Svētdiena, 6. decembris Niklāvs, Niks, Nikolajs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mārtiņš Bardulis: Tauta ceļo, bet valsts paliek

Jaunietis no Liepājas ir starp labākajiem Valsts prezidenta runu autoriem. Piedāvājam viņa runu, kas izpelnījās Valsts prezidenta kancelejas atzinību.

Mārtiņš Bardulis: Tauta ceļo, bet valsts paliek
18.11.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Latvija. Divi un simt gadu. Tik jauna ir mana valsts. Brīva valsts. Rudens. Zelta rudens. Rudentiņš bagāts vīrs jeb nāk rudentiņš, būs barga ziema. Tas ir Latvijas dzimšanas dienas laiks. Bagātība. Dzimusi jauna valsts. Bardzības sajūtai klātesot, ja nu neizdodas? Par laimi, izdevās! Tas bija laiks, kad tautas dvēselēs smeldza alkas pēc brīvības, jo pakļautības važas un atkarība no citas varas ienesa nedrošības sajūtu par dzīvību.

Dzīves apstākļi bieži vien neļāva dzīvot pēc savas gribas. Klusums, apmulsums un bezpalīdzība pavadīja cilvēku likteņus. Brīvības nebija, un tā nebija pašsaprotama lieta, tā bija cerība, kas nospieda tautas sirdi, tās bija ilgas pēc drošākas dzīves. Brīvība mudināja tautu rīkoties, cīnīties par brīvu valsti. Ceļš līdz brīvībai bija smags. Tā netapa vienā dienā.

Alkas par pastāvēšanu bija tik spēcīgas, ka tauta cīnījās par dzīvību un nāvi. Vīri, puiši, sievas, meitas… cilvēki bija vienoti, tā bija Latvijas tauta, kas, pazīstot savas zemes likteni, dzīvoja ar sajūtu sirdī – savējie savējiem. Rodas tautas vienlīdzība piedzīvotā liktenī, tauta saprot, pelnījusi savu brīvu valsti – Latviju. Paldies “Dvēseļu putenim” par brīvību!

Latvijas tauta pamazām rod mieru brīvības un vienlīdzības sajūtās, tā cenšas un mācās īstenot varu. Uzplaukst demokrātija, katram ir tiesības piedalīties valsts pārvaldīšanā, katram ir tiesības vēlēt tautas pārstāvjus. Top jaunas valsts vara tautai, savējie savējiem. Latvijas zemes cilvēki cilvēkiem, jo katram bija zināms, ka Latvijas pirmā dzimšanas diena bija grūta brīvības iegūšana.

Brīvība ir nenovērtējama, un, iepazīstot savas valsts dibināšanas vēsturi, tā kļūst vēl nozīmīgāka. Brīvība nav vienkārša dāvana, brīvības iegūšana ir smags darbs, ko jāmācās novērtēt un nosargāt. Latvija dzīvo, valda demokrātija, bet tās brīvība te zūd, te atkal uzplaukst, taču Latvijas tauta savā zemē spītīgi paliek.

Valsts attīstās, brīvība un demokrātija tai līdzās. Vēsture paliek aizvien tālāk, zūd valsts dibināšanas piedzīvotās sajūtas. Zūd savējie savējiem. Rodas jauna tautas pieredze, jauni notikumi, jaunas savienības, veidojas citādāka domāšana. Attīstās tehnoloģijas, tās pavērušas iespējas un samazinājušas pasaules apvāršņus, tai skaitā arī Latvijas tautai. Tauta ceļo, bet valsts paliek.

Tehnoloģijas ir tikai līdzeklis, tās palīdz apzināties un iepazīt notikumus, tai skaitā valsts vēsturi. Māju sajūtu sirdī tās nekad nespēs aizvietot, tāpat kā ilgas pēc savas zemes. Un atkal tas pats. Ilgas pēc brīvas dzīves mājās, kaut arī esam brīvībā. Kā tas iespējams? Valsts dibinātājiem droši vien tas liktos nesaprotami. Varbūt demokrātijas izpausmes forma mainījusies? No savējie savējiem uz savējie par savējiem?

Aizmirsusies Latvijas pirmā dzimšanas diena, kas bija pirms 102 gadiem? Valsti veido cilvēki, katrs cilvēks, katra cilvēka sirds. Sirdis var būt dažādas. Mīlestību pret savu valsti veido katrs pats, un katrs pats apzinās, kāds cilvēks vēlas būt.

Man Latvijas brīvība nozīmē, ka man ir savas mājas.

Latvijas dzimšanas dienu nedrīkst aizmirst, ne pirmo, ne pēdējo, lai katru gadu tautas atmiņā ataustu sajūtas, cik nozīmīga ir brīvība un cik ļoti tā mūs visus vienoja, izveidojot Latviju. Tie ir brīži, kad sirds siltuma liesma pret savu valsti kļūst kvēlāka un vairo mīlestību. Tas viss notiek laikā, kad pievienojamies Māras Zālītes vārdiem: “Nāk rudens apgleznot Latviju, bet nepūlies, necenties tā. Man viņa ir visskaistākā tik un tā.”

Mārtiņš Bardulis, Liepājas Valsts tehnikuma 2. kursa audzēknis

34 komentāri

2020-11-18 08:11

Opis VA: Es lasu un raudu. Paldies. Atceros savas vecāsmātes vārdus pirms 60 gadiem. - - Gan mēs atkal būsim brīvi.--

2020-11-18 08:23

“Eh brīvība”: Kur ir tā brīvība ,ka uzpurņi jānēsā ,nodokļu slogs arvien augstāks .Parastiem iedzīvotājiem brīvības nav un nebūs !

2020-11-18 09:01

Taņa-koks: Ko jauc atkal uzpurņus iekšā..ja nav ko rakstīt neraksti plānprātiņ!

2020-11-18 09:06

PISVISU: Tauta ceļo, bet valsts paliek.-anekdote.
Tauta spiesta emigrēt, jo valsts, valdība spiež tautu uz ceļiem! NABADZĪBA, BEZCERĪBA.
Pabeigsi, zoniņ, saavu tehnikumu-pameklēsi darbiņu par minimālo un dosiies kā gudrākā tautas daļa prom no šīs dieva aizmirstās un pūstošās valsteles.
Un atbrauksi atvaļinājumā retāk un retāk, jo labāk būs braukt atpūsties uz Spāniju vai vēl kādu siltu, jauku zemi.
LATVIJA-MĀTE ASRĀS VAID
KUR ESAT MANI DĒLI
KUR ESAT-MANAS MEITAS
TĀLUMĀ SVEŠUMĀ VRDZĪBĀ
Aizdegšu šovakar svecīti pie Latvijas kapa!

2020-11-18 09:25

garāmgājējs: Lielisks sacerējums! Paldies jauneklim! Un sveiciens svētkos visiem, visiem! Dievs, svētī Latviju! Velns lai parauj visus mūsu valsts un tautas nelabvēļus!

2020-11-18 10:11

Padomā: 09.06. ABSOLŪTI TRĀPĪTS 10!

2020-11-18 10:17

Brīvība: Masku uzpurņu pakalpiņi !

2020-11-18 10:41

kols: Runa ta smuka,skaisti vārdi,bet...kur tā vienlīdzība?Jā,arī brīvi esam...-no darba!

2020-11-18 10:55

stāstnieks: Puisis vēl daudz ko nesaprot. Vēl jāaug un jāmācās. Stāstiņš ir kā sacerējums pamatskolā. Īsiem teikumiem atstāstīta vēsture. Un tehnoloģijas NAV rikai līdzeklis, kas palīdz apzināties un iepazīt notikumus. Puisis nezin pat to, cik plašs pielietojums ir tehnoloģijām.

2020-11-18 11:02

Padomā: Ko tāds knarińš var gudri spriedelēt par Latvijas vēsturi vai vispār kaut ko deklamēt Iemācīts teksts, gudra deklamēšana. Tagad katrs otrais saimā tā māk runāt, pat aktieri apgrozās, tukša muca tālu skan! Bet apsveicami, puisis tālu tiks, tagad daudziem darba devējiem patīk, ka ar muti maizi pelna!

2020-11-18 11:14

Rīdzinieks: Puisis, pastāsti savu pasaku par vienlīdzību un brīvību Aivaram Lembergam! propagandas upuris, lai Dievs tev dod smadzenes!

2020-11-18 11:27

Dainis Dreimanis: Visi tie kas pateica, ka ir slikti ir jāsamin kā blaktis. Puisis tiešām vēl mācās un cenšas kaut ko darīt un protams ir un būs kļūdas. Tomēr vislielākais valsts melis un zaglis ar saviem 13 (zīmīgi) padomniekiem pat neko tādu nav spējīgs pateikt. To tik vien zin kā murmuļot par alā sēdēšanu un savas labklājības celšanu uz postā iedzītas tautas rēķina.

2020-11-18 11:45

Padomā: Ar tukšu pļurkstēšanu vēl neviens nav pāēdis. Demagoğija un viss!izaugs un, lai pierāda darbos, tā būs cita lieta!

2020-11-18 12:02

Dainis Dreimanis: Audi homoseksuāļu biedrība: bailīgais varoni atklājies.

2020-11-18 15:24

Stāsts: Paldies puisim par viņa jaunības jūsmā rakstīto veltījumu Latvijai! Lai veicas mācībās un vēlāk profesionālajā un personīgajā dzīvē! Otrs, ko var novēlēt šim un visiem citiem jūsmīgiem, dedzīgiem, azartiskiem jauniem cilvēkiem, kuri ar vislabākajiem nodomiem ir gatavi dzīvot un strādāt mūsu valstī, lai dzīve viņus nesamaļ un nesalauž! Diemžēl tik daudzus jaunus cilvēkus, iesākot patstāvīgo dzīvi mūsu valstī, sagaida smaga vilšanās, jo izrādās, ka viss nebūt nav tik skaisti kā onkuļi un tantes svētku uzrunās stāsta, ka likumi bieži vien paliek tur, kur tie rakstīti, - uz papīra, un ka darba tirgū ne reti tik daudz no svara nav tavs diploms un izglītība, cik ''pareizie'' draugi, radi un sakari (savējie savējiem!), ka tikko skolu pabeigušam jaunietim prasa profesionālo pieredzi, lai iegūtu kvalificētu darbu, ka nevienu neinteresē šī jaunieša dedzīgā vēlme apgūt, iemācīties, censties sevi apliecināt. Tā nu meklējot un neatrodot, cīnoties un izdegot, liela daļa jauno cilvēku kļūst par tautu, kura ''ceļo'' (aizbrauc no Latvijas, lai nopelnītu iztiku sev un ģimenei), un tas patiesībā ir labākais, kas ar šiem nereti ļoti smagu vilšanos piedzīvojušajiem jaunajiem ļaudīm var notikt. Valsts paliek - arvien tukšāka, izsaimniekotāka un uz arvien teorētiskākām attīstības un izaugsmes vīzijām balstīta. Smagi to apzināties, ka tie, kas sagrāba ekonomisko varu, Latvijai otro reizi iegūstot brīvību, kas paši ieroci rokās turējuši vien ''smalkāš'' medībās briežu dārzos un sniegu pārsvarā bauda kalnu kūrortos slēpojot, piesmēja brīvības cīņu ''dvēseļu puteņos'' uz mūžiem ieputināto kareivju ideālus. Iedegsim sveci pateicībā mūsu zemei par tās pirmatnējo spēku, par to, ka tā, neskatoties uz smagiem pāri darījumiem vēl arvien pastāv un dāvā mums savas dabas skaistumu, un par visiem cilvēkiem, kas savā pieticībā ir lieli - vēl arvien šajā zemē dzīvo (izdzīvo), to kopj un lolo, audzina bērnus un brīžam pēdējiem spēkiem uztur sevī dzīvu cerību par rītdienu savā zemē un mājā!

2020-11-18 15:24

Dainis Dreimanis: Diez kā jūtas tie tēvi un mātes kam šādi jēlie zileņi kā Audi homoseksuāļu biedrība ir izauguši un tagad izpaužas?

2020-11-18 15:35

3000: Valsts ir tās tauta. Bet Latvijā valsts ir tās valdība. Priecājieties svētkos.

2020-11-18 15:47

Ome: Neskaudiet si zena lasijumu ,pasi diezvai ko tadu varetu ....

2020-11-18 16:58

arī interesanti..: 2020-11-18 15:24
Stāsts ,piekrītu tevis rakstītajam! Lai laba veselība un izturība Latvijā esošajiem,-MUMS!

2020-11-18 17:48

...: Tauta nevis ceļo bet pamet Latviju, lai tas sīkais paskatās cik daudz iedzīvotāji bija viņa dzimšanas gadā un cik tie ir tagad.
Latvieši izpostija savu valsti, pārdeva to par vienu rubli ASV, zaudēja visu ko varēja, palika tikai karogs, himna un valoda.
Vairāk nekā nav un nebūs, varat turpināt biedēt ar karu un citu stulbumu, jo nevienam tā nabaga bananija nav vajadzīga.

2020-11-18 19:58

KKK: ""Nekad neticiet tam ,kas rakstīts internetā!""

Staļins

2020-11-18 22:27

KKK: >>arvis--aha ..un tieši tagad ir viss daudz labāk-??--tautas sašķeltas ,valstis sašķeltas ,cilvēki naidīgi ,Ukrainā ??baltkrievijā?? azerbaidžāna ,armenija ,kalnu karabahs ,,izsmērētā moldāvija /ut.t. Tagad ,toc ir viss daudz labāk!!!!
TU ESI nenormāli zombēts !!
Kā jau radījumiem ar zemu intelektu ,toties ar lielu žults krājumu.

2020-11-19 01:41

BMW homoseksuāļu biedrība: Kur ir brīvība??? Brīvība ir tikai tur kur nav valdība, tur kur nav kariņi un viņķeles, un kautkādi infektologi kas katru dienu muld, tā ir brīvība, nejau kad tev liek baidīties no kaut kā, no kā tev galīgi nav bail, par ko tu vispār aizmirstu ja tev par to neatgadinatu mediji katru rītu, vai tā ir brīvība, kad tev aizliedz apmeklēt sporta nodarbības??? Vai tā ir brīvība kad tev liek maskas vilkt??? Vai tā ir brīvība kad tev jāsēž karantīnās??? Vai tā ir brīvība kad visu lai dod kautkadus ierobežojumus??? 50 miljoni saslimušo gada laikā, vai tas tiešām ir tik traki kad jasagrauj visā ekonomika??? Domāju ka nē.
MĒS NĒSAM BRĪVI.

2020-11-19 07:09

Dainis Dreimanis: Lūk kur rodas līdēji un varoņi, kas aiz stūra spējīgi riet kā plukatu kranči, Audi homoseksuāļu biedrība:

2020-11-20 07:22

Ralpeakill: 0wIGCJJZSuGfbQbjMnixkowtoQLR4NZO
PrxpQCwEgS3O8Rz8afrwprSNL5Iazx4C
1UzhthSHm1lI2jbfyZJX83gqhSu3iWqe
SffRfqcBhuY787ITsL4pkmVpyBR8sqMM
tbGcmHaViDn78LILb8cKfAhKRYSB8gxj

2020-11-20 08:15

Stāstam: Patiesāk vairs nav kur. Iedomājieties, mūsu " tautas prezidents" šito nolasītu...

2020-11-20 13:57

Puis!: Nepareizo Māras Zālītes dzejoli beigās nocitēji, pareizais ir šis -
BALĀDE PAR PARĀDĪTO GODU
Ir bezgodis ieradies mūsu godos.
Viņš lielāko karoti ņem un bļodu
Un ēd un ēd, līdz apēsts ir viss,
Bet paliek arvienu vēl izbadis.
Viņš lielāko kausu paņem un dzer,
Ar kāju uz pasauli durvis ver,
Bet nepietiek viņam ar kausu un bļodu,
Viņš prasa, lai tu viņam parādi godu.
Tu ņem savu godu un lēnīgs tam rādi,
Un, lūk, no tā brīža tu kāpostus stādi
Ne tā kā līdz šim, bet tā, ka pēc tam
Ir kauns acīs skatīties kāpostam,
Un, lūk, no tā brīža tu govij ar ragiem
Gan sienu vēl padod, bet tā kā bez nagiem
Un aku tu roc kā dīķi tik seklu
Un domā tikai par tuvāko kreklu.
Tu aizmirsti paražas, Dievu un Jodu,
Un vieglāk kā atdot, protams, ir nodot,
Un roka tev sniedzas pēc pilnākās bļodas…
Bet godu, visvairāk tu pieprasi godu,
Jo pats tu bez goda, bez goda un bešā.
Tu aizmirsi dārgāko nerādīt svešam.

2020-11-20 14:09

Ince: Jaunības ideālisms, rozā brilles, samācītas frāzes. Tukši, smuki vārdi. Laikam sacerējumos 10-niekus pelnījis. Virsraksts arī ir ko vērts-pat ironiju nemani? Tauta beigās izceļos, bet galvenais, ka VALSTS paliks... Kāda valsts, jājautā? Viesstrādnieku? Vajag tak bikuci arī domāt, ko lej, it sevišķi jau šodien.

2020-11-22 04:24

?: Vai tas puišelis pats saprot, kiādu klišeju Āboltiņas stilā uzražojis?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz