Sestdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Ilga Šuplinska: “Bieži vien skolotāji sūdzas par izdegšanu”

Ilga Šuplinska: “Bieži vien skolotāji sūdzas par izdegšanu”
Foto: Egons Zīverts
28.08.2020 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska vakar, dažas dienas pirms jaunā mācību gada sākuma, apmeklēja Liepāju un piedalījās arī Dabas mājas atklāšanā Zirgu salā.

Kādu nozīmi izglītībā saskatāt šādam objektam kā jaunā Dabas māja?

– Latvijā mums izglītības sistēma ir ar izaugsmes iespējām, maksimāli radoša, šobrīd arī vērsta uz kompetenču izglītību. Tādi elementi kā Dabas māja izglītošanā ir ļoti būtiski. Tradicionālajā modelī pietrūkst tā, ka skolotājs ir gatavs iet dabā kopā ar skolēniem, eksperimentēt, doties ekspedīcijās, iegūt zināšanas, teoriju caur sapratni. Tikko Dabas mājā redzējām daudzdimensiju cilvēka ķermeni, kurā pats vari ielikt vai no tā izņemt noteiktus orgānus.

Tu vari skatīties uz gliemežu māju un saprast, kurā aprites sistēmā gliemezis darbojas. Vari izvēlēties tās vielas, kuras gribētu pārbaudīt mikroskopā, ieraudzīt, cik tās ir atšķirīgas vai līdzīgas. Kad tu praktiski darbojies, uzreiz iegūsti sapratni. Viens no lielākajiem trūkumiem informācijas gadsimtā – tehnoloģijas ir radījušas kā blakni, ka cilvēki paļaujas uz tehnoloģijām un medijiem, kolekcionē ierakstus vai prezentācijas, bet neiedziļinās saturā, jo viņiem šķiet, ka tas pašlaik nav vajadzīgs, gan jau nākamreiz! Vairs nedzird, ko viņiem stāsta. Dabas māja ir viens no tādiem objektiem, kas ļauj radīt arī sapratni, un tas ir ļoti svarīgi.

Vai Latvijā pietiek pedagogu?

– Pateikt, ka pedagogu ir pietiekami, būtu tāpat, kā pateikt, ka Liepāja vai Rīga ir gatava, tas nozīmētu apstāties izaugsmē. Notiek paaudžu nomaiņa. Lielākā daļa Latvijas pedagogu ir vecāki par 45 gadiem. Ļoti gribētos, lai izglītības sistēmā aizvien vairāk un straujāk ienāk jaunākās paaudzes pārstāvji. Jā, mums ir vakances. Ja analizējam tās pamatīgāk, redzam, ka vakances sludina uz atlikušajām stundām – desmit, divpadsmit, sešām. Tas nozīmē, ka skolotājs atsevišķi uz šīm [nepilnās slodzes] stundām atnākt nevar, un tas ir izaicinājums sistēmai, kā organizējam darbu.

Bieži vien skolotāji sūdzas par izdegšanu un par to, ka nenotiek paaudžu nomaiņa. Jautājums – cik mērķtiecīgi skolu direktori ir plānojuši skolu attīstību un vai ir pamanījuši, piemēram, ka fizikas skolotājam jau sen vajadzēja asistentu un tamlīdzīgi. Daudzās reformās vērojam, ka ir nepieciešams ļoti mērķtiecīgs, dziļš skats no konkrētās iestādes iekšpuses, kad paši izvērtē savu attīstību, arī cilvēkkapitālu. Tam ir saistība ar spēju iet laikam līdzi, augstu turēt izaugsmes latiņu, un tam ir saistība ar cilvēka domāšanu, nevis ar vecumu. Kamēr jelkāda reforma nenotiek iekšēji, neviena reforma ārēji nevar mūs izmainīt un nest tālredzīgākus un būtiskākus augļus. Tas attiecas uz jebkuru iestādi, vai tas būtu izglītības sektorā vai kādā citā.

Vai Latvijas skolas ir gatavas mācībām Covid–19 situācijā?

– Tas arī lielā mērā ir atkarīgs no skolas vadības. Ir skolas, kuras ir sagatavojušās tam jau tajos divos pavasara mēnešos, kuros notika attālinātais mācību process. Ir skolas, kas to dara tikai tagad, plāno un veido savu organizatorisko formu. Dažas tam ir sagatavojušās veiksmīgāk, citas aizvien vēl meklē risinājumus. Kopsavilkumu droši vien sniegsim 31. augustā, jo līdz tam skolām ir lūgts iesniegt rīcības plānu ar skaidriem punktiem, sākot no koordinatora, tad kuru modeli izvēlas, kā organizē mācību plūsmu, kā organizēs koplietošanas telpu izmantošanu, kā maina loģistikas nosacījumus.

Kas būs lielākais izaicinājums šajā sarežģītajā laikā?

– Domāšanas maiņa. Arī sākot tikai daļēji attālināto mācību procesu, iesakām nezaudēt digitālo pratību. Tā ir skolotāja spēja, pirmkārt, plānot savu darbu, otrkārt, izvēlēties efektīvākos, vērtīgākos darba paņēmienus, atteikties no tā, kas gadiem ilgi varbūt bija ierasts, kad tu ej klasē, apmēram zini un jūti, kas ir jāmāca, bet neliec uzsvaru uz praktiskām iemaņām, nerēķinies ar to sagatavotības līmeni, kāds ir katram bērnam.

Tāpēc attālinātais mācību process neapšaubāmi ir iespēja, mēs ļoti skaidri apzināmies, ka šī personalizētā mācīšanās, ko izmantojam datorā, ir atslēga bērna spēju atklāšanai. Un jo skolotājs agrāk to sāks izmantot un novērtēs, jo ātrāk, es uzskatu, mēs tuvosimies tam, lai katrs bērns justos labi skolā un saprastu, ka ne visi priekšmeti jāapgūst vienādā līmenī, bet tos, kas padodas labāk, vajag attīstīt pilnīgāk, un bērns skolā nejūtas diskomfortā vai atsvešinātības pozīcijā, ka ar viņu nerēķinās.

Daudziem bērniem pavasara attālinātajā mācību procesā vienīgā viedierīce bija telefons. Vai, jūsuprāt, tas ir pietiekami?

– Tas atkarīgs no vecuma posma. Sākumskolā noteikti var iztikt arī bez tā, ja galīgi vēl nav krīzes situācija. Bet sākot ar 4. klasi un no 7. klases noteikti jātiecas uz to, ka ikvienam cilvēkam, kurš vēlas attīstīties, ir jābūt datoram, jo bez tā nav iespējams informācijas gadsimtā izsekot līdzi ļoti mainīgajam zināšanu un iemaņu spektram. Dators nepieciešams izaugsmei un zināšanām, tam ir jābūt.

Dzīvojam demokrātiskā sabiedrībā, un pilsoniskā līdziesaiste ir ļoti svarīga. Valsts noteikti gādās, lai sociāli mazaizsargātās, daudzbērnu, trūcīgās ģimenes tiktu atbalstītas un lai tām būtu vienlīdzīgas iespējas. Bet noteikti katram indivīdam viņa iespēju robežās ir jāseko bērna izaugsmei.

Vai zināt, cik bērniem valstī trūkst datoru?

– Jūs varētu pajautāt katrai Liepājas skolai, un jūs saņemtu ļoti pretrunīgu informāciju. Marta vidū apjautājām skolas un saņēmām atbildi, ka tie ir varbūt 6300 bērni. Bet, kad šīs viedierīces saņēmām, pēkšņi izrādījās, ka viena skola nezināja, ka informācija par to jāsniedz, citā nebija sapratuši, ka jāsniedz, trešā pateica vēl kaut ko. Tā ir viela pārdomām – cik atbildīgi atbildam aptaujās un vai nav arī cita ceļa, kā iegūt resursus. Manuprāt, Ogres pašvaldība rīkojas absolūti tālredzīgi, paziņojot, ka tā katrai 10. klasei nodrošinās portatīvos datorus. Un tā ir valsts un pašvaldības sadarbība, un to mēs atbalstīsim.

Intervija ar Izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku.

25 komentāri

2020-08-28 07:09

Kilis: Kuram vispār interesē šī pārpratuma viedoklis

2020-08-28 07:33

Tā arī ir: Šis ir precīzi par Liepāju: Daudzās reformās vērojam, ka ir nepieciešams ļoti mērķtiecīgs, dziļš skats no konkrētās iestādes iekšpuses, kad paši izvērtē savu attīstību, arī cilvēkkapitālu. Tam ir saistība ar spēju iet laikam līdzi, augstu turēt izaugsmes latiņu, un tam ir saistība ar cilvēka domāšanu, nevis ar vecumu. Kamēr jelkāda reforma nenotiek iekšēji, neviena reforma ārēji nevar mūs izmainīt un nest tālredzīgākus un būtiskākus augļus. Tas attiecas uz jebkuru iestādi, vai tas būtu izglītības sektorā vai kādā citā.

2020-08-28 08:07

Ty: Varētu kāds gudritis paskaidrot ka tas domāts izdekšana kaut ko dedzina vai ka nu šitie žargoni nav saprotami

2020-08-28 08:11

pss: Nabadziņi skolotāji! Vārgulīši! Smiekli nāk! Lai iet Maximā strādāt. Tur nav izdegšana!

2020-08-28 08:32

Tomāts: Īpaša profesija....visvairāk izdegusī.Jūtu līdzi.

2020-08-28 08:37

tavs vārds: @pss Klau, tev bernu ir? Tu zini, ka viens, divi, tris jau dazreiz griez maju otradi un jebal ir? Tu tagad izdoma, ka ir, ja tev ir 20-30 tadi. Un vel tev viniem kaut kas IR jaiemaca. Kamer vecaki atmet ar roku pat cinai parmajas darbus izpildi.
Kad tauta izaugs lidz tam, ka nesplaus seja tiem, kas veido vinu bernus? Sodien jau ta ir, ka vecakiem tam nav laika, jaskatas seriali un jaglauda telefonins. Un pec tam ka ta ta?-kapec manam divniecins skola :D

2020-08-28 09:01

Dabiskā atlase: Kamēr pēdējais neizdegs, ne kas nemainīsies.

2020-08-28 09:11

Nununu: Skolāji, valsts ir paredzèjusi ka klasē ir 28-30 skolēni un jums jāpadara savs darbs tāpat kā mums citiem atkal savs. Un par ko žēloties! Un mājas darbi nav jāuzdod, jāiemāca klasē!

2020-08-28 09:41

Tomātam un pss: Jūs, Mac-ximas plauktu krāmētāji, saprotams, esat ne tikai fiziski, bet arī garīgi un intelektuāli noguruši. Tā nu tas vienmēr ir, melnā darba veicēji ar zemu intelektu (nesaku, ka tādi ir visi melnstrādnieki un maximnieki, jo dzīve ievieš dažādas korekcijas) nekad nesapratīs garīgā un intelektuālā darba veicējus, kas nogurst un izdeg savādāk.

2020-08-28 09:53

Nu: Daudzi vecāki arī izdega mācot bērnus pavasarī (tā vismaz dzird sūdzamies ). Varu runāt par vienas skolas pedagogiem : viena daļa ar sirdi un dvēseli nododas skološanai ,bet otra - atsēdēt no zvana līdz zvanam un ,ja vēl vadība ir tāda ,ka visu paslaucīt zem tepiķa ,jo galvenais ,lai "ārpuse" daudz maz skaista.. Varbūt nevar visas būt par skolotājām ? Nesaku ,ka darbs ir viegls ,bet kurš tāds ir ? Mūsdienās skola par maz ko atbild ,arī par bērnu drošību un veselību ne (no pieredzes ),kur nu vēl par izglītības kvalitāti ,jo visi izdeguši un algas par mazu laikam.

2020-08-28 10:50

TrueWisdom: Paši balsojāt - pretī dabūjāt :) Skolotājus bez tiesībām un neaizskaramus skolēnus. Tad tagad nav ko sūdzēties ka izlaisti šmurguļi nemācās, neļauj citiem mācīties un maitā nervus mācībspēkam.

2020-08-28 10:54

Ausma: Tad , kad tie vecie, izdegušie, aizies, tad tik jūs redzēsiet! Jaunie uz skolu aiziet caur ''Iespējamo misiju'', kur saņem pieklājīgāku atmaksu par padarīto darbu un ceļ debesīs, jo gaida un cer, ka nu kalpos arī tālāk par pusvelti, an-nē! Drusku to skolotāja''saldo maizīti''(lasot, daļu komentētāju viedokļu), viņi pazūd, neatskatoties. Un nebūs , kas ar tiem rīnumbērniem, kurus nu jaunā sistēma veido strādā. Un, kad tie vēl pieaugs, bez zināšanām, bet ar mutes palaišanas kompetencēm, tad būs vēl lielāka Paradīze! Viņi tak visi gribēs par savu kompetentumu lielas algas saņemt! Aptaujājiet jauniešus, cik, viņuprāt, viņiem būtu jāsaņem(par strādāšanu parasti gan viņi nerunā, jo darbs jau nav tikums-nauda-gan!).

2020-08-28 10:55

Tnhfcyy: Nu kas tagad par skolotājam pat neprot bērnam vienkāršas lietas iemācīt ka vecāki cilvēki jasveicina vai kaimiņi. Nu ja ja pašas skolotājas to nezina kas ir pieklājība. Diemžēl senāk to mācija un kas neklausija prieks tam ir stūris kur apdomāties.

2020-08-28 11:07

TrueWisdom: Stūris bija "senāk". Tagad par tādu gājienu nākošā dienā ziņojums direktorei par mazgadīgā mobingu. Un vēl ar tiesu piedraudēs.

2020-08-28 12:04

Raudātājs: Jebkuram skolotājam ir iespēja mainīt darbu. Iet tur ku ir haļava.

2020-08-28 13:58

Tnhfcyy: Vai tagad ir bērni neklausigi smurguli tik neaizskarami ka bail tālab izaug tādi galerti pat dzīvnieki savus bērnus tramda es gāju 5 km visu ziemu kājām sakot no 1 klases un nekas nav nokritis tagad Ak je tādi pupezi

2020-08-28 14:46

mamma3: Ssuplinskai tiessaam nav sajeegas kaadaa amataa straada , neticu , ka vinnai ir tik nieciiga alga lai ggeerbtos atbistossi amatam...... Truukst klauna sarkanais deguns un atbilstossas cirka kurpes....
Vispaar nesaprotu ssiis eekas nepieciessamiibu pilseetaa, vien tik lai kaadam piepildiitu kabatas....

2020-08-28 16:13

Es arī palīdzēju: Bet,ko teikt pārdevējiem.Tie ir izdeguši vēl vairāk,jo 8-10 h ko strādā pa dienu pircēji atnāk ar savām sliktām emocijām,garastāvokļiem. To visu uzkrauj pārdevējam.Tikmēr covid laikā skolotāji strādāji droši no mājām,bet pārdevēji gāja un iet uz darbu nezinot vai ir saslims no kāda .

2020-08-28 17:32

Mamma: Paši labākie skolotāji ir Liepājas 8.vidusskolā - VISU CIEŅU JUMS !

2020-08-28 20:42

Mammai3: Nē, nu uz šāda veida pasākumu, bija jāierodas vakarkleitās, briljantos un augstpapēžu kurpēs...🤦‍♂️

2020-08-29 21:33

Adelīna: Jāvairo sevī mīlestība, jāstrādā ar mīlestību, un nebūs nekādas izdegšanas. Un bērniem ir jāmācās klātienē. Stipri apšaubāma ir izglītības kvalitāte, mācoties attālināti caur datoru

2020-08-30 09:33

Irēna iberzina42@inbox.lv: Pieliekot klāt stundas ,izsekošana ņemsies spēkā.Jūs vispār zināt cik stundas mēs strādājam mājās,nerunājot jau par saviem iztērētajiem līdzekļiem.Jums nav skaidra šī vide, atnakat pastrādāt vienu nedēļu, tad varbūt īstā bilde būs skaidrāka.

2020-08-30 10:15

Tika: Galīgi garām TnhfcyyI
(Tnhfcyy: Nu kas tagad par skolotājam pat neprot bērnam vienkāršas lietas iemācīt ka vecāki cilvēki jasveicina vai kaimiņi. Nu ja ja pašas skolotājas to nezina kas ir pieklājība. Diemžēl senāk to mācija un kas neklausija prieks tam ir stūris kur apdomāties.)

Ko vaino skolotājus, ka tie tavam bērnam nevar iemācīt pieklājību.
Tas tev pašam jāizdara jau LĪDZ skolai. Neesi ielicis pamatus tad nesūdzies a maja šķība, greiza.
(

2020-08-31 07:30

Jurka: Kam vajadzīga IZM un šuplinska? Ja katras skolas administrācija sitas ar covid un šuplinskas kantora sastrādāto kā var un prot?
Par kādu naudu algos to "izdegušā fiziķa"asistentu? dalīs fiziķa "milzu" algu uz 2? baidos, ka rezultātā nebūs ne fiziķa, ne asistenta...

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz