Otrdiena, 11. augusts Liega, Olga, Zita, Zigita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ita Cērmane: Svešais var būt bīstams!

Ita Cērmane: Svešais var būt bīstams!
Foto: Jānis Vecbrālis
03.08.2017 14:23

Ita Cērmane, žurnāliste

Pirms pāris dienām sastapu kaimiņu, kurš manāmi satraucies atstāstīja paša piedzīvotu gadījumu Liepājas Dienvidrietumu rajonā. Un pauda bažas par bērnu drošību.

Vakarā pēc darba vīrietis devies uz dzīves vietai tuvāko veikalu – tirdzniecības centru ”Baata”, kad viņam piegājusi klāt meitenīte un lūgusi 5 centus. ”Kad prasīju, kam naudiņa nepieciešama, bērns stāstīja, ka abi ar brālīti nākot no pludmales. Abiem kārojoties saldējumu, bet naudiņas nepietiekot. Turklāt meitenīte, kura varēja būt vecumā no sešiem līdz septiņiem gadiem, neizskatījās no nelabvēlīgas ģimenes – smuki sapītas bizītes, glīts un tīrs apģērbs,” stāstīja kaimiņš.

”Ta ne jau tie 5 centi vai tas, ka bērni bičoja naudiņu, mani satrauca. Bērnu drošība gan! Ja mazie būtu piegājuši klāt kādai ģimenei ar bērniem vai kādai pensionārei, vēl nekas, bet man, vecim… Kas būtu noticis, ja manā vietā trāpījies kāds perverss tips! Cik nav dzirdēts par šādiem gadījumiem!

Un neviens no garāmgājējiem nepievērstu uzmanību, ja pedofils, sasolījis 5 centu vietā veselu eiro, ietu ar savaņģoto bērnu pie rokas – ļaudis taču padomātu, ka vīrietis ir tētis…”

Kad prasīju kaimiņam, kā tad viņš rīkojies, vīrietis pastāstīja, ka vispirms bijis gatavs saukt policiju un pieskatīt bērnus līdz likumsargu atbraukšanai. Taču, kad noskaidrojis, ka apmaldījušies bērni neesot, ka turpat blakus mājās dzīvojot, ieteicis nekavējoties doties mājās pie mammītes.

Pēc sarunas ar kaimiņu, šis stāsts man neizgāja no prāta. Ņemot vērā manu darbā gūto pieredzi, protams, nevar izslēgt, ka vecāki pietiekami nepieskata savas atvases.

Bet var būt arī, ka bērnu māmiņa vienkārši nav aizdomājusies par riskiem, kādi var būt, mazajiem vieniem izejot no mājām.

Pirmkārt, ir taču bīstami mazos vienus laist pastaigā uz jūru. Arī tad, ja mājas turpat blakus! Arī tad, ja bērni nosolījušies neiet ūdenī. Jo vilinājumu taču tik daudz un bērni vienkārši var aizrauties un piemirst piekodinājumus.

Cik nav gadījumu, kad pludmales glābējiem un policijai Liepājā jāmeklē pludmalē noklīdusī bērni! Ne vien tādi, kuri vieni devušies uz pludmali, bet arī tādi, no kuriem vecāki uz pāris minūtēm novērsuši skatu. Bijis pat gadījums, kad trīsgadīgs mazulis viens no pludmales aizklīda līdz Uliha ielas un Kūrmājas prospekta krustojumam, kur policija mazo atrada.

Otrkārt, kā jau minēja mans kaimiņš, bērnus var apdraudēt kāds ar slimu psihi. Atļaušos atgādināt baiso notikumu pirms vairākiem gadiem, kad vecāki no skolas pārnākam nesagaidīja astoņus gadus veco dēlu, kuru, iekārdinot ar dažādiem labumiem, īrētā dzīvoklī ievilināja un tur vairākas dienas iespundētu noturēja kāds vīrietis…

Vairākkārt, ar Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieku Uldi Novicki sarunājoties par bērnu drošību, viņš uzsvēris, ka

būtiski ģimenē bērniem mācīt ne vien par satiksmes drošību, bet arī par drošību saskarē ar svešiniekiem. Neatvērt svešiniekiem durvis, nekāpt svešās automašīnās, neļauties svešiniekiem sevi uzrunāt, nedoties līdzi, lai kādi labumi tiktu piesolīti…

Tieši tā, kā zēnam bija iemācījusi māte kinofilmā, kurā galveno lomu tēlo Brūss Vilis: tu esi svešais!

Māmiņas un tēti! Es ar visām četrām pievienojos Ulda Novicka viedoklim un gribu aicināt: jau no mazotnes stāstiet, stāstiet un atgādiniet bērniem, lai viņi neuzticas svešiniekiem! Labāk lieku reizi pamukt no kāda, kuram ir labi nolūki, nekā vienreiz nokļūt neapskaužamā situācijā!

Atceros savu bērnību, kas bija tālajos padomju laikos. Mūs vai ik dienu skolā baidīja ar melnajām ”Volgām”, kurās tiekot ierauti un nezināmā virzienā uz neatgriešanos aizvesti bērni. Reiz, pa ceļam no skolas uz mājām, man blakus piestāja gan ne melnā ”Volga”, bet kāds kravas auto, kura šoferītis, izliecies pa logu sauca: ”Meitenīt, kur iesi?” Skuķēns nebija vis nobijies, bet, paturot prātā melno ”Volgu”, atkliedza: ”Uz elli, vecīt!” un laida ļekas grāvim pāri…

Tiesa vēlāk pašai gan smiekli bija, gan mazliet kauns, jo vīrietis bija bijis kolhoza šoferis, tēva kolēģis… Bet varbūt labāk tā…

10 komentāri

2017-08-03 17:13

rakaris :): tādas pašas bičo naudu pie maximas - tie taču internata vai bērnu nama bērni ,kas regulāri nodarbojas aršo biznesu , gan pie rimi , gan bātas , gan maximas ... un jau sen , nezinu ,kāp'ēc policija atkal rubina degunu .

2017-08-03 17:14

rakaris :): turklāt pie maximas meitenes nepaprasīja 1 eiriķi , bet uzreiz 10eiro , esot pietrūcis draudzenes dzimenes dāvanai :DD!!

2017-08-03 23:17

No citas puses: Šīs lietas ir jārisina vairāk no cita aspekta. Nevis lai jābaidās, bet lai nav no kā baidīties.

2017-08-04 17:19

nu ja nu ja: Te kundze saka ,jābaidas no svešiem jāmūk..bet nesen puisītis muka no svešiem un no meža āra netika...Ir valstī nesakārtotaS LIETAS ..vecāki strāda bērni ir vieni un visu vasaru un arī naktīs,jo cilvēki strāda arī naktsmaiņas ..pirms ko skaļi klāstīt ,kundze varētu rosināt sakārtot valsti likumdošanu un sociālās garantijas...citādi tie ir tikai tukši vārdi..diemžēl

2017-08-04 18:31

Arī par to..: ..pieņemsim,bērns apmaldījies. Sanāk tā-uz jebkuru pieaugušā jautājumu jālaiž ļekas vaļā?! Nu bet tad jau atkal slikti,nekādi neizdosies viņu atrast!

2017-08-04 20:57

Bezizeja: Taču, ko man kā mātei darīt, ja bērnu tēvs liek bērniem tā darīt, staigāt pa mājām yn ubagot, sociālais dienests yn visas iestādes par šādu bērnu izmantošanu zina, bet atrunājas, tā ir tēva attieksne pret bērniem?

2017-08-04 21:20

£: Biezi gadaas,ka tas biistamaakais var buut,tas paziistamaakais,vai pat radinieks,nevis Itas bubulis sveshinieks ! Bet taa kaa Latvijaa viss ir atstaats novaartaa un pashpluusmaa,tad glaabjaties pashi kaa varat, peec sava praata un dziives pieredzes ......

2017-08-09 08:14

suslis: pārspīlēta uzmanība rada tieši pretējo --no bērniem izaug nuņņas..un DR rajonā sīkie vienmēr skraidījuši pa pagalmu līdz vēlai naktij..šim ""VECIM"" :)dd ir nenormāla attieksme pret bērnu uzticību...
Un jautājums --kad mums šeit Latvijā kāds pedofīls būtu ievilcis sīko krūmos..??

2017-08-10 19:14

es par to pašu: musļi ar aizklātām sejām, kuri europā ir ieradušies kaut ko PiEPRASĪT, nevis lūgt, ir potenciāli bīstami. paldies par to vismaz 160 oficiālajiem latvijas velkomētājiem un 9 latvijas ministriem

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz