Piektdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Atklātā vēstule: Pirmsskolas izglītības posmu nozares ministrei Šuplinskai ir cienīgi jānovērtē

Atklātā vēstule: Pirmsskolas izglītības posmu nozares ministrei Šuplinskai ir cienīgi jānovērtē
27.09.2019 10:28

Inga Vanaga, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (turpmāk – LIZDA), atsaucoties uz ”Latvijas Radio 1” raidījumu ”Krustpunktā” (25.09.2019), kurā piedalījās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, ir neizpratnē par ministres izteikumiem attiecībā uz pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba slodzi nedēļā – 36 stundas rotaļnodarbību vadīšanai un 4 stundas, lai gatavotos nodarbībām.

LIZDA par absolūti nepieņemamiem uzskata ministres I. Šuplinskas izteikumus, pretnostatot pirmsskolas pedagogus pret citiem pedagogiem, kuri strādā citās izglītības pakāpēs. Vēstules turpinājumā citēti ministres I. Šuplinskas publiskie izteikumi, par kuriem LIZDA prasa paskaidrojumus.

Atbildot uz žurnālistes Aismas Orupes jautājumu par pedagogu trūkumu pirmsskolas izglītības iestādēs I. Šuplinska teica, ka vēlas rosināt diskusiju par pirmsskolas pedagogu darba slodzi. LIZDA pastiprinātu uzmanību piesaistīja šie ministres izteikumi:

”Esmu, protams, augstskolas pasniedzēja, redzu, kāds saturs ir iekļauts vispārējās izglītības posmā un nez kāpēc man šķiet, ka tomēr šī posma skolotājiem un pasniedzējiem tas gatavošanās periods ir krietni, krietni sarežģītāks.

Un es nebūt nenoliedzu, ka psiholoģiskā spriedze, kāda ir bērnudārzā, strādājot ar ļoti dažādo vecuma posmu, ir patiešām izaicinājums, bet man tā šķiet, ka tā pedagoģiskā līdziesaiste tomēr tur nav tik aktīva. Tāpēc tas viens no proaktīvajiem (vai provokatīvajiem. Šo vārdu intervijā nevar saprast – vēst. autori: LIZDA) piedāvājumiem ir tāds, ka šķirt pedagoģisko slodzi bērnudārzā, neuzrādīt, ka tās ir 36 tikai pedagoģiskā darba stundas. Bet nodalīt, es nezinu, varbūt puse ir tikai pedagoģiskais, puse ir šis pieskatīšanas darbs. Kā veidojas šī te vispār bērnudārzu audzinātāja, bērnudārzu pedagoga slodze, pārdomāt, šo.”

Žurnāliste Māra Jansone jautāja, bet kā tas varētu atsaukties uz šo pedagogu algām, jo pirmsskolā šis atalgojums ir jau tā mazāks?

I. Šuplinska: ”Nu, tad es gribu diskusiju par to. Es vēlreiz saku: manā ieskatā sagatavoties vienai vidusskolas stundai un augstskolas lekcijai ir krietni, krietni vairāk laika un es arī teiktu zināšanu un prasmju nepieciešams, nekā stundu sagatavot bērnudārzā. Un tā kontaktstundu prasība vidējās izglītības posmā vai vispārizglītojošās stundas posmā ir krietni lielāka nekā atkal bērnudārzā. Un man jau šķiet, ka tie svaru kausi nav saliekami vienā ciparā, kas ir adekvāts tai atalgojuma likmei vai pieņemsim stundu skaitā, kas arī ir adekvāts. Tas ir jautājums diskusijai, es tam esmu atvērta, es necērtu robu.”

Ņemot par pamatu šos izteikumus, LIZDA lūdz ministrei I. Šuplinskai atbildēt uz šādiem jautājumiem:

–  Vai izglītības un zinātnes ministre I. Šuplinska pirmsskolas izglītības pedagogu darbu vērtē kā mazāk darbietilpīgu un mazāk nozīmīgu salīdzinājumā ar pedagogu darbu citās izglītības pakāpēs? Lūdzam minēt konkrētus argumentus šim apgalvojumam.

–  Vai izglītības un zinātnes ministre I. Šuplinska uzskata, ka pirmsskolas izglītības pedagogam, gatavojoties nodarbībām pirmsskolas izglītības iestādē, ir nepieciešams mazāks patērētais laiks? Lūdzam pamatot savu viedokli.

–  Vai izglītības un zinātnes ministre I. Šuplinska uzskata, ka pirmsskolas izglītības pedagogam ir nepieciešama zemāka profesionālā kompetence kā citās izglītības pakāpēs strādājošajiem pedagogiem? Lūdzam minēt konkrētas zināšanas un prasmes.

LIZDA lūdz ministrei I. Šuplinskai atbildes uz vēstulē uzdotajiem jautājumiem sagatavot un atsūtīt līdz š.g. 4. oktobrim (ieskaitot). Informējam, ka LIZDA Padomes ārkārtas sēdē š.g. 9. oktobrī tiks izvērtētas ministres atbildes un lemts par turpmāko rīcību.

LIZDA vēlas atgādināt un uzsvērt, ka

pirmsskolas pedagogiem ir ļoti būtiska loma bērnu sociālo un mācīšanās prasmju veidošanā, speciālo mācīšanās vajadzību agrīnā apzināšanā un intervencē, kā arī bērnu veiksmīgai sagatavošanai turpmākajiem izglītības posmiem.

Starptautiskās ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) eksperti vairākos ikgadējos izglītības pārskatos ”Education at a Glance” norādījuši, ka iegūtās zināšanas bērnam līdz 7 gadiem ir būtiskākās bērna turpmākajā attīstībā. Tāpat akcentēts, ka Latvijā nepieciešams veidot stratēģisku pieeju, lai uzlabotu pirmsskolas pedagogu darba kvalitāti un motivāciju, jo bērnudārzā bērns tiek skolots un sagatavots nākamajam izglītības posmam.

LIZDA vērš uzmanību, ka tikai sākot ar 2004. gada 1. septembri pirmsskolas izglītības skolotājiem ir obligāta augstākā pedagoģiskā izglītība. LIZDA uzskata, ka valstī ir nepieciešama lēmumu pēctecība un stabilitāte neatkarīgi no valdības vai ministrijas vadības maiņas. Kvalitatīvu un uz ilgtspējīgu attīstību balstītu pirmsskolas izglītību spēj nodrošināt tikai augsti kvalificēti pedagogi, līdz ar to ir svarīgi pirmsskolas izglītības skolotājiem nepazemināt kvalifikācijas un izglītības prasības.

LIZDA uzskata, ka daudz būtiskāk izglītības procesa kvalitātes celšanai nodrošināt esošo pirmsskolas izglītības pedagogu profesionālās kapacitātes celšanu un motivēt, profesionālu darbinieku piesaisti tieši pirmsskolas izglītības posmam.

LIZDA uzskata, ka

ministres I. Šuplinskas retorika par pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu darba slodzi publiskajā telpā ir profesijas prestižu graujoša, īpaši laikā, kad tiek uzsākta reforma – jaunā kompetencēs balstītā mācību satura īstenošana.

Eksperti un pilotprojektā iesaistītie pedagogi jau vairākkārt ir pauduši viedokli, ka tieši otrādi – ir jāpārskata darba slodzei atbilstošie jaunie papildus pienākumi un jāpalielina tiem atbilstošais laika patēriņš.

LIZDA aicina izglītības un zinātnes ministri rosināt diskusiju par lielāku atbalstu pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, kuri savā profesionālajā ikdienā nodrošina ne tikai pieskatīšanas, audzināšanas un rotaļnodarbības, bet uzņemas ļoti lielu atbildību tieši par bērnu pirmajām izglītības gaitām, bērnu drošību un bērnu labsajūtu, lai vecāki var sevi realizēt savā darbā un justies droši par savu bērnu, bērniem. Pirmsskolas izglītības posms – ir ļoti liela savstarpēja uzticēšanās, atbildība, sadarbība starp vecākiem un pedagogiem, un tā ir cienīgi jānovērtē arī nozares ministrei!

15 komentāri

2019-09-27 11:40

suplinskuju za bort !: pravitelstvo toze v otstavku ! pisem pisma otkritije I zakritije I begajem vokrug latvii s fakelami !

2019-09-27 13:27

Citāts no ''Dienas'': ''Nekādu iebildumu! Bet tikai tad, ja atceļam 1.prasību par augstāko pedagoğisko izglītību, 2.jauno pirmsskolas izglītības saturu un kompetenču pieeju, 3.likuma prasību par obligātu un nepārtrauktu pedagoģiskā personāla klātbūtni, 4.atbildību: par rezultātu, un 5. Atbildību par bērnu drošību, 6.Kā arī obligāto sagatavošanu skolai. Tad ņemam darbā jebkuru garāmgājēju kurš ir gatavs nākt un uzticam viņiem savus pusotrgadīgos, divgadīgos un sešgadīgos bērnus!''

2019-09-27 13:47

Viss: Šuplinskai ir pilnīga taisnība.

2019-09-27 14:32

o: Nevajag tādas pašas prasības, kā skolā -tie makulatūras kalni nav nevienam vajadzīgi. Lai būtu pieskatīšanas iestāde ar atbilstošu atalgojumu. Nesaprotu, kur problēma??? Vēl iztrūka jautājums, cik vērts ir šāds darbs-algas izteiksmē???

2019-09-27 15:54

O jā: Ā un arī jautājums par to, kam būtu jāapmaksā šis darbs - pašvaldībām vai ministrijai. Ja ministrija tikai nokratīties var no savas atbildības.

2019-09-27 17:47

n: Ja darbiniekam nav augstākā pedagoģiskā izglītība, tad alga jāmaksā minimālā.

2019-09-28 11:24

JĀ!: Lūk,tādu,liela daļa,ministru,augstskolu pasniedzēju un vēl milzīgs bars liekēžu sēž savos siltajos krēslos,saņem lielas algas un,, filozofē",paši neapzinoties,ka,vienā vārdā sakot,atvainojat,ir,,mazākgudri".

2019-09-28 18:37

parasts pensikis: nu manuprat tai ZOSEI sen bija jaatkapjas no amata

2019-09-28 21:45

Jaunliepāja: Nu neveicās Valstij ar izglītības ministriem! Nu neveicās! Karma vai ?

2019-09-28 22:25

Mamma: Kad valdība labāk sāks likvidēt nevienam nevajadzīgās miljons ministrijas? Tad arī nauda būtu ko samaksāt un nevajadzētu domāt tādas muļķības! Šuplinska, Petraviča... Nu neveicās KVP ar tām ministrēm.

2019-09-29 08:13

dafne: Nu visvairāk aizsvilušies tagad ir tieši b/d audzinātāji, jo ministre pateica kā ir- neviena audzinātāja nevada nodarbības ar bērniem visu dienu. Pāris nodarbības un bērni paši spēlējas. Spriežot no komentētāju viedokļa drīz jau pat par vecāku nevarēs būt bez augstākās izglītības. It kā visi gribam , lai sakārto valsti, bet tikko viens pasaka skarbo patiesību, tā uguns pakulās.

2019-09-29 12:59

Ir jāsakārto atalgojumu sistēma: Ministre aicina uz diskusiju, kā sakārtot jomu tā, lai līdzekļu tiktu izlietoti iespējami efektīgāk, tai pašā laikā, lai būtu sistēma sakārtota un katrs saprastu, kāpēc viņš saņem “tik un tik” . Līdz šim ( vairāk kā 20 gadus) izglītības ministrijā nav bijis NEVIENS speciālists, kurš atbildētu par šo vecumposmu. Nodokļi tiek iekasēti, tērēti, bet naudas kā nav svarīgām jomām tā nav. Jo ir bardaks.

2019-09-30 11:19

miilda: ministrei tiešām taisnība.lai kā arī tas vienam otram nepatiktu.

2019-09-30 16:06

o: Dafne, painteresējies vairāk. Tad esi tik laipna, izrādi kaut nedaudz cieņas. Nevajag prasīt tās makulatūras kaudzes no tām audzinātājām. Uztaisām b/d par pieskatīšanas iestādēm un miers mājās. Katram ir sava specifika.

2019-09-30 19:05

Pieskatītāja: Ļoti daudz naudas varētu ietaupīt, ja glābējiem maksātu tikai par tām stundām, kad viņi stràdā nelaumes gadījuma vietā, bet kad gaida izsaukumu, pēc cita tarifa... Un deputātiem tikai tad, kad viņi runā no tribīnes, bet kad sēž Saiemā, pēc zemāka tarifa? Kàpēc ne, Šuplinskas kundze?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz