Ceturtdiena, 4. jūnijs Sindija, Sintija, Elfrīda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ritvars Šenvalds: Vispirms jāapgūst peldēšanas pamati, lai zustu bailes no ūdens

Ritvars Šenvalds: Vispirms jāapgūst peldēšanas pamati, lai zustu bailes no ūdens
Foto: no personīgā arhīva
05.06.2018 13:11

liepajniekiem.lv

Pludmalē, neskatoties uz silto un pat karsto laiku pēdējās nedēļās, ūdens vēl ir pat ļoti auksts, līdz ar ko peldētāju vēl ir maz – peldēties dodas tikai tie, kuriem jau rūdījums. Pie trešā sēkļa ūdens temperatūra ir vien ap 9 līdz 10 grādiem, tuvāk krastam, pie pirmā sēkļa – ap 13 līdz 14 grādiem.

Ja tomēr cilvēks vēlas doties peldēties, noteikti jāņem vērā, ka pēc uzturēšanās saulē un uzkaršanas, ūdenī jādodas lēnām. Ejot ūdenī strauji, pirmkārt, var saraut krampji. Vecākiem cilvēkiem var rasties arī citas veselības problēmas. Es ieteiktu, ejot aukstā ūdenī, vispirms saslapināties un tikai tad doties ūdenī dziļāk.

Nekādā gadījumā pēc uzkaršanas saulē nedrīkst rīkoties tā, kā dara vairums jauniešu: kurš pirmais ieskries ūdenī! Notiks pretējā reakcija. Var būt problēmas ar veselību, ar sirdi, jo ir strauja temperatūras maiņa.

Noteikti nedrīkst doties peldēties cilvēki alkohola reibumā! Tas ir aizliegts kategoriski. Arī mazi bērni nedrīkst vieni doties peldēties, ja blakus nav vecāku. Diemžēl vecāki joprojām šo noteikumu pārkāpj.

Nesaprot, ka bērniem, kuriem nav blakus pieaugušie, nav, kam palūgt palīdzību. Tāpat maz bērnu apzinās, ka drošāk peldēties glābšanas dienesta redzeslokā, pie glābšanas stacijas.

Bet bērniem, vismaz līdz 12 gadu vecumam, uz pludmali un peldēties tomēr būtu jādodas kopā ar vecākiem. Pēc 12 gadu vecuma arī nebūtu prātīgi uz pludmali doties vieniem. Vai vismaz OBLIGĀTI jāpasaka vecākiem, kur ies un ar ko. Jāiet kopā ar draugiem vai draudzenēm, jāturas glābēju redzeslokā.

Visdrošāk ir doties peldēties tajās peldvietās, kurās strādā glābšanas dienests. Ikvienam! Ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Protams, mēs neatteiksim palīdzību arī gadījumos, ja tā būs nepieciešama ārpus glābēju apkalpojamās zonas pludmalē. Dosimies palīgā.

Bet visdrošāk ir tur, kur esam mēs, glābēji. Strādājam ik dienu, esam četri glābēji un es, instruktors, vienā maiņā. Liepājas pludmalē esam Centra pludmalē un Dienvidrietumu pludmalē, tas ir, no Vēja mātes līdz Jūrmalas ielai un no Pērkones ielas līdz Vaiņodes ielai.

Bet tiem, kuri vēl neprot peldēt, arī pieaugušajiem, viennozīmīgi pamati peldēšanā būtu jāapgūst baseinā. Ir ļoti daudz treneru. Negribu reklamēt ne Liepājas olimpiskā centra, ne Hidrolata vai 8.skolas baseinus, bet ir daudz treneru, kuri strādā un pie viņiem mācīties peldēt var gan privāti, gan grupās.

Apgūt primāro. Vismaz to, ka cilvēkam nav bail no ūdens, jo daudziem ir bailes no ūdens. Var seklumā justies droši, bet tiklīdz ir kāds vilnītis vai cilvēks ūdenī ieiet dziļāk par krūtīm, tā sākas panika un cilvēks vairs nesaprot, kas jādara – jāmetas peldus, vai jāskrien ārā no ūdens, vai jāsauc pēc palīdzības. Tāpēc vispirms jāapgūst peldēšanas paši pamati, lai pazustu panika. Lai nebūtu baiļu, kas traucē saprast, kā rīkoties.

Jūrā peldēšanas iemaņas, manuprāt, nevar apgūt. Dīķī, ja tas sekls, un ir kāds, kas pieskata un ierāda pamatiemaņas, var mēģināt. Bet tikai tādā gadījumā. Iedomājieties: pieaugušais, kurš nemāk peldēt, mēģina to darīt dīķa vidus virzienā… Kā tiksi atpakaļ? Tikai līdz celīšiem, nu varbūt līdz viduklim. Un noteikti virzienā uz krastu!

Bet, ja cilvēks pilnībā nemāk peldēt, tad noteikti blakus jābūt cilvēkam, kurš pieskata un palīdz. Un tam jābūt cilvēkam, kuram var uzticēties! Nevis draugam, kurš ar atvērtu alus pudeli guļ krastā un dod gudrus padomus…

Bet vislabāk jau peldēt iemācīt bērniem agrā vecumā. Jo ātrāk, jo labāk. Man, piemēram, bērns uz baseinu peldēt dodas jau no pusgada vecuma. Ja vien ir iespēja, ar vecākiem kopā bērnam peldēties jādodas kopš agras bērnības.

Galvenais ir nebaidīties no ūdens! Jo mēs taču dzīvojam pie jūras!

Tieši tāpēc arī uzņemam un turpināsim uzņemt nometņu dalībniekus un citas interesentu grupas, lai stāstītu un skaidrotu par drošību pie un uz ūdens. Protams, vienā reizē neiemācīsim peldēt, bet primāro par drošību uz ūdens izstāstīsim un parādīsim.

Ritvars Šenvalds, Pludmales glābšanas dienesta instruktors

3 komentāri

2018-06-06 07:03

konkrētība: labi, gudri pateikts. patīk konkrētība, bez ūdens liešanas.

2018-06-06 14:12

: Ar dvēseles "godīgumu" tapt arī par gada Liepajnieku un ne tikai.

2018-06-08 07:28

Kaimiņiene: Super, te Izgl. Ministrijai jāvieš obligātā peldētapmācība no 2-4 kl. Vismaz! Tas ka šobrīd sporta vietā 2 kl pus māc. gadu peld ir krietni par maz . Cits tik savas bailes pārvar tai posmā. Ja tas būtu vismaz 3 gadus, tad tas sporta tautas bumbas sišanas vietā būtu daudz lietderīgāk!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz