Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Normunds Niedols: Baltu vai pelēku ziemu Liepājā?

Normunds Niedols: Baltu vai pelēku ziemu Liepājā?
19.12.2012 09:22

Atslēgvārdi

Kā jau katru gadu, atkal negaidīti ir atnākusi ziema ar salu un sniegu. Domāju, ka liela daļa liepājnieku piekritīs, ka ziemā sniegs nemaz tik kaitīgs un nevajadzīgs nav. Ir taču patīkami pastaigāt pa baltām, piesnigušām Liepājas ielām, arī bērniem ir lielie prieki vizinoties ar ragaviņām…

Bet visu balto un sniegoto noskaņu ātri vien sabojā ne tik patīkamais sāls. Sniegs mūs pārsteidz katru gadu un katru gadu rodas jautājums, kā no tā pēc iespējas ātrāk atbrīvoties? Sāls un smilts maisījuma kaisīšana uz ielām šobrīd ir vienīgais risinājums cīņai ar sniegu un ledu Liepājas pilsētā. Taču ir daudz slikto un videi kaitīgo faktoru, ko izraisa tieši sāls kaisīšana ielās.

Vizuāli pamanāmākais sāls rezultāts ir pelēkā sāls, smilts un sniega putra ielās, kas ne tikai bojā priekus par balto ziemu, bet arī apgrūtina braukšanu ar automašīnu un iešanu kājām. Šī putra veidojas visur, kur uz ielām tiek kaisīts sāls maisījums, tas nozīmē – lielākajā daļā pilsētas ielās. Savukārt vietās, kur sāls netiek kaisīts, kā piemēram lauku rajonos, ceļi ir balti un gludi, un saprātīgai braukšanai problēmas nesagādā.

Katrs autobraucējs sāls ietekmi noteikti ir pamanījis pavasarī pēc ziemas sezonas, kad automašīnas korpusu sāk rotāt korozijas pēdas.

No sāls cieš ne tikai tehnika, bet arī apkārtējā vide, jo īpaši ielu malās augošie koki. Katru ziemu šie koki būtībā tiek iesālīti, tādējādi stipri samazinot to mūža ilgumu. Visjūtīgākie pret sāls ietekmi ir tieši jaunie kociņi, kuru sakņu sistēma vēl nav izveidojusies tik liela, lai sevi pasargātu. Ļoti ceru, ka Liepājas jaunizveidotajās Brīvības un Zirņu ielās, kur pēdējo gadu laikā tika sastādīts ievērojams skaits jauno koku, pēc mūsu sālītajām ziemām tie saglabāsies tādā pašā skaitā, kā pēc iestādīšanas. Tāpat ziemu nepārcieš arī liela daļa ielu malās esošie zālāji, uz kuriem tiek bērts sniegs kopā ar sāli.

Sāls stipri ietekmē arī apkārtējās ūdenstilpes. Kaut arī daļu sniega izved uz speciāliem laukumiem, tam kūstot, kanalizācijā un grāvjos tiek aizskalots ne tikai sālsūdens, bet arī ļoti daudz kaitīgo vielu – izplūdes gāzu nosēdumi, smilts, dubļi un sazin vēl kas. Tas viss piesārņo gan Baltijas jūru, gan tik jūtīgo un saudzējamo Liepājas ezeru, kuram papildus piesārņojums noteikti nav vajadzīgs.

Noteikti katrs liepājnieks sāli baltu kristālu veidā ir pamanījis arī uz saviem apaviem un apģērbu. Jo vairāk ielas tiek kaisītas ar sāli, jo baltāki top kājāmgājēju apavi. Un šeit nav nozīmes, vai tie bijuši dārgi vai lēti zābaki, apavi tiek sabojāti, radot papildu izdevumus mūsu maciņos.

Turklāt no sāls iedarbības cieš ne tikai cilvēku kājas, bet arī mūsu mājdzīvnieku ķepas. Piemēram, suņu ķepas pastaigas laikā ir pilnīgi neaizsargātas, jo sāls var veidot dažādus iekaisumus tajās.

Kā redzams, sāls ietekmē visu pilsētu – sākot no pašiem liepājniekiem un beidzot ar apkārtējo vidi, kokiem, ūdeņiem.

Varbūt ir laiks padomāt par alternatīviem ielu kopšanas līdzekļiem ziemā? Piemēri nav tālu jāmeklē – Skandināvijā, Vācijā. Arī pie mums dažviet diskusija jau sākusies. Protams, jāizvērtē visi plusi un mīnusi.

Vai sāls kaisīšana Liepājā ir labākais ziemā?

Varbūt esam pelnījuši ko labāku?

Ko jūs, liepājnieki, par to domājat?

Normunds Niedols,
SIA “Liepājas RAS” valdes loceklis

14 komentāri

2012-12-19 10:15

labrīt!: ja man ir jāizvēlās starp netīrītu ielu, kurai pārbrauc pāri uz tik kaisa sāli, vai to pašu netīrītu ielu, kuru notrombē mašīnas un kura kļūst gluda kā saka NN, tad es labāk par otro variantu. Jo ielas jau netīra tik un tā. tas, kas notiek, par tīrīšanu nenosaukt.

2012-12-19 12:06

cvn: Ko piedāvā vietā ?

Granīta šķembas ?

Tās ieķeras apavu zolēs un bojā grīdas ...

2012-12-19 14:31

NEVAR: paspēt notīrīt,jo ik pa laikam snieg.Man patīk ziema!Vajag uzvikt normālus apavus un uz priekšu....man to sāls maisījumu nemaz negribās!

2012-12-19 15:44

natrija hlorīds: nezin kāpēc, bet neciešamajos Krievu Laikos dvorņiks tika sodīts, ja iedomāja uz ietves kaisīt sāli. P.S. Zinu, ko runāju, mana ome gadus 15 nostrādāja namu pārvaldē Jāņa ielā

2012-12-19 21:45

Liepaja "rullē":(: Joppcik!! Notīriet taču vienreiz pilsētas ielas!!!!!! Jebšu naudiņa jataupa rallijam??? Interesanti ar ko pilsētas dome nodarbojas, ja pilsētā ir kā sūnu ciemā? Ja nav naudas, tad celiet savas pēcpuses no mīkstajiem un ērtajiem krēsliem , un dodieties tīrīt ielas! Mēs ,liepājnieki, maksājam Jums algas!

2012-12-19 21:57

putnzzzz: Visi tachu vienmeer nonaak galameerkjii, ja ir gadiijies nostrigt , ir laiks atcereeties par liidzcilveekiem,vai ne ? Re, paliigaa steidz kaimiinsh ! :) Forshi tachu . Bet ja nopietni Jaatceras tachu ka dziivojam z puslodee un ar sniegu jaareekjinaas anyway! Saals- slikti ,tas gan .Cik dzirdeeju kkaada universitaate pec valdibas pasutijuma veikusi peetijumu par alternatiiva kaisishanas materiala ievieshanu- daargi esot un neefektiivi! kaadam ir leetaak ir sachakareet celjus un buveet jaunus.

2012-12-19 22:26

PALĪGĀ!!!!: APRIEBIES - APAVI SABOJĀTI, DRĒBES BALTAS - KAS TO KOMPENSĒS? ĀDAS ZĀBAKOS SĀKS RĒTAS IZĒDUSI, TĪRI, MAZGĀ AR KO GRIBI, NEIET NOST! LŪDZU MEKLĒJIET RISINĀJUMU AR STEIGU.

2012-12-20 08:34

cik var ņemties!: viss ir ļoti vienkārši, risinājums ir ar nosaukumu- PAVASARIS!

2012-12-20 13:02

Malda: Man bērnībā ļoti patika skatīties, kā strādāja sniegu savācāmā mašīna. Platforma ar divām uz ekscentriem uzmontētām "rokām" gluži kā cilvēku rokas sniegu vāca uz slīdlentu un tālāk pašizkrāvējā. Darbs gāja uz priekšu ātri, un vismaz centrā ar sniega vaļņiem problēmu nebija. Ar mūsdienu tehniku visam būtu jānotiek vēl ātrāk un efektīgāk, taču praksē noteicošais ir konkurss, izmaksas, peļņa un vēl katram mazs biznesiņš, ietaupīt degvielu, ietaupīt līdzekļus prēmijām. Un pēdējā vietā ir ielas.

2012-12-20 13:48

dbnzrth: Pašvaldības pienākums ir tīrīt un izvest sniegu ...

nevisai sanāk pildīt šos savus pienākumus ......

Kur ir problēma - nav tehnika , nav cilvēki, nav nauda , nemāk organizēt darbu ?P.S.

Tikai nevajag teikt, ka ir taču ziema ...tā jau ir nodrillēta dziesma

2012-12-21 09:20

rfdhn: " atkal negaidīti ir atnākusi ziema ar salu un sniegu", vai ne! Negaidīts varētu būt vien + 30!

2013-01-04 22:04

sams: Nu kur var būt tik stulbi komentāri? Te jūtama ieinteresēto personu un tuvojošos vēlēšanu ietekme. Nu rakstiet taču pēc būtības! Lūdzu! Riebjas lasīt.

2016-01-04 11:16

USNE: Mežu ielā pagalmos starp dauddzīvokļu mājām neviens gājēju celiņš nav notīrīts.asarā sētnieku bija kā biezs,jau agri no rīta stāvēja ar slotām rokās un klaču sita ,tā ka ne pagulēt,jo viss kvartāls skanēja.tagad plkst.ir jau pāri 11 ,bet nevienu sētnieku nevar redzēt.Vai tad viņiem savs darbs nebūtu jādara?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz