invalīdi aicināja mācīties no viņu kļūdām un nebraukt reibumā. Ar reklāmas kampaņām cenšamies uzrunāt dažādu grupu cilvēkus, jo diemžēl alkohola reibumā vadīto autovadītāju skaits arvien pieaug.

Jūnijā piedalījos satiksmes psiholoģijas starptautiskā seminārā, kas Latvijā tika rīkots pirmo reizi. Tajā tika runāja par profesionālu psihologu piesaistīšanu, izglītojot un apmācot autovadītājus. Tas varētu uzlabot satiksmes drošības situāciju Latvijā. Analizējām to, kā rodas ceļu satiksmes negadījums. Izrādās, ka tikai 20 procentos gadījumu par iemeslu ceļu satiksmes negadījumiem ir autoceļu stāvoklis, apkārtējā vide, laika apstākļi un transportlīdzekļa stāvoklis. Toties aptuveni 80 procenti negadījumu notiek cilvēka rīcības dēļ, tātad subjektīvo faktoru ietekmē. Spriedām arī par to, vai ceļa satiksmes negadījumu ir iespējams paredzēt un kas to var ietekmēt. Secinājām, ka cilvēkam katru dienu uzvedība un garastāvoklis mainās. Viņš var pārbaudīt transportlīdzekli un novērtēt laika apstākļus, bet viņš nevar paredzēt citu autovadītāju uzvedību. Bieži vien, kad jānokļūst no punkta A līdz punktam B, cilvēka garastāvoklis ir mainījies vai nu uz pozitīvo, vai negatīvo pusi, un to ir ietekmējuši galvenokārt citi ceļa satiksmes dalībnieki.

Seminārā piedalījās speciālisti gan no Austrijas, gan Zviedrijas. No viņiem varam daudz ko mācīties, piemēram, kā cilvēkam atgūt autovadītāja apliecību pēc to atņemšanas. Austrijā ir nepieciešams veikt neskaitāmus testus, kas pārbauda un pierāda, ka atkal esi gatavs kļūt par drošu satiksmes dalībnieku. Protams, liela daļa autovadītāja apliecību tā arī neatgūst. Uzskatu, ka arī Latvijā ir nepieciešamas stingrākas pārbaudes šajā jomā. Vērā ņemams ir Iekšlietu ministra Ivara Godmaņa ierosinājums sūtīt uz darbavietām paziņojumus par to, ka viņu darbinieks ir pieķert pie auto stūres reibumā. Varbūt, ja par to uzzinās vairāk apkārtējo, vainīgais izjutīs no sabiedrības puses spiedienu un nosodījumu un galu galā mainīsies. Ir nepieciešams lauzt sabiedrībā valdošo stereotipu – sēsties pie auto stūres iereibis – un doties uz mājām no pasākuma vietas kājām. Šeit var palīdzēt draugi, radi un paziņas, atņemot iereibušajam automašīnas atslēgas, noskrūvējot transporlīdzeklim riteņus utt., jo šādā stāvoklī viņš apdraud ne tikai sevi, bet arī apkārtējos – kājāmgājējus, velosipēdistus, citus autovadītājus. Var ciest nevainīgi cilvēki. Uzskatu, ka kursos iegūtā pieredze ir jāizvērtē un jāpārdomā, izvirzot iespējamos virzienus un vīzijas, uz kurām tiekties. Pagaidām tiek diskutēts, kādus stingrākus sodus vēl piemērot, jo acīmredzot ar administratīvo arestu vien nepietiek. Iespējams, tā būs transportlīdzekļa konfiskācija.

Priecājamies, ka šogad Jāņi ir tikai divas dienas, jo tas nozīmē, ka brīvdienu skaits ir mazāks un proporcionāli arī notiks mazāk nelaimju.

Novēlējums visiem: lai Līgo vakara un Jāņu dienas svinības nevienam nebeidzās tā, kā ”Skarbajās Jāņu dziesmās”, bet paliek visu atmiņās kā gada gaišākie un jautrākie svētki!

Arnis Jekste,
CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz