Trešdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija

Simona Petrovica: Noteikti tiks risināts arī jautājums par pirmsskolas izglītības iestāžu tehnisko darbinieku algu palielināšanu

Simona Petrovica: Noteikti tiks risināts arī jautājums par pirmsskolas izglītības iestāžu tehnisko darbinieku algu palielināšanu
Foto: Egons Zīverts
17.08.2016 12:27

liepajniekiem.lv

Liepājas pilsētas pašvaldības pieņemtais lēmums par algu palielināšanu pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem ir tikai apsveicams. Domāju, ka mūsu pašvaldība ir izdarījusi maksimāli iespējamo – nākusi pretī un maksimāli savu iespēju robežās izdarījusi to, ko varēja izdarīt.

Kā zināms, 560 eiro ir ministrijas noteiktā alga pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošajiem pedagogiem. Pašvaldība ir nākusi pretī un radusi iespēju tomēr noteikt 620 eiro.

Ar vispārizglītojošo skolu pedagogu algām pagaidām salīdzināt nebūtu pareizi, jo šobrīd, ja godīgi, mēs runājam par modeli. Pat īsti ne par modeli, bet izmaiņām Ministru Kabineta noteikumos teorētiskā līmenī. Mēs runājam par skaitļiem teorētiski.

Manuprāt, un tā lēma arī pēdējā arodbiedrības padomes sēdē, reālā situācija būs redzama tajā brīdī, kad parādīsies reāli cipari ar reāliem aprēķiniem. Pagaidām ir vienkārši uz papīra uzlikti noteikumi.

Es domāju, ka skolotāji jau arī līdz šim bija labākā situācijā. Lai gan, protams, vienmēr var vēlēties labāk. Bet skolotāji šobrīd, salīdzinot ar pirmsskolas skolotājiem, ir labākā situācijā.

Manuprāt, to saprata arī paši skolotāji, kad pagājušā gada rudenī notika streiks. Skolotāji galvenokārt streikoja, vairāk solidarizējoties tieši ar pirmsskolu iestāžu darbiniekiem, lai pēdējo algas tiktu paceltas.

Šobrīd grūti spriest, kāda jaunajā mācību gadā būs starpība starp algām pirmsskolas pedagogiem un vispārizglītojošo skolu pedagogiem. Tieši šodien pēcpusdienā Izglītības pārvaldē kopā sanāks skolu direktori, un arī es esmu aicināta piedalīties. Tad skatīsimies, kā situācija reāli izskatās ciparos.

Bet pagājušā gada variantā starpība bija vairākos desmitos eiro.

Runājot par pirmsskolas izglītības iestādēm, būtiski ir runāt ne tikai par pirmsskolas pedagogiem. Svarīgs ir ne tikai pirmsskolas pedagogu algu jautājums, bet darba samaksa arī tehniskajiem darbiniekiem. Arī par to ir jādomā.

Runājot par pirmsskolas izglītības iestāžu tehniskajiem darbiniekiem un viņu zemo atalgojumu, manuprāt, jāskatās divi aspekti. Protams, ka algas tehniskajiem darbiniekiem ir zemas! Un tām būtu jāceļas.

Bet jāskatās, kā iespējams iet pakāpeniski. Bet tehniskajiem darbiniekiem ir liela slodze un viņi ir pelnījuši lielāku samaksu. Tas nu ir nenoliedzami.

Tas ir ļoti grūts darbs un man gribētos aicināt, tuvojoties pirmajai skolas dienai, kas ir tradicionāls pasākums un kura laikā deputāti apmeklē gan skolas, gan pirmsskolas izglītības iestādes, iejusties ne tikai ciemiņa lomā, ienākot izglītības iestādē un paskatoties, bet iejusties pa īstam tehniskā darbinieka ”ādā” – pamēģināt noēnot audzinātāju un arī auklīti un virtuves darbinieku.

Lai redzētu, cik patiesībā tas ir smags darbs. Gan fiziski, gan arī morāli un emocionāli. Jo bērni ir dažādi un viņu vecāki arī dažādi. Un grupas ir lielas – 20 un vairāk bērnu vienā grupā.

Parēķiniet paši – 30 trīsgadīgie vai 16 divgadīgie. Tas ir nopietni. Jo ikviens pirmsskolas izglītības iestādes darbinieks – ne tikai pedagogs, bet arī tehniskais darbinieks, pirmkārt, nes atbildību par bērniņiem.

Otrkārt, dažkārt izskanējis viedoklis, ka tā jau ir tikai bērnu pieskatīšana. Tā nebūt nav! Bērniņiem tiek ielikti galvenie pamati, kur mācās no piemēra – kā sasiet kurpīti, kā pareizi paņemt rokā karotīti, kā aiziet uz podiņa un kā nomazgāties.

Īstenībā mums ir laba sadarbība ar pilsētas domi, konkrēti ar Vilni Vitkovski. Un mēs esam vienojušies, ka reizi ceturksnī mēs satiekamies un pārrunājam, mūsuprāt, aktuālus jautājumus.

Pirms vasaras perioda runājām arī par to, kādas varētu būt iespējas palielināt algas pirmsskolas izglītības iestāžu tehniskajiem darbiniekiem. Gribam cerēt, ka tas notiks. Bet noteikti mēs šo jautājumu neatstāsim nerisinātu.

Jā, šobrīd vairāk pievērsāmies pedagogu samaksas jautājumam, bet pilnīgi noteikti tiks risināts arī jautājums par pirmsskolas izglītības iestāžu tehnisko darbinieku algu palielināšanu.

Simona Petrovica, Latvijas Izglītības darbinieku arodbiedrības Liepājas nodaļas vadītāja

23 komentāri

2016-08-17 15:19

anonims: Par tik daudzu bērnu pieskatīšanu arī ir jābūt labai algai. Vispār jau tehniskie darbinieki neatbild par bērnu veselību un dzīvību, bet audzinātājas konkrēti un tad vadītāja. Visiem ir jāsaņem normāla alga, mazāk runāt, vairāk darīt, bez liekām emocijām. Fiziski smagāks darbs ikdienā ir mazbērnu grupiņās. Ja neskaita padomju palieku-gultu cilāšanu un mēbeļu nešanu, stumdīšanu, pārējais ir normāls darbs un visvairāk psiholoģiski grūts, kas vairāk attiecas uz audzinātājas. Šitais algas pielikums un stundu arī, nekādu lielo pielikumu nedos, tik citiem liksies, ka baigi lielās algas tagad būs.

2016-08-17 15:19

bērna mamma: Bet, ne visos bērnudārzos māca kas un kā jādara. Viena otra audzinātāja neko nedara, un bērns neko neiemācās, un brīžiem pat baidās iet uz bērnudārzu, jo audzinātājas ir dusmīgas.

2016-08-17 15:46

Dusmīga: Ja mājās vecāki lēkā apkārt un izdabā bērna iegribām , nemāca klusāk uzvesties autobusā vai veikalā , ko ikdienā redzam , tad audzinātāja ir tā DUSMĪGĀ , kura liek sadzirdēt sacīto un aizrādījumu ! Nedod spēļmantu , kuru arī otrs izvēlējies, nu tad liek pa galvu un tracis iet vaļā--audzīte var mīļi lūgt cik patīk ---nedzird !

2016-08-17 15:46

mumins: Man šķiet , ka vairs nav tie laiki, ka nemāca, tomēr daudzas pašapkalpošanās prasmes jāiemāca mājās gan. Ja maksā tik cik maksā, nav konkurence un tad strādā, kas strādā-tas par dusmīgām audzinātājām. Neviens jau dikti neplēšas uz dārziņu, tas ka vispār maz darbavietu, tas cits jautājums.

2016-08-17 15:54

Kātad: Kopšs kurā laikā jūs domājiet par tehnisko personālu. Nosmējās

2016-08-17 15:56

anonims: Pielieciet visiem normālas algas, ir tak sen jau nopelnījuši. Liepāja bagāta ostas pilsēta. Un pilsēta dzīve dārgāka.

2016-08-17 20:18

arī kā mumins: algas lielākas jau visi gribētu bet ir auklītes kas darba laikā iedod ēstnomazgā traukus,reizi dienā izšvitina grīdas un iegrimst lasīšanā,aiziet uz humpalām,uzsit klaču....gar bērniem vispār neliekas ne zinis,jā,jā ir tādas arī,bet ir jau sakarīgas-viss atkarīgs no vadības.Un audzītes arī visādas un vecāki dažādi-kas no mazotnes māca bērnus dzīvei bet ir kas noliek priekšā datoru lai tik miers un rezultāti ir trakoti slikti,tikai vecāki to nemana,domā=gan jau izaugs un viss mainīsies.

2016-08-17 20:25

anonims: No cilvēka pirmkārt atkarīgs un tad no vadības. Bet algas necienīgi mazas, tāpēc vairāk godaprāts strādā vai nestrādā. Kas tur auklītēm gar bērniem būtu jāliekas zinis, viņām par to taču nemaksā, izņemot mazbērnu grupās.

2016-08-17 20:48

Vai?: Vai kādreiz varēs normāli "uzelpot" ?

2016-08-17 22:47

mir: Ar skatu uz jūru varēs uzelpot.

2016-08-18 14:09

40: OPĀ ,KĀ TE LAIŽ!!!!!!!!!!!!!!! Gribētu zināt ,cik no šiem praviešiem ir kaut dienu pabijis auklītes ādā?????? Mans darba stāžs'par aukli ir jau gau garš-40 gadi. darbs ir ļoti smags.Kas gan ne aukle iemāca mazulim ēst ar karotīti,sēdēt uz podiņa,apslaucīt dupsi,apģērbties un aizsiet kurpi??????? Ko dara vecāki un audzinātājas????-----SĒD PLANŠETĒS UN ĶER POKEMONUS. Aukle ir ļoti svarīga grupā ,un nav te ko niebt acī ,ka aukle ir tikai tāds pielikums skolotām daiļavām pie algas.

2016-08-18 15:34

anonims: Tas ir tikai mazbērnu grupās. Auklītei ir normāls darbs.

2016-08-18 16:50

essss- to 40: Tad pabeidz augstskolu un arī varēsi ķert pokemonus un sēdēt planšetē.Sajēdz ko runà?

2016-08-18 16:51

Zenta: Auklīte neatbild par bērna veselību un dzīvību , bet dara bieži tikai savu darbu, vienreiz dienā izmazgā grīdas, uzklāj galdus, nomazgā traukus un nedaudz palīdz ģērbt bērnus pastaigai. Bet lielās grupās tas vairs nav jādara, jo bērni ir patstāvīgi.

2016-08-18 17:33

to 40: :DDD APSLAUKA DIBENUS NEVIS NOSLAUKA ..ir nu gan aukle ,tad vecāki mājās brīnās ,ka mazuļiem pakaļas netīras ..NOSLAUCĪT VAJAG KUNDZĪT

2016-08-18 19:19

Kātad: Vienreiz aizveriet žaunas.
Abi darbi ir grūti, tie bļāvēji un citu aizvainotājiem pasaku
bērnus jāaudzina ir vecākiem nevis svešiem cilvēkiem jūs màtītes tikai piedzemdējiet un domājiet ka par bērna izglītību jarūpējās citiem. Bērnudārzos pēc nolikuma nemāca, bet iepazīstina.
Un svešā darbā degunu nebāziet, ne jūs zināt viņu pienākumus, ne amata aprakstu.
Katrā darba vietā var atrast gan labus gan netik talantīgus darbiniekus.
PIEGRIEZUSIES ŠĪ DUBĻU LAISTĪŠANA UZ CITIEM, NĀCIET UN PASTRĀDĀJIET

2016-08-18 21:04

uvisss: Kad auklītēm ceļ algu,pedagogi klusē,kad ceļ algu pedagogiem,tad auklītes lej savu žulti.

2016-08-18 22:04

auklīte: Ko var cepties, katram savs darbs un gan audzinātājām, gan aukītēm ir neadekvātai zema alga. Ja vienai ir lielāka atbildība un kaudze ar papīriem, tad otrai darbs līdz acīm, tīrot, mazgājot, ģērbjot un palīdzot audzinātājām nodarbībās. Ietektu ikvienam vecākam vienu dienu ziedot b/d, domāju daļa uzreiz apklustu....:)

2016-08-18 22:47

to auklīte: nevis katrai savs darbs ..bet kopīgs darbs bērnu labā..nepatīk nestrādā..būs kas strādā un nebrēc..jo tās niknās ir apriebušās ..ja bērni pie durvīm sāk raudāt ..tas daudz pasaka par personālu..

2016-08-19 08:53

sieva: Dīvaini,ka šī kundze nezin,kas ir tehniskais darbinieks!

2016-08-19 10:25

Zane Lobanova: Algas vajadzētu palielināt tehniskajiem darbiniekiem, bet galvenokārt tomēr arī audzinātājām un auklītēm. Arī tādēļ, lai būtu iespējams celt konkurenci pedagogijas jomā, kas novestu pie tā, ka ar bērniem strādātu labākie. Diemžēl šobrīd gandrīz katrā bērnu dārzā var atrast pa pedagogam, kurš pret bērniem ir neiecietīgs un ne pārāk mīl šo darbu.

2016-08-19 21:44

nununu: Bērnu dārzi ir tāds proletariāta variants, normāli cilvēki ar normālu algu bērnus turp neved.Ir citi varianti-sava privāta-mīļa un laba auklīte vai atkal tētis pelna tik labi, ka mamma pati audzina savus bērnus

2016-08-19 21:51

vispār...: Nav ,,jācepās,, ne par algām, ne par dusmīgām audzinātājām! Ja nepatīk-nevedi uz dārziņu.Tā nu gan nav obligāta lieta! Lūk, skola gan-0BLIGĀTA! Tur visām jābūt labām, mīļām, jāizdabā bērniņiem, nedrīkst pāri darīt, nedrīkst ....

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli