Otrdiena, 4. augusts Romāns, Romualds, Romualda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Elvīra Nikiforova: Kāpēc cilvēki ļaujas krāpniecībai?

Elvīra Nikiforova: Kāpēc cilvēki ļaujas krāpniecībai?
09.07.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Ik pa laikam publiskajā telpā nonāk ziņas, ka atkal kāds cilvēks kļuvis par upuri krāpniekam, kurš piezvanījis pa tālruni vai uzrunājis uz ielas. Cik nav gadījumu, kad ļaudis vieglprātīgi ļaujas kārdinājumam tikt pie ātras naudas, uztura bagātinātājiem, mistiska mantojuma vai kādas piesolītas mantas. Kas vada apkrāptos?

Pirmais vārds, kas nāk prātā, uzzinot par kārtējo krāpniecības upuri, ir lētticība. Otrais – vēlme tikt pie vieglas naudas vai mantas. Dažu, iespējams, vada alkatība: man prasa naudu (vai pieeju bankas kontam), es mazliet ieguldīšu, bet sola, ka atpakaļ dabūšu daudz, daudz vairāk. Iespēja tikt pie vieglas naudas ir ļoti kārdinoša. Nesen kādā portālā bija ziņa par cilvēku, kurš saņēmis vēstuli, ka pienākas liels mantojums no ārzemēm, tikai iepriekš jāveic daži maksājumi. Galu galā viņš uz svešu kontu pārskaitīja vairāk nekā 1000 eiro un, protams, šo naudu pazaudēja. Patiesībā ļaudis, kas tiek apkrāpti, nav nemaz tik nabagi vai trūcīgi, jo viņu banku kontos līdzekļi ir. Nauda uzkrāta, sapelnīta, bet gribas, lai būtu vēl vairāk. Diemžēl nauda nenāk viegli. No debesīm tā nekad nav kritusi un nekritīs, taču daudzi tam joprojām lētticīgi tic. 

Jāsaprot, ka krāpnieki darbojas gan interneta vidē, gan zvana pa telefonu un sūta vēstules, piesola iespēju laimēt lielu naudu, piedāvā lētus un brīnumainus uztura bagātinātājus vai izkrāpj naudu uz ielas. Viņi ļoti labi pārzina veidus, paņēmienus, kā cilvēkus ietekmēt. Piemēram, piezvanot pa tālruni, svešā runātāja balss var būt tik salda un uzticību raisoša, ka grūti, pat tā kā kauns, cilvēkam atteikt. Jāatceras, ka jūs šim zvanītājam neko neesat parādā. Viņš jūs sameklēja, viņam vajag jūsu naudu, viņam vajag kaut ko pārdot vai jūs kaut kur iesaistīt. Ļoti daudziem gribas gan viegli tikt pie naudas, gan pie veselības utt. Piekrist ir cilvēka paša izvēle. Piemēram, kāpēc skriet, pareizi ēst un mocīties, lai uzlabotu figūru, veselību, ja kāds piesola brīnišķīgus uztura bagātinātājus (lai arī ļoti dārgus), kas ātri un nesāpīgi atrisināšot visas nevēlamās problēmas.

Ļaudis, kas tiek apkrāpti, mēdz būt ļoti dažādi, bet, jo cilvēks izglītotāks, jo viņam vairāk piemīt kritiskā domāšana, ar tādu ir grūtāk manipulēt, bet viegli ir apkrāpt cilvēkus ar dažādiem garīgās attīstības traucējumiem, atpalicību. Īpaša krāpnieku mērķauditorija ir vecie ļaudis, kuri paļaujas un tic, ko viņiem saka, jo… kā var neticēt? Kāpēc lai kāds mani tīšuprāt krāptu? Seniori ir paaudze ar citu dzīves pieredzi, citiem morāles kritērijiem. Viņi nav gatavi stāties pretim, viņiem nav pieredzes, kā pasargāt sevi no visatļautības un dažādi maskētas krāpniecības. Ja cilvēks ir godīgs, labticīgs pēc savas būtības, viņam neienāk prātā, ka kāds ļaunprātīgi grib nodarīt pāri. Senioru bērniem, mazbērniem vajadzētu runāt ar saviem tuviniekiem un izskaidrot, situāciju. Taču… apkrāpj ne tikai seniorus, bet arī ļaudis spēka gados un jaunus cilvēkus.

Vienai daļai labākā mācība ir un būs personīgā pieredze, zaudējumi. Ja esi apdedzinājies un zaudējis pieklājīgu naudas summu, tad diezin vai otru reizi tam pašam piekritīsi. Ne velti saka, ka skola maksā naudu. Vēl ir dzīves gudrība: par savām kļūdām pašam vien jāmaksā. Tā mēs iegūstam pieredzi. 

Elvīra Nikiforova, psiholoģe

2 komentāri

2020-07-09 15:21

KKK: Kāpēc ļaujas krāpniecībai??? Te viss vienkārši--piedāvā cilvēkam ""haļavu"" un skaisti to noformē ,teiksim 500% procentu peļņu un praktiski nostrādā vēlme iedzīvoties --mantrausība.tas attiecas uz zemo slāni.Turīgākiem ir tas pats ,tik ar to atšķirību ,ka viņi slēpj to ,ka ir piekāstI>>
Bet būtībā ir tā pati___HAĻAVA !!DDD

2020-07-12 20:57

Jaunliepāja: Elementāri! Cilvēki negrib saprast ka nekas nav par brīvu. Par visu ir jāmaksā. Ja kaut ko piedāvā par brīvu,tad samaksāsi dubulti! Ja kaut kur ir atlaide,par kaut ko, jūs domājat ka pārdevējs ir zaudētājs. Taču nē sākumcena ir uzliktā tāda ka sedz pašizmaksu dubultīgi ! Man internetā atnāca mīlestības piedāvājums[Facebox] . Esot redzējusi manu bildi. Smiekli nāk,man tur bildes nemaz nav! Ja ticētu visiem ,,E'' pastiem tad es jau sen būtu miljonārs. Nauda ir jānopelna. Godīgi vai negodīgi,bet jānopelna! Nu kaut kā tā! Ps. Ja kas ,tie kas nodarbojās ar krāpniecību arī strādā. Nu darbs ir tāds! Sava veida atlase pēc domāšanas stila un veida!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz