Sestdiena, 23. janvāris Grieta, Strauta, Rebeka
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Ita Cērmane: Nevar prasīt, lai amatnieks darinājumus tirgo par materiāla cenu

Ita Cērmane: Nevar prasīt, lai amatnieks darinājumus tirgo par materiāla cenu
Foto: Jānis Vecbrālis
27.03.2018 12:30

Ita Cērmane, žurnāliste

Atslēgvārdi

Šīs nedēļas nogalē daudzviet notiks Lieldienu tirdziņi. Drīz būs arī Jurģu gadatirgi. Un cik tad vairs tālu lielais Līvas ciema tirgus. Neatņemama tirdziņu un gadatirgu sastāvdaļa ir dažādu amatnieku un mākslinieku darinātās lietas – pinumi, rotas, adījumi utt.

Protams, daudzi apmeklētāji tirgū liek akcentu uz dažādiem lauku labumiem, lai palutinātu savas garšas kārpiņas. Taču vairums tomēr šajos pasākumos meklē ko oriģinālu un vērtīgu – ne vienai dienai. Piemēram, interesantus adījumus un tamborējumus, pinumus, rotkaļu piedāvājumu utt.

Bieži nācies novērot, ka potenciālie pircēji, izcilājuši un kārām acīm aplūkojuši kādu rokām darinātu lietu, tomēr noliek to atpakaļ, jo uzskata: par dārgu. Arī amatnieki atzīst, ka nereti ir nevis pircēji, bet ekskursanti, kuri ieradušies acis pamielot, bet maciņus vaļā never.

Dažs potenciālais pircējs, kādu lietu iekārojis, mēģina kaulēties. Un ir saskumis, kad pārdevējs cenu nenolaiž vai pazemina tikai pavisam nedaudz – lai nenolaistu zem pašizmaksas.

Te nu ir jāsaprot viena būtiska lieta. Amatnieku darinājumiem cenu veido materiāls un roku darbs. Nesen gadījās būt lieciniecei situācijai, kad kungs cienījamos gados vēlējās iegādāties ar rokām adītas īstas vilnas zeķes. Adītājas nosauktā cena – 10 eiro – viņam par 44.izmēra zeķēm šķita par dārgu.

Kad adītāja sāka skaidrot, cik materiāla bija nepieciešams, cik tas maksāja, kā arī to, cik laika nepieciešams, lai adījums taptu, vīrietis pat neklausījās. Norājis adītāju, nosaukdams viņu par izspiedēju, vīrietis devās prom. Protams, neiegādājies nelaimīgās zeķes.

Tā kā pati esmu rokdarbniece, ļoti labi zinu, kāda ir patiesā vērtība amatnieku darinājumiem. Piemēram, zīdaiņu zābaciņu, kurus visbiežāk tirgo par 5 līdz 7 eiro, cena ir adekvāta. Pirmkārt, ir jāiegādājas gana kvalitatīva dzija, kas nebūt nav lēta, un aksesuāri, kas nepieciešami darbam. Otrkārt, ir jārēķina darbs. Pāra zābaciņu noadīšanai vai notamborēšanai kopā ar noformēšanu kā minimums nepieciešamas 3 stundas.

Te varam parēķināt, cik materiāla nepieciešams un darba stundu jāiegulda, lai taptu iepriekš pieminētās 44.izmēra vīriešu zeķes… Tāpat varam parēķināt, cik materiāls nepieciešams un darbs jāiegulda, lai nopītu grozu, izvirpotu bļodu, noadītu jaku vai svīteri utt.

Nereti nākas dzirdēt: veikalā zeķes var nopirkt daudz lētāk; zīdaiņu zābaciņus var atrast par 3 eiro… Protams! Ķīnas vai Korejas ražojuma, kas nebūt nav roku darbs! Un reizēm ir ar apšaubāmu kvalitāti…

Var jau teikt: ja uzskatāt amatnieku darinājumus par pārlieku dārgiem, nepērciet. Bet neteikšu tā. Teikšu ko citu. Tiem, kuri vēl neprot neko paši izgatavot, iemācieties, pamēģiniet un tad redzēsit, cik laika un darba tas prasa. Un tad paskatīsimies, kādu cenu nosauksit…

Otra šīs medaļas puse ir tā, ka Latvijā roku darbs netiek adekvāti novērtēts. Esmu pārliecinājusies, ka vecās Eiropas valstīs amatnieku darinājumi maksā piecas un pat desmit reizes dārgāk. Un ne vien tādēļ, ka tur roku darbam ir lielāka vērtība. Arī tādēļ, ka tur ir cita pirktspēja.

31 komentāri

2018-03-27 12:39

nevienam: meko parmest nevaram -- abiem taisniba !!!

2018-03-27 13:49

Jou: Un vienas piparkūkas vai kartupeļa izcepšana arī ir 2€ vērta?

2018-03-27 14:37

Jeeriks: a tu pamēģini, redzēsi kas tur sanāk

2018-03-27 15:06

pārdevēju negausība: Cenas par paštaisītiem grabuļiem ir vājprātā uzpūstas. Pagājušā gadā ievēroju plastmasas matu stīpiņas, kas aplīmētas ar prastām , Ķīnas ražojuma plastmasas puķēm. Par tādu neglītumu prasīja padsmit eiro! Tas ir normāli? Pat pa velti tādu neņemtu! Un notirgot zemas kvalitātes, vecā eļļā vārītu taukainu kartupeli par 2 euro gabalā, ir patiešām māksla. Sīkie tādu neveselīgu taukainu ēdienu ieraugot, protams, ka grib to iestūķēt kuņģī. Un vecāki tik indē savus bērneļus. Un tad brīnāmies kāpēc jauniem cilvēkiem tik bieži sastopama aptaukošanās un vēzis.

2018-03-27 15:20

Ulisonis: Vienreiz beidz fantazēt - parādi vecās eiropas valsti, kur kāds zeķes pirks pa 40 eiro. Protams amatniekiem jāpelna par savu darbu, tur nav ko noliegt, bet jāatceras kādi ir ienākumi. Un ne visi darinājumi ir sirds darbs, liela daļa masveidā tiek štancētu priekš šādim pasākumiem. Un cik būs tie cilvēki, kam vajag kau kādu koka štruntiņu. ok kādu mākslasdarbu ko var nolikt goda vietā, bet 90% tur tādu nav.

2018-03-27 16:43

Izvēle , Ulisoni!: Pērc vai izgatavo pats, bet nevar taču pircējs darinātājam diktēt cenu.Pērc pie cita vai izvēles citu preci.Un viss nav jānopērk.

2018-03-27 17:23

Neadītāja: Gribu redzēt to Eiropas valsti, kur bērnu zeķes ar rokām adītas maksā 40 eiro. Nevajag pārspīlēt. Lielākā problēma ar tiem vietējiem amatniekiem ir tāda, ka paši izdomā kaut ko saadīt un tad brīnās, un liek justies citiem vainīgiem par to, ka nevienam to nevajag. Nu nevajag katrai adītājai iedomāties, ka visai pasaulei būtu jābūt sajūsmā par katras adītājas veikumu. Ir jauki, ka māk adīt un to dara, bet, lūdzu, neliekat justies vainīgiem tiem, kuri nevēlas par 10 eur pirkt bērnu zeķes.

2018-03-27 17:58

ejT: ārzemēs svētkos gadatirgos parasti visu var iegādāties daudz lētāk nekā parastā dienā pie mums viss ir otrādi kā svētku tirdziņš tā cenas paceltas

2018-03-27 19:52

z: Lai tik cilvēki strādā. Ja būs smuki un noderīgi- katrai lietai savs pircējs.

2018-03-27 20:24

elza-: Īsti nav saprotams šī raksta mērķis, vai tā ir aģitācija pēc pircējiem?

2018-03-28 10:55

to elza-: Raksts domāts lai pircējs justos vainīgs un maisāmo un pirktu to maisāmo lā pa 20 eiro vai gaļas dēlīti pa 50 eiro.pstiņu

2018-03-28 11:21

elza-: Kādas muļķības-katrs pērk to ko viņam vajag par pašam pieņemamu cenu,atrodot veikalu vai citu vietu, bez vainas sajūtām. Un šādi raksti tikai vēl vairāk mulsina cilvēkus,kaut ko varbūt uzspiežot viņiem darīt.

2018-03-28 12:21

Nu bet: Tieši tā- nevajag aizmirst par pirktspēju. Jeb nu arī produkcija tad ir jāorientē uz citu pircēju vidi. Taču, vairumam cenas ir uzpūstas pārāk nesamērīgi.

2018-03-29 09:20

eri: Bet neviens taču neliek pirkt to, kas liekas pa dārgu. Var gatavot pats vai iet uz MAXIMU. Par ko vispār kašķis?

2018-03-29 10:23

dzervite: 44 izmēra zeķu pāri uzadīt vienā dienā jau nu gan nevar un tīras vilnas cena viena pāra tik lielai kājai būs ap 200 gr. Nu tad, gudrinieki, padomājiet vai paši vispār strādāsiet par 2 euro DIENĀ ! Kad palasa šos komentārus tad ,liekas, ka ar prātu te rets kurš draudzējas...!!!!!

2018-03-29 10:54

dzervitei: dzervite, bet 1 , vecā, lētā eļļā vārīta kartupeļa tirgošana pa 2eur GABALĀ ir normāli? Pusdienā eļļa jau ir melna, bet neies liet jaunu! Nekad tādu sū.. nepirktu. Zeķu pāri, neiespringstot var uzadīt 2 dienās. Un no tīras vilnas zeķes vispār neada. Bērnu zeķītēm - aptuveni 70-80 g,Sieviešu zeķēm - aptuveni 100-120 g, Vīriešu zeķēm - aptuveni 120-150 g Lētus dzijas atlikumus var nopirkt humpalās, audumu veikalos, arī Lietuvā ir lēta dzija. Un tā nav strādāšana, bet gan hobijs. Cenas ir pat ļoti uzpūstas. Nu tad brīnās, kāpēc nestāv rinda un nepērk! Katrs lai dara kā grib. Var pirkt, var nepirkt. Cilvēki te dalās ar viedokļiem.

2018-03-29 18:15

annis: Dažai labai dizainerei un modelētājai vajadzētu nolaisties no nepamatoti ieņemtiem augstumiem. Pavirši sašūtam tauriņam ar piemontētu Ķīnā ražotu "tautisku" prievīti nav pamata likt kosmosa cenu.

2018-03-30 00:22

xsd: Sakarīgi, ka cenas uzpūstas un nepamatotas par štruntiem. Adu savam priekam un ģimenei, radiem. Zinu, cik maksā vai izmaksā, nevajag uzpūst. Vīriešu zeķu pāri mierīgi noadu 8 stundās, kur te ņaud, ka zīdaiņa čībiņām vajagot 3 h. 3 stundas vajadzīgas tam, kas ada pīpājot un kafiju dzerot.

2018-03-30 01:13

neta: Pircējam ir izvēle-kāpēc obligāti jāpērk,ja var dabūt lētāk. Un,ja godīgi, ja būtu tās pensijas lielākas,tad jau tik dikti neskatītos uz to cenu.varbūt..vai tāpēc uzreiz ekskursanti..es tā neteiktu..

2018-03-30 08:55

Jānis8474i47: Vajag ieejas maksu likt ekskursantiem. Piemēram kā Rīgā brīvdabas muzejā

2018-03-30 09:02

Jānis746747567899: var katram kas kaut ko nopēr uzspiež uz pieres zieğeli, izejā kam nav zieğeļa nolàmā un iedod pendeli

2018-03-30 12:42

dzervite: Tiem kam cenas ir par lielām neviens arī neko neliek pirkt-zeķes adiet paši no humpalas dzijām un kartupeļus vāriet svaigā eļļā mājās- par ko te vispār ir "cepiens" Es zeķes adu pati no tīras vilnas un tāpēc pat nezinu cik maksā uzadītas, tas pats arī attiecas uz kartupeļiem. Pērk tas kam ir nauda un pats neko negrib vai nemāk darīt.

2018-03-30 19:50

to dzervite: Cepiens ir par rakstu. Ja autorei bij tiesības rakstu uzcept un visiem pārmest, ka šiem nepatīk zeķes pa 10 eiro. Tad lasītājiem ir tiesības to rakstu nokomentēt. Tā saucas izteiksmes brīvība. Nevar visi piekrist katram s... ko kāds pseido žurnālists pulicē.

2018-03-30 22:53

selma: Nepiekrītu autorei par "vecās Eiropas" valstīm un cenām. Jau daudzus gadus dzīvoju Eiropas bagātākajā valstī, vēl nav gadījies redzēt rokdarbus pārdodam par 5 un 10 kārt lielāku cenu nekā Latvijā...Runa ir par adījumiem. Varbūt galvaspilsētā, varbūt salonos ar 50% uzcenojumu (nu apmēram kā Vecrīgas tūristu bodītēs), bet arī tad labi ja dubulta cena pret LV tirgu. Laukos un mazpilsētās vispār nav ko runāt - 20 eiro par vilnas zeķu pāri ir augstākais, ko var saņemt adītājs (salīdzinājumam, algotā darbā man stundas likme ir pāri 20 eiro...) Un tāpat pircēji skatās tirdziņos un meklē ko lētāku...un aiziet nenopērkot. Morāle: turīga sabiedrība arī skaita naudu un jābeidz izplatīt mīti par varenplašo un izdevīgo ārzemju tirgu.

2018-03-31 08:32

Elza Dzērvītei: Pilnīgi pareizi - pieauguša cilvéka zeķu pāri neiespringstot var noadīt 2 dienās. Tātad 16 darba stundās. Vienas stundas minimālā likme tagad ir mainīga - no 2,34 līdz 2,69 € stundā. Tātad rēķiniet - vidēji 2,5 x 16 ir 40 € par darbu, pieliekam materiālu un nodokļus. Un zeķu pāra normālās izmaksas ir virs 50 € par pieauguša cilvēka zeķu pāri. Viss, kas tiek tirgots lētāk, tiek daļēji dāvināts pircējam, par savu darbu saņemot mazāk, kā saņem visvienkāršākais nekvalificēta darba veicējs. Bet zeķu adīšana ir krietni kvalificēts darbs. Ja neticat, pamēģiniet paši. Es neadu zeķes pārdošanai, tāpēc šis nav reklāmas raksts. Bet adu daudz un zinu, cik šis darbs ir vērts. Tiem, kam šķiet, ka adītāji par saviem adījumiem prasa pārāk daudz, iesaku iemācīties adīt un noadīt vismaz 1 zeķu pāri, pirms iet un kaut ko kādam stāstīt.

2018-03-31 09:49

to Elza Dzērvītei: Tev ieteiktu pamācīties par tirgus ekanomiku. Tas ka tu ilgi un dikti adiji un vēlies saņemt par to sev vēlamo summu, tā ir tava ne pircēja problēma.

2018-03-31 10:13

Itai: Nevar prasīt lai Ita ko sakarīgu uzraksta! Nezinu neko par zeķu adīšanu tāpat kā Ita par bļodu virpošanu! Es zinu par virpošanu un daudz bļodu savirpojis, nu neprasa tas lielu laiku vai baigo piepūli! Nemurgo par to kur neko nesajēdz!

2018-03-31 19:16

dzervite: Izteikšanās brīvība nav savienojama ar rupjībām ,apvainojošiem izteikumiem vērstu pret kādu personu.Tas vienīgi liecina ,ka dažam labam komentāru rakstītājam ir problēmas ar komunikāciju kulturālā formā. Un ja reiz tas nav apgūts ,tad nevajag arī rakstīt komentārus sabiedriskā vietnē ! Būtu pat vēlams ,lai šiem rupjību rakstītājiem liegtu tālāku pieeju komentāru rakstīšanai.

2018-04-01 08:50

Elzai: Tātad normālā valstī, kur stundas likme ir ap 20€,zeķēm būtu jāmaksā 323€ (3 € dzija)?

2018-04-01 16:13

Esence': Nu ja gribēs pirks arī pa €50 zekju pāri,kāds varbūt pats noadīs, bet vēl kāds varbūt Maximā izpārdošanā nopirks. :)

2018-04-01 22:21

Adītāja: Domāju, ka autore vienkārši aicina aizdomāties, ka roku darbs netop ātri. Pati savus rokdarbus dāvinu, jo saprotu, ka tiem adekvātu samaksu diez vai Latvijā daudzi ir gatavi samaksāt. Jā, kvalitāte rokdarbiem tirdziņos ir dažāda, bet tā jau ir pircēja izvēle - ko pirkt vai nepirkt.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz