Trešdiena, 27. maijs Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

Nauris Lazdāns: Adekvātas alternatīvas uguņošanai nozīmētu ļoti lielu izmaksu pieaugumu

Nauris Lazdāns: Adekvātas alternatīvas uguņošanai nozīmētu ļoti lielu izmaksu pieaugumu
Foto: liepaja.lv
27.12.2019 15:17

"Kurzemes Vārds"

Igaunijas pilsētas Valga, Pērnava un Otepē nerīkos gadumijas uguņošanu, jo liela daļa sabiedrības uzskata, ka svētkiem atvēlētos līdzekļus var izlietot citādi, turklāt pirotehnika piesārņo vidi un troksnis rada stresu dzīvniekiem. Latvijā atteikšanos no salūta apsver Sigulda.

Atteikšanās no uguņošanas darba kārtībā šobrīd nav. Ja mēs no tās atteiktos lielos pasākumos, kuros gribam dot svētku sajūtu, adekvātas alternatīvas uguņošanai nozīmētu ļoti lielu izmaksu pieaugumu.

Lāzeršovs ir iespaidīgs priekšnesums, kuram nepieciešama liela gaisa telpa. Problēma ir tā, ka Latvijā ar to neviens pietiekami augstā līmenī nenodarbojas. Lai piesaistītu ārzemju kompānijas, jāiegulda liels darbs un aptuveni piecas reizes vairāk līdzekļu.

Šīs gadumijas uguņošanas budžets ir aptuveni 12 tūkstoši eiro, bet lāzeršovs maksātu vismaz 50–60 tūkstošus. Ja Liepājā ir stiprs vējš, ar ko šeit riskējam diezgan bieži, tad arī lāzeršovs nevar notikt, no laika apstākļu viedokļa tā nav alternatīva.

Šova teritorija ir jāpiedūmo, taču lielā vējā to izdarīt nav iespējams. Iztērēt piecreiz vairāk naudas, ja vēja gadījumā lāzeršovs tāpat nevar notikt, īsti saprātīgi nav.

Jautājums par uguņošanas ietekmi uz vidi arī ir strīdīgs. Loģiski, tas viss nav simtprocentīgi nekaitīgs, taču mūsdienu profesionālajos uguņošanas materiālos nav ne toksisku, ne videi ārkārtīgi sliktu vielu.

Gaisā sadeg metāli un metālu savienojumi, bet to saistvielām, kas varētu nesadegot nokrist zemē vai iekrist ūdenī, lieto dabas materiālus – rīsus vai pīļu izkārnījumus, kuri nekādu kaitējumu nevar nodarīt. Sadegot metāliem, rodas dūmi.

Man nav pētījumu, tomēr domāju, ka tad, kad pilnā jaudā strādāja “Liepājas metalurgs”, tas piecās sekundēs izdarīja dabai lielāku kaitējumu nekā mūsu uguņošana septiņu minūšu garumā.

Turklāt beidzamajos gados uguņošana notiek ostas teritorijā, kur regulāri norisinās darbības, kas izraisa trokšņus, putekļu izplatību dabā. Šajā teritorijā jau ikdiena ir tāda, ka uguņošana nevar būt liels šoks ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem.

Pajautājām sociālajos tīklos liepājnieku viedokli par iespējamu atteikšanos no svētku uguņošanas. Viedokļi dalījās apmēram uz pusi. No diskusijām bija noprotams, ka cilvēks nobalso pret, ja ir iedomājies, ka salūta vietā varētu būt lāzeršovs.

Aptauja varētu atšķirties, ja cilvēki tobrīd saprastu, ka lāzeršovs no pilsētas budžeta izmaksās piecreiz vairāk un vēja gadījumā var nenotikt.

Ja kāds uzņēmējs izdomātu ļoti labu alternatīvu, kas ir absolūti zaļa, mēs esam atvērti piedāvājumiem un variantiem. Neesam iestājušies pozā, ka uguņosim, lai vai kas. Taču šobrīd nav īsti racionāla pamatojuma atteikties.

Nauris Lazdāns, Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieks

24 komentāri

2019-12-26 19:36

Kamielis: Uguņošanai ir jābūt! Svētku sajūtu tā rada un punkts.

2019-12-26 19:45

Zvaigžņotā puķe: Šogad 18. Novembrī bija ļoti skaists salūts, neatņemiet vismaz tādu mazu prieku kā salūtu liepājniekiem. Patīk tas kādam vai nepatīk, bet salūts rada prieka sajūtu un piedod svētkiem svētkus.

2019-12-26 19:49

Fortūna: Salūtam Liepājā jābūt!

2019-12-26 20:03

Avotu ielas smiekls: Rakstīju, ka par svētku salūtu ir jājautā liepājniekiem, nevis lauciniekiem, iebraucējiem! Kur palika mans komentārs? Kas nav patiess pateikts? Vai pilnīgi neveseli esat, portāla administratori?

2019-12-26 20:09

Eglītes zars: Mani uzjautrina visi interneta gudrinieki, kuri uzskata, ka gaismu vai lāzeršovs ir alternatīva uguņošanai. Līdz ko uzzinātu, kādas tās ir izmaksas, tā uzreiz visi būtu atkal par to, lai svētkos šauj gaisā raķetes. Pagājušajā gadā palikām bez uguņošanas un jāsaka, ka bija tukšuma sajūta. Uguņošana ir labs veids, kā lielos pasākumos radīt kulminācijas sajūtu. Nevajag nekādus lāzeršovus pa 50 tūkstošiem! Lai paliek uguņošana.

2019-12-26 20:16

Avotu ielas smiekls: Ja Liepājā ir stiprs vējš, ar ko šeit riskējam diezgan bieži, tad arī lāzeršovs nevar notikt, ................cik daudzus gadus šis ieliktais, absolūti nevajadzīgais kultūras darbinieks strādā mūsu, liepājnieku, pašvaldībā? Un, kāda vispār ir jēga no viņa, kāds var pateikt?

2019-12-26 20:33

Liepājnieks to komentētājs plkst.20:16: Ja jau prasa žurnālisti viedokli, gan jau kaut ko izdarījis ir. Bet tu varbūt aizej pie psihoterapeita un tiec klusībā ar savu sāpi galā nevis te piesārņo komentāru sadaļu ar savām fantāzijām. Strādā, pierādi sevi, izdari kaut ko noderīgu un gan jau kādreiz kāds žurnālists arī tev uzdos kādu jautājumu. Ir svētku laiks, paturi labāk savu nepamatoto žulti un skaudību pats pie sevis. Pie katra raksta uzrodas kāds ne līdz galam līdzsvarotais, kurš komentē izskatu, raksta savu sāpi, fantāzijas utt., nevis komentē pa konkrēto tēmu. Uguņošanu vajag atstāt. Ar katru gadu paliek arvien skaistāka un skaistāka uguņošana.

2019-12-26 20:45

Bērnu kopšanas pabalsts: Visu cieņu Naurim, kurš nebaidās runāt tiešu un skaidru valodu un nelavierē starp jā, varbūt, jāapspriež. Skaidri un gaiši elementāras lietas izskaidro. Par kādu vēl te lāzeršovu daudzi fantazē. Kāda jēga izgrūst desmitiem tūkstošus bezjēdzīgos lāzeržovos vai gaismu šovos. Tas saucās, ja nav problēmas, tad izdomā. Lai Sigulda atsakās no uguņošanas, mums jau tāpēc nav jāskrien pakaļ. Rokas nost no uguņošanas.

2019-12-26 20:50

Jaunās māmiņas: Mani visvairāk uzjautrina jaunās māmiņas, kuras raud sociālajos tīklos par to, cik lielu postu dabai rada salūts. Būtu ieguglējušas un ātri vien sapratušas, ka viens vecs Fords nodara videi daudz lielāku postu nekā pāris uzšautas gaisā raķetes. Tāda sajūta, ka cilvēki mūsdienās gatavi cepties par jebko.

2019-12-26 21:03

Autors: Piekrītu Lazdānam.

2019-12-26 21:21

Savejie3: Cilveekiem patiik pablaustities, neiedzilinoties. Taa tikai pirmaja mirklii skiet, ka saluutam alternativa ir gaismas sovi. Taas ir neadekvati lielas izmaksas, par kadu lazresovu daudzi sapno. Atveriet acis un saciet domat reali. Jau tagad daudzi brec, ka izsauj gaisaa tukstosus, kad izsaus vel vairak, bljaus vel vairak. Skaidrs ir tas, ka visiem labi tapat nekad nebus. Nav saluts, slikti, kad ir saluts ari slikti. Musdienu sabiedribas iezime, nav iedzilinajusies, kaut ko pa ausu galam saklausijusi, un tik blaustas interneta. Esmu ari par to, ka jautajums par to but vai nebut salutam vispar nav jaacila. Ir citur kur naudu izlietot. Par 50 tukstosiem var noasfaltet granteetas ielas, nevis taisit vaajus gaismas shovus.

2019-12-27 08:00

propper: Tūnbergai atļauju prasijāt?

2019-12-27 12:59

ivars: saliek chupaa 10 taukskjus un pielaiz uguni

2019-12-27 17:47

Debitors: Nevajag uguņošanu,bojā noskaņojumu,rada troksni, izkūpina nelietderīgi manu nodokļos maksāto naudu!!! 100 punkti!

2019-12-27 22:35

Mudzis: Nu traki, ja VIENĪGAIS, kas vidusmēra liepājniekam rada "svētku sajūtu" ir septiņu minūšu blīkšķi, smaka un sodrēji šampja glāzē... Nožēlojami...

2019-12-27 23:40

Mamma: Uzskatu, ka bez salūta var iztikt, bet ja viņš ir, tad varbūt ne tik ilgi.

2019-12-28 01:15

??!?: Stulbajā Liepājā citu problēmu NAV???

2019-12-28 04:04

Lāzers: Jā lāzera salūtu taisītu reizi 5 gados viss būtu ok ar izmaksām! Piemēram 2020, 2025, 2030 utt.

2019-12-29 09:59

: Kāda jēga kad sabiedrībai prasa viņas viedokli, bet jautātāji dara pa savam.made in Liepāja.

2019-12-29 19:08

Liepājnieks: Balsojums bija par vai pret salūtu, nevis - salūts vai lāzeršovs.
Ja par salūtu jau samaksāts, tad tā arī vajag teikt, nevis bāzt lāzeršovu kā vairākuma izvēli.

2019-12-29 21:36

Rita: Uģuņošana varētu nebūt tik gara kā parasti, pietiktu ar īsāku.

2019-12-30 08:09

Svētki: Gadu mijā vajadzētu salūtu, taču, ne katros citos svētkos, kā valsts un pilsētas jubilejās, to varētu darīt ik pēc 10. gadiem, ne katru gadu. Un kāds vēl lāzeršovs? Kurš/-a, ko tādu ir iedomājies :D Tad labāk tiešām ar to naudu labiekārtot pilsētas vidi, ceļus un padomāt kā visu pilsētu varētu padarīt pievilcīgāku, ne vien Lielo ielu, bet arī varētu visu Raiņa ielu, Rīgas ielu, Kalpaka utt... Vienā gadā tās būtu lielas izmaksas, taču to var izvilkt uz vairākiem gadiem... Ja grib strādāt, tad var visu izdomāt

2020-01-02 11:44

ups: N. Lazdāns: "Sadegot metāliem, rodas dūmi." .... vienkārši "ģeniāls ķīmiķis" tas Lazdāns, sēdies , 2.

2020-01-02 17:10

ferty: Kas var būt par piesārņojumu no salūta, vienkārši smieklīgi.
Salūtus divreiz garākus un pārcelt uz veco vietu Rožu laukumu.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz