Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ints Grasis: Vai rietumu vējš galvassāpes aizpūš līdz Rīgai?

Ints Grasis: Vai rietumu vējš galvassāpes aizpūš līdz Rīgai?
04.06.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Kāds pirmsgatavībā esošs likumprojekts uz brīdi parādījās satiksmes ministrijas mājaslapā, bet pēc tam nozuda… Grūti iedomāties, ka ministrijas līmenī var būt tā, ka kāds uz savu galvu krauj kaut ko iekšā mājaslapā, kuras adresē ir valstiska atzīme – gov (government – valdība). Runa ir par grozījumiem Liepājas Speciālās ekonomiskas zonas likumā jeb Liepājas SEZ pārveidi par valsts kapitālsabiedrību. Par to, kāpēc atklātībā nonāca dokuments, kurā, kā atzina pats satiksmes ministrs Tālis Linkaits, parādījies kaut kāds ”savdabīgs teksts”, ierosināta dienesta izmeklēšana.

Tas, ko liepājnieki uz brīdi publicētajos grozījumos ieraudzīja, sliktās priekšnojautas tikai paspilgtināja, jo bija redzams, ka teju par divām trešdaļām pilsētas teritorijas teikšana varētu būt valsts kapitālsabiedrībai, kurā pilsētas pārstāvjiem ir mazākums. Protams, var jau teikt, ka liepājnieku apelēšana pie vēsturiskajiem sasniegumiem – absolūti degradētas vides ar padomju militāro mantojumu, grimekļiem, piesārņojumu attīstīšana līdz industriālajiem parkiem un jaunām ražotnēm – ir tāda spēle uz jūtām, bet, piedodiet, kāpēc gan būtu jāsamierinās ar šādu valsts invāziju pašvaldības teritorijā bez cīņas?

Jaunā konservatīvā partija un satiksmes ministrs Tālis Linkaits virzās uz savu politisko apsolījumu vēlētājiem sakārtot un uzlabot lielo ostu pārvaldības modeli un par valsts kapitālsabiedrībām paredzēts pārveidot visas trīs lielās ostas – Rīgu, Ventspili, Liepāju. Ticu, ka tas nav darīts aiz ļauniem nolūkiem, jo mērķis taču ir uzlabot ostas pārvaldību, bet… Pats ministrs atzinis, ka ar Liepājas ostas pārvaldību viss ir kārtībā.

Liepājas SEZ ir atvasināta publiska persona, augstākā kolektīvā Liepājas SEZ uzraudzības un pārvaldes institūcija ir valde, kurā ir deviņi valdes locekļi: trīs valsts interešu pārstāvji, kuri deleģēti no Ekonomikas ministrijas, Finanšu ministrijas un Satiksmes ministrijas, trīs Liepājas pilsētas domes un trīs uzņēmēju vides pārstāvji. Vai nav pietiekami reprezentabli un godīgi?

Piemēram, izveidotā Latgales SEZ arī ir tāda pati publiski atvasināta organizācija, Rēzeknes SEZ darbojas uz tādiem pašiem principiem. Savukārt 82 procenti tā saucamajā vakareiropā ostas ir pašvaldību pārvaldē. Skandināvijas ostas pamatā ir pašvaldību pārziņā.

Kapitālsabiedrības ir tendētas uz peļņas gūšanu. Bet tā nav vienādības zīme ar ražošanas attīstību un darbavietu radīšanu. Bet – tieši tas liepājniekiem ir svarīgi. Vai valsts kapitālsabiedrība, piemēram, kādā no nākamajām krīzēm Liepājas ostas nopelnīto naudu nevarētu pārdalīt citiem mērķiem? Varētu taču. Arī, piemēram, lai attīstītu kaut ko Rīgas ostā, nevis atstātu Liepājā, jo saimniekošanu Latvijas ostās esot jāuzlūko kā vienotu sistēmu, kura savā iekšienē nekonkurē. Tās ir bažas, ka gan Liepājas ostas, gan lielas pilsētas daļas dienaskārtību kāds noteiks no Rīgas. Lidosta taču arī galu galā atrodas SEZ teritorijā.

Uzņēmēji šobrīd bauda SEZ atvieglojumus – 80 procentu atlaidi uzņēmuma ienākumu nodoklim, 80 procentu atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim un citus. Kā būs tālāk? Kā būs ar ieguldījumiem? Nenoteiktība noteikti neveicina investīciju piesaisti.

Ne vienmēr no Rīgas var redzēt reģionu vajadzības. Nezinu, vai tas ir veiksmīgs piemērs, bet daļu bijušā metalurģiskā uzņēmuma teritorijas un mantas pārvalda valsts uzņēmums – Privatizācijas aģentūra. Kādi ir tās panākumi šīs teritorijas apgūšanā un attīstībā trīs četros gados? Cilvēki, droši vien aģentūrā cītīgi strādā, bet viņiem arī bez bankrotējušā metalurga ir daudz darāmā un par šo teritoriju gan jau viņiem galva sāp maz – viņi ir Rīgā. Galva sāp liepājniekiem, jo viņi dzīvo te – Liepājā.

Ints Grasis, izdevniecības ”Kurzemes Vārds” vadītājs

8 komentāri

2020-06-04 11:51

Incs: Es ļoti labi protu atspoguļot to ko man liek atspoguļot!

2020-06-04 12:12

!!!: Uz doto momentu vienalga nav nekāda labuma pilsētniekiem , labums ir tikai šaurai ļaužu kopai , pilnīgi pajāt uz visu šo !!

2020-06-04 15:21

ej: vieni grābēji cenšas nostumt malā otrus grābējus,liepājnieki un pilsētai kopumā no sez nav nekāda labuma,lai gan varētu būt,ja grābējiem nebūtu tik lielas kabatas

2020-06-04 15:38

Skats uz provinci: Nav runa par vējiem, bet gan par prasmi attīstīt pilsētu! Bet, to nav iespējams izdarīt, ja, izmantojot divas trešdaļas no Liepājas teritorijas firmu vajadzībām + 80% atlaidi no nodokļiem, kas liepājniekiem ir tik nepieciešami, taču nenonāk pilsētas budžetā, bet tiek pārvērts par slogu iedzīvotājiem, kas ikdienā izjūt šo milzīgo netaisnību. Izcilākie prāti un spējīgākie jaunieši no šīs reģiona pilsētas jau sen devušies prom. Radošus un spējīgus cilvēkus šis provinciālisms un žurnālistu prātojumi neiedvesmo.

2020-06-05 21:52

Oranžais: Ints Grasis un viņa kompānija ir kļuvuši par dzelteniem diedelniekiem.

2020-06-06 13:27

Ješka parastais: Nu re, pašvaldibu vēlēšanas nav aiz kalniem "Komunista'' aģitatoriem jāmēģina atrast kāds vientiesis kurš nobalso par viņu sponsoriem,ar to arī ir izskaidrojama attēlā redzamā personāža pēdējā laika aktivitāte.

2020-06-06 19:04

SeskisU: Pēc jaunākajiem pētījumiem Latgale sākas jau aiz Ventas!

2020-06-08 13:55

H:V: Liepāja ir kļuvusi par vienu lielu nabagmāju, kurā dzīvo ubagi, kas vergo par vēdera tiesu. Skumji, bet fakts.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Saistītie raksti

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz