Piektdiena, 30. oktobris Ulla, Nadīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kaspars Pūris: Jaunais Dzīvojamo telpu īres likumprojekts – kam tas ir izevīgi?

Kaspars Pūris: Jaunais Dzīvojamo telpu īres likumprojekts – kam tas ir izevīgi?
Foto: No personīgā arhīva
08.05.2018 17:22

liepajniekiem.lv

Valdība izskatīšanai virza jauno Dzīvojamo telpu īres likumprojektu. Lasot paredzētās izmaiņas, ir skaidri redzams, ka likums ir par labu īrniekiem un rodas jautājumi par vairākām juridiskām niansēm.

Pirmkārt, jaunas likums paredz, ka īres līgumi obligāti būs jāreģistrē zemesgrāmatā un valsts nodeva par reģistrāciju nebūs jāmaksā. Taču, reģistrācijai ir nepieciešams sagatavot nostiprinājuma lūgumu. To var sagatavot izīrētājs pats – par velti, vai nu var doties pie notāra, kas izmaksā ap 90 eiro. Tātad, būsim reāli, reti kurš pats spēs sagatavot pareizi noformētu nostiprinājuma līgumu zemesgrāmatai un vairums cilvēku pat to nemēģinās, bet izmantos notāru vai juristu palīdzību. Tātad, kurš par to maksās – īrnieks vai izīrētājs? Un vai īrnieks par to spēs samaksāt, jo bieži vien ir problēmas pat ar drošības naudas iemaksu.

Otrkārt, izmaiņas paredz, ka gadījumos, ja īrnieks nemaksā īri, izīrētājs var vērsties zemesgrāmatu tiesā un prasīt piedziņu bezstrīdus izpildes kārtībā, kas aizņem vismaz mēnesi – nav vajadzīgs vērsties tiesā un gadiem tiesāties. Taču pašu piedziņu veic tiesu izpildītāji un viņi par lietas uzsākšanu prasa komisiju. Beigās sanāk: ja no īrnieka nav ko piedzīt, izīrētājs ir tikai papildus zaudējis naudu.

Treškārt – kā šos reģistrētos īres līgumus varēs dzēst no zemesgrāmatas? Vai tas notiks automātiski, kad īres līguma termiņš būs beidzies, vai atkal kopā ar īrnieku būs jāiet pie notāra un jāmaksā par nostiprinājuma lūguma sagatavošanu dzēšanai? Kas notiek, ja īrnieks aizmūk no dzīvokļa, no tā nav ko piedzīt un zemesgrāmatā stāv atzīme par īres līgumu, kas ir spēkā vēl vairākus gadus? Vai tad izīrētājs citam to dzīvokli nevarēs izīrēt? Un vai mēnešiem ilgi būs jāgaida tiesas lēmums par īres līguma anulēšanu? Šobrīd pieejamajā informācijā par likuma grozījumiem, es par to visu neatrodu ne vārda.

Mani fascinē, ka jaunais likums paredz: ja īrnieks nepārkāpj īres līgumu un maksā īri, izīrētājs to vienpusēji nevarēs lauzt, taču īrnieks to varēs lauzt jebkurā laikā. 

Un vispār – ko par to visu teiks bankas? Kā zināms, daudzi dzīvokļi ir ieķīlāti bankās un uz tiem zemesgrāmatās ir reģistrētas hipotēkas. Principā sanāk, ka bez bankas piekrišanas, izīrētājs īres līgumu nevarēs reģistrēt zemesgrāmatā. Šobrīd prakse ir tāda, ka bankas neļauj nekādus apgrūtinājumus reģistrēt zemesgrāmatā, ja dzīvoklis ir ieķīlāts. Un, ja izīrētājs savu izīrēto dzīvokli gribēs ieķīlāt bankā, lai saņemtu kredītu kādām savām vajadzībām, vai banka ņems tādu īpašumu, kas apgrūtināts ar īres līgumu par ķīlu? Šobrīd neņem. 

Kam tas ir izdevīgi? Bieži ir dzirdēts par izīrētājiem, kas sola ilgstoši izīrēt dzīvokli, bet pēc kāda laika izlemj to pārdot vai tas pēkšņi ir vajadzīgs kādam radiniekam. Bet vēl biežāk ir dzirdēts par negodprātīgiem īrniekiem, kas bojā dzīvokli, nemaksā īri un aizmūk atstājot komunālo parādus. Vai arī sola dzīvokli gadu īrēt, bet pēc diviem mēnešiem paziņo, ka ir atraduši labāku variantu.

Iepazīstoties ar paredzētajiem likuma grozījumiem, ir skaidri redzams, ka lieli ieguvēji ir īrnieki, taču izīrētāji savā ziņā tiek padarīti par ķīlniekiem, jo viņu īpašumi tiek apgrūtināti un tiek radītas dažādas papildus izmaksas, kas saistītas ar īres līgumu reģistrāciju un vēlāku reģistrācijas dzēšanu zemesgrāmatā.

Vai ir godīga situācija, ka izīrētājs īres līguma darbības laikā neko nevar darīt ar savu īpašumu – ne pārdot, ne ieķīlāt bankā un arī ne uzteikt īres līgumu, ja īrnieks bojā dzīvokli vai traucē dzīvot kaimiņiem. Jo īres līgumos jau parasti paredz, ka īrnieks nedrīkst pasliktināt dzīvokļa stāvokli utt., taču, ja uz tā pamata izīrētājs vēlēsies lauzt līgumu, bet īrnieks to nelauzīs, izīrētājam tik un tā nāksies prasīt līguma laušanu vēršoties tiesā, jo to pāridarījumu ir salīdzinoši grūti pierādīt. Un ja nu izīrētājam pēkšņi savajadzēsies lielu naudu veselībai, kādai steidzamai operācijai, bet īpašumu pārdot nevar, jo tas ir izīrēts. Vai netiek pārkāptas cilvēktiesības?

Saskaņā ar likuma grozījumiem, īrnieks ir salīdzinoši brīvs – tas jebkurā laikā var lauzt īres līgumu vai pamukt un atstāt izīrētāju ar zemesgrāmatā apgrūtinātu īpašumu, un praksē bieži no īrniekiem nav ko piedzīt. Vai nebūtu godīgi, ka, ja īre gadu vai divus, tad arī tieši tik ilgi īrē un arī īrnieks nevar līgumu lauzt? Kāpēc izīrētājam nekas dzīvē nevar mainīties, bet īrniekam var?

Ir skaidrs, ka likumdošana šajos jautājumos nav sakārtota, taču rodas sajūta, ka valdība ar šiem likuma grozījumiem vēlas nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu.

Pats pamats visam būtu sakārtot dzīvojamās telpas īres likumu, kas paredzētu drošāku un stabilāku dzīvi gan īrniekam gan izīrētājam.  Bet otrkārt, piespiest visiem izīrētājiem maksāt ienākuma nodokļus, no īres. Un tāpēc vēlas ieviest šo īres līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, jo tad viss būtu pārskatāmi, kas ko izīrē un par cik, un cik no viņa pienākas. Taču te arī sākas problēmas, jo izīrētāji tiek padarīti par īres līgumu ķīlniekiem.

Uzskatu, ka, ja īres līgumu reģistrācija ir jāveic zemesgrāmatā, tad tai ir jānotiek daudz vienkāršāk, bez nostiprinājuma lūguma, vienkārši iesniedzot vai iesūtot īres līgumu zemesgrāmatā, apmēram tā, kā to šobrīd var izdarīt reģistrējot īres līgumu Valsts ieņēmumu dienestā. Būtu praktiski tās visas reģistrācijas apvienot vienā reģistrācijā – automātiski Valsts ieņēmumu dienestā un zemesgrāmatā. Un tik pat vienkārši to jāvar arī anulēt. 

Kaspars Pūris, “Amber Real Estate” īpašnieks

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz