Svētdiena, 29. marts Agija, Aldonis

Jānis Vilnītis: Ja jautājums par pabalstu pēc bērna piedzimšanas netiks atrisināts, budžetu nevarēsim atbalstīt

Jānis Vilnītis: Ja jautājums par pabalstu pēc bērna piedzimšanas netiks atrisināts, budžetu nevarēsim atbalstīt
Foto: liepajniekiem.lv
02.12.2016 10:46

liepajniekiem.lv

Pirms pašvaldības 2017.gada budžeta veidošanas bijām iesnieguši 11 priekšlikumus.

Pirmais priekšlikums bija par darba algu palielināšanu. Varbūt neizdevās tik daudz, cik mēs prasījām, bet 10% ir tehniskajiem darbiniekiem – auklītēm, māsiņām, kas ir mazāk atalgotie darbinieki. Savukārt 5% tiem, kas ir mazliet labākā situācijā. Tas ir kompromiss, par kuru varētu teikt, ka ir rasts risinājums.

Tad bija priekšlikums palielināt summu bērnudārzos uz katru bērnu. Prasījām uz vienu bērnu ne mazāk kā 20 eiro. Tiek skaidrots, ka jau tagad uz vienu bērnu ir ap 40 eiro. Ja tas tiešām tā ir, tas ir labi. Bet to pārbaudīsim.

Nākošais bija atjaunot likmi pedagogiem uz vienu pilnu likmi, jo patlaban viņiem ir nepilna likme. Arguments bija tāds, ka gadījumā, ja tiks atjaunots viena pilna likme, būs no darba jāatbrīvo skolotāji. Es vēl par šo jautājumu pakonsultēšos ar skolu vadībām, jo man tomēr interesē, ko paši skolu direktori par to saka – vai tas ir labi, vai slikti. Jo, iespējams, ka situācijā, kad pedagogu skaits būtu mazāks, darbs būtu kvalitatīvāks. Bet par šo jautājumu man vēl jāveic izpēte, lai to tālāk virzītu.

Mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam mēs prasījām daudz lielāku summu. Tiesa, summa mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, salīdzinājumā ar šo gadu, ir mazliet palielināta, līdz 75 tūkstošiem eiro. Bet solījums ir uz februāri. Esmu to pierakstījis un atgādināšu.

Dzimtsarakstu nodaļā mēs ierosinājām ierīkot liftu, lai uz ēkas otro stāvu tiktu cilvēki ar īpašām vajadzībām. Pašvaldība pati arī saprot, ka tas ir nepieciešams, tikai es nesaprotu, kādēļ to nerisina. Domāju, ka nelikšos mierā, jo tehniski to var izdarīt. Jautājums tikai, protams, vai tie 35 tūkstoši eiro, ko lūdzām šim mērķim, būs pietiekami.

Tad lūdzām iedalīt finansējumu Jaunsardzei. Izrādās, tur jau ir finansējums iekļauts šā gada budžetā, apsteidzot notikumus. Un par to man prieks.

Tāpat man prieks, ka tiks finansējums Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālei, kuras sakārtošanai arī prasījām atvēlēt finansējumu. Liels prieks, ka atbalstu guvis lielais projekts. Mēs prasījām salīdzinoši daudz mazāku summu, bet izrādās, ka no Eiropas fondiem tiks piesaistīts viens miljons eiro. Beidzot Liepājas centrā būs skaista katedrāle, nevis tāda, kāda tā ir šobrīd – pelēka un noplukusi. Turklāt šis ir viens no Liepājas zināmākajiem dievnamiem ar savām pasaulē slavenajām ērģelēm.

Astotais priekšlikums bija visām skolām saglabāt skolēnu firmu finansēšanas programmu. Saņēmām solījumu, ka tas tiks saglabāts. Un arī piešķirt 7 tūkstošus eiro dažādām aktivitātēm – konkursiem, tirdziņiem utt. Un tas ir ļoti labi, jo tas jauniešiem palīdz spert pirmo biznesa soli.

Diemžēl neatbalstīja palielināt finansiālo atbalstu pēc bērna piedzimšanas no esošajiem 150 eiro uz 250 eiro, taču mēs vēl par to runāsim. Jo tas nav tikai naudas jautājums. Tas ir magnēts pilsētai, kāpēc daudzi nebrauc prom, deklarējas Liepājā. Protams, ir svarīgs atbalsts, bērnu skolā laižot, kā izskanēja, bet arī piedzimšanas pabalsts ir svarīgs. Lai var atcerēties, ka bija, piemēram, pamperi, bērnu gultiņas, piena maisījumi utt.

Tas īstenībā ģimenē ir liels izaicinājums un tas ir jāmotivē. Jo mums jau tā Liepājā ir maza dzimstība – pēdējā gada laikā tikai 840 bērnu. Kad es sāku kā deputāts, piedzimušo bērnu skaits bija virs tūkstoša. Un tas vien jau parāda, ka šī joma jāstimulē, lai dzimstība nemazinās.

Nākošais, ko es lūdzu un kam es gaidu precīzus ciparus, ir uzkrājumu veidošana budžeta rezerves fondā. Mums katru gadu šajā fondā līdzekļi samazinās. Bija 20 miljoni, tagad ir vairs tikai 8 miljoni. Tas ir ļoti ievērojams kritums.

Bet tā kā budžeta kopējā atlikumā uzrādās arī fondu naudas, tādēļ lūdzu Finansu pārvaldei, lai atsijāt nost lieko un paliek tīrais pārpalikums.

Mūsu lūgums bija rast iespēju par 15% palielināt šo fondu, lai ir kāds, kaut neliels uzkrājums. Jo 2020.gadā, kad beigsies fondu finansējums, mums citādi būs problēmas. Nevarēsim daudz ko atbalstīt, jo nebūs drošības spilvena.

Un vēl mums bija rosinājums sakārtot domes galvenās ieejas durvis, kuras ir ļoti grūti atvērt. Par šo problēmu zina visi. Un es domāju, ka tur risinājumu var atrast, kaut arī ēka ir vēsturiska un durvis jāsaglabā esošā veidolā.

Ir jautājumi, kas pēc mūsu ierosinājumiem tika risināti vai tika solīts, ka tos risinās. Bet jautājums par pabalstu pēc bērna piedzimšanas, kas ir ļoti būtisks, ja netiks atrisināts, tad mēs, opozīcija, droši vien budžetu nevarēsim atbalstīt.

Ja ķidātu vēl sīkāk, tad ir jau vēl jautājumi, par kuriem vajadzētu runāt. Piemēram, par pašvaldības iestāžu darbinieku apdrošināšanām. Tam tiek tērēti 440 tūkstoši. Teju pusmiljons. Turklāt 2017.gadā vēl būs padārdzinājums par vairākiem desmitiem tūkstošu eiro.

Protams, obligāti būtu jāapdrošina policisti, sociālie darbinieki u.c. – visi, kas ir riska zonā. Par pārējiem pašvaldības iestāžu darbiniekiem es gribētu saprast apdrošināšanas lietderību. Vai patiesi ir nepieciešams tērēt tik milzīgu naudu.

Domāju, ka domes sēdē pie nākamā gada budžeta apstiprināšanas diskusijas būs. Cik spraigas, gan vēl grūti prognozēt.

Jo, piemēram, ceturtdien Finanšu komitejas sēdē bija viens jautājums, ko uzdevu speciāli – par sabiedrisko transportu. Bija runa par to, ka atsevišķām kategorijām palielināsies atlaides. Neviens vārds neizskanēja par to, ka atlaides būtu nepieciešamas pilnīgi visiem pensionāriem.

Bet zinām taču, ka tieši tāds savulaik bija “Saskaņas centra” uzstādījums. Bet, kad prasīju, vai no šo trīs deputātu puses ir iesniegums, atklājās, ka neviena iesnieguma nav. Viens no “Saskaņas centra” deputātiem, kad tika runāts par šo jautājumu, pat speciāli izgāja no zāles, lai nebūtu jābalso par šo jautājumu.

Tāpēc es domāju, ka domes sēdē nākamnedēļ būs tāda pati situācija. Ka kādam būs jāiziet no sēžu zāles, lai varētu nepiedalīties balsojumā. Lai pēc tam nesaņemtu pārmetumus: kāpēc tu neko nedarīji?

Jānis Vilnītis, Liepājas domes deputāts un uzņēmējs

20 komentāri

2016-12-02 11:01

anonims: Jā, Vilnīt, vispirms tevi lai atlaiž un tad pārējos, lai strādā kvalitatīvāk. Padomā, ko domā un runā.

2016-12-02 11:03

anonims: Tu neatceries, likmi palielināja, tā ir skola, tie ir bērni. Jums viss tik vienkārši-atlaist, nostrādināt līdz izsīkumam, pacelt slodzi, alga kāda ir tāda ir.

2016-12-02 11:55

smails: Vilnīša kungs-bērnudārzi arī ir jāceļ, jāveido utml. Patreiz tiek radītas rindas, lai privātie dārziņi pelnītu. Ir daudz kas uzcelties Liepājā, taču bērnudārzs no nulles-neviens. Rindas ir samērā iespaidīgas. Ir 4 privātie dārziņi, katrā pa 30 bērniem.

2016-12-02 12:27

edmunds: Visu cieņu Jūsu darbam. Skaidrojums un priekšlikumi ļoti labi.Lai izdodas tos īstenot!

2016-12-02 13:40

patīk: Pilnībā piekrītu, varētu pat teikt-visam. Ļoti skaidri argumenti. Cerams, ka izdosies tos tā arī īstenot, arī pabalstus jaundzimušajiem! Un laba doma-pašvaldību veselības apdrošināšnā padalīties ar dzīvību apdrošināšanu kam tam reāli būtu vajadzīgs-ugunsdzēsēji, glābēji, policija.

2016-12-02 16:24

Ome: Kārtējā sarkanā līnija? Vai tad ar tām sarkanām līnijām nav gana? :)

2016-12-02 18:45

Pensionāre: Vai mēs nebūtu pelnījuši atlaides transportā vismaz no 70 gadus vecuma, jo no 80 reti kurš brauc, kaut gan noformē bezmaksas braukšanu, uzskaite taču nav!

2016-12-02 19:02

Viļņa putiņa: Vilnītis sprēgā kā tikko izšķīlies gailēns. :D Nu dikti gribas visiem pielīst un tikt pilsētas vadītājā krēslā ne?
Ja pāris gatavojas taisīt bērniņu, nauda ir jāiekrāj, lai pietiktu visam nepieciešamajam. Šādi pabalsti noteikti nav nepieciešami. Pilsētai ir daudz lielākas nepieciešamības, nekā naudas maksāšana haotiskām bērnu ražošanas mašīnām!

2016-12-02 19:46

anonims: Viņš vispār apzinās, ko viņš saka par slodzēm un kvalitāti?? Gribs, lai vēl daļa cilvēku aizbrauc.

2016-12-02 19:48

Jp: Da kāds magnēts! Alkānu mātītēm varbūt magnēts, bet ne jau tiem, kuri plāno ģimeni. Jo viņi saprot, ka pēc vienreizēja pabalsta bērnu vajadzēs uzturēt pašiem. Tā kā nevajag nekādus bērnu piedzimšanas pabalstus lielākus. Ir, ko maksā valsts un pietiek.

2016-12-02 22:49

Sviestc: Vilnītis vismaz min konkrētus ciparus, un reāli domā. Nav ideāls, bet nu labaks par to piezīdušos kuili tulciņu ir gan.

2016-12-03 10:17

Velkonis: YRaušanās pie mēra amata- tas tiešām viņam galvenais. Cerams, ka viņam ir arī iestrādes, kā piesaistīt naudu Liepājai ,kad viņa partijai būs liela lemšana Saeimā, lai atbalstītu Liepājas pašvaldību. Šķiet, ka ar galvu viņš tomēr nedraudzējas... Skumji...

2016-12-03 10:22

Leduslācis: Šis kungs cik atceros vismaz čerus gadu bija jau pie varas SEZ valdē ,kā vēlētājs gribu redzēt visus līdzīgos priekšlikumus ,kurus šis kungs iesniedza sezā,un,kurus SEZ atbalstīja. Cik liela alga viņam tur bija?

2016-12-03 10:36

Paliec sveiks: Kāda divkosība. Šie gan draud "atklāt shēmotājus", "laupītājus", "seskulēnus", "pakalpiņus" utt. Atlaist, nomainīt, noņemt no amatiem. Tā ir viņu politika, kuru nu jau, kā īlēnu, maisā vairs nenoslēpsi...Un tas ir arī viņu gala sākums...Šo liktenīgo kļūdu, kuru viņi pieļāva pirms četriem gadiem, tagad ir ļoti grūti notušēt - ik pa brīdim tā izlaužas uz āru. Atslēgas vārds: atriebība! Ar to tālu neaizbrauksi....Labākajā gadījumā (kas, manuprāt,nu vairs nav iespējams) - turpat - uz rezeervistu soliņa..

2016-12-03 11:43

vispar: paviršība spiežas ārā pa visām vīlēm. kaut ko pieprasīt, nezinot, kā ir šobrīd. tā nevar strādāt deputāts. karot par Trīsvienības katedrāli, nezinot, kas jau tiek darīts, kādas naudas tiek piesaistītas. pieprasīt 20 eiro, kad izrādās, ka šobrīd ir jau 40.. atņemt apdrošināšanu pašvaldības darbiniekiem? bibliotekārēm, kultūras darbiniekiem, bērnudārzu darbiniekiem, skolu personālam? kas te vispār notiek?

2016-12-03 14:54

To paliec sveiks: Tagad sapratu kunga apģērba simbolisko nozīmi ( pelēka armijas šinelis) viņa rīkotajā pasākumā ,lai" parunātu par Liepāju bez politikas, paldies , ka atvēri acis!!

2016-12-03 20:19

ha: lai liek mierā pedagogus! ha - sadomājies - jo mazāk skolotāju, jo darbs kvalitatīvāks! Kā tad - viņš pats gribētu, lai viņam zobus labo ginekologs, bet par acu ārstu piestrādā urologs? ārsts taču paliek ārsts, kāpēc viņi nevar savas likmes apvienot!

2016-12-03 21:25

tnt: Liepajas slimnica tā jau ir -tramatalogijas nodalā rentgenus skatās urologs,pilnigs sviests.Ārsti liepājā ir bīstami dzīvibai ar retiem iznemumiem

2016-12-04 08:15

acss: Gribētos zināt kā ir cienījamā deputāta uzņēmumā ar algām? Varbūt kāds uzdrošinās padalīties!

2016-12-04 20:39

To tnt: Jums tas var būt milzīgs pārsteigums, bet visiem ārstiem - speciālistiem jāmāk lasīt rentgena uzņēmumus.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli