Otrdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Edvīns Striks: Brīvprātīgo piesaiste Covid-19 pacientu aprūpē ir utopiska

Veselības ministre Ilze Viņķele, vēršoties pie sabiedrības, uzsvērusi, ka Covid-19 izplatība un rekordlielais inficēto cilvēku skaits liecina par to, ka “situācija ir ļoti, ļoti nopietna”. Viņa brīdināja, ka veselības aprūpes sistēma, slimnīcas un personāls, kas šādā režīmā strādā kopš marta, ir tuvu pie robežas, kad būs būtiski jāierobežo veselības aprūpes plānveida pakalpojumi.

Edvīns Striks: Brīvprātīgo piesaiste Covid-19 pacientu aprūpē ir utopiska
Foto: Egons Zīverts
30.11.2020 06:00

Anda Pūce

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Intervija ar Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāju Edvīnu Striku.

Ministre brīdinājusi, ka situācija ar Covid-19 izplatību ir kritiska, jo ir tuvu medicīnas iestāžu kapacitātei. Kāda tā ir Liepājas Reģionālajā slimnīcā?

– Šobrīd (sestdien – aut.) mums Infekcijas nodaļā ir 15 Covid-19 pacienti un vēl divi atrodas intensīvās terapijas boksos. Viens no tiem ir ar smagu Covid-19 slimības gaitu, bet otrs tur atrodas savas pamatslimības dēļ, kam vēl klāt ir Covid-19. Uz gultu kopējo skaitu stāvoklis pagaidām ir stabils, un mūsu mērķis ir visus šos pacientus pēc iespējas ilgāk koncentrēt tam speciāli atvēlētajā Infekcijas nodaļā, kur ir piemēroti apstākļi un īpaši apmācīts medicīniskais personāls, kas ar infekcijas slimībām sastopas ikdienā. Tas nozīmē īpašu pieeju un uzmanību, kā arī vismazāko risku, ka varētu inficēties personāls. Mēs turpinām sniegt arī pārējos pakalpojumus un ārstēt citu profilu pacientus un darīsim to, kamēr vien tas būs iespējams.

Cik daudz mediķu šobrīd ir saslimuši?  

– Šobrīd ar Covid-19 ir inficējušies 18 medicīnas darbinieki, vēl 26 atrodas karantīnā, jo ir kontaktpersonas, bet no viņiem pieci pirmdien jau būs atpakaļ ierindā.

Kāds kopumā ir mediķu emocionālais stāvoklis?

– Tāds pats, kā visur apkārt. Protesti, negācijas, ierobežojumu un pašas slimības apšaubīšana ir ne tikai Latvijā, bet arī visur pasaulē, nenoliedzami tas caur slimnīcā ienākušu pacientu skar arī mediķus un slimnīcas darbiniekus. Tomēr tieši šī ir tā situācija, kad cilvēkiem ir jāsaprot, ka sabiedrības intereses ir liekamas augstāk par personīgajām.

Diskusija par sejas masku nēsāšanu vai nenēsāšanu ir absolūti lieka, jo neviens jau nav apgalvojis, ka maska ir kāds brīnumlīdzeklis. Tas ir vēl viens elements tajā pasākumu ķēdē, kas var palīdzēt apturēt vīrusa izplatību. Distance, maska un roku dezinfekcija – šis ir minimālais komplekts, kas vispār nav apspriežams.

Mēs jau joprojām pārāk daudz nezinām par šo vīrusu, un ir pilnīgi vienalga, vai tas izcēlies no nepareizi apstrādāta sikspārņa lietošanas pārtikā vai ir rūpnieciski uzražots, kā apgalvo dažādu sazvērestības teoriju piekritēji, mums nāksies ar šo vīrusu sadzīvot vēl diezgan ilgi.

Vai vakcīna pret Covid-19, kas tiek gaidīta, varētu būt glābiņš, jūsuprāt?

Visi gaida vakcīnu, tomēr arī ap to vēl ir pārāk daudz neskaidrību. Parasti tādas vakcīnas izstrāde ilgst ap 18 mēnešiem, šoreiz, jā, piesaistot visus labākos zinātnieku spēkus, tā top rekordīsā laikā, un mēs vēl līdz galam pat nezinām, kāda šī vakcīna būs, cik noturīga. Spriežot pēc izslimojošo pacientu pārbaudēm, diemžēl jāsecina, ka antivielu noturība nav sevišķi augsta, kas nozīmē atkārtotu iespēju saslimt, un arī vakcīna būs līdzīga sezonālās gripas vakcīnai, ko vajadzēs potēt katru gadu. Bet, protams, tā būs atspaids cīņā ar Covid-19.

Bet, atgriežoties pie Latvijas, ja inficēto skaits arī pēc ierobežojumu ieviešanas tomēr ir rekordaugsts, tad ko mēs darām nepareizi?

Vispirmām kārtām mēs neesam sākuši darīt to, ko mums lūdz. Mēs neesam izjutuši vēl īsti nekādus apgrūtinājumus, jo ir smieklīgi par tādiem uzskatīt, piemēram, atsevišķu veikalu aizvēršanu brīvdienās. Es domāju, ka daudz ko dotu tas, ja cilvēki bez apspriešanas sāktu ievērot pamatlietas – maska, distance, nečupošanās. Lai roku mazgāšanas efektivitāte ir kā piemērs – Liepājas slimnīcā kopš pavasara ir ievērojami mazāk saslimšanas gadījumu ar ikdienišķām infekcijas slimībām, tai skaitā gripu. Tātad cilvēki iemācījušies elementāri mazgāt rokas! Un tas parāda, ka šie vienkāršie līdzekļi tiešām var būtiski ietekmēt pandēmijas mazināšanu.

Personīgi uzskatu, ka šos ierobežojumus vajadzēja noteikt jau oktobrī, kad parādījās pirmie signāli par iespējamu saslimušo skaita pieaugumu. Negribu filozofēt par vajadzību slēgt robežas, tikai varu teikt, ka vienu brīdi tas izskatījās ļoti smieklīgi – uz vietas stingri noteikumi, bet braukājiet, kur tik gribat.

Vai Ziemassvētku laiks, daudzās brīvdienas, kas ir priekšā decembrī, draud ar jaunu bīstamību pandēmijas izplatībā?

– Es ļoti ceru, ka ļaudis sapratīs, ka šīs brīvdienas nav, lai braukātu apkārt un satiktu radus un draugus, šoreiz vajadzētu palikt mājās un kontaktus ierobežot. Pasākumi nenotiks, tas jau ir skaidrs, bet arī visu pārējo, protams, vajadzētu ierobežot un rūpīgi pārdomāt jebkuru nepieciešamību satikties. Bet es ticu, ka vairums sabiedrības ir saprātīgi cilvēki, un ceru, ka tie daži “visgudrie”, kas uzskata par lieku šādu piesardzību, paliks mazākumā.

Ja situācija neuzlabojas, ar ko tas draud Liepājas Reģionālajai slimnīcai?

– Ja saslimšana nemazinās, tas nozīmē, ka mums vairs nepietiek Covid-19 pacientiem atvēlēto gultu, līdz ar to būs jāslēdz cita profila nodaļas, tiek atceltas ambulatorās pieņemšanas, plānveida operācijas un operācijas dienas stacionārā, un atkarībā no tā, cik daudz pacientu nāk klāt, katru reizi kāda nodaļa tiek slēgta un tur nonāk tikai Covid-19 pacienti. Mēs esam reģionālā slimnīca, kas nozīmē, ka apkalpojam visu reģionu, tāpēc ir skaidrs, ka tādējādi ietekme būs uz visu Kurzemi.

– Bet gultu skaits ir tikai viens no aspektiem, daudz svarīgāks ir jautājums, kas šos saslimušos ārstēs un aprūpēs. Atvainojiet, bet diezgan utopiska ir brīvprātīgo piesaiste Covid-19 pacientu aprūpē, jo šī infekcijas slimība prasa īpašu sagatavotību, apmācību un praksi ikdienas darbā. Mediķis nevar kaut ko darīt un vēl pieskatīt otru, kurš neko nesaprot, tāpēc ir būtiski pēc iespējas ilgāk noturēt visus Covid-19 pacientus Infekcijas nodaļā, kur arī personāls līdz šim praktiski nav saslimis – viņi darbam pieiet ar maksimālu piesardzību un pareizi, kļūdu iespējamība ir mazāka nekā personālam citās nodaļās, kur tomēr, kā jau teicu, ir arī saslimšanas gadījumi.

37 komentāri

2020-11-30 06:46

Abloms: Tu labãk pats dari savu darbu kas tev pienãkãs darit un nemãci citus

2020-11-30 07:19

BMW 55: E.Strika oficiālie ienākumi 2019 gadā. 'VALSTSTIESUMEDICĪNASEKSPERTĪZESCENTRS',90000058752,Latvija, Rīga, Hipokrāta iela 2 Alga 6268.47 EURLIEPĀJAS PILSĒTAS PAŠVALDĪBAS ADMINISTRĀCIJA, 90000063185 Latvija, Liepāja, Rožu iela 6 Alga 8937.00 EURValsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Piejūras slimnīca", 40003343729, Latvija, Liepāja, Jūrmalas iela 2 Alga 19345.85 EUR
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "LIEPĀJAS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA", 42103041306, Latvija, Liepāja, Slimnīcas iela 25 Alga 85777.00 EUR

2020-11-30 08:28

zane keire: Un slimnica starosanas aparats nestrada jau menesi ar partraukumu? Kursh atbildes par shiem cilvekiem???? Covid pie vainas? Nee, Juusu neizdariiba pie vainas... un Jus spelejaties ar cilveku dziiviibaam.

2020-11-30 08:30

Dersnis: Zaglēns-Kangarelis

2020-11-30 08:43

Sikspārņi lido!: Ar tādiem ienākumiem var ne tikai sikspārņus ēst kauns .

2020-11-30 08:52

zoro: Strik, ej atpakal un strada ar mironjiem morgaa. Tur tu nodari mazaku skaadi.

2020-11-30 09:21

mediķis: medikis: Neesmu Strika aizstāve, bet viņa sniegtā intervija ir saturiska un pa tēmu, bet augstāk minētie komentāri gan ne par rakstā atspoguļoto situāciju, bet kārtējā "līšana otra kabatā."

2020-11-30 09:31

ja: Slimnica atvestajiem pecientiem no sakuma nonem analizes uz KOVID pacientus, uz nodalu .Analizes atbilde nakosa diena. VAJADZETU NO SAKUMA KARANTINA LIDZ ATBILDES SANEMSANAJ UN TAD UZ NODALU. Ta tiktu pasargats personals un citi pacienti........KAS NAV KOVID.

2020-11-30 09:48

Opis: Vispār būtu interesanti,ka cilvēks,kuram jāatbild par visu slimnicu un tās darbiniekiem un pacientiem, strādatu pa minimālo algu un pēc darba vēl ņemtu haltūras.

2020-11-30 10:20

pacanskijs pacans: Pēc komentāriem var spriest, ka vidējā liepājnieka intelekta līmenis ir bēdīgi zems.

2020-11-30 10:23

Kauns: Ar tadu algu da jebkurš var vadīt visu !

2020-11-30 10:23

Opis: Teica A7-Augstākā prāta un gudrības iemiesojums.

2020-11-30 10:30

i: Es visu 30 gadu laikā tik daudz nēsmu nopelnījis, cik viņš vienā mēnesī.

2020-11-30 10:47

Grieta: Utopiski ir ļaut cilvēkam nomirt, nesniegt palīdzību un ēdienu nolikt aiz durvīm! Tā bija Ventspils slimnīcā! Domāju brīvprātīgais būtu sievieti pabarojis un pa mobilo saucis palīdzību, ja pati slimaa paciente to nespēja un poga pie gultas nebija!

2020-11-30 10:53

Gunta: Komentāru kultūra un cieņa vienam pret otru Latvijā ir zem katras kritikas.

2020-11-30 10:57

Opis: Ir daži eksemplāri,kuriem tracināt pārējos ir aicinājums,vai arī kāda uzlikts oienākums. Viņi paši neapzinās cik tas ir smieklīgi.

2020-11-30 11:04

KKK: Striks krāso matus un runā muļķības..Šāds tips nedrīkst būt par slimnīcas vadītāju.
Pandēmijas laikā slimnīcai jādarbojas pastiprinātā režīmā,bet šeit redzama laiska bezdarbība ,kuru var nosaukt tikai kā saka pohui attieksme.

2020-11-30 11:27

Bembpists: Tad jau manliekas labāk ir bepieņemt covid slimniekus, bet arstet parejos, jo covid slimnieki ir mazākumā un var izķepuroties, bet piemeram cietis cilveks avarija, viņam vajag steidzamu palidzibu, tak padomajiem kā valdiba dirš, ar šiem kriminalajiem ierobežojumiem.

2020-11-30 12:18

Statistiķis: Pacanskij pacan, komentāru sadaļā nav vidējā liepājnieka intelekta līmenis. Ar retiem izņēmumiem, te pamatā “uzstājas” alternatīvi apdāvinātie.

2020-11-30 12:45

KKK: Vidējā liepājnieka intelekta līmenim jābūt lielākam par paša apavu izmēru.Kaut vai minimāli.

2020-11-30 13:07

Opis: Intelekts ne vienmēr iet kopā ar inteliģenci.

2020-11-30 13:19

Ākstiem: He, he.... Ja ar mokām esiet iemācījušies rakstīt, tas vēl nenozīmē to, ka esiet iemācījušies arī domāt....

2020-11-30 13:43

Neapskaužu: Strika kungu. Lietuvā, ķedaiņu slimnīcā mirušiem vairs nav vietas, tiek guldīti koridorā uz grīdas. Jā, šis nav feiks, izlasiet paši lt delfos.

2020-11-30 14:02

hh: Laba,saprotama intervija.Bet cik viņš pelna,labāk skatieties uz sevi.

2020-11-30 14:34

bravo: Slimnīcas reģistratūras darbinieces apņirdz pacientus. To dzirdēju, kad klausule nebija nolikta. Sūdzība uzrakstīta, taču slimnīcas vadība nav pat papūlējusies uz to atbildēt!
Slikti, ka tik lielai slimnīcai nav plāna B, ja būtu kāda pandēmija. Paies šī, pēc laika būs nākošā. Redzsiet. Slimnīcas priekšnieks tikai saņem dūšīgu atalgojumu no mūsu kabatām, bet kārtības un plāna B nav! Brīnišķīgi!

2020-11-30 17:00

ārsts tavs draugs: Nu edvīn Tu labaķ histologijas paraksti laikus un neraksti tur kohmu.

2020-11-30 17:20

to ''Ākstiem'': Jūsu teikumā par to, cik un kā kurš iemācījies rakstīt, modālais darbības vārds ''būt'' lierojams īstenības izteiksmes tagadnes formā.

2020-11-30 17:33

Jā!: Pacientu apņirgšana mūsu valstī laikam tāda pierasta lieta un par to nevienam ārstam, ne māsai, ne kādam citam nekā nav...(nav nekādas atbildības!). Visur tiek prasīta konfidencialitāte un datu aizsardzība, un kādas tik vēl garantijas, ka ziņas par personu, kas vēršas ārstniecības iestādē, ir aizsargājamas, bet praksē tas nestrādā. Savulaik Onkoloģijas slimnīcā Krilova brauca ar muti pa labi un kreisi, aprunāja ko un kā gribēja, skaļi un publiski, bet iestādes vadītājam gar to bija maza daļa. Visatļautība, nesodāmības un pārākuma apziņa visai bieži prevalē medicīnā, neskatoties ne uz kādiem Eiropas regulējumiem, un pacientiņi pieraduši klusēt, baidoties, ka netiks sniegta palīdzība.

2020-11-30 17:51

Nīcas čomi: Ko Jūs te peraties? Cepuri nost Strika kungam, sasniedziet to, ko viņš ir sasniedzis, un tad vēlamies redzēt, kā Jūsu negatīvisms aizies Jums atpakaļ.

2020-11-30 19:27

KKK: >>Nīcas čomi:--
""Paprasi lai tev kāds uztaisa kolonoskopiju..Varbūt ,ka atrod drusciņ'smadzeņu.""

2020-11-30 20:44

Nīcas čomi: KKK:Jums iespējams ne tikai jāuztaisa kolonoskopiju,bet pēdējo reizi, kad bijāt pie psihologa ?

2020-11-30 21:16

Weewww: Striku jaiet prom. Seeeeen.

2020-11-30 22:18

KKK: >>Nīcas čomi--
Izskatās ,ka locekļa palielināšanas tabletes darbojas.Šodien tu esi divreiz lielāks p.pelis nekā vakar>))DDD

2020-12-01 08:29

kauns: Kāds nepraša bija basketbola laikā tāds pats ari tagad

2020-12-01 16:01

Bišmīlis: Strika kng.vai savu piederīgo arī marinētu ar ķimiju mēnešiem gaidot STaru aparātu??????

2020-12-01 21:30

Varis: Tas strikts ir nekaunīgs maitas gabals lai iet lakstojas ar savu grāmatvediti nekaunīgaais vepris

2020-12-01 21:46

Kā ta!: Tā grāmatvede jau tāda aša uz to lakstošanos un cierēšanos, kur vien strādā, tur pa sirdsāķim. Tad nu lielais Edvīns ar iekrita.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz