Sestdiena, 30. maijs Lolita, Vitolds, Letīcija

Ināra Kalnarāja: Jāņu nakts ir tā bērnu ieņemšanas nakts

Ināra Kalnarāja: Jāņu nakts ir tā bērnu ieņemšanas nakts
Foto: no personīgā arhīva
22.06.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Līgo svētki latvietim ir iekodēti visdziļāk, nevieni citi līdzi tiem nestāv. Bet vai mēs šos svētkus vēl svinam, tā kā pienākas, nu gan ir cita lieta. Problēma ir tajā, ka tagad cilvēki dzīvo pilsētās, kur īsti nevar vienkārši paņemt cienastu un līgodams, dziedādams iet pie kaimiņiem. Aplīgot un pie reizes svētību aiznest. Aplīgošana pazudusi tieši tāpat kā Ziemassvētku ķekatās iešana.

Pilsētas meitas nav naskas arī uz vainadziņu pīšanu, cik es te novēroju. Ja brauc kaut kur uz laukiem, tad jau vēl nopin, citādāk vairs ne. Vairākus gadus līgoju Rīgā, Dzegužkalnā, tur pat ir vainagu pīšanas darbnīciņas, bet es neteiktu, ka šo iespēju īpaši izmanto. Jāņiem gan kroņus vēl liek. Ugunskuri ar tiek dedzināti, bet vai pār viņiem kāds vēl lec? Tagad jau īsti nevar, drēbes sintētiskas, ka nesabojā. Lēkšana pāri ugunskuram ir auglības rituāls. Jaunie lec, vecie sēd sētā un ēd desas. Tiem jau gana viss. Jaunajiem gan jālec, lai dzimst bērniņi, Jāņu nakts ir tā bērnu ieņemšanas nakts jau no seniem laikiem. Kaut gan nevar saprast, gadās, ka jaunieši šajos svētkos ir tik neadekvāti, ka varbūt labāk, lai nelec.

Tautastērpu gan obligāti nav jāvelk, bet viedokļi atšķiras. Tautastērps ir bagātība, un tas jāvelk lielajos godos – kāzās, krustabās, kaut vai tāpēc, ka tā vienkārši pa zāli, rasu un lietu negribas vazāt. Tomēr tautiskā piesitiena prasās – var jau vienkārši skaistus garus lina vai vilnas svārkus uzvilkt, ar jostu pārsiet, lina blūzē saktu iespraust. Tā kā Jāņu naktis mēdz būt vēsas un mitras, var noderēt skaista un laba seģene vai lakats.

Cik man zināms, uz ārzemēm izbraukušie latvieši vēl turas pie tradīcijām. Mani paziņas Norvēģijā, Bergenā, kur ir stipra latviešu komūna, uzveda pat teātra izrādes, kurām ir arī folkloras piesitiens. Saviem spēkiem viņi bija iestudējuši izrādi “Īsa pamācība mīlēšanā”. Bet, redz, ārzemēs jau pulksten 23 šie svētki ir jābeidz, jābūt mieram un klusumam.

Tradīcijas, laiki un cilvēki mainās, mēs nevaram noturēt to, kas bijis.

Mēs vairs neesam laukos. Agrāk katrā lauku dārziņā kūrās ugunskurs, radi viens pie otra brauca ciemos. Tagad visi pulcējas lielajās svinību vietās. Vistraģiskākais ir tas, ja Līgo vakarā neskan līgodziesmas. Cilvēki svētkos dzied maz, bet tas ir tik svarīgi. Mēs dzeram alu, priecājamies, svinam un visu nakti neguļam, bet līgot aizmirstam. Agrāk vecmāmiņas ar bērniem gāja ganos un dziedāja līgodziesmiņas, mācījās, tagad vienīgi lielveikalos var dzirdēt. Tas ir skumji, ka lielie veikali kļūst par mūsdienu kultūras centriem. Tomēr ir labi, ka mēs šo nakti esam sev paturējuši, zinām, ka viņa ir un ka tā jānosvin. Tāpēc dziediet un leciet pāri ugunskuriem, lai mums dzimst tie bērniņi!

Folkloras centra “Namīns” vadītāja Ināra Kalnarāja

23 komentāri

2019-06-22 11:11

čiks vien: Cik ta pašai to bērnu ?

2019-06-22 14:36

Terēze: Paldies cienījamajai Liepājas Tautas teātra režisorei par latviešu tautisko tradīciju kopšanu, glabāšanu un godā celšanu Līgo vakarā liepājnieki aicināti uz izrādi.Režisores ,,bērni,, un ,,mazbērni,, ir arī visi tie daudzie jaunieši, kuri caur pašdarbības teātri veidojas par kultūrāliem cilvēkiem ar augstu nacionālo pašapziņu.

2019-06-22 16:41

drāzējs: Kā šai sievietei nav kauna! Atbalsta izvirtību ar haotisku drātēšanos svētkos un nosauc jauniešus par neadekvātiem.
Ko visu laiku var vāvulot agrāk bija tā, agrāk bija šitā, agrāk zāle bija zaļāka. Sieviete aizmirsusi, kurā gadimtā mēs dzīvojam. Ko viņa nekaifo par akmens laikmetu?? Tas ir tikai loģiski, ka laikam skrienot atmiņas zūd, rodas jaunas vērtības.
Un nav ko lepoties ar paziņām emigrantiem, kuri ir tik vārgi cīņā pret grūtībām , ka pametuši Dzimteni, lai dotos laimes zemes meklējumos. Tādiem vispār vajadzētu liegt svinēt mūsu svētkus! Lai sēž savā laimes zemē un strādā savos zivju cehos!

2019-06-22 17:13

Sābris: Šis raksts ir ,,ražošanas brāķis,,jo ir ātrumā ievietiots ,,saulgriežu ,, nišas aizpildīšanai.Akmens jāmet raksta autora dārziņā.Visu cieņu I.Kalnarājai un viņas vadītajiem kolektīviem.,,Atštaukas,, godam nes Liepājas vārdu gan Latvijā,gan ārpus tās robežām.Liepājas tautas teātra izrāde būs skatāma 23.jūnijā līgosvētku pasākumā.

2019-06-22 17:14

A kas: tā iNĀRA kALNARĀJA tāda ir?

2019-06-23 03:21

Bmw: Tu drāzēj tālāk par ķupu kāpu bijis nēsi.Es strādāju Bavārijas motorrūpnīcā-BMV.Tu vari uz vēdera ložņāt un nenopelnīsi gadā tik cik es mēnesī.Tādi idioti kā Tu apskauž mūs.Jo mums ir labi darba apstākļi un cilvēcīgās attiecības ar priekšniekiem un kolēģiem.Citu jau neko tādi kā Tu nespēj.Tāpēc jau tāds kāds jūsos.Skaudība jūtama tavā katrā teikumā.Tādi kā tu neko nekad nesasniegs.Un tālāk par Latvijas robežu netiks.Kaut arī tev to ļoti gribētos.To var just tavā rakstā.Gļēvulis.Te tu baigo varoni tēlo,anonīmi apzākā cilvēkus.Uz ielas Tev dūša nebūtu klāt man pienākt.Arī no tās sievietes tev reāli būtu bail kuru tu nomelnoji savā rakstā.

2019-06-23 07:20

fhffhfh: A ko tu tāds BORZIJS ? Iekoda pareizi ? Sēdi savā BM V un nežvanksti . Rakstīt iemācies savu darba ??? vietu

2019-06-23 09:07

Jāņi: Svētki ir Jāņi . Daudzās tautās ir līdzīgi svētki ar līdzīgiem nosaukumiem. Ja neviens nav iemācījis, tad pašam jāmācās svētkus svinēt. Informāciju var atrast. Ne jau virsrakstos tā ir. Svētki mainās , bet svētku gars jāsaglabā,lai visi darbi padarīti, sēta sakopta ,visa dzīvā radībiņa jūtas labi, tad var rotāties , tad var kopā sadziedāt, bet papardes ziedu meklē VIENATNĒ ,jo tikai tā var pie augstākas gudrības tikt. Un neviens vairs niekus neiestāstīs,pats zināsi , ko drīkst un ko vajag darīt.

2019-06-23 10:49

Unnis: Nafig man tie Līgo svētki,
Vienu reizi vasarā!!!
Kad es gribu. Tad es dzeru,
Kaut vai rītā vakarā!!

2019-06-23 11:24

Vaira: Liepājā ir smuki veči,kaņķē, kaņķē,Stipru sievu izauklēti kaņķē........Lai tā tauta vairotosi,kaņķē, kaņķē, Vaiga gudru valdībiņu Līīī- goh!!!

2019-06-23 12:38

to bē em vē: Es strādāju Latvijā, pietiekoši labi atalgotā amatā. I nedomāju savu Dzimteni pamest, lai būtu banānu lasītājs ārzemēs! Bavārijas motorrūpnīcā-BMV tu noteikti esi direktors?:D Nu vismaz vietnieks?:D Tas nekas, ka akstīt neproti, abas rokas kreisās un smadzeņu nav! Tā nav skaudība, tā ir nožēla par tādiem kā tu, un tādiem es noteikti klāt neietu. Mani neinteresē pakāpienu zemāks radījums. Un tu esi tāds zābaks, ka neapjēdz, viedokļa paušanas atšķirību no zākāšanas! Neviens te nav nomelnots. Vajag padomāt uz kādām izklaidēm tiek aicināta jaunatne, nevajag jaunatni nomelnot nosaukt par neadekvētiem (tas ir lasāms rakstā tieši un konkrēti!), un neviens skarbas piebildes neizteiks!

2019-06-24 08:56

tātad: Sēdi kantorī un tevi neinteresē par tevi zemākā pakāpē esošs cilvēks- nu ko, vismaz skaidri sevi parādīji

2019-06-24 09:50

Unnis: Tā jau ir--labs pisiens jāņu naktī par skādi nenāk.

2019-06-24 17:01

Bmw: Ak jā.Letiņš jau nejēdz ko nozīmē BMV.Ha ha ha.

2019-06-24 17:12

Bmw: To nē em vēl.Tu gan rakstīt māki.Pašam smiekli nenāk?Jefiņš esi un palikuši.Kā pats raksti -akstīt.Laikam jau esi pats tāds āksts.Ha Ha Ha...

2019-06-24 18:32

ausainis: Viss pareizi. Tādi deģenerāti kā Bmv neprot raksti, bet tikai akstīt! Līdz zemākai pakāpei tam Bmv pamuļķim jāaug.

Piesieties var jebkam. Piemēram. komentētājam 17:12 -teikums -"Jefiņš esi un palikuši". Kauna nav? Rakstīt neproti?? Gan jau , ka no zivju fasēšanas Norvēģijā pirksteļi tā smird un glumi kļuvuši, ka nevari uz pogām trāpīt, losi/-e?

2019-06-25 06:46

propper: Unnis

Tā jau ir--labs pisiens jāņu naktī par skādi nenāk. ŠITAM ES PIEKRĪTU ,PĀRĒJĀ JŪSU VĀVUĻOŠANA NOBĀL!

2019-06-25 08:09

Ak vai: Tai nu laikam vairs nav par ko runāt, ka šādi “jāspīd”

2019-06-27 16:14

Praktiskais: Es jāņoa vismaz trim precētām dāmām salaidu iekšā. Tā ka drīz viņu ģimenēs gaidāms pieaugums.

2019-06-27 17:07

Opis VA: Un tad brīns kur tie defektīvie rodas.

2019-06-27 17:17

matj tvoju: I.K.alnarājai nemaz kauna nav,-spriedelējot par tik nopietnām lietām ??? Vecene galīgi prātu izkūkojusi.

2019-06-28 09:40

ĻOTI: nepatīkams sievišķis..Tad jau pensionāri arī ir neadekvāti.Paskatoties kā viņi uzvedas veikalos vai sabiedriskās vietās-iedomājas ka ir pasaules nabas.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz