Svētdiena, 7. marts Ella, Elmīra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Jānis Vilnītis: Pašvaldība varēja ātri reaģēt pirms saslimšana vērsās plašumā

Intervija ar Liepājas domes priekšsēdētāju, pilsētas Krīzes vadības grupas vadītāju Jāni Vilnīti.

Jānis Vilnītis: Pašvaldība varēja ātri reaģēt pirms saslimšana vērsās plašumā
Foto: Egons Zīverts
06.01.2021 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Pagājušajā nedēļā Liepājā krasi pieauga saslimstība ar Covid-19 – septiņās dienās vien reģistrēti 127 jauni saslimušie, bet 1. janvārī pēdējo četrpadsmit dienu saslimstība Liepājā bija pieaugusi līdz 272 gadījumiem. Vai jūs satrauc šie skaitļi?

– Mani satrauc cilvēku veselība. Slikti, ka ir straujais pieaugums. Tajā pašā laikā salīdzinājumā ar citām pilsētām Latvijā mums tā ir vislabākā. Jādomā, kā dzīvot uz priekšu, un tas ir mūsu fokuss – kā pareizi komunicēt ar sabiedrību. Ir sajūta, ka sabiedrība izprot un pieņem to, ko dara pašvaldība. Un to var panākt tikai tad, ja pārdomāti izskaidrojam sabiedrībai lēmumus, ko pieņēmusi valdība.

Kāda ir pašvaldības rīcība, redzot šos lielos pieaugošos ciparus?

– Rīcība ir. Bet vispirms jāsaprot, ka pašvaldības darbu attiecībā uz epidemioloģiskajiem ierobežojumiem nosaka četri Ministru kabineta rīkojumi un noteikumi. Pašvaldības loma ir tos izpildīt.

Cerams, ka nestrādāsim katrs atsevišķi – valsts par sevi un pašvaldības par sevi.

Redzot pagājušās nedēļas ciparus, vai ir bijusi kāda pašvaldības vai Krīzes vadības grupas rīcība?

– Ir bijusi. Varu runāt par šo rudens situāciju, kad bija otrais vilnis, mums šajā laikā ir notikušas deviņas Krīzes vadības grupas sēdes un 36 lēmumi pieņemti. Sākums bija vienkāršāks, bija atsevišķi gadījumi, ātri varējām reaģēt un saslimstību ierobežot.

Kad saslimšana vērsās plašumā, mēs to vairs nevarējām, ir ļoti ierobežota informācijas saņemšana. Labākajā gadījumā varam saņemt informāciju par pašvaldības iestādēm. Bet, tā kā saslimstība gājusi plašumā privātajos uzņēmumos un mājsaimniecībās, iegūstam tikai statistiku, un tas neļauj mums ātri rīkoties.

Kad notika pēdējā Krīzes vadības grupas sēde?

– Pēdējās sēdes notika 30. un 31. decembrī, pēc tam, kad valdība pieņēma lēmumu par komandantstundu un lēmām par sabiedrisko transportu.

Jā, par to portāls liepajniekiem.lv ziņoja. Bet vai esat analizējuši vadītāju rīcību pašvaldības iestādēs, kurās ir notikusi augsta saslimstība ar Covid-19?

– Jā, mēs to darām joprojām. Pašlaik tāda situācija ir vienā izglītības iestādē.

Kurā?

– Negribēšu publiski teikt, tik vien, ka pašlaik ir pārrunas, vai vadības rīcība ir bijusi adekvāta.

Vai runājat par bērnudārzu “Dzintariņš”?

– Neapstiprināšu. Mums vēl ir priekšā sarunas.

“Dzintariņš” saslimstības dēļ slēgts līdz 11. janvārim. Vai esat mēģinājuši analizēt, kāda ir bijusi saslimšanas ķēde? Zināms, ka no kovida mirušās māmiņas, 27 gadus jaunās sievietes, bērni apmeklēja tieši “Dzintariņu”.

– Jā, mēs to zinām. Es jau minēju – mums ir ļoti svarīgi laikus saņemt informāciju no Slimību profilakses un kontroles centra. Ja mums būtu informācija no SPKC ātrāk un, iespējams, arī no pašas izglītības iestādes, mēs varbūt būtu pieņēmuši lēmumu slēgt šo bērnudārzu jau agrāk par 21. decembri.

Informācijas ieguve bieži vien ir izšķiroša pareizai rīcībai. Diemžēl rīkojāmies, kad varējām.

Ar vienu saslimušo vien neslēdzam iestādi.

Bet pašlaik analizējam ķēdi un iespējamos avotus.

Vai vērtējat, vai kaut kas turpmāk nav jādara citādi?

– Mums jau mācību gada sākumā izglītības iestādēm bija A, B, C plāni, kā rīkoties dažādās situācijās. Šajā jomā bijām gatavi kaut kādai notikumu eskalācijai, tas ļāvis mums dzīvot ar salīdzinoši maz saslimušajiem izglītības iestādēs. Bet te ir vajadzīga visas sabiedrības iesaiste, un ne tikai vadības, bet arī katra vecāka, katra tehniskā darbinieka – vienota sabiedrības izpratne ir pamatā.

“Dzintariņā” notika remontdarbi, jāizvērtē arī, kā tie organizēti. Pārējās izglītības iestādēs situācija ir laba. Bet nedrīkst atslābināties.

Vai Covid-19 saslimušo kontaktpersonām un saslimušo ģimenēm ir bijis vajadzīgs pašvaldības atbalsts, piemēram, ar pārtikas piegādi vai ar bērnu, mājdzīvnieku pieskatīšanu, kamēr vecāki saslimuši vai pašizolācijā?

– Mums ir rīcības plāns izstrādāts tādiem gadījumiem. Cik man zināms, situācijas, kad būtu jāpalīdz šādos gadījumos, nav līdz šim bijušas.

Mums ir arī noslēgts līgums ar pakalpojumu sniedzēju, lai nogādātu no slimnīcas uz mājām Covid-19 pacientu, kurš turpina ārstēties mājas apstākļos. Šo pakalpojumu apmaksā pašvaldība.

Kad būs nākamā Krīzes vadības grupas sēde?

– Droši vien pēc valdības pieņemtiem jaunajiem lēmumiem.

Tātad īpaša pašvaldības rīcība tieši sakarā ar saslimstības pieaugumu Liepājā nav gaidāma?

– Rīcība varētu būt tad, ja pašvaldībai būtu tiesības pieņemt lēmumus. Mums šādas tiesības nav. Ja būtu šādas tiesības, mani ieteikumi būtu uz valsts robežas taisīt ātros kovidtestus. Pašvaldībā stingrāk kontrolētu iedzīvotājus un tos, kas brauc pie mums ciemos.

Vai pats potēsieties pret kovidu?

– Esmu gatavs to darīt. Mana attieksme pret vakcīnām ir pozitīva.

40 komentāri

2021-01-06 06:43

Doks: tukšrunāšanas čempions, lej un lej ūdeni, rīcība nekāda. Šajā krīzē Vilnītis nemanāms, vienīgais ko dzird 20000 Euro vērtais raidījums ar lētu bižutēriju fonā. Šis nav ne vadītājs, ne līderis, šis ir darba imitētājs.

2021-01-06 06:47

Ak nē: Vai mēru satrauc augošais bezdarbs? Vai satrauc bezpajumtnieki, kuriem staigājot pa centru maskas ir zemes melnumā un tas ka nav pieejamas tualetes, kā arī nav iespējams rokas nomazgāt? Liepāja ir tik ļoti skaista pilsēta, bet nav pats minimums nodrošināts! Vai nesatrauc veselības aprūpe pilsētā? Laicīga palīdzības ne sniegšana? Visu vajadzēja slēgt un samazināt, jo lielas izmaksas, ko darīs tagad, ja skolaas atkal par šauru paliek? Grib ieviest kontroli uz robežas pie enkura????

2021-01-06 07:03

Neiet kopā: Ja mēru patiesi satrauktu cilvēku veselība ,tas darītu visu iespējamo,lai nepieļautu ,ka dzīvojamas mājās ir dota atļauja ražot alkoholiskos dzerienu!,

2021-01-06 07:07

Kontrole: Kas viņam tagad liedz veikt lielāku kontroli kaut vai tirgū? Varētu sākt ar to, ka pakontrolētu savus partijas biedrus, kuri publiski atbalsta MemoryWater un Gobzema aicinājumus, kūdot cilvēkus nelietot maskas, apšauba valdības lēmumus. Pirms ķeras klāt iebraucējiem, lai pakontrolē pats savā baznīcā gājējus un Bitānu, kurš īpaši neraujas tos ievērot.

2021-01-06 07:18

Brālis: Maskas ir vīrusu perēkļi, cilvēki nevar nopirkt katru dienu jaunu!

2021-01-06 07:18

to Ak nē: Lasu un domāju, laikam tālāk par Rucavas mežiem ticis neesi, jo vienīgam var piekrist par bezpajumtniekiem.
Protams arī augošais bezdarbs visiem rada bažas, tas ir tikai normāli ja iestādes slēdz, bet vai tās nav ciet uz laiku un nebūs iespēja labiem darbiniekiem atgriezties?
Runājot par labierīcībām tad nu varam sākt ar pašu centru, maksā 20 centus, tīra un kārtīga, Jūrmalas parkā - arī sakarīgi. Nav rokas kur nomazgāt - iesoļo benzīntankā.
Kontrole uz robežām ir domāta starpvalstu.
Bet sekli domā nav aizliegts...

2021-01-06 08:15

ROLIS: Manprāt visos laikos ir bijusi kāda daļa iedzivotāju kuriem nekas nepatīk un nav apmierināti ar daudzko, ... tai skaitā valdību.

2021-01-06 08:53

nu: Vilnīti iedzer kopā ar Kariņu ,jo jums galvenais lai var nopirkt alkoholu, kādi cilvēki ,jums jau sen viņi neinteresē, ka tik gudri parunāt

2021-01-06 09:15

Pole: Es gribētu dzirdēt arī pārējo krīzes vadības grupas biedru viedokli. Man tiešām gribas zināt, ko viņi ir darījuši un kā to pamatos. Kurzemes Vārds var papūlēties uzrakstīt kaut ko vairāk par kārtējo cenzūru vienas personas ietvaros?

2021-01-06 09:26

No malas: Par higiēnu un sanitariju runājot - - cienījamā Dome, sakārtojiet lūdzu jautājumu par tualeti pludmalē arī rudens-ziemas-pavasara sezonā. Citādi krūmu - kāpu zona draud pārvērsties par publisko tualeti!!! Vismaz 1 (vienu) tualeti taču var pludmalē
uzstādīt??

2021-01-06 09:26

akmeņi ģim.ārstu lauciņā: Tas nebūs adresēts visiem ģim.ārstiem, bet Varbūt vajag paprasīt skolu direktoriem un b.d.vadītājiem, kuri ir tie ģimenes ārstyi, kuri klepojošus un puņķainus bērnus mierīgi izraksta. Varbūt der apzināt tos ģimenes ārstus, kuri saaukstēšanāss simptomu gadījumos arī pieaugušajiem neprasa Covid analīzes, bet uzklausa "saldas mēlītes" un izsniedz receptes nezinot, vai tiešām nav Covid.

2021-01-06 09:26

anoniims: Vilnītis arī varēja reaģēt nerīkojot apslēptus un nelegālus dievkalpojumus 50 cilvēkiem

2021-01-06 09:34

Bils Geits: Demisionet kopa ar slimnicas vaditaju

2021-01-06 09:35

Priekulis: Kāpēc Vilnītis nestāv uz iceļiem un nelūdz luterāņu Dievu ?

2021-01-06 09:40

...: un ko dod viņu krīzes vadības sēdes? Neko. Izņemot to, ka lemj kā strādāt pašvaldības uzņēmumiem. Vairāk kontroles ielās arī nenotiek. Pilsētas nomalēs dzerstiņi un tusiņi pat uz ielas notiek. Un nesakat, ka īpaši policija jāizsauc, jo visi tās vietas zin, tikai policija nezin. Vai izbrauc tur 2x dienā cauri... ha...

2021-01-06 09:58

...: to Ak nē: paldies, ka aizstāvi Vilnīti, bet - ko tad viņi tajās krīzes padomēs dara? Jo nevar lemt par lietām, kas neskar Liepāju. Bet pašvaldības iestādēm ir savi vadītāji, vai ne? Tad kāpēc jātērē nauda un laiks, lai lemtu ko darīt katrai iestādei atsevišķi? Ko tāda krīzes padome reāli ir izdarījusi? Neko. Pieņēmusi tieši Liepājai kādus īpašus ierobežojumus? Atbalstu? Kaut ko? Neko. Tukša muldēšana. Satiekas, lai aprunātu valdību? Paši rādītu piemēru un nepulcētos, aicinātu likt maskas un ievērot ierobežojumus, būtu lielāka jēga. Tagad - tukšas pļāpas... kontrolē to, kam būtu jākontrolē iestādes vadībai

2021-01-06 10:07

Līva: Paldies par orientēšanās poligoniem Liepājā!
Prieks,ka ar šo sporta veidu nodarbojas arvien vairāk.
Ļoti jauki satikt trasē ğimenes ar bērniem.
Ticiet, šis sports veids ir vispiemērotākais šajā grūtajā laikă.
Tas piedāvā iespējas būt svaigā gaisā,fiziskas kustības,iemācīties lasīt kartes un ieraudzīt daudzas jaunas vietas.Nav vajadzīgi finansiāli ieguldījumi ,bet tiks prieks par katru atrastu kontrolpunktu.

2021-01-06 10:11

Elgars: Tukšais vāvuļnieks tik vāvuļo. Ko liepājnieku labā reāli ir izdarījusi Vilnīša vadītā krīzes vadības grupa? Kādi ir konkrēti izdarītie darbi?

2021-01-06 10:38

acim redzot: Jautajums, kura rupnica razos un ustadis mana vienistabas dzivokli sertificetu lergas aparatu. Kina razotu nevelos jo tas atri uzies gaisa ,tad mans un kaimina dzivoklis dirsa,bet Vilnitis ka jau vilnisi kur pus vejs tur ari vilnojas musu vilnitis

2021-01-06 11:25

OP: Kaut kā nesaprotu, kas tieši tiek sagaidīts no pašvaldības? Valdība izdod likumus un pašvaldība izpilda. Vai portāls gaidīja, ka Vilnītis prezentēs alternatīvo rīcības plānu? Tāda tukša jautājumu virkne sanāk. Vai vīruss satrauc? Jā. Vai kaut ko dariet? Jā. Vai ziniet, ka vīruss slikts? Jā.

2021-01-06 11:36

DOROTEJA: Vieni no infekcijas izvazātājiem ir biļešu kontrolieri.Neievēro distanci,uz sejas vecas maskas,rokās netīri cimdeļi un tik apgrābsta talonus,kurus kāds pie puņķaina kabatlakata turējis .

2021-01-06 11:43

Nu bet: Neko viņi nespēj -joprojām neviens nekontrolē iebraucējus no leišiem ,no uk .Skolā bardaks -imitē drošības pasākumus.
Tāda sajukusi vadība kopumā.

2021-01-06 11:50

Es: To nu bet.kads sakars skolam,viss taču notiek attalinati un mazie vel brivdienās.

2021-01-06 12:16

Nu bet: Bet tad ,kad mazie gāja skolā ? Pulciņi nenotika ? Garderobēs nebija visi kopā ? Tiešām dezinficēja telpas ( spriežot pēc guašas pleķiem uz drēbēm tos solus pat netīra)?Varu spriest par vienu skolu .

2021-01-06 13:29

Haris: Nu vai nav viens liels intrigants?Varējām rīkoties ātrāk,bet nerīkojāmies. Zinu,kur ir problēmas,bet neteikšu.Sagaidīsim ziņas(no kā?)un tad sāksim domāt,vai rīkoties.Tas viss tikai rosina aizdomas.Kādi noslēpumi drīkst būt vietējā(arī valsts)pārvaldē?Atbastu "vakcīnu" gatavošanu daudzstāvu mājās.Par izķērnātiem 20000eiro vajadzēja dalīt maskas iedzīvotājiem,bet prāts par īsu!

2021-01-06 13:40

fakts: Par ko Vilnīša kungs runā?Lai viņš vienu dienu pabraukā Liepajas sabiedriskajā transportā,cilvekiem maskas zem zoda,klepo un škauda?!?!Kontrole iekāpj apbruņojusies ar maskam u vīzeriem,izskrien cauri un pa durvīm ārā!Kas tos neapzinigos sodīs,metīs ārā un kad?

2021-01-06 14:55

joppe: Rīcība no pašvaldības puses varētu būt aktīvāka! Kas darās tramvajos!? Bomži kā karaļi apčurājušies,netīri vizinājas ik dienas! Cilvēki saspiedušies barā stāv nostāk no šī smerdeļa,kurš nenormāli smird un lūr caur netīro sejas lupatu!!! Kontrole ap 17.00 vispār nav redzēta! Vienkārši pretīgi! Nemaz nerunājot par Graudu ielas 50 nu jau pastāvīgo iemītnieci,kura ar visām parpalām pārvākusies uz iedzīvi šai namā. Ideāli laikā ,kad valdība prasa ievērot visus piesardzības un higiēnas noteikumus!

2021-01-06 16:18

Nīcas čomi: to Ak nē: mums sen jau nav mājas, esam bezpajumtnieki un ko mums darīt? Dzīvojam pie Bārtas upes (teltīs), ķeram, ko varam, lai izdzīvotu.

2021-01-06 17:14

Liepājnieks: Man šķiet ,ka šis Koronavīruss izraisa ne tikai Covid-19 ,bet arī psihiski neatgriezeniskas slimības.
Te piepirkt jau uz bankrota robežas Liepājas teātrim vēl vienu ēku,Te atkal ļaut likumiski dzīvojamā daudzdzīvokļu mājā ierīkot ļergas ražotni.
Vai arī nespēju slēgt leišu robežu baciļu ierobežošanai??
Un tas nebūt neliecina par veselu psihi.
Par bankas ēkas piepirkšanu var būt vnk prasta shēma..tagad oficiāli ""piepērk"" ,bet kad Liepājas teātris oficiāli bankrotēs---pa lēto kāds nejauši tiek pie šīs bankas ēkas !!!

2021-01-06 17:50

svētais VILNIS: Visi babtisti var pulcēties kur grib . ignorējot visus noteikumus .KRIEVU LAIKOS BIJA KĀRTĪBA.

2021-01-06 18:01

op: ko tad nereageja ? tuvojas velesanas ,balsis sak vakt galva pilsetas ....

2021-01-06 18:02

op: nav saimnieka liepaja ....

2021-01-06 19:19

Kaņepe: Kārtējā tukšā muldēšana!!!! Kā ir iespējams, ka tirgū GAĻAS PAVILJONĀ NEVIENA PĀRDEVĒJA JOPROJĀM NELIETO SEJAS MASKU? Kas par to atbild, ka pašā pilsētas centrā ir iestāde - tirgus, kurā sistemātiski netiek ievēroti elementāri drošības pasākumi?

2021-01-06 20:39

joppe: to Kaņepe Gaļas stenda freilenes ne vien nelieto sejas maskas,bet arī uzpīpē aiz stūra. Kad runāju ar tirgus direktori par šo problēmu,tad viņa atzina,ka nespēj ar to tikt galā.

2021-01-06 22:12

Kaņepe: Tad nafig tādu tirgus direktori! Ja nevar tikt galā, jāiet prom. Izskatās, ka Vilnītis ir viņas "jumts".

2021-01-06 23:43

Noliedzējs: Ko var gaidīt no Vilnīša kas sevi ir parādījis kā Covid noliedzējs.? Narcis . Pieņemšanu meistars nevis darītājs

2021-01-07 06:37

šausmīgs gļēvums: pašvaldības vad. meklē vainīgo šajā !!! situācijā!!! kad valsts līmenī atzīts, ka inficēties var jebkur! un viņš nevis risina situāciju, nevis atbalsta savas pakļautības iestādes darbiniekus, nevis izrāda drosmi un pārliecību, ka visu iespējams atrisināt un Dome var palīdzēt, bet gļēvi un jēli muld par ABC plānu, kurš ir pakarams uz nagliņas, kā izrādās. Gļēvi, nevīrišķīgi, pretīgi. Slikti paliek šo interviju lasot.

2021-01-07 06:58

Gundars.: Atklāj patiesību, es dēļ tā guļu slimnīcā un visa mana ģimene saslima! Kārtējais noslēpums, tiesvedības uzsākšu par covid19 slēpšanu. Jūs pat zināt, kas es esmu.

2021-01-07 07:02

Gundars.: Vadība jau kā nedēļu bija slimā ar covid19, nebija nevienas brīdinājuma zīmes kā PII ir covid19 dažām grupiņām karantīn.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz