Sestdiena, 15. augusts Dzelde, Zenta, Zelda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gints Kapenieks: Runājiet ar tuvajiem, nodarbiniet prātu un jokojiet!

Gints Kapenieks: Runājiet ar tuvajiem, nodarbiniet prātu un jokojiet!
Foto: publicitātes
18.03.2020 07:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Latvijā strauji pieaug ar jauno koronavīrusu inficēto skaits. Cilvēki dzīvo bailēs par savu un tuvinieku drošību, bažījas par to, ka daudzi vieglprātīgi izturas pret iespējām inficēt citus. Publiskajā telpā izskan arī naidpilni aicinājumi neielaist valstī nevienu tautieti, kurš kaut kādu iemeslu dēļ vēl atrodas ārzemēs.

Intervija ar krīzes psihologu Gintu Kapenieku.

– Kā cilvēkiem šobrīd tikt galā ar bailēm?

– Dalīties un runāt par to ar ģimenes locekļiem, draugiem un paziņām. Jācenšas savas negatīvās emocijas izlikt ārā. Noteikti svarīga ir patiesa informācija no dažādiem avotiem, vajag pieiet situācijai ar prātu un kritisko domāšanu, neorientēties tikai uz negatīvo. Vajag mēģināt skatīties uz lietām laikā un telpā, jo cilvēce ik pa laikam sastopas ar šādām problēmām, kuras ir jāpārdzīvo.

– Viena daļa gluži pretēji uzskata, ka nevajag skatīties ziņas un sevi satraukt. Tad viss paiešot secen.

– Tā ir bēgšana. Kā strauss iebāž galvu galvu smiltīs, kamēr apkārt ir zemestrīce un plēsēji staigā. Strausam varbūt ir labi tajā brīdī. Es domāju, ka situācija ir jāapzinās un jāzina, kas notiek.

– Kāpēc cilvēkos pašlaik rodas naids un agresija?

– Mūsu sabiedrībai šis ir ekstrēms laika periods. Šādās situācijās cilvēka dziļākā būtība un galējības nāk uz āru. Man liekas, ir arī ļoti daudz pozitīvu piemēru, kad cilvēki cenšas palīdzēt citiem un būt līdzjūtīgi.

– Komentāri un diskusijas internetā brīžiem izvēršas ļoti asas. Tas labi, ka cilvēki nolaiž tvaiku, vai tomēr vajadzētu atturēties un nesaasināt situāciju?

– Vienmēr bijuši cilvēki, kuriem savu negatīvismu vajag kaut kā izteikt. Domāju, ka šai gadījumā strādā pūļa psiholoģija. Ekstrēmās situācijās ļoti ātri var parauties līdzi manipulācijām, negatīvām emocijām, jo nav līdzsvara un stabilitātes. Vajag sevi izvērtēt. Ja cilvēks jūt, ka viņš nav emocionāli noturīgs un ātri var parauties līdzi, nevajag iet iekšā komentāros. Cits varbūt lasa un pasmejas, neuzvelkas, bet citam uzreiz vajag dot pretī.

– Kā cilvēkiem sevi nodarbināt, lai, atrodoties izolācijā vai slēdzoties darbavietai, pastāvīgi nebaiļotos vai nedusmotos?

– Kā jau teicu, pārrunāt ar kādu to, ko jūt. Internets un telefons ir pieejami. Vajag atrast kādu nodarbi, lai prāts būtu aizņemts. Tie var būt rokdarbi, pagaidām nav aizliegts iet uz jūrmalu staigāt. Ir jau profesijas, kurās arī šajos laikos var droši strādāt, jo nav tiešu kontaktu ar cilvēkiem. Ja ģimenei jāsēž mājās, ļoti labi ir spēlēt galda spēles visiem kopā, tās palīdzētu savstarpējā komunikācijā vecākiem ar bērniem un noteikti nomierinātu, atmosfēra kļūtu pozitīvāka.

– Par jauno vīrusu jau izdomāti daudzi joki, bet daļa cilvēku kategoriski iebilst, ka par tādām lietām jokot nedrīkst. Vai smiekli iederas situācijā?

– Es domāju, ka droši var jokot. Vajadzīgs līdzsvars un samērs, lai joki nebūtu neķītri vai personiski. Pats esmu paskatījies vienu otru jociņu. Foršs humoriņš šajā laikā ir ļoti laba lieta. Vajag pajokot, un, ja humors ir pozitīvs, veselīgs un citam citu atbalstošs, tas ir ļoti labi.

6 komentāri

2020-03-18 07:27

Asja: Ir tāds sens teiciens...Joki mēra laikā...Tāpat par palīdzēšanu ..Kapitālismā n viens neviens neko nelīdz...Pašam jātiek galā ar savām problēmām vai palīdz paši tuvākie radinieki..Kāds amerikānis bija ļoti pārsteigts, ka te prasa palīdzību piemēram kaimiņam.Bet tās ir krievu laika paliekas..Amerikā tad tā nav, pašam jātiek ar visu galā..

2020-03-18 08:51

Ja tā padomā: Jā, pajokot var, bet...vai tiešām būtu par ko jokot ???
Daudzi cilvēki zaudē darbus, zaudē iztikas līdzekļus, zaudē ticību ka dzīve reiz uzlabosies...par ko jokot ? Jā, pateicoties vīrusam arī daudz kas uzlabojās - gaisa tīrība,cilvēku savstarpējā sapratne u.c. lietas, kuras ikdienas steigā nenotiek.
Ja pat ikdienā cilvēkiem atšķirās gaume jokojot, vai tiešām tagad būtu īstais laiks vispār jokot un līdz ar to kādu neaizskart ?
Nedomāju viss....

2020-03-18 10:24

Hai!: HaiHai!! Tiem cilvēkiem ,kuriem ir humora izjūta ir dauz vieglāk pārvarēt slimības , likstas dzīvē ! Tas ir viennozīmīgi! Tas jau nenozīmē ,ka viņi nesaprot situācijas nopietnību.. Tie ,kas tēlo ,ka viņus tas neskars un uz viņiem tas neattiecas, ir muļķi, ambiciozi stulbeņi ...Un tādus mēs redzam ,kas ir bijuši covit -19 skartajās zemēs un apdraud citus,,, Bet veselīgs humors vienmēr ir cilvēkiem palīdzējis krīzes situācijās!

2020-03-18 10:37

Yess: Ejiet pie draugiem, smejieties, jauki pavadiet laiku, jo tam kam labs garastāvoklis, tam vīruss neķeras klāt ;)

2020-03-20 13:19

Kaņepe: Kapenieka kungs spēj sniegt ļoti "saturīgas un noderīgas" konsultācijas dažādās dzīves situācijās un jomās par kurām viņam nav nekădas sajēgas. Tajā skaitā bezdarbniekiem. Pirms gada viņš ieteica braukt projām no LV un meklēt darbu ărzemēs.

2020-03-24 06:22

Varis: Šitas galma āksts sieva lāsta liceja un virs bija tāds uzņēmējs ka braukāja ar glaunam mašīnām un cela degunu gaisa tagad sēž ar pliku dirsu uz cementa

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Saistītie raksti

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz