Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atklātā vēstule: Ņemot vērā augstos saslimstības rādītājus Kurzemē, nav saprotams valsts lēmums pārtraukt onkoloģijas pakalpojuma sniegšanu VSIA “Piejūras slimnīca”

Atklātā vēstule: Ņemot vērā augstos saslimstības rādītājus Kurzemē, nav saprotams valsts lēmums pārtraukt onkoloģijas pakalpojuma sniegšanu VSIA “Piejūras slimnīca”
Foto: TV Kurzeme
08.11.2019 10:21

VSIA "Piejūras slimnīca" Onkoloģiskās klīnikas kolektīvs

VSIA “Piejūras slimnīca” administrācija ir saņēmusi vēstuli no Nacionālā veselības dienesta 15.10.19. , Nr. 01-16.1/4671, kurā teikts, ka VSIA ”Piejūras slimnīca” turpmāk nesniegs veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā. Turpmāk plānots, ka slimnīcas sniegto onkoloģijas pacientu ārstniecību paredzēts koncentrēt SIA ”Liepājas reģionālā slimnīca”. Veselības ministrija lūdz vienoties ar Nacionālo veselības dienestu un VSIA ”Piejūras slimnīca” par onkoloģijas pakalpojuma sniegšanas pārtraukšanu.

Vai šāds lēmums nodrošinās labāku veselības aprūpi? Vai tiks uzlabota onkoloģiskā pakalpojuma nodrošinājums un kvalitatīva pacientu aprūpe Liepājā un Kurzemes reģionā? Vai šādam situācijas risinājumam var piekrist laikā, kad gan Pasaules Veselības Organizācijas (PVO), gan Slimību profilakses un kontroles centra dati (SPKC) apliecina augstus saslimstības rādītājus onkoloģijas jomā, norādot arī par saslimstības pieaugumu tuvākajos 5 gados. Rodas jautājums, kāda ir valsts, pašvaldību vadītāju atbildība par veselības aprūpes sistēmu Latvijas reģionos? Vai kādam vispār rūp Liepājas iedzīvotāju veselība, onkoloģisko slimību prevencija un onkoloģisko slimību agrīna diagnostika?

Pēc SPKC datiem, Kurzemes reģionā ir visaugstākā iedzīvotāju saslimstība ar vēzi uz 100 000 iedzīvotājiem, kur saslimušo skaits attiecīgi ir Kurzemē – 682,9,

Latgalē – 653, Vidzemē – 621,1, Rīgā – 613,3. 2017.gadā 1671 Kurzemes reģiona iedzīvotājam pirmo reizi uzstādīta diagnoze- vēzis, 793 cilvēki ir miruši no onkoloģiskas saslimšanas, kas ir otrs augstākais mirstības rādītājs Latvijā. Biežāk diagnosticētās audzēju lokalizācijas ir krūts, prostatas, bronhu un plaušu vēzis. Strauji turpina palielināties saslimšana ar ādas vēža lokalizācijas audzējiem, biežāk diagnosticētais ir bazālo šūnu vēzis. Būtiski arī atzīmēt, ka saskaņā ar PVO datiem, ādas vēzis turpinās pieaugt, arvien vairāk aktualizējot onkoloģisko slimību efektīvu prevenciju, agrīnu diagnostiku, ārstēšanu un iedzīvotāju mērķtiecīgu izglītošanu.

Ņemot vērā augstos saslimstības rādītājus Kurzemes reģionā, nav saprotama valsts nostāja onkoloģiskā pakalpojuma nodrošināšanas kontekstā. Vai, samazinot veselības aprūpes iestāžu skaitu, tiks nodrošināta labāka pakalpojuma pieejamība, efektīvāka valsts apmaksāto skrīningprogramu un programmas ”zaļais koridors” izpilde?

Mūsuprāt, nav pieļaujama situācija, ka tiek ietekmēta ne tikai onkoloģisko pacientu, viņu tuvinieku, tai skaitā arī Liepājas pilsētas, Kurzemes reģiona iedzīvotāju drošība.

Atsaucoties uz veselības aprūpes kvalitātes programmas pamatnostādnēm, pacienta drošība un apmierinātība ir vieni no galvenajiem veselības aprūpes kvalitātes kritērijiem. Kas atbildēs par kaitējumu veselībai, kad onkoloģiskā saslimstība iedzīvotāju vidū sasniegs vēl kritiskāku līmeni pilsētā, reģionos? Vai kāds ir pajautājis, ko domā Kurzemes reģiona iedzīvotāji par paredzamo reformu? Saskaņā ar Pacientu tiesību likuma 8.pantu, lieki norādīt, ka tiek pārkāpts Pacientu tiesību likums, kurā pacientam ir tiesības izvēlēties ne tikai ārstu, bet arī ārstniecības iestādi.

Uz doto brīdi VSIA ”Piejūras slimnīca” Onkoloģiskās klīnikas personāls nodrošina Kurzemes reģiona iedzīvotāju, pacientu apkalpošanu, nodrošinot speciālistu – 3 onkologu ķīmijterapeitu, 2 ķirurgu, 1 endoskopista, 1 ginekologa pakalpojumus, radioloģisko diagnostikas metožu – ultrasonogrāfija, endoskopija (fibrogastroskopija, fibrokolonoskopija), datortomogrāfija, RTG metožu pieejamību. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta iepirkumu procedūru, Onkoloģijas klīnikā tiek nodrošinātas 3 valsts apmaksātas programmas – krūts vēža skrīningprogramma, tai skaitā secīga tās rezultātu izvērtēšana, tālākā diagnostika, dzemdes kakla vēža skrīnings un izvērtēšana, kolorektālā vēža skrīnings un secīga tālākā diagnostika. Tiek īstenota ”zaļā koridora” programma onkoloģisko slimību agrīnas diagnostikas kontekstā.

Laikā, kad veselības aprūpes sistēmā ir krīzes situācija, katastrofāli trūkst māsas, dažādu specialitāšu ārsti un vienlaicīgi palielinās onkoloģisko pacientu skaits, nav saprotama un atbalstāma šāda pieeja problēmas risinājumā.

VSIA ”Piejūras slimnīca” Onkoloģiskās klīnikas kolektīvs lūdz vēlreiz pārskatīt veselības aprūpes reformas rīcības plānu, lielāku uzmanību pievēršot Kurzemes reģiona iedzīvotāju un pacientu drošībai, vajadzībām un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai reģionos.

To, kāda būs onkoloģiskā pakalpojuma nodrošināšanas kvalitāte, lielā mērā noteiks jūsu pieņemtie lēmumi.

VSIA ”Piejūras slimnīcas” kolektīvs ir apņēmības pilns turpināt savu darbu, nodrošinot uz Liepājas pilsētas un Kurzemes reģiona iedzīvotāju vajadzībām un interesēm vērstu veselības aprūpes pakalpojumu, tai skaitā onkoloģisko pacientu aprūpi.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz