Otrdiena, 27. oktobris Lilita, Irita, Ita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kristīne Jākabsone: Valsts vai represīvais aparāts?

Kristīne Jākabsone: Valsts vai represīvais aparāts?
14.07.2009 12:45

Atslēgvārdi

Nupat atklātībā izskanēja informācija par kādu gadījumu Smiltenē, kas lika aizdomāties par kādu sen jau sasāpējušu tēmu – vai valsts ir domāta tam, lai tā tiešām būtu mūsu valsts vai arī tam, lai novilktu mums pēdējo kreklu?

Ar valsti domāju visu, kas pie tās piedien – aizsardzība, garantijas, zināma pārliecība par sevi, savu statusu, savu un savu bērnu rītdienu.

Gadījums bija visai banāls un ne jau pārlieku dramatisks – modrais, visur esošais Valsts Ieņēmumu dienests bija klāt kā nagla, lai ”aizklapētu” (tiesa, uz laiku) Smiltenes kinoteātri. Kāpēc? Lūk, tāpēc, ka uz biļetēm uzdrukāts ”Smiltene, Valkas rajons”. Bet tie, izrādās, ir klaji meli – pēc pašvaldību vēlēšanām nekāda Valkas rajona vairs nav! Ir Smiltenes novads. Un lai šausmīgie meli nemulsinātu prātus Smiltenes kinomīļiem, Valsts Ieņēmumu dienests pieņēma, dienestaprāt, vienīgo pareizo lēmumu – kinoteātri slēgt, kamēr tas neatgriezīsies patiesības gultnē. Un tas nekas, ka nācās atcelt seansus, uz kuriem biļetes jau bija izpārdotas. Kas gan ir daži kinoseansi pret globālo ekonomikas krīzi!

Arī Smiltenē bija amatpersonas, kas teica – varēja taču kaut kādu izeju rast. Varēja, piemēram, uzspiest attiecīgus zīmodziņus, šai, jau nodrukātajai biļešu partijai. Un pareizi vispār būtu bijis piešķirt kaut kādu pārejas laiku, kurā vēl būtu derīga šī vecā, iepriekšējā periodika atribūtika, bet pārejas perioda laikā iestādēm un organizācijām būtu pienākums apgādāties ar jaunu.
Tomēr izejas meklējumi nenotika – kinoteātri slēdza un tam bija pienākums uz ”jaunajiem laikiem” pāriet aiz slēgtām durvīm.

Lai arī gadījums pats par sevi tiešām neierindojas nozīmīgāko skaitā, patiesība, ko tas atklāj, ir traģiska – valsts, kas visu saīsina un apgriež, valsts, kas ir paziņojusi, ka tā mums vairs neko negarantē, ka tā uz laiku atceļ visus savus pienākumus pret mums, valsts, kas mūs ir pametusi patiesībai- slīcēju glābšana ir pašu slīcēju rokās, šī pati valsts, mums, slīcējiem, vēl cenšas izraut salmiņu, pie kura turamies. Un tas notiek uz tā fona, ka mēs tiekam aicināti uz solidaritāti, pārciešot grūtības. Nu tad solidarizēsimies – pasniegsim viens otram roku! Bet tas nozīmē to, ka arī valsts sniegs roku mums – un izturēsies ar sapratni šajā situācijā, un neuzpūtīs no mušas ziloni. Nē, tas nav aicinājums krīzes vārdā attaisnot nelikumības. Bet jebkurā situācijā ir iespējams rast cilvēcīgu izeju, negrēkojot pret likumību.

Un te rodas vēl kāda doma. Kas gan ir valsts? Valsts – tie ir cilvēki. Šajā gadījumā valsti pārstāvēja Ieņēmumu dienests, bet arī Ieņēmumu dienests – tie ir cilvēki. Cilvēki, kas dzīvo mūsu vidū, mūsu radi, draugi, paziņas. Šie cilvēki šajā (un diemžēl arī daudzās citās) situācijā var iecirsties un paziņot, ka viņiem bija taisnība. Formāli – jā. Un it kā nav viņiem, ko pārmest. Bet diemžēl šis nav pirmais gadījums, kas pierāda, ka cilvēcīga raudzīšanās uz lietām nav Valsts Ieņēmumu dienesta mīļākā nodarbošanās. Un nevajag ierēdnim vienmēr sev kā vairogu celt priekšā likumu un teikt, ka viņš neko nevarēja darīt. Varēja, ja vien būtu gribējis. Arī Valsts Ieņēmumu dienesta ierēdnim parasti ir izvēle, ko darīt- būt burta kalpam un sludināt likumību, kā taisnu, ar lineālu novilktu līniju, vai tomēr izdarīt tā, kā slavenajā teicienā par vilku un kazu, pie tam pret likumību absolūti negrēkojot. Ideālā gadījumā Valsts Ieņēmumu dienesta ierēdnim būtu jābūt padomdevējam – kā izdarīt tā, lai reālajā situācijā neviens neciestu: ne cilvēks, ne organizācija, ne valsts, ne likumība.

Var jau būt, ka arī ierēdņiem pašiem šis nav vislabākais laiks viņu dzīvē – tiek apgrieztas algas, sociālās garantijas, daudzi cilvēki dzīvo uz izmisuma robežas un ierēdņi viņu vidū nav izņēmums. Tomēr – kaut kā jau mēs visi kopīgi šajā situācijā nokļuvām. Kaut vai gadu no gadu (un vēl joprojām!) samērā mierīgi paciešot valdības pārestības un ņirgāšanos. Un nebūs citas izejas, būs vien kopīgi arī ārā jāizkļūst. Bet to mēs neizdarīsim, ļaunā priekā saviem līdzcilvēkiem atriebjoties par to, ko viņi mums nemaz nav nodarījuši.

Kristīne Jākabsone,
Nevalstiskās organizācijas “Libavas Filma” valdes priekšsēdētāja

18 komentāri

2009-07-14 16:25

Flakais: Doma skaidra, kinoteātris atteicās maksāt "ķepā" ierēdnītim (arī viņam ir bērni, kuri jābaro) un tas palaiž procesu pēc pilnas "katuškas"!! Bet šajā valstī jau neko citu sagaidīt nevar, ja jau augšējais ešelons klaji šņauc nāsī, tad ko atliek darī zemākam rangam - tieši to pašu, neskatoties kas tur ir likumīgs, kas nav. Vai ir izeja - diez vai, jo jāmainās būtu visiem, un kuriem tas jādara pirmajiem mēs jau zinām!!:)

2009-07-15 09:54

Ku kū: Tāds jau nav tikai ieņēmumu dienests. Palūkosimies apkārt un tādu pašu rīcību redzēsim arī zemāka ranga darboņu rīcībā.Kaut vai cenzūra - arī šajā lauciņā var izpelnīties priekšniecības labvēlību.Vajag piemēru - lūdzu : vakar internetā izskanēja versija par ne visai augsto Seska prestīžu pilsētnieku vidū, bet šodien jau ar šo materiālu vairs nevar iepazīties. Bet kas notiek avīžu redakcijās? Tas pats.Tam pamatā vienkārša motivācija : mazā cilvēciņa vēlme izdzīvot.

2009-07-15 10:19

kurmitis: Kristīn tur jau tā lieta ir -šī valsts ir represīva orientēta uz sodīšanu un ierēdņu patvaļa nav kontrolējama, bet to var saprast tikai tad kad ikdienā saskaries ar ierēdņiem, man ir pieredze:)nav svarīgi vai tas ir VID, dome, municipāla policija,

2009-07-15 12:34

latve: skaisti! degradējamies pilnībā. tā jau ir, ka latvietis latvietim gatavs rīkli pārkost lai tik otram kaut kas neizdotos, lai neiedomājas,ka varēs strādāt!

2009-07-15 14:12

he he: uzbrūkat politiķiem, kas šitādus likumus izdomājuši, ierednis pilda tikai to, kas viņam darba aprakstā no augšas uzlikts. rakstiet gaudu blogus Ministru kabinetam un Saeimai. :D Citādi nekā oriģināla - katra tirgus sieva zina, ka Latvijā pie krīzes ir vainojami tikai un vienīgi ierēdņi! Bet, to, ka paši zogam , apmelojam un haltūrējam, no tā jau Latvijas ekonomika necieš! Cik banāli ir nosodīt vienu šlaku! Varbūt nākamo blodziņu par skolotājiem? Tad ārstiem?

2009-07-16 18:10

kakaaka: tas pats kas bija ar bērnudārza tualetēm redziet bērnu tualetei pietrūka 2 cm un tāpēc nevarēja atvērt bērnudārzu

jāsāk domāt ka kaut kas nav kārtībā ar galvām mūsu valsts priekšniekiem lai arī kas tie būtu

2009-07-16 22:13

sprauga: bet kāpēc celtniekam ir problematiski uztaisīt tos likumā paredzētos 2 cm? vai gribējās špakteli nozagt? līstīti mājās pārnest? nu tad lai uztaisa kā vajag un neviens negribēs klapēt ciet!

2009-07-17 08:37

optimists: pārbaudot uzņēmuma grāmatvedibu VID paziņoja,kaVID ir represīva iestāde nevis organizācija ,kas palīdz iekasēt nodokļus, protams tas neiet kopā ar publisko tēlu.

2009-07-18 09:17

hrv0301: Uzskatu ka VID ir nopietnas problēmas visā Latvijā ! Problēma ir tā ka VID ir sācis sevi uzskatīt augstāk pat par pašu DIEVU ! Un tā ir prasta nekaunība !

2009-07-18 10:12

Gramatiķis: VIDa vadītāja uzvārds beidzas ar burtu salikumu ...āns. Bet tas jau norāda uz cilvēka izcelsmes vietu, no kuras parasti nāk centīgi, bet garīgi mazāk attīstīti censoņi.

2009-07-18 11:12

lllk: Nu ko Jūs visi par sīkumiem...Repše ir nācis pie Tautas ar mazliet novēlotu iniciatīvu. Varētu teikt, kur viņš bija agrāk, kad ‘Parex afēra’ tika organizēta un domnieku paspārnē realizēta ? Vārdi ir izteikti, kādam vienreiz tie bija jāsaka…. PAREX AFĒRA

http://kllproject.lv/2009/07/1...nizetajus/

2009-07-18 17:52

zurnalists: nekompetents raksts, kaut ko pavavuljoja un kaada jeega?

2009-07-19 13:10

skeptikis: ierēdniecības un birokrātu lielvalsts - vai ar vēl ko iespējams pārsteigt...Ceram ,pienāks laiki ,ka šādi ,,vid''i paši atradīsies uz apsūdzēto sola...

2009-07-19 19:32

VVF: Muļķibu kalgals

2009-07-19 22:27

po: uzņēmēji deklarācijā norāda, ka saņem minimālo algu, bet atļaujas maksāt kredītsaistības tūkstošos latu, diez no kurienes?

2009-07-19 22:33

!!!: "biznesmeņi" parastie spekulanti krāpj gan valsti, gan darbiniekus, bet vainīgs VID, interesanta teorija.

2009-07-20 13:10

hi hi: ierēdņu aprējēji, vai paši nekad neesat nevienu valsts cepumiņu nozaguši?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz