Ceturtdiena, 26. novembris Sebastians, Konrāds, Sebastijans
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jevgēnija Stepanova: Ir ļoti svarīgi bērniem iemācīt un parādīt, kā rīkoties dzīves kritiskajās situācijās

Jevgēnija Stepanova: Ir ļoti svarīgi bērniem iemācīt un parādīt, kā rīkoties dzīves kritiskajās situācijās
Foto: No personīgā arhīva
13.09.2019 11:01

liepajniekiem.lv

Izlasot Liepājas kriminālziņu rubrikā rakstu par 11 gadus veco puisīti, kurš gāja bojā, aizrijoties ar riekstiem, nevarēju saturēt asaras, – tās bira un bira, un sirds sāpēs sažņaudzās. 

Pati esmu mamma astoņus gadus vecam bērnam. Galvā radās daudz domu un arī tikpat daudz jautājumu: vai tiešām neviens nevarēja palīdzēt? Vai tiešām visiem bija vienalga? Vai tomēr tas ir zināšanu trūkums? Kā rīkoties, kad cilvēks nonācis ārkārtas situācijā, kurā apdraudēta viņa dzīvība?

Man ir radusies doma par iespēju rīkot stundas/lekcijas skolās, un ne tikai vidusskolēniem, bet arī pamatskolēniem no 1. līdz 7.klasei.

Domāju, ka ir ļoti svarīgi iemācīt, paskaidrot, parādīt, kā rīkoties dzīves kritiskajās situācijās. Situācijās, kuras apdraud cilvēka dzīvību.

Esmu mācījusies Liepājas 8. vidusskolā. Sporta un veselības pasniedzēja Jeļena Dudko mums lasīja pirmās palīdzības lekcijas. Tas tiešām bija interesanti un aizraujoši! Mūs mācīja, kā sniegt pirmo neatliekamo palīdzību bezsamaņā nonākušam cilvēkam, ko darīt, ja iekodusi čūska vai, piemēram, mājās ir sācies ugunsgrēks, kā arī, kā rīkoties dzīves ārkārtas situācijās. Varu teikt, ka uzzinātais man dzīvē ir noderējis, galu galā izdomāju studēt par medmāsu un palīdzēt cilvēkiem.

Zinu, ka Liepājā ir medmāsas, kurām ir maģistra grāds māszinībās un kuras varētu sniegt lekcijas mācību iestādēs. Domāju, ka skolēniem būtu interesanti paklausīties un uzzināt kaut ko jaunu.

Kāpēc ar savu viedokli vēršos pie plašsaziņas līdzekļiem, nevis Izglītības pārvaldē vai kādā līdzīgā iestādē? Mans mērķis ir piesaistīt cilvēku uzmanību. Mums jau no bērnības māca, ka cilvēkiem ir jāpalīdz, ja ir tāda iespēja. Mums māca būt žēlsirdīgiem attiecībā ne tikai pret cilvēkiem, bet arī mājdzīvniekiem. Ir tikai viens negatīvs aspekts: dažkārt cilvēki baidās palīdzēt, jo ir zināmi gadījumi, kad tas pašam beidzies nepatīkami.

Kāds garāmgājējs mēģināja sniegt pirmo neatliekamo palīdzību bezsamaņā esošajam cilvēkam, kuram bija apstājusies sirds. Vēl pirms “ātrās palīdzības” ierašanās, viņš guļošajam veica netiešo sirds masāžu. Viss norisinājās labi un cilvēks izdzīvoja. Taču ir viens “bet”. To darot,

garāmgājējs šim cilvēkam bija salauzis dažas ribas. Pēc tam tiesā tika iesniegts ziņojums par nekvalitatīvu pirmās palīdzības veikšanu.

Domāju, ka tieši šis moments liek cilvēkiem aizdomāties un pieņemt lēmumu: tomēr nē, es atturēšos, jo neesmu pārliecināts, vai varēšu palīdzēt. Ir bailes par to, kādas tam var būt sekas. Taču, manuprāt, svarīgākais tajā visā ir fakts, ka cilvēks izdzīvoja, ka viņam nepagāja garām un palīdzēja.

Mūsdienās ir tik daudz cilvēku, kuriem ir vieglāk paņemt mobilo telefonu un vienkārši filmēt vai fotografēt, lai pēc tam izliktu sociālajos tīklos un vērot, cik “like” tiks saspiests. Uzskatu, ka, lūk, šādu bezatbildību vajadzētu administratīvi sodīt, nevis tos, kuri cenšas palīdzēt, kaut arī viņiem pietrūkst zināšanu un praktisku iemaņu.

Lūdzu, neesiet vienaldzīgi pret citu cilvēku nelaimēm, palīdziet, ja jums ir tāda iespēja, jo, kas zina, varbūt kādreiz mums arī vajadzēs cita cilvēka palīdzību un neviens nebūs blakus.

Jevgēnija Stepanova, medmāsa

17 komentāri

2019-09-13 18:15

dusma parāva: Kaut kāda bērnudārza murgojums! Medmāsa nav emocionāli pieskaitāma, ja birst jau asaras lasot par mirušu bērnu, kurš aizrijies ar riekstiem. Protams, gadījums traģisks un brismīgs, taču nedadekvāta ir "medmāsas" garīgā noturība. Tādi cilvēki nevar un nedrīkst strādāt medicīnā! Tad , varbūt NMPD mediķiem , atbraucot, vajadzēja brēkt asarām šķīstot? Prātiņ, nāc mājās! Nevajag savu emocionālo nelīdzsvarotību demonstrēt visiem!
Bieži pieaugušie no šoka nezin ko darīt dažādās situācijās! Kā vēl ko tādu no bērna var gribēt? Vēlu Jevgeņijai Sķepanovai turpināt izglītoties. Varbūt tad domās pirms ko sper gaisā! Bet, diez vai tas līdzēs. Ja nav, tad nav.

2019-09-13 18:25

Ar siksnu biežāk vajag: Bērniem trūkst uzmanības un neklausa ne skolā ne b/d tādus tik siksna var pamācīt. Sēž telefonos un skatās muļķības. Koncentrēties uz skolotājas uzdevumu neprot. Lielākai daļai berneļu spec skola prasās atpalicības līmenis

2019-09-14 10:09

es: dusma parāva- izskatās,ka medicīnā strādājošiem vēl ir sirds,žēl,ka tev tās vairs nav!!!

2019-09-14 12:22

vasara100: Sirds ir visiem, taču nevajag tiešām pārspīlēt ar emociju demonstrēšanu. Iedomājos -ieved reanimācijā cilvēku, ārsti, medmāsas sastājas tam riņķī un raud! Jo medicīnā strādājošiem tak ir sirds!

2019-09-14 12:54

Vārds Uzvārds: Atmetot dusmas, kas parāva vai neparāva, vai visu pārējo liriku komentāros.... kāds ir šī raksta vēstījums, jeb vienkāršā valodā - sausais atlikums?
Sausais atlikums - skolās tiešām ļoti noderētu pirmās palīdzības/rīcības krīzes situācijās mācība. Jau otrajā, trešajā klasē bērni ir pietiekami gudri, lai uzsūktu šos pamatus.

Iemācieties vienreiz uztvert un komentēt teksta būtību, nevis piesārņot ēteru.

2019-09-14 17:13

Smadzenes: Vārds Uzvārds - единственный адекватный человек, который понял суть и посыл статьи.
Остальные зациклились на том, что у медсестры есть эмоции и сердце. Что ненормального, в том, что человека затронула эта история?
Людям надо научиться думать головой и вникать в суть, прежде, чем что то писать или говорить.

2019-09-14 17:51

Tatjana to dusma parāva: Ikreiz, kad sāk zust savaldība, vērts novērtēt savu dusmu līmeni punktu skalā no viens līdz desmit. Kad dusmas sasniedz 5 un vairāk punktu, vajadzētu censties mainīt savu izturēšanos.
Proti, dusmas nav tikai negatīvas emocijas, dusmas ir mūsu smadzeņu un visa ķermeņa reakcija. Tas nozīmē, ka mūsu smadzenes jeb prāts apstrādā ārējo informāciju un nosaka, kā ķermenim šajā gadījumā reaģēt. Tāpēc – reālistiski domājot – vai vispār iespējams kontrolēt savas dusmas, kad smadzenēm ir pašām sava programma? Ar dusmu rašanos visvairāk saistīta limbiskā sistēma – galvas smadzeņu un zemgarozas veidojumi, kas atrodas lielo pusložu pamatnē un izraisa emocionālos un afektīvos stāvokļus, kā arī regulē to izpausmi veģetatīvajās un izturēšanās reakcijās. Limbiskajā sistēmā ir sava veida emocionālo atmiņu un reakciju noliktava – smadzeņu mandeles (amigdala). Tie ir mandeļu veida un lieluma veidojumi – pa vienam katrā smadzeņu puslodē, kam ir būtiska loma emociju, tostarp, dusmu, apstrādē un šķirošanā. Tie ir kā galvenie komandpunkti, kas nosaka, kuri stimuli tiek sūtīti uz emociju un kuri – uz loģiskās domāšanas daļā

2019-09-14 17:55

Tatjana to dusma parāva: Bieži vien, kad izvirstam dusmās, esam spiesti konstatēt: nervi uzdod. Tā arī ir – vainīga ir nervu patvaļa. Kāds nervu centrs limbiskajā sistēmā pēkšņi saceļ trauksmi, saucot palīgā visas pārējās galvas smadzeņu daļas. Tas notiek zibenīgi, iekams vēl garozas jaunākā daļa jeb tā daļa, kurā notiek domāšana, paguvusi pilnībā aptvert notiekošo, kur nu vēl izlemt, kāda rīcība būtu vispiemērotākā. Uznāk īslaicīgs prāta aptumsums, kas izskaidrojams ar stresa hormonu (adrenalīna, noradrenalīna) izdalīšanos.

2019-09-14 18:22

vasara100: Taņečka vai Žeņečka, pārkopēt no interneta rakstus nav liela māksla!:)) Padari emocijas racionālākas un pieslēdz prātu.......

2019-09-14 18:40

to dusma parāva: Tavs komentārs ir piemērs emocionālai nepieskaitāmībai, emocionālai nelīdzsvarotībai un neadekvātai garīgai noturībai. Iemācies savaldīt savas emocijas! Nevajag savu emocionālo nelīdzsvarotību demonstrēt visiem! Vēlu veiksmi! Tu domā tiem NMPD mediķiem nav emociju?Darbā tām nav laika, pēc darba, to jau tu nezini.

2019-09-14 19:54

dusma parāva>18:40: Tu esi slima vai raksta autore? Tu saki, ka ikviens ārsts, vai jebkurš cits medicīnas jomas darbinieks ņuņņā ieraugot cietušo, un tad ņuņņā katru vakaru atnākot mājās? Emocijas jāsavalda raksta autorei, ja tiešām (par ko gan šaubos) viņa strādā medicīnas nozarē. Nekādā gadījumā nepieļautu, ka tāds darbinieks tuvojas kādam manam piederīgajam saistībā ar medicīnas virzienu!

2019-09-15 19:50

kas tas Jevgēnijs Stepanovs: tāds ir tā arī nevarēja saprast.Iesāku lasīt rakstu-izlasīju tikai divus murgainos teikumus tā arī nepabeidzu lasīt.Ko te grib pateikt,ko grib mācīt?Es tādu Jevgēniju nelaistu savam bērnam ne tuvumā.

2019-09-15 20:57

Tu: Читаю комментарии и понимаю, большая часть людей лишена возможности понимать и анализировать текст. Улавливать суть текста и его смысл. Эмоции показывать тоже запрещено, сочтут за неадекватного человека. Интересно, что плохого в том, что автор предложила ввести лекции в школах?
Видимо люди привыкли к жестокости.

2019-09-16 20:51

to gunars100: Ты точно не понял суть статьи, причём тут русские окупанты? Человек только предложил, что для детей и людей делали курсы первой помощи, а люди уже сами решат надо им это или нет. Если твой ребёнок попадёт в такую ситуацию, как тот мальчик, который умер, Ты бы хотел что бы ему помогли? А кто поможет, если все будут без сердечными как ты. Все пройдут мимо и твой ребёнок тоже погибнет. И про русских окупантов, при них была работа, много заводов, и люди не уезжали с Латвии. А сейчас, ничего нет.

2019-09-17 15:20

murmuļiem: Abiem pēdējiem komentētājiem iesaku iemācīties valsts valodu, lai apjēgtu par ko vispār ir runa un kādā kontekstā tiek pieminēti okupantu laiki!

2019-09-20 15:08

kika: Ļoti laba ideja,sākiet to darīt,bērniem patiks,būs arī ieguvēji.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz